*

Αποστολέας Θέμα: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;  (Αναγνώστηκε 30796 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 26, 2010, 12:45:38 μμ »
Πάντως οι αιρετοί που μιλούσαν για 8000 αναπληρωτές που πρέπει να προσληφθούν στην πρωτοβάθμια (αυτή τη φορά έπεσαν μέσα στο νούμερο με μικρή απόκλιση)αναφέρονταν σε 5000-5500 δασκάλους και 2500-3000 νηπιαγωγούς . Δεν μιλούσαν για άλλες ειδικότητες. Η Χριστοφιλοπούλου το πρωί είπε ότι την ερχόμενη εβδομάδα θα φωνάξουν την πρώτη φουρνιά αναπληρωτών.

Αν κοιτάξετε τους πίνακες ... οι δασκαλοι είναι περίπου 4000 ... Λογικά θα ξανακαλέσουν τους δασκάλους να κάνουν τα χαρτιά τους... Μακάρι φυσικά να παρουν περισσοτερους νηπιαγωγους για να δουμε κι εμεις ασπρη μερα!!!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 26, 2010, 12:48:01 μμ »

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είμαστε έτσι στο περιθώριο.....Μόνο οι δάσκαλοι στα Δημοτικά υπάρχουν? Ο κόσμος που δε γνωρίζει ,σε αυτήν την περίπτωση ο τηλεθεατής , νομίζει ότι μόνο για τα Δημοτικά συζητούμε και προβληματιζόμαστε...... :-\

Για αυτό και ο κόσμος θεωρεί ότι δεν ανήκουμε στην πρωτοβάθμια και ότι στο νηπιαγωγείο δεν παράγεται έργο, απλά λειτουργεί ως φύλαξη και πρέπει να παλέψουμε 2 ολόκληρα χρόνια (προνήπιο - νήπιο) για να δουν οι γονείς την εξέλιξη των παιδιών τους και να πειστούν...
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 26, 2010, 12:52:40 μμ »

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είμαστε έτσι στο περιθώριο.....Μόνο οι δάσκαλοι στα Δημοτικά υπάρχουν? Ο κόσμος που δε γνωρίζει ,σε αυτήν την περίπτωση ο τηλεθεατής , νομίζει ότι μόνο για τα Δημοτικά συζητούμε και προβληματιζόμαστε...... :-\

Για αυτό και ο κόσμος θεωρεί ότι δεν ανήκουμε στην πρωτοβάθμια και ότι στο νηπιαγωγείο δεν παράγεται έργο, απλά λειτουργεί ως φύλαξη και πρέπει να παλέψουμε 2 ολόκληρα χρόνια (προνήπιο - νήπιο) για να δουν οι γονείς την εξέλιξη των παιδιών τους και να πειστούν...

ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΟΡΟ ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΧΟΡΕΥΟΥΝ !!! ΔΥΣΤΥΧΩΣ
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος BLONDIE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "χαμογελω και προχωραω....!!!!"
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 26, 2010, 12:52:54 μμ »
Η αληθεια να λεγεται παντως ρε παιδια,φαινεται οτι θα παρουν αρκετα ατομα.οπως κ ναχει δηλαδη.εγω να φανταστειτε με σειρα 1960 περιπου αρχιζω να ελπιζω οτι ειμαι μεσα,τι στο καλο..!μια φορα μηπως κ δω φως ρε σεις...  :-\ ;D εσεις τι λετε?θα το καταφερω?...!ευχομαι καλα μαντατα σε ολους μας!
Don't let go!Never give up!It's such a wonderfull life!!!!!!!! :-)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lena!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 26, 2010, 01:01:35 μμ »
Τα γράφω και εδώ γιατλι ταιριάζει καλύτερα στο θέμα.

Πάντως ο Μπράτης σήμερα στη Νετ είπε οτι στην πρωτοβάθμια υπαρχουν περίπου 8.000 κενά, οτι οι συνταξιοδοτήσεις είναι πολλές και τα οργανικά κενά που δημιουργούν θα έπρεπε να καλυφθούν με μόνιμους διορισμούς γιατί έτσι ορίζει ο νόμος.
       Είπε ότι το Υπουργείο τήρησε την μείωση των διορισμών στο 50% που είχε εξαγγείλει αλλά δεν θα τηρήσει την μείωση των αναπληρωτών στο 70%.
       Είπε επίσης οτι οι αναπληρωτες θα είναι μισοί-μισοί, ακω και αμω. (Οπότε για να το συζήτησαν και αυτό το θέμα μάλλον θα αφορά και την πρωτοβάθμια.)
      Οι δημοσιογράφοι δεν τον ρώτησαν τίποτα άλλο πέρα από της αποσπάσεις των εκπαιδευτικών.(Λες και μόνο αυτό έχει σημασία)
      Και είπε ακόμη ότι υπάρχει μεγαλη έλειψη δασκάλων, οτι θα πάρουν και τουσ 4.000 που είναι τώρα στουσ πίνακες αλλά και όσους βγουν από τις σχολές. (Ελπίζω να μείνει τίποτα και για μας.....)

Παρακολούθησα και εγώ τη συνέντευξή του......καλά τα είπε μεν .......αλλά πουθενά δεν άκουσα ούτε από αυτόν ούτε από τους δημοσιογράφους τη λέξη "Νηπιαγωγοί" ή Νηπιαγωγείο" .Καταλαβαίνω ότι μιλούσαν γενικά για την πρωτοβάθμια ..αλλά αυτό που άκουγα ήταν μόνο "δάσκαλοι" και  "σχολειά" , και αυτό συμβαίνει συχνά.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είμαστε έτσι στο περιθώριο.....Μόνο οι δάσκαλοι στα Δημοτικά υπάρχουν? Ο κόσμος που δε γνωρίζει ,σε αυτήν την περίπτωση ο τηλεθεατής , νομίζει ότι μόνο για τα Δημοτικά συζητούμε και προβληματιζόμαστε...... :-\

Το ιδιο σκεφτομουνα και εγώ την ώρα της συνέντευξης!!Ζητημα να ειπε 2 φορές για νηπιαγωγούς(πίσω από τους δασκαλους εννοείτε). Πήρα τηλεφωνο για να τους τα πω αυτά, οτι μας έχουν στο περιθώριο δηλαδή, και δεν απαντούσαν. Πήρα και προχτες που ήταν η Χριστοφυλοπουλο στην Θρασκια , εκεί απάντησαν βέβαια αλλά ερώτηση για νηπιαγωγούς δεν της έκαναν στο τέλος της συνέντευξης.

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 26, 2010, 01:10:45 μμ »
Η αληθεια να λεγεται παντως ρε παιδια,φαινεται οτι θα παρουν αρκετα ατομα.οπως κ ναχει δηλαδη.εγω να φανταστειτε με σειρα 1960 περιπου αρχιζω να ελπιζω οτι ειμαι μεσα,τι στο καλο..!μια φορα μηπως κ δω φως ρε σεις...  :-\ ;D εσεις τι λετε?θα το καταφερω?...!ευχομαι καλα μαντατα σε ολους μας!

Κι εγώ κάπως έτσι είμαι, μην νομίζεις !! Καλά μαντάτα λοιπόν να εχουμε!!!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος Effie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τα παιδιά (ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 26, 2010, 01:24:28 μμ »
Τις συνεντεύξεις της Διαμαντοπούλου και της Χριστοφιλοπούλου στο ΣΚΑΪ, μπορείτε να τις δείτε στη σελίδα:
http://www.skai.gr/player/TV/?MMID=204211

Εμένα με τρέλανε η Διαμαντοπούλου που έλεγε ότι δεν γράφει πουθενά, σε κανένα χαρτί του Υπουργείου για 30 παιδιά στην τάξη!!!
Μέσα στο νομοσχέδιο αυτό δε λέει;;;
Θα μας τρελάνει;;
Κάνω λάθος;

Την επόμενη εβδομάδα, λοιπόν, θα ξέρουμε πόσοι ακριβώς...

Η πρώτη φάση λέτε να είναι μεγάλη, πάνω από 950 άτομα;
Don't worry! Be happy!!!!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος BLONDIE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "χαμογελω και προχωραω....!!!!"
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 26, 2010, 01:30:46 μμ »
αχ απο το στομα σου κ στης διαμαντοπουλου το αυτι!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Don't let go!Never give up!It's such a wonderfull life!!!!!!!! :-)

Αποσυνδεδεμένος Deyna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 26, 2010, 02:29:06 μμ »
Τις συνεντεύξεις της Διαμαντοπούλου και της Χριστοφιλοπούλου στο ΣΚΑΪ, μπορείτε να τις δείτε στη σελίδα:
http://www.skai.gr/player/TV/?MMID=204211

Εμένα με τρέλανε η Διαμαντοπούλου που έλεγε ότι δεν γράφει πουθενά, σε κανένα χαρτί του Υπουργείου για 30 παιδιά στην τάξη!!!
Μέσα στο νομοσχέδιο αυτό δε λέει;;;
Θα μας τρελάνει;;
Κάνω λάθος;

Την επόμενη εβδομάδα, λοιπόν, θα ξέρουμε πόσοι ακριβώς...

Η πρώτη φάση λέτε να είναι μεγάλη, πάνω από 950 άτομα;


Πάνω από 950 άτομα;;;;; Φτάσαμε να λέμε από μείωση 70% για 950 άτομα μόνο στην πρώτη φάση;; Τρομερό...εγώ είμαι στο 1040+...και βασικά παρακαλάω να είμαι στην Β' φάση γιατί στην Α' δεν ανοίγουν καλά κενά...και θέλω να είμαι Αθήνα.. :-\ ???  Τελικά αύριο δεν πρέπει να βγει η πρώτη φάση;

Αποσυνδεδεμένος atherina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 26, 2010, 02:31:10 μμ »
μακαρι να βγει αυριο δεν αντεχω αλλο αυτη την αναμονη..μου εχουν σπασει τα νευρα.. ???

Αποσυνδεδεμένος bloodysunrise

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 26, 2010, 02:33:28 μμ »
Ολοι ετσι ειμαστε γιατι δυστυχως μετα ερχεται Σαββατοκυριακο,οποτε απο Δευτερα μετα θα πρεπει να περιμενουμε να βγει  η α φαση.... :-\ :-\
Μπορείς να κόψεις όλα τα λουλούδια αλλά δεν μπορείς να εμποδίσεις την άνοιξη να έρθει...

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 26, 2010, 03:16:54 μμ »
Τα γράφω και εδώ γιατλι ταιριάζει καλύτερα στο θέμα.

Πάντως ο Μπράτης σήμερα στη Νετ είπε οτι στην πρωτοβάθμια υπαρχουν περίπου 8.000 κενά, οτι οι συνταξιοδοτήσεις είναι πολλές και τα οργανικά κενά που δημιουργούν θα έπρεπε να καλυφθούν με μόνιμους διορισμούς γιατί έτσι ορίζει ο νόμος.
       Είπε ότι το Υπουργείο τήρησε την μείωση των διορισμών στο 50% που είχε εξαγγείλει αλλά δεν θα τηρήσει την μείωση των αναπληρωτών στο 70%.
       Είπε επίσης οτι οι αναπληρωτες θα είναι μισοί-μισοί, ακω και αμω. (Οπότε για να το συζήτησαν και αυτό το θέμα μάλλον θα αφορά και την πρωτοβάθμια.)
      Οι δημοσιογράφοι δεν τον ρώτησαν τίποτα άλλο πέρα από της αποσπάσεις των εκπαιδευτικών.(Λες και μόνο αυτό έχει σημασία)
      Και είπε ακόμη ότι υπάρχει μεγαλη έλειψη δασκάλων, οτι θα πάρουν και τουσ 4.000 που είναι τώρα στουσ πίνακες αλλά και όσους βγουν από τις σχολές. (Ελπίζω να μείνει τίποτα και για μας.....)

Παρακολούθησα και εγώ τη συνέντευξή του......καλά τα είπε μεν .......αλλά πουθενά δεν άκουσα ούτε από αυτόν ούτε από τους δημοσιογράφους τη λέξη "Νηπιαγωγοί" ή Νηπιαγωγείο" .Καταλαβαίνω ότι μιλούσαν γενικά για την πρωτοβάθμια ..αλλά αυτό που άκουγα ήταν μόνο "δάσκαλοι" και  "σχολειά" , και αυτό συμβαίνει συχνά.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είμαστε έτσι στο περιθώριο.....Μόνο οι δάσκαλοι στα Δημοτικά υπάρχουν? Ο κόσμος που δε γνωρίζει ,σε αυτήν την περίπτωση ο τηλεθεατής , νομίζει ότι μόνο για τα Δημοτικά συζητούμε και προβληματιζόμαστε...... :-\

Το ιδιο σκεφτομουνα και εγώ την ώρα της συνέντευξης!!Ζητημα να ειπε 2 φορές για νηπιαγωγούς(πίσω από τους δασκαλους εννοείτε). Πήρα τηλεφωνο για να τους τα πω αυτά, οτι μας έχουν στο περιθώριο δηλαδή, και δεν απαντούσαν. Πήρα και προχτες που ήταν η Χριστοφυλοπουλο στην Θρασκια , εκεί απάντησαν βέβαια αλλά ερώτηση για νηπιαγωγούς δεν της έκαναν στο τέλος της συνέντευξης.

Γι' αυτό μας κάνουν όλοι ότι θέλουν ...ακόμη και οι γονείς.....καμμία εκτίμηση ..Τέλος πάντων..
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος Deyna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 26, 2010, 03:20:35 μμ »
Ολοι ετσι ειμαστε γιατι δυστυχως μετα ερχεται Σαββατοκυριακο,οποτε απο Δευτερα μετα θα πρεπει να περιμενουμε να βγει  η α φαση.... :-\ :-\

Για 950 άτομα το θεωρεί κανείς άλλος πιθανόν; Εγώ γιατι πιστεύω ότι θα είναι γύρω στους 600-700 για α' φάση....και 400-500 για β' φάση... Τόσο απαισιόδοξη είμαι;; ???

Πραγματικά έχει ανακατευτεί το στομάχι μου από την αναμονή αυτές τις μέρες.. :(

Αποσυνδεδεμένος efterpi2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 26, 2010, 03:25:18 μμ »
ποιος ξερει ??παντως αναλογα το ποσουσ θα παρουν πρωτη δευτερη φαση θα φανει η ταση ποσουσ μπορει να παρουν μμεχρι τελους! αληθεια μεχρι ποτε περνουν αναπληρωτεσ συνηθωσ νοεμβριο??μαζικα εννοω οχι 2-3 ατομα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160917
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 840
Σύνολο: 853

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.