*

Αποστολέας Θέμα: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;  (Αναγνώστηκε 30869 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Litsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Είμαι στην θέση 3416 του πίνακα αναπληρωτών κ η αλήθεια είναι δεν ελπίζω να με πάρουν. Αλλά επειδή το Υπουργείο ανακοίνωσε 15.500 προσλήψεις αναπληρωτών μήπως υπάρχει περίπτωση να πάρουν τόσους πολλούς ώστε να μαι κ γω μέσα; Άκουσα ότι έχω πιθανότητες επειδή δήλωσα παραμεθωριο, ισχύει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 26, 2010, 08:37:23 πμ »
Είμαι στην θέση 3416 του πίνακα αναπληρωτών κ η αλήθεια είναι δεν ελπίζω να με πάρουν. Αλλά επειδή το Υπουργείο ανακοίνωσε 15.500 προσλήψεις αναπληρωτών μήπως υπάρχει περίπτωση να πάρουν τόσους πολλούς ώστε να μαι κ γω μέσα; Άκουσα ότι έχω πιθανότητες επειδή δήλωσα παραμεθωριο, ισχύει;


15500 στην α/βάθμια και β/βάθμια...........
ε, νομίζω πως το τραβάς πολύ το πράγμα......

Αποσυνδεδεμένος cris.drm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 26, 2010, 09:06:58 πμ »
Σε αυτες τις προσληψεις, 7.800 ακουγεται για την πρωτοβαθμια, λογικα θα πρεπει να συμπεριλαβουμε και γυμναστες, καθηγητες ξενων γλωσσων, μουσικους, κ.λ.π.???

Αποσυνδεδεμένος Lile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 26, 2010, 09:41:33 πμ »
Αν δεν κάνω λάθος, τη χρονιά 2009-2010 είχαμε 1.766 αναπληρωτές Π60 και 3.507 Π70, συνολικά 5.273 αναπληρωτές στην πρωτοβάθμια.

Αν ισχύει το νούμερο 7.800 αναπληρωτές στην πρωτοβάθμια για το 2010-11 κι αν διατηρηθεί η παραπάνω αναλογία (1/3 περίπου νηπιαγωγοί και 2/3 δάσκαλοι) τότε θα έχουμε περίπου 2.600 νηπιαγωγούς και 5.200 δασκάλους.

Με κάθε επιφύλαξη μήπως έχω κάπου λάθος, αλλά μάλλον μου ακούγονται για καλά νέα...  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος georgiasamar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 26, 2010, 10:01:50 πμ »
επιτελους και ακουσαμε και κατι καλο μετα απο τοσους μηνες....βεβαια το φθινοπωρο που ξεκινα η σχολικη χρονια θα εχουμε και προεκλογικες εκστρατειες!τυχαιο?????δεν νομιζω!

http://pulse.gr/proslipseis-15000-anapliroton-gia-tin-kalypsi-ton-kenon/news/481416/

Αποσυνδεδεμένος lena!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 26, 2010, 10:05:46 πμ »
Τα γράφω και εδώ γιατλι ταιριάζει καλύτερα στο θέμα.

Πάντως ο Μπράτης σήμερα στη Νετ είπε οτι στην πρωτοβάθμια υπαρχουν περίπου 8.000 κενά, οτι οι συνταξιοδοτήσεις είναι πολλές και τα οργανικά κενά που δημιουργούν θα έπρεπε να καλυφθούν με μόνιμους διορισμούς γιατί έτσι ορίζει ο νόμος.
       Είπε ότι το Υπουργείο τήρησε την μείωση των διορισμών στο 50% που είχε εξαγγείλει αλλά δεν θα τηρήσει την μείωση των αναπληρωτών στο 70%.
       Είπε επίσης οτι οι αναπληρωτες θα είναι μισοί-μισοί, ακω και αμω. (Οπότε για να το συζήτησαν και αυτό το θέμα μάλλον θα αφορά και την πρωτοβάθμια.)
      Οι δημοσιογράφοι δεν τον ρώτησαν τίποτα άλλο πέρα από της αποσπάσεις των εκπαιδευτικών.(Λες και μόνο αυτό έχει σημασία)
      Και είπε ακόμη ότι υπάρχει μεγαλη έλειψη δασκάλων, οτι θα πάρουν και τουσ 4.000 που είναι τώρα στουσ πίνακες αλλά και όσους βγουν από τις σχολές. (Ελπίζω να μείνει τίποτα και για μας.....)

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 26, 2010, 10:46:07 πμ »
Για να δείτε σε τι σύγχυση είναι, η ΠΑΣΚΕ έβγαλε ανακοίνωση ότι οι 15.500 θέσεις είναι για αναπληρωτές πλήρους ωραρίου κα σήμερα κι όλας ο Μπράτης το άλλαξε.  :-\

Να δείτε που μας δουλεύουν!  :-X Άντε μην πω τίποτα χειρότερο!

edit: Από τα νεύρα μου ξέχασα να βάλω την παραπομπή στην ανακοίνωση http://www.alfavita.gr/artro.php?id=7863
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2010, 10:48:02 πμ από kyra_daskala »
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος efterpi2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 26, 2010, 10:53:04 πμ »
εγω ειμαι στη θεση 2956 και μεχρι χτεσ δεν πιστευα οτι ειχα καμια ελπιδα ουτε για του χρονου..απο χτεσ μ γεννηθηκε μια ελπιδα χωρισ μεγαλεσ προσδοκιεσ μονο...αν σκεφτει κανεισ ομωσ οτι περσυ πηραν 1700 ατομα και φετοσ υπαρχουν μισοι διορισμοι και πολλοι που βγηκαν στη συνταξη δεν εινια και τρελο να παρουν αλλα 1000 ατομα!απλα εμενα αλλη ειναι η απορια μου .πωσ ειναι ενασ νηπιαγωγοσ μειωμενου ωραριου?

Αποσυνδεδεμένος lena!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 26, 2010, 10:53:20 πμ »
Για να δείτε σε τι σύγχυση είναι, η ΠΑΣΚΕ έβγαλε ανακοίνωση ότι οι 15.500 θέσεις είναι για αναπληρωτές πλήρους ωραρίου κα σήμερα κι όλας ο Μπράτης το άλλαξε.  :-\

Να δείτε που μας δουλεύουν!  :-X Άντε μην πω τίποτα χειρότερο!

Ο Μπράτης είπε όντως ότι οι 15.000 θα είναι πλήρους ωραρίου, αλλά ποιο μετά είπε και ότι θα είναι μισοί-μισοί. ΔΕν ξέρω αν αναφερόταν σε αυτούς τους 15.000 όμως.Δεν ήταν πολύ ξεκάθαρος. Αφού οι δημοσιογράφοι μόνο για τις αποσπάσεις τον πίεσαν, δεν τον άφηναν να ολοκληρώσει.

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 26, 2010, 11:00:51 πμ »
Μόλις τηλεφώνησα στο υπουργείο και μου είπαν πως πρέπει πρώτα να ανακοινωθούν κι άλλες αποσπάσεις και μετά θα βγει η α φάση αναπληρωτων. Δεν ήξερε πότε θα γίνουν όλα αυτά...  :(
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος lena!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 26, 2010, 11:03:18 πμ »
Είναι η Χριστοφυλοπουλου στο σκαι. Οπόιος μπορεί ας πάρει τηλ να ρωτήσει αν θα πάρουν και νηπιαγωγους μ.ω.


Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 26, 2010, 12:07:29 μμ »
Αν δεν κάνω λάθος, τη χρονιά 2009-2010 είχαμε 1.766 αναπληρωτές Π60 και 3.507 Π70, συνολικά 5.273 αναπληρωτές στην πρωτοβάθμια.

Αν ισχύει το νούμερο 7.800 αναπληρωτές στην πρωτοβάθμια για το 2010-11 κι αν διατηρηθεί η παραπάνω αναλογία (1/3 περίπου νηπιαγωγοί και 2/3 δάσκαλοι) τότε θα έχουμε περίπου 2.600 νηπιαγωγούς και 5.200 δασκάλους.

Με κάθε επιφύλαξη μήπως έχω κάπου λάθος, αλλά μάλλον μου ακούγονται για καλά νέα...  :)

Στους 7800 αναπληρωτές για την Α/βάθμια είναι μόνο οι ΠΕ 60 και οι ΠΕ 70 ή λογίζονται και οι ειδικότητες (γυμναστές, αγγλικής κτλ);
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 26, 2010, 12:24:53 μμ »
Πάντως οι αιρετοί που μιλούσαν για 8000 αναπληρωτές που πρέπει να προσληφθούν στην πρωτοβάθμια (αυτή τη φορά έπεσαν μέσα στο νούμερο με μικρή απόκλιση)αναφέρονταν σε 5000-5500 δασκάλους και 2500-3000 νηπιαγωγούς . Δεν μιλούσαν για άλλες ειδικότητες. Η Χριστοφιλοπούλου το πρωί είπε ότι την ερχόμενη εβδομάδα θα φωνάξουν την πρώτη φουρνιά αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 26, 2010, 12:40:25 μμ »
Τα γράφω και εδώ γιατλι ταιριάζει καλύτερα στο θέμα.

Πάντως ο Μπράτης σήμερα στη Νετ είπε οτι στην πρωτοβάθμια υπαρχουν περίπου 8.000 κενά, οτι οι συνταξιοδοτήσεις είναι πολλές και τα οργανικά κενά που δημιουργούν θα έπρεπε να καλυφθούν με μόνιμους διορισμούς γιατί έτσι ορίζει ο νόμος.
       Είπε ότι το Υπουργείο τήρησε την μείωση των διορισμών στο 50% που είχε εξαγγείλει αλλά δεν θα τηρήσει την μείωση των αναπληρωτών στο 70%.
       Είπε επίσης οτι οι αναπληρωτες θα είναι μισοί-μισοί, ακω και αμω. (Οπότε για να το συζήτησαν και αυτό το θέμα μάλλον θα αφορά και την πρωτοβάθμια.)
      Οι δημοσιογράφοι δεν τον ρώτησαν τίποτα άλλο πέρα από της αποσπάσεις των εκπαιδευτικών.(Λες και μόνο αυτό έχει σημασία)
      Και είπε ακόμη ότι υπάρχει μεγαλη έλειψη δασκάλων, οτι θα πάρουν και τουσ 4.000 που είναι τώρα στουσ πίνακες αλλά και όσους βγουν από τις σχολές. (Ελπίζω να μείνει τίποτα και για μας.....)

Παρακολούθησα και εγώ τη συνέντευξή του......καλά τα είπε μεν .......αλλά πουθενά δεν άκουσα ούτε από αυτόν ούτε από τους δημοσιογράφους τη λέξη "Νηπιαγωγοί" ή Νηπιαγωγείο" .Καταλαβαίνω ότι μιλούσαν γενικά για την πρωτοβάθμια ..αλλά αυτό που άκουγα ήταν μόνο "δάσκαλοι" και  "σχολειά" , και αυτό συμβαίνει συχνά.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είμαστε έτσι στο περιθώριο.....Μόνο οι δάσκαλοι στα Δημοτικά υπάρχουν? Ο κόσμος που δε γνωρίζει ,σε αυτήν την περίπτωση ο τηλεθεατής , νομίζει ότι μόνο για τα Δημοτικά συζητούμε και προβληματιζόμαστε...... :-\
Destination anywhere ..name a place and i be there....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 667
Σύνολο: 676

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.