*

Αποστολέας Θέμα: Ποσες ωρες δουλεια???  (Αναγνώστηκε 7739 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Ποσες ωρες δουλεια???
« στις: Αύγουστος 29, 2010, 07:36:13 μμ »
Συναδελφοι ποσες ωρες δουλειας αντεχετε???δουλευετε σαβ/κα???σιγουρα ειναι υποκειμενκο αλλα μηπως καπου καπου ξεπερναμε τα ορια?χανοντας πολυτιμο προσωπικο χρονο??βεβαιασε τετοιους καιρους δουλεια να υπαρχει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποσες ωρες δουλεια???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:17:01 »

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Ποσες ωρες δουλεια???
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 30, 2010, 07:20:46 πμ »
Παράθεση
βεβαιασε τετοιους καιρους δουλεια να υπαρχει
δεν χρειάζεται να γράψει κάποιος κάτι άλλο  ;)

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Ποσες ωρες δουλεια???
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 30, 2010, 08:17:25 πμ »
50 ώρες την εβδομάδα σε φροντιστήριο για 18 συναπτά  έτη.Φέτος λέω να πάω στο δημόσιο.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: Ποσες ωρες δουλεια???
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 30, 2010, 10:53:52 πμ »
ωραια να μη νιωθω τυψεις με τις 42 ωρες ;) απλα σκεφτομουν οτι χανεις σχεδον τα παντα πραγματα που θελεις να κανεις για τον εαυτο σου γινονται μονο αυστηρα με καποιο προγραμμα!!!καλο χειμωνα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποσες ωρες δουλεια???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:17:01 »

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Ποσες ωρες δουλεια???
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 30, 2010, 11:06:32 πμ »
Πέρυσι είχα 42 ώρες ιδιαίτερα και τολμώ να πω ότι ήταν εξαντλητικό. Δεν είχα χρόνο ούτε για τον εαυτό μου, ούτε για τι σπίτι μου, ούτε για γημάδι το μεταπτυχιακό που προσπαθώ να τελειώσω, ούτε τίποτα. Φέτος έχω μέχρι στιγμής 31 ώρες και υποσχέθηκα στον εαυτό μου ότι θα βάλω μέχρι 36. Και προς θεού, όχι Κυριακές. Θέλω να έχω μια μέρα αποκλειστικά δική μου!

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: Ποσες ωρες δουλεια???
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 31, 2010, 01:24:28 πμ »
ναι η αληθεια ειναι οτι γενικα χανεις κ στερεισαι καποια πραγματα αλλα κ δεδομενων των συνθηκων λεω ας δουλευω κ θα αντεχω!!!απλα ηθελα να χωρεσω ολες τις ωρες σε 5ημερο ε...δε γινεται οποτε κ το σαββατο εως το μεσημερι θα ειναι κλεισμενο!!!τουλαχιστον θα χω λιγο χρονο για γυμναστκη γιατι αυτες οι καρεκλες αντι-ανατομικες καταστρεφουν το ειναι μου μετα απο τοσες ω :)ρες!!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3698
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ποσες ωρες δουλεια???
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 31, 2010, 08:44:22 πμ »
Πριν διοριστώ δούλευα σε μάι έρευνα του πανεπιστημίου Αθηνών, σε ένα φροντιστήριο και έκανα και ιδιαίτερα.
Έφευγα από το σπίτι στις 6:30 το πρωί για να πάω στο διπλανό νομό και να επισκεφτώ τα σχολέια στα οποία γινόταν η έρευνα, γυρνούσα στις 2:30 και στις 3 πήγαινα στο φροντιστήριο (μαθήματα ΑΣΕΠ σε νηπιαγωγούς). 6-8 κάθε μέρα είχα ιδαίτερα σε νηπιαγωγούς και 8-10 πάλι φροντιστήριο. Στις 10-11:30 περνούσα στον υπολογιστή τα δεδομένα της πρωινής έρευνας.....
Δουλειά δηλαδή, χωρίς κενό, από το πρωί ως το βράδυ κυριολεκτικά.
Αποτέλεσμα; Μια ωραιότατη υπερκόπωση. 10 μέρες στο κρεβάτι με πλήρη αδυναμία και υπνηλία. Τελέιωσα τη χρονιά όπως όπως και μετά δεν το ξανάκανα!!!!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Alcibiades

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποσες ωρες δουλεια???
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 02, 2010, 10:15:11 πμ »
πω πω τι μου θυμιζει; Εμμακι... η κοπελα που μου εκανε ιδαιτερα στην τριτη λυκειου αρχαια λατινικα εκθεση (φπψ-εκεινη την περιοδο επαιρνε πτυχιο μαλιστα) ειχε 15 ιδαιτερα και μου ελεγε τα ιδια ...
"Τους μεν ασκούς το πνεύμα διίστητι, τους δε ανοήτους το οίημα".

(Τα σακιά τα φουσκώνει το φύσημα, τους δε μωρούς η έπαρση!)

(Σωκράτης)

Αποσυνδεδεμένος claire_t

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Ποσες ωρες δουλεια???
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 05, 2010, 11:33:06 πμ »
Τόσες ώρες έχετε και φέτος παρόλο που υπάρχει κρίση;

Εγώ τη ζω αυτήν την "κρίση" γιατί οι γονείς αρνούνται να κάνουμε μάθημα τις ώρες που προτείνω εγώ. Αυτοί θέλουν να κάνω μάθημα στο παιδί τους 1 φορά την εβδομάδα (ενώ εγώ προτείνω 2 φορές, όχι για να βγάλω λεφτά αλλά για να μην υπάρχουν κενά) και τελικά κάνω όντως 1 φορά την εβδομάδα. Επίσης φέτος δύο πολύ καλοί μου μαθητές έξυπνα και διαβαστερά παιδάκια δεν μπορούν να κάνουν ιδιαίτερο. Οι γονείς τους δεν έχουν λεφτά, έχουν μαγαζιά τα οποία δεν πάνε καλά (μπορεί και να κλείσει το ένα) και αδυνατούν να πληρώσουν για ιδιαίτερο. Σκέφτομαι σοβαρά να τα πάρω δωρεάν, αλλά δεν έχω τολμήσει ακόμα να το κάνω γιατί κι εγώ έχω ανάγκη, αλλά απ' τη άλλη θέλω πολύ να τα βοηθήσω.

Μ'αυτά και με τ' άλλα ... κατέληξα φέτος να έχω 15 ώρες την εβδομάδα ιδιαίτερα.

Πείτε μου το μυστικό .. πώς αποκτάς 40ώρες ιδιαίτερο??? (έστω 32!!!) σ' αυτήν  τη δύσκολη εποχή...

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Ποσες ωρες δουλεια???
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 05, 2010, 12:54:29 μμ »
Mια από τα ίδια κι εγώ φέτος!Είμαι πάνω από δέκα χρόνια δυναμικά στο χώρο,σε δυο φροντιστήρια και με στάνταρ αριθμό ιδιαιτέρων σχεδόν κάθε χρόνο,δουλειά και τα Σαββατοκύριακα και φέτος αυτό το χάλι δεν το έχω ξαναζήσει...Μπορεί να είναι απλώς κακή συγκυρία...Οι μειωμένες ώρες στο φροντιστήριο είναι αποτέλεσμα συμπτύξεων αλλά και αυξημένου ωρομισθίου,φαντάζομαι,έναντι νεώτερων συναδέλφων...
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποσες ωρες δουλεια???
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 05, 2010, 12:58:34 μμ »
Στα μαθητικά μου χρόνια τα μόνα ιδιαίτερα που έκανα ήταν αυτά των ξένων γλωσσών και θυμάμαι τότε όσοι κάναμε ιδιαίτερα, οι ώρες ήταν 4-6 την εβδομάδα. Τα πράγματα άλλαξαν άρδην από τότε και τώρα που είμαι στη θέση της καθηγήτριας πλέον και ουχί της μαθήτριας, βλέπω ότι όχι 4, αλλά πολλές φορές και οι 2 τους φαίνονται πολλές (για παιδιά δημοτικού). Όταν όμως βλέπεις ότι το παιδί έχει πολλά κενά και ο γονιός δεν καταλαβαίνει, τί κάνεις? Εγώ αυτό που εφάρμοσα είναι να τραβάω το μάθημα όσο πιο πολύ μπορώ ... αντί για μία ώρα κάθομαι μιάμιση (χωρίς χρέωση) και ούτω καθεξής. Το τραγικό είναι όταν στη μία ώρα έρχεται ο γονιός και λέει 'τι, ακόμα μάθημα κάνετε; Πέρασε η μία ώρα' - ναι, μου τυχαίνουν και τέτοια και πολλά άλλα τραγελαφικά.

Τις 40 ώρες φαντάζομαι τις αποκτάς με τον καιρό. Αυτή τη στιγμή έχω περίπου τις ίδιες ώρες με σένα, που για καινούρια στο χώρο είμαι υπερευχαριστημένη και πραγματικά δεν ξέρω τί να περιμένω από δω και πέρα, μιας και τα οικονομικά όλων πάνε από το κακό στο χειρότερο.

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Ποσες ωρες δουλεια???
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 09:26:33 πμ »
επιλέγω να δουλεύω κάθε χρόνο 15-20 ώρες τη βδομάδα και τις θεωρώ υπεραρκετές ώστε να έχω ένα αξιοπρεπές εισόδημα
επίσης, μένει χρόνος για τη ζωή για μένα
δεν αξίζει να θυσιαζει κανείς τα πάντα για τη δουλειά

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: Ποσες ωρες δουλεια???
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 10:16:54 πμ »
Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά; Πώς ακριβώς παλεύονται 30+ ώρες την εβδομάδα; Πόσες ώρες δηλ. την ημέρα βγαίνουν; Δεν έχετε κάποιο κενό ανάμεσα στα μαθήματα, για να πηγαίνετε από το ένα στο άλλο; Πώς ακριβώς παλεύεται ένα τέτοιο πρόγραμμα; Εγώ φέτος έχω 15 ώρες και μπορώ να πω ότι είναι αρκετές για να τα βγάζω πέρα και να κάνω και άλλα πράγματα. Βέβαια, με την ανασφάλεια που υπάρχει, εννοείται πως δεν λέει να πει κάποιος όχι σε μαθήματα, αλλά απορώ πώς παλεύονται 40 ώρες την εβδομάδα. Αυτό ισούται με υπερκόπωση στάνταρ!

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Ποσες ωρες δουλεια???
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 10:18:37 πμ »
παλεύονται αλλά συνοδεύονται με αρκετό τρέξιμο, άγχος και θυσίες από την προσωπική ζωή..
το χω κάνει με 30 ώρες αλλά δεν το ξανακάνω..
 δεν αξίζει τον κόπο πραγματικά

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162247
  • Σύνολο θεμάτων: 19245
  • Σε σύνδεση σήμερα: 584
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 518
Σύνολο: 541

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.