*

Αποστολέας Θέμα: Απορία για αποδοχή αναπλήρωσης-ωρομισθίας  (Αναγνώστηκε 1680 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απορία για αποδοχή αναπλήρωσης-ωρομισθίας
« στις: Αύγουστος 30, 2010, 11:58:21 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι..
έχω μια απορία για τις προσλήψεις αναπληρωτών-ωρομισθίων..
Έχω ακόυσει από συνάδελφο μου ότι όταν σε καλέσουν από κάποια διεύθυνση έχεις το δικαίωμα να απαντήσεις μέχρι την επόμενη μέρα..πχ έστω ότι κάποιος μένει στην Λάρισα και έχει δηλώσει Λάρισα-Καρδίτσα-Τρίκαλα και τον καλούν από τα Τρίκαλα..μπορεί να μην απαντήσει αμέσως και παράλληλα να πάρει τηλέφωνο στην Λάρισα να ρωτήσει την σειρά του μήπως και έχει ελπίδα για την πόλη του;;;


Μου φαίνεται λίγο περίεργο να συμβαίνει αυτό...μιας και αν αργούσαμε όλοι μια μέρα να απαντήσουμε θα δημιουργούνταν προβλήματα...Ελπίζω να μην ακούγεται γελοίο..αλλά το άκουσα!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορία για αποδοχή αναπλήρωσης-ωρομισθίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:15:17 »

Αποσυνδεδεμένος LEONTITO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορία για αποδοχή αναπλήρωσης-ωρομισθίας
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 30, 2010, 12:25:44 μμ »
Αυτό από όσο γνωρίζω ίσχυε αρκετά παλιά όταν έκανες τα χαρτιά σου ξεχωριστά σε κάθε νομαρχία για αναπληρωτής. Δηλαδή υπήρχε ένας πίνακας στην Καρδίτσα, ένας στη Λάρισα, ένας στα Τρίκαλα κ.ο.κ. Μπορούσαν να σε καλέσουν από πολλές νομαρχίες (μάλιστα τους αναπληρωτές τους ονόμαζαν νομαρχιακούς). Πλέον υπάρχει ένας πίνακας και σε καλούν μία φορά σε ένα μέρος ανάλογα με τη σειρά σου (που είναι μία και δεδομένη), ανάλογα με τα κενά που βγαίνουν κάθε φορά, ανάολογα με το τι έχουν δηλώσει οι υπόλοιποι. Τώρα το να καθυστερήσεις να "απαντήσεις", δηλαδή να παρουσιαστείς, είναι μέσα στο παιχνίδι, αφού σου δίνουν περιθώριο 3 μέρες να παρουσιαστείς κι αν δεν πας, θεωρείται ότι δεν αποδέχεσαι τη θέση. Πάντως όσο και να καθυστερήσεις (που δεν το συνιστώ) δεν πρόκειται να σε καλέσουν από αλλού. Αυτά...

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: Απορία για αποδοχή αναπλήρωσης-ωρομισθίας
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 30, 2010, 12:43:25 μμ »
Υπάρχει περίπτωση να έχει κένο στην περιοχή σου και ενώ το έχεις δηλώσει πρώτο-δεύτερο πχ να σε καλέσουν στην τρίτη επιλογή σου που είναι σε άλλη περιοχή επειδή εκείνη η διεύθυνση δευτεροβάθμιας καλέι κάποιες μέρες νωρίτερα από την δευτεροβάθμια της πόλης σου;
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος LEONTITO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορία για αποδοχή αναπλήρωσης-ωρομισθίας
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 30, 2010, 12:52:42 μμ »
Δυστυχώς, δε γνωρίζει κανείς πως βγαίνουν τα κενά! Π.χ. ενώ από πληροφόρηση εκ των έσω πρόπερσι στα Τρίκαλα είχαν 10 κενά φιλολόγων στην α΄φάση κάλεσαν 4, στη β' φάση που ήμουν εγώ κανέναν (κι έτσι βρέθηκα Αιτωλ/νία) και στη γ' φάση 6-7 δε θυμάμαι. Άρα παίζει να σε καλέσουν και αλλού και μετά να βγουν τα κενά στο νομό σου και να πάρουν άλλους.Βέβαια μπορεί να βγουν κενά στη φάση που θα είσαι αλλά να μην επαρκούν για σένα γιατί θα υπάρχουν πιο πάνω από εσένα στον πίνακα άλλοι που θα τα ζητάνε ή (πράγμα που σου το εύχομαι) να βγάλουν κενά στη φάση που θα σε πάρουν και να επαρκούν και για σένα. Good luck!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορία για αποδοχή αναπλήρωσης-ωρομισθίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:15:17 »

Αποσυνδεδεμένος LEONTITO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορία για αποδοχή αναπλήρωσης-ωρομισθίας
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 30, 2010, 01:23:34 μμ »
Κι αυτό που γράφεις ότι η ΄μία δευτεροβάθμια καλεί λίγες μέρες νωρίτερα από την άλλη δεν ισχύει. Καταρχάς δεν καλούν οι δευτεροβάθμιες για αναπληρωτές. Καλεί το υπουργείο στο οποίο οι δευτεροβάθμιες έχουν αποστείλει τα κενά τους. Έτσι γίνεται η α΄φάση αναπληρωτών, την ίδια μέρα καλεί το υπουργείο για όλες τις δευτεροβάθμιες. Στη συνέχεια οι δευτεροβάθμιες ξαναδηλώνουν τα κενά που έχουν στο υπουργείο και το υπουργείο ξανακαλεί τη β΄φάση αναπληρωτών την ίδια μέρα για παντού. Άρα παίζει ρόλο πως στέλνουν τα κενά τους οι δευτεροβάθμιες στο υπουργείο. Θα τα στείλουν όλα τα κενά στην α΄φάση ή θα τα κρατήσουν για τις επόμενες φάσεις;

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορία για αποδοχή αναπλήρωσης-ωρομισθίας
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 30, 2010, 01:30:36 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι..
έχω μια απορία για τις προσλήψεις αναπληρωτών-ωρομισθίων..
Έχω ακόυσει από συνάδελφο μου ότι όταν σε καλέσουν από κάποια διεύθυνση έχεις το δικαίωμα να απαντήσεις μέχρι την επόμενη μέρα..πχ έστω ότι κάποιος μένει στην Λάρισα και έχει δηλώσει Λάρισα-Καρδίτσα-Τρίκαλα και τον καλούν από τα Τρίκαλα..μπορεί να μην απαντήσει αμέσως και παράλληλα να πάρει τηλέφωνο στην Λάρισα να ρωτήσει την σειρά του μήπως και έχει ελπίδα για την πόλη του;;;


Μου φαίνεται λίγο περίεργο να συμβαίνει αυτό...μιας και αν αργούσαμε όλοι μια μέρα να απαντήσουμε θα δημιουργούνταν προβλήματα...Ελπίζω να μην ακούγεται γελοίο..αλλά το άκουσα!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!
Sofiagexa...αυτό που ρωτάς συμβαίνει με τους ωρομίσθιους,όχι με τους αναπληρωτές,με τους αναπληρωτές γίνεται αυτό που σου εξήγησε ο συνάδελφος.
Στους ωρομίσθιους όμως όσο περίεργο και χρονοβόρο και αν σου φαίνεται...συμβαίνει αυτό που είπες...και όχι μόνο μία μέρα...και παραπάνω καθυστερούν κάποιοι να απαντήσουν........

Γι αυτό τα σχολεία είναι άδεια από καθηγητές ως τον Δεκέμβριο...ή μάλλον για να το πω καλύτερα...ΚΑΙ γι αυτό!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: Απορία για αποδοχή αναπλήρωσης-ωρομισθίας
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 30, 2010, 01:43:51 μμ »
ΛΩΡΑ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Τώρα που το σκέφτομαι η συνάδελφος που μου το είπε ήταν ωρομίσθια...άρα ισχύει μόνο για αυτούς?
Για ΑΜΩ προφανώς όχι αφού θεωρούνται "αναπληρωτες"..
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: Απορία για αποδοχή αναπλήρωσης-ωρομισθίας
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 30, 2010, 01:49:11 μμ »
Κι αυτό που γράφεις ότι η ΄μία δευτεροβάθμια καλεί λίγες μέρες νωρίτερα από την άλλη δεν ισχύει. Καταρχάς δεν καλούν οι δευτεροβάθμιες για αναπληρωτές. Καλεί το υπουργείο στο οποίο οι δευτεροβάθμιες έχουν αποστείλει τα κενά τους. Έτσι γίνεται η α΄φάση αναπληρωτών, την ίδια μέρα καλεί το υπουργείο για όλες τις δευτεροβάθμιες. Στη συνέχεια οι δευτεροβάθμιες ξαναδηλώνουν τα κενά που έχουν στο υπουργείο και το υπουργείο ξανακαλεί τη β΄φάση αναπληρωτών την ίδια μέρα για παντού. Άρα παίζει ρόλο πως στέλνουν τα κενά τους οι δευτεροβάθμιες στο υπουργείο. Θα τα στείλουν όλα τα κενά στην α΄φάση ή θα τα κρατήσουν για τις επόμενες φάσεις;

Αυτό δεν το ήξερα...είναι η πρώτη χρονιά που έκανα τα χαρτιά μου! Μπερδεύτηκα γιατί η συνάδελφος που με ενημέρωσε ήταν ωρομίσθια και όχι αναπληρώτρια...!Εύχαριστώ! Good luck σε όλους μας!
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162166
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 740
Σύνολο: 747

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.