*

Αποστολέας Θέμα: ΛΗΓΕΙ Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΦΥΓΗ  (Αναγνώστηκε 10222 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος baboulino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
    • Προφίλ
ΛΗΓΕΙ Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΦΥΓΗ
« στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 02:46:12 πμ »
ενημερώνω τις συναδέλφους ότι η προθεσμία για τη νομική προσφυγή λήγει την δευτέρα 6/9. όσοι ενδιαφέρονται να μου στείλουν άμεσα μήνυμα! αφορά συναδέλφους που κατοχύρωναν διορισμός φέτος από ασεπ, 24μηνο, 40%, 30μηνο και γενικά άτομα από 18,3 μόρια και πάνω....αν βέβαια υπάρχουν άτομα με λιγότερα μόρια ίσως μπορούν να προσφύγουν σαν ομάδα ξεχωριστή με τον ίδιο δικηγόρο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΛΗΓΕΙ Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΦΥΓΗ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:39:07 »

Αποσυνδεδεμένος Mantis01

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: ΛΗΓΕΙ Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΦΥΓΗ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 08:36:51 πμ »
ενημερώνω τις συναδέλφους ότι η προθεσμία για τη νομική προσφυγή λήγει την δευτέρα 6/9. όσοι ενδιαφέρονται να μου στείλουν άμεσα μήνυμα! αφορά συναδέλφους που κατοχύρωναν διορισμός φέτος από ασεπ, 24μηνο, 40%, 30μηνο και γενικά άτομα από 18,3 μόρια και πάνω....αν βέβαια υπάρχουν άτομα με λιγότερα μόρια ίσως μπορούν να προσφύγουν σαν ομάδα ξεχωριστή με τον ίδιο δικηγόρο.
Συνάδελφε αυτή η προσφυγή αφορά αυτούς που έχουν κλεισει 24μηνο ή που θα κλείσουν 24μηνο το 2011;

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΛΗΓΕΙ Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΦΥΓΗ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 03:50:46 μμ »
αφορα τους διοριστεους που κατοχυρωσαν δικαιωμα διορισμου φέτος , δηλαδη αν ανηκουν στο 24μηνο , στο 40% στο ασεπ και οχι οσοι θα κατοχυρωσουν του χρονου. οσοι εχουν 18,3 μορια και πανω
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: ΛΗΓΕΙ Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΦΥΓΗ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 03:55:04 μμ »
αφορα τους διοριστεους που κατοχυρωσαν δικαιωμα διορισμου φέτος , δηλαδη αν ανηκουν στο 24μηνο , στο 40% στο ασεπ και οχι οσοι θα κατοχυρωσουν του χρονου. οσοι εχουν 18,3 μορια και πανω

όσοι έχουν 18,3+ μόρια κατοχύρωναν δικαίωμα διορισμού φέτος;
με βάση τα μόρια που προαπαιτούντο,βάσει εγκυκλίου διορισμού,δε νομίζω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΛΗΓΕΙ Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΦΥΓΗ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:39:07 »

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: ΛΗΓΕΙ Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΦΥΓΗ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 03:55:40 μμ »
προκειται για την ιδια προσφυγη που θα κανει το μπλόγκ των 24μηνιτών ή είναι κατι διαφορετικό; ; ;

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: ΛΗΓΕΙ Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΦΥΓΗ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 03:58:40 μμ »
18,3 μορια αλλα σε ποια ειδικοτητα αναφερεστε;

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: ΛΗΓΕΙ Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΦΥΓΗ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 03:59:01 μμ »
18,3 μορια αλλα σε ποια ειδικοτητα αναφερεστε;

φιλολόγων

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: ΛΗΓΕΙ Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΦΥΓΗ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 04:06:36 μμ »
Άρα αυτοί που έχουν 16 ή 17 μόρια δεν μπορούν να μετέχουν (ΠΕ02);;Και γιατί  18,3 και όχι 17,3 και οι δύο δεν κατοχυρώνουνδικαίωμα διορισμου .Γιατί δεν κάνουμε προσφυγή να διατηρηθεί το 40%; Γιατί εμείς με τις μεσαίες προυπηρεσίες να βγαίνουμε απέξω ;Και εμεις στηρίζουμετα σχολεία ξέρετε ...

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: ΛΗΓΕΙ Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΦΥΓΗ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 04:07:54 μμ »
Συγγνωμη, μαλλον δεν εχω καταλαβει κατι. Γιατι με 18,3 μορια καποιος κατοχυρωνει δικαιωμα διορισμου;σε ποια κατηγορια κατατασσεται με αυτα τα μορια;

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: ΛΗΓΕΙ Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΦΥΓΗ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 04:41:13 μμ »
κανεις που να ξερει;

Αποσυνδεδεμένος anna81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΛΗΓΕΙ Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΦΥΓΗ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 05:32:56 μμ »
Κατά την άποψή μου, δεν θα έπρεπε να υπάρχει αυτός ο διαχωρισμός (  18,3  κ ανω ) . Από ότι γνωρίζω μέχρι τώρα ίσχυε η κατηγορία των 24μηνίτων οι οποίοι κατοχύρωναν δικαίωμα διορισμού. Επομένως το 18,3 με το 17,8 κ το 13,5  δεν έχουν  καμία διαφορά.  Η νομική προσφυγή κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να αφορά όλους τους εκπαιδευτικούς οι οποίοι  δούλεψαν έστω και 1 μέρα με το μέχρι τώρα ισχύον σύστημα, ελπίζοντας να συγκεντρώσουν το πολυπόθητο 24μηνο του διορισμού.  Η κίνηση της νομικής προσφυγής θα είναι πιο αποτελεσματική κ ουσιώδης αν υπάρξει μαζική ανταπόκριση.  Ο σκοπός μας δεν θα πρέπει να είναι να "βολευτούν" με την εκπνοή του παλιού νόμου 100 ή 500 άτομα , αλλά να εξασφαλίσουμε το 40% των διορισμών από τον ενιαίο πίνακα ,μιας κ οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί κατόρθωναν με αυτόν τον τρόπο να δικαιώνουν τις προσπάθειές τους.


Αν κάτι δεν έχω κατανοήσει σωστά, ή αν σε κάτι κάνω λάθος , παρακαλώ διορθώστε με.  Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: ΛΗΓΕΙ Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΦΥΓΗ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 05:39:57 μμ »
Και εγώ  συμφωνώ μα την Άννα .Γιατί να υπάρχει αυτός ο διαχωρισμός και να βγαίνουν να λένε πως καλό θα ήταν οι άλλοι να κάνουν δική τους ομάδα .Δηλαδή εμείς οι υπόλοιποι δε στηρίξαμε τα σχολεία .Να πως έρχεται ο διχασμός στον κλάδο των εκπαιδευτικών .Αντί να κάνουμε κάτι όλοι μαζί χωριστήκαμε σε ομαδούλες .Τι είναι αυτά συνάδελφοι ;;;

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: ΛΗΓΕΙ Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΦΥΓΗ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 07:13:15 μμ »
Κατά την άποψή μου, δεν θα έπρεπε να υπάρχει αυτός ο διαχωρισμός (  18,3  κ ανω ) . Από ότι γνωρίζω μέχρι τώρα ίσχυε η κατηγορία των 24μηνίτων οι οποίοι κατοχύρωναν δικαίωμα διορισμού. Επομένως το 18,3 με το 17,8 κ το 13,5  δεν έχουν  καμία διαφορά.  Η νομική προσφυγή κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να αφορά όλους τους εκπαιδευτικούς οι οποίοι  δούλεψαν έστω και 1 μέρα με το μέχρι τώρα ισχύον σύστημα, ελπίζοντας να συγκεντρώσουν το πολυπόθητο 24μηνο του διορισμού.  Η κίνηση της νομικής προσφυγής θα είναι πιο αποτελεσματική κ ουσιώδης αν υπάρξει μαζική ανταπόκριση.  Ο σκοπός μας δεν θα πρέπει να είναι να "βολευτούν" με την εκπνοή του παλιού νόμου 100 ή 500 άτομα , αλλά να εξασφαλίσουμε το 40% των διορισμών από τον ενιαίο πίνακα ,μιας κ οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί κατόρθωναν με αυτόν τον τρόπο να δικαιώνουν τις προσπάθειές τους.


Αν κάτι δεν έχω κατανοήσει σωστά, ή αν σε κάτι κάνω λάθος , παρακαλώ διορθώστε με.  Ευχαριστώ.

Αυτό το αίτημα είναι πολύ καλό για πανό στις διαδηλώσεις και θα έπρεπε να στηριχθεί από όλους μας πριν ψηφισθεί το νομοσχέδιο. Εκείνο το καιρό οι πιο πολλοί κοιμόντουσαν...Δεν μπορεί όμως να σταθεί σε μία δικαστική προσφυγή.
Η δικαστική κίνηση των φετινών αδιόριστων-διοριστέων βασίζεται κατά κύριο λόγο στα ΦΕΚ του ΑΣΕΠ2008 και στην μέχρι τώρα νομαθεσία για τους 24μηνίτες και 30μηνίτες. Αν μπούνε στη συγκεκριμένη κίνηση και άτομα που έχουν πχ 5 μόρια και ο τελευταίος με το 40% έχει 20, η κίνηση θα είναι ανούσια, θα χάσει τη βάση της και δεν θα μπορεί να στηριχθεί νομικά.

Όσοι θεωρείτε ότι μπορείτε να δικαιωθείτε αν προσφύγετε δικαστικά επειδή έχετε 5 ή 10 μήνες προϋπηρεσίας, μπορείτε να συντονιστείτε και να το κάνετε. Νομίζω ότι έχετε ήδη δημιουργήσει μία κίνηση

Μην 'μπερδεύεστε' όμως με τη δική μας κίνηση. Μας 'κυνηγάνε' οι προθεσμίες και μόνο τροχοπέδη μπορείτε να είστε...
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος anna81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΛΗΓΕΙ Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΦΥΓΗ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 07:48:44 μμ »
Ασφαλώς πρόθεσή μας δεν είναι να γίνουμε τροχοπέδη για κανέναν συνάδελφο. Αυτήν την δραστηριότητα την έχουν αναλάβει άλλωστε οι εκάστοτε ιθύνοντες του υπουργείου (και κυρίως οι παρόντες ) με πολύ μεγάλη επιτυχία δυστυχώς . Υπάρχει πρόσφορο έδαφος για να το πράξουν με τη λογική του "διαίρει και βασίλευε" ...  Και μιας και μιλάμε για αυτήν ακριβώς την λογική, δεν εχω διαβάσει σε αυτήν την συζήτηση που γίνεται περί του θέματος της νομικής προσφυγής  με ποιο κριτήριο μπήκε το "διαχωριστικό "  του  18,3  .   Σε αυτό θα ήθελα μια υπεύθυνη απάντηση  , αποφεύγοντας τους χαρακτηρισμούς  όπως  ¨τροχοπέδη "  για όλους εμάς τους  "κακόμοιρους"  εκπαιδευτικούς που ατυχήσαμε να συμπληρώσουμε τους   18,3 μήνες προϋπηρεσίας. 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 672
Σύνολο: 682

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.