*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 844784 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3794 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 08:39:01 μμ »
Οπότε ξανά... από βδομάδα. Κι αυτές οι αποσπάσεις πια που αναμένονται και αναμένονται... Και βέβαια όσοι δεν προσληφθούμε στην Α Φάση ξανά στο περίμενε για τη Β. Πόση υπομονή πια...

Εγώ πάντως παιδιά έχω απελπιστεί. Ειλικρινα. Απο το 2005 με το ωρομισθιλίκι και μετά με τους 2 μου επιτυχημένους (μη διοριστέους) ΑΣΕΠ, τα καλεσματα αναπληρωτών και τον καταποντισμό τις προϋπηρεσίας έχω γίνει ψυχολογικό ράκος. Και φέτος μου έχει φύγει κάθε διάθεση για δουλεια. Ελπίζω οι υπόλοιποι να είστε καλύτερα.
δεν ειμαστε γιατι εχουμε περασει ακριβως τα ιδια.ο κλαδος για οσους δε διοριστηκαν εχει κλεισει.σπαω το κεφαλι μου να βρω τι δουλεια θα κανω του χρονου..φτου κι απ'την αρχη ξεκινημα στα 32 δεν το λες και τυχη..

Aυτό που έλεγα εδώ και χρόνια, είναι οτι ο αριθμός των εισακτέων στα πανεπιστήμια, πρέπει να είναι ανάλογος με τις ανάγκες του κράτους, σε περίπτωση που το κράτος είναι αυτό που κατά κύριο λόγο θ'απασχολήσει τους επιστήμονες που θα προκύψουν. Όταν το έλεγα όμως αυτό, κάποιοι μου απαντούσαν οτι "δε μπορούμε ν' ακυρώνουμε τα όνειρα". Είναι καλύτερο ν' ακυρωθούν τα όνειρα στα 17 όταν υπάρχει χρόνος και δυνάμεις για ν' ανακατευθυνθεί η καριέρα, ή στα 30-35, όταν το θύμα (γιατί περί θύματος πρόκειται) έχει επενδύσει σε σπουδές, εργασιακή εμπειρία, εξετάσεις ΑΣΕΠ, κλπ?
Ίσως είναι λίγο εκτός θέματος αυτό αλλά καλό είναι να το σκεφτόμαστε, για να ξέρουμε τί να ζήτάμε από τις κυβερνήσεις μας για τις επόμενες γενιές (η δική μας τελείωσε).
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:26:05 »

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3795 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 08:51:16 μμ »
απο το 2000 ωρομισθια και μολις το 2011 αναπληρωτρια, 4 επιτυχιες ασεπ και για μισο μοριο ΟΑΕΔ δεν με εβαλαν στο 24μηνο. αλλα δεν βαριεσαι , αναισθησια θελει το πραγμα.... τι να πει κανεις οταν οι ανεργοι εχουν περισσοτερα προσοντα απο τους εργαζομενους? Η ελλαδιτσα μας τα τρωει τα παιδια της  :-\ :-\ :-\

...καπως ετσι.
και φαντασου να εισαι και στους διοριστεους και να βγαινει καθε καλοκαιρι η εγκυκλιος και να σου λεει "σορρυ αλλα εσυ θα παρεις τα να-μην-πω-ποια!
και να σε δουλευουν και για την αναπληρωση. οχι σημερα θα βγουν, οχι αυριο, οχι απο Δευτερα. ακομα δεν εχω καταλαβει για ποσο βοδια μας εχουν περασει και μας δουλευουν ψιλο γαζι!  >:(
οπως καταλαβες tat21 οχι καλυτερα, ουτε απλα καλα δεν ειμαστε.

υγ. αν βγει ακομα μια ασχετη με μας φαση θα παω και θα τους βαλω φωτια.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος ladylav

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • η εκπαιδευση δε με λατρευει καθολου
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3796 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 08:53:08 μμ »
Ετσι ειναι γιαννη.μπηκαμε ολοι με φορα στα πανεπιστημια και καταληξαμε να ειμαστε τωρα εδω να ρωταμε ο ενας τον αλλον τι εγινε και φτασαμε στο αδιεξοδο και πως θα βγουμε απο αυτο.δεν ξερω αν ειναι εντος η εκτος θεματος αλλα καλο ειναι οσο κι αν ποναει να υπενθυμιζουμε στους συναδελφους μας οτι η τυχη μας στο δημοσιο τουλαχιστον εχει φτασει στο τελος της.μην τρεφουμε φρουδες ελπιδες.δεν ειναι το τωρα το θεμα μας.ειναι και το μετα και το γενικα..

Αποσυνδεδεμένος aphrodite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση! ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3797 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 09:21:16 μμ »
υγ. αν βγει ακομα μια ασχετη με μας φαση θα παω και θα τους βαλω φωτια.
Τέλεια! Μάζεψε τα ξεσκονόπανα που καθάριζες τόσο καιρό κι εγώ τα άδεια μπουκάλια μπύρας που έχω κατεβάσει κι έλα να ενώσουμε τις δυνάμεις μας...  8)
Εγώ δεν τολμάω να «παραπονεθώ» ως επιτυχούσα σε ΑΣΕΠ γιατί σκέφτομαι τους διορισθέους του τελευταίου ΑΣΕΠ που είναι ΑΚΟΜΑ στο περίμενε!! Για να μην πάμε στο ποιοι θα την πληρώσουν με τις εφεδρείες (ενώ άλλοι διορίστηκαν από τα παράθυρα και ίσως και να την γλιτώσουν) μέχρι τα STAGE προγράμματα και κάτι συναφή που ισχύουν μέχρι σήμερα και χαρίζουν όνειρα στα κομματόσκυλα βέβαια πάλι!! Τελικά, με τον σταυρό στο χέρι μόνο μέχρι την εκκλησία της ενορίας σου μπορείς να πας, όχι παραπέρα!!  :-\
Επί του θέματος, είχαμε κάνα νέο σήμερα; Η Χριστίνα ανέφερε για ανακοίνωση των ΠΥΣΔΕ αποσπάσεων σήμερα το βράδυ. Από πού το ξέρουμε αυτό; Ξέρουμε ώρα; giota8, δεν παίρνεις κάνα τηλ. αύριο τον ευγενικό κυριούλη; Εγώ, όταν πήρα, είδες τι έμαθα!!!  :o ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2011, 09:36:57 μμ από aphrodite »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:26:05 »

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3798 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 09:48:10 μμ »
υποτιθεται οτι οι αποσπασεις θα ειχαν βγει μεχρι τωρα. θα παρω αυριο το πρωι κι ελπιζω να μη μου πει παλι "απο Δευτερα" γιατι θα την ξεχασω την ανατροφη μου και ειναι κριμα!
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος marilou18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3799 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 09:55:18 μμ »
Φίλη μου πήρε τηλέφωνο σήμερα....δεν υπάρχει καμμία ενημέρωση για τα Αγγλικά......
All the world's a stage and all the men and women merely players; they have their exits and their entrances. And one man in his time plays many parts, his acts being seven ages.

Αποσυνδεδεμένος sofikititi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3800 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 11:28:43 μμ »
μα το περιεργο θα ηταν να υπηρχε ενημερωση!!!!!πλεον θα μου κανει τοσο πολυ εντυπωση η μερα που θα μας πουν σημερα θα καλεσουμε αναπληρωτες αγγλικων!!!!!! σαν πρωταπριλιατικο αστειο εχει καταντησει!!!!! η κατασταση ειναι το λιγοτερο απαραδεκτη!!! ρε παιδια δεν υπαρχει καποιος τροπος να οργανωθουμε επιτελους και να διεκδικησουμε κι εμεις κατι????γιατι αυτο που βλεπω δυστυχως ειναι οτι στην ειδικοτητα μας κοιταμε να βγαλουμε ο ενας το ματι του αλλου( μαλλον θα φταιει ο ανταγωνισμος που εχει καλλιεργηθει τοσο εντονα μεσα μας)  και δεν βλεπουμε οτι ολοι εχουμε κοινο συμφερον???

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3801 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 11:33:46 μμ »
Δειτε τις αποσπασεις  sto alfavita καi βγαλτε τα συμπερασματα σας για την ειδικοτητα μας 

H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3802 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 11:56:48 μμ »
224 πηραν αποσπαση απο τους οποιου οι 113 κατεβηκαν στην α/βαθμια. γεμισε η Θεσσαλονικη αποσπασμενους!
ωραια τωρα ας τα βγαλει επισημα και το υπουργειο και μετα δεν εχουν καμια απολυτως δικαιολογια για να καθυστερησουν κι αλλο την κληση αναπληρωτων.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος solil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3803 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 11:57:14 μμ »
Δειτε τις αποσπασεις  sto alfavita καi βγαλτε τα συμπερασματα σας για την ειδικοτητα μας

224 ΠΕΟ6 αν μέτρησα καλά... και πολλοί πήγαν Θεσ/νίκη και Αθήνα... Αλλά ειλικρινά απορώ, πέρασε τόσος καιρός για να βγουν οι αποσπάσεις συνολικά 942 ατόμων, αν ήταν 1.500 άτομα θα ήθελαν ένα χρόνο; Τέλος πάντων. Τουλάχιστον πέρασε αυτό και περιμένουμε τα δικά μας τα μαντάτα.

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3804 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 12:19:31 πμ »
Οπότε ξανά... από βδομάδα. Κι αυτές οι αποσπάσεις πια που αναμένονται και αναμένονται... Και βέβαια όσοι δεν προσληφθούμε στην Α Φάση ξανά στο περίμενε για τη Β. Πόση υπομονή πια...

Εγώ πάντως παιδιά έχω απελπιστεί. Ειλικρινα. Απο το 2005 με το ωρομισθιλίκι και μετά με τους 2 μου επιτυχημένους (μη διοριστέους) ΑΣΕΠ, τα καλεσματα αναπληρωτών και τον καταποντισμό τις προϋπηρεσίας έχω γίνει ψυχολογικό ράκος. Και φέτος μου έχει φύγει κάθε διάθεση για δουλεια. Ελπίζω οι υπόλοιποι να είστε καλύτερα.

Μια απο τα ιδια...3 επιτυχιες(επιτυχουσα,μη διοριστεα) ΑΣΕΠ, ωρομισθια απο το 2005-2006. Περισυ στην αρχη εκανα χαρα που με καλεσαν αναπληρωτρια-πιστευα ακομα οτι ηταν ενα βημα πιο κοντα σε κατι μονιμοτερο και πιο σιγουρο,η ψευδαισθηση δεν κρατησε και πολυ,ομως! :-\

 Δεν ξερω για τι περιμενω τωρα, μια απο τα ιδια στην καλυτερη περιπτωση, αλλα οπως πολλοι απο εμας, πιστευω, νιωθω αφανταστα εγκλωβισμενη, πιεσμενη, αυτο που ηθελα να κανω-να διδαξω-αυτη τη στιγμη με απωθει,δεν βλεπω μελλον, δε βλεπω καν παρον! :(
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος dorothea

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3805 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 12:23:33 πμ »
ΜΑΛΛΟΝ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΑΘΗΝΑ Η ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΕΣ ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ.ΠΑΛΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΝΙΤΕΥΤΟΥΜΕ >:(

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3806 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 12:26:50 πμ »
Οπότε ξανά... από βδομάδα. Κι αυτές οι αποσπάσεις πια που αναμένονται και αναμένονται... Και βέβαια όσοι δεν προσληφθούμε στην Α Φάση ξανά στο περίμενε για τη Β. Πόση υπομονή πια...

Εγώ πάντως παιδιά έχω απελπιστεί. Ειλικρινα. Απο το 2005 με το ωρομισθιλίκι και μετά με τους 2 μου επιτυχημένους (μη διοριστέους) ΑΣΕΠ, τα καλεσματα αναπληρωτών και τον καταποντισμό τις προϋπηρεσίας έχω γίνει ψυχολογικό ράκος. Και φέτος μου έχει φύγει κάθε διάθεση για δουλεια. Ελπίζω οι υπόλοιποι να είστε καλύτερα.

Μια απο τα ιδια...3 επιτυχιες(επιτυχουσα,μη διοριστεα) ΑΣΕΠ, ωρομισθια απο το 2005-2006. Περισυ στην αρχη εκανα χαρα που με καλεσαν αναπληρωτρια-πιστευα ακομα οτι ηταν ενα βημα πιο κοντα σε κατι μονιμοτερο και πιο σιγουρο,η ψευδαισθηση δεν κρατησε και πολυ,ομως! :-\

 Δεν ξερω για τι περιμενω τωρα, μια απο τα ιδια στην καλυτερη περιπτωση, αλλα οπως πολλοι απο εμας, πιστευω, νιωθω αφανταστα εγκλωβισμενη, πιεσμενη, αυτο που ηθελα να κανω-να διδαξω-αυτη τη στιγμη με απωθει,δεν βλεπω μελλον, δε βλεπω καν παρον! :(


Αυτες οι περιγραφες τελικα ειναι πολυ οικειες ...ωστοσο συναδελφοι δεν πρεπει να απελπιζομαστε .Προσωπικα περιμενω φετος να δω τι θα γινει .Αν δεν δω φως αμεσα σκοπευω να ανοιξω τα πανια μου για το εξωτερικο .Δεν λεω πως ειναι ευκολο να το κανει κανεις αυτο ,να ξενιτευτει(ειδικα αν εχει οικογενεια και παιδια) αλλα πρεπει να ειμαστε ρεαλιστες .Εξαλλου ισως αναζητωντας μια ανοιχτη πορτα σε καποια χωρα εκτος ελλαδος μπορει να μας οδηγησει καπου καλυτερα.Ισως αλλα απο την αλλη ας τολμησουμε να βρεθουμε εστω κοντα σ αυτη την πορτα.Καλη επιτυχια σε ολους μας φετος και ανοιχτα πανια για το μελλον . ;)
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος tat21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Patience is a virtue. Right?
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3807 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 12:53:53 πμ »
Aυτό που έλεγα εδώ και χρόνια, είναι οτι ο αριθμός των εισακτέων στα πανεπιστήμια, πρέπει να είναι ανάλογος με τις ανάγκες του κράτους, σε περίπτωση που το κράτος είναι αυτό που κατά κύριο λόγο θ'απασχολήσει τους επιστήμονες που θα προκύψουν. Όταν το έλεγα όμως αυτό, κάποιοι μου απαντούσαν οτι "δε μπορούμε ν' ακυρώνουμε τα όνειρα". Είναι καλύτερο ν' ακυρωθούν τα όνειρα στα 17 όταν υπάρχει χρόνος και δυνάμεις για ν' ανακατευθυνθεί η καριέρα, ή στα 30-35, όταν το θύμα (γιατί περί θύματος πρόκειται) έχει επενδύσει σε σπουδές, εργασιακή εμπειρία, εξετάσεις ΑΣΕΠ, κλπ?
Ίσως είναι λίγο εκτός θέματος αυτό αλλά καλό είναι να το σκεφτόμαστε, για να ξέρουμε τί να ζήτάμε από τις κυβερνήσεις μας για τις επόμενες γενιές (η δική μας τελείωσε).

Εχεις απόλυτο δίκιο!!!!!! Κι εγώ το έχω πει, αλλά όλοι αντιδρουν. Αν όμως ήξερα οτι θα βασανιστώ τόσο θα διάλεγα να κάνω κάτι άλλο. Στα 18 γουστάρεις να ψάξεις. Πόσους χρειάζεσαι φίλε κράτος απο μας? 50? Ας εισαχθούν τόσοι στο τμήμα φέτος. Του χρόνου άλλοι τόσοι. Αλλά, παίζει και το θέμα του προσωπικού των σχολών που θα μείνει άνεργο και τρέχα γύρευε!

Τώρα βγήκαν οι αποσπάσεις και ανακουφίστηκα αντί να βρίσω για την καθυστέρηση. Μας έχουν φτάσει σε τόση εξαθλίωση που ούτε να αντιδράσουμε δεν μπορούμε.

Λυπάμαι που οι ιστορίες σας είναι το ίδιο "πονεμένες" με τη δική μου--και περισσότερο. Βλέπω οτι είμαι τυχερή που δεν έκανα παιδιά ακόμα ΜΟΝΟ επειδή θα είχα και το δικό τους άγχος για τις μετακινήσεις. Οχι βέβαια οτι αυτός ήταν ο μόνος λόγος, μη νομίζετε οτι τα είχα όλα εντάξει και μόνο αυτό με εμπόδισε!
Αντε να βγουν οι αναπληρωτές αύριο γιατί χάνω το σπίτι στο Αίγιο που θα πρέπει να το ξενοικιάσω.  ???
...where's when I was young and we didn't give a damn, cause we were raised to see life as fun and take it if we can..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 493
Σύνολο: 495

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.