*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 851060 φορές)

0 μέλη και 24 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #2366 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 04:16:40 μμ »
η α' φαση δεν ηταν οντως μεσω ΕΣΠΑ και στη διευθυνση που παρουσιαστηκα εγω μας ειχαν πει οτι μας καλεσαν περισσοτερο για τα πιλοτικα.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:14:26 »

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #2367 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 04:29:37 μμ »
η α' φαση δεν ηταν οντως μεσω ΕΣΠΑ και στη διευθυνση που παρουσιαστηκα εγω μας ειχαν πει οτι μας καλεσαν περισσοτερο για τα πιλοτικα.
Αν υπήρχαν αρκετά πιλοτικά στον ίδιο Νομό μπορούσες να επιλέξεις αυτό που σε βολεύει περισσότερο; (π.χ μπορεί να ήθελες να είσαι στην τάδε πόλη του Νομού).

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #2368 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 07:36:50 μμ »
ναι. φυσικα εξαρταται απο το ποσα μορια εχεις και ποσα αλλα ατομα εχουν καλεσει μαζι με σενα για να γινει η τοποθετηση. μπορει το σχολειο που θελεις εσυ να το θελει και καποιος που ειναι πιο ψηλα στον πινακα. γι'αυτο στις επιλογες βαζεις περισσοτερα απο ενα.
α α'φαση παντως δεν ηταν μονο για πιλοτικα, υπηρχαμε ατομα που δε θεαμε πιλοτικο και μας τοποθετησαν αλλου.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 614
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #2369 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 07:45:28 μμ »
Συνεδριαζει το ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ, βγαζει τα κενα που υπαρχουν εκεινη τη στιγμη και εσυ τα βαζεις σε σειρα προτιμησης. Μαζευουν τα χαρτια με τις επιλογες και τα δικαιολογητικα ειδικων κατηγοριων και οικογενειακης καταστασης και επειτα ανακοινωνουν τις τοποθετησεις. Αυτα.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:14:26 »

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #2370 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 08:11:42 μμ »
Συνεδριαζει το ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ, βγαζει τα κενα που υπαρχουν εκεινη τη στιγμη και εσυ τα βαζεις σε σειρα προτιμησης. Μαζευουν τα χαρτια με τις επιλογες και τα δικαιολογητικα ειδικων κατηγοριων και οικογενειακης καταστασης και επειτα ανακοινωνουν τις τοποθετησεις. Αυτα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ giota8 και effie3s. Φοβάμαι όμως ότι δεν είναι τόσο απλό effie3s. Π.χ. τα κενά για ολοήμερα δεν νομίζω οτι τα δείχνουν σε αυτούς των πρώτων φάσεων. Γιατί εγω συμπλήρωνα ωράριο και σε πρωινό και σε ολοήμερο πρόγραμμα και κοπέλα που ήταν πριν απο μένα στον πίνακα και προσλήφθηκε σε προηγούμενη φάση θα την βόλευαν περισσότερα κάποια ολοήμερα που είχα εγώ . Δηλ να συμπληρώνει και αυτή ωράριο και σε πρωινό και σε ολοήμερο για να μην πηγαίνει σε τόσο απομακρυσμένα για αυτήν σχολεία. Τα κενά στα ολοήμερα τα ήξεραν σίγουρα απο την αρχή της χρονιάς.

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #2371 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 08:19:03 μμ »
δεν ξερω γιατι εγινε αυτο, εμεις ειχαμε και ολοημερα να επιλεξουμε
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #2372 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 09:36:54 μμ »
να ρωτησω κατι βρε παιδιά... τι διαφορα εχουν τα πιλοτικα σχολεια; εννοω κανουμε κατι παραπανω; ειναι καλη φαση να πας εκει δλδ ή ειναι σαν τα πειραματικα;
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος solil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #2373 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 11:11:02 μμ »
να ρωτησω κατι βρε παιδιά... τι διαφορα εχουν τα πιλοτικα σχολεια; εννοω κανουμε κατι παραπανω; ειναι καλη φαση να πας εκει δλδ ή ειναι σαν τα πειραματικα;

Υπάρχουν αρκετές διαφορές. Στα πιλοτικά ισχύουν τα εξής:
1. Το ωράριο για όλες τις τάξεις είναι μέχρι τις 2 (ακόμα και για την α' και τη β' δημοτικού),
2. Κάνουν περισσότερα μαθήματα, δηλ. προστίθενται τα καλλιτεχνικά, η θεατρική αγωγή και η πληροφορική,
3. Όσον αφορά τα Αγγλικά: 2 ώρες στην α' και τη β', και από 4 ώρες τη βδομάδα για τις άλλες τάξεις, συνολικά 40 ώρες Αγγλικών σε ένα 12/θ πιλοτικό ολοήμερο δημοτικό
4. Υπάρχουν κάποιες αλλαγές στις ώρες που διδάσκονται τα μαθήματα των δασκάλων, π.χ. στα μαθηματικά (δεν γνωρίζω περισσότερα γι'αυτό το θέμα)

Αν ξέχασα κάτι συμπληρώστε με παρακαλώ! :)

edit: Να πω επίσης ότι εμένα πέρυσι μου άρεσε ιδιαίτερα η εμπειρία μου σε πιλοτικό - ειδικά το γεγονός ότι στις μεγάλες τάξεις είχες 4 αντί 3 ώρες τη βδομάδα κι όχι μόνο έβγαινε η ύλη άνετα, αλλά και προλάβαινες να κάνεις και άλλα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 614
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #2374 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 12:33:24 πμ »
Συνεδριαζει το ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ, βγαζει τα κενα που υπαρχουν εκεινη τη στιγμη και εσυ τα βαζεις σε σειρα προτιμησης. Μαζευουν τα χαρτια με τις επιλογες και τα δικαιολογητικα ειδικων κατηγοριων και οικογενειακης καταστασης και επειτα ανακοινωνουν τις τοποθετησεις. Αυτα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ giota8 και effie3s. Φοβάμαι όμως ότι δεν είναι τόσο απλό effie3s. Π.χ. τα κενά για ολοήμερα δεν νομίζω οτι τα δείχνουν σε αυτούς των πρώτων φάσεων. Γιατί εγω συμπλήρωνα ωράριο και σε πρωινό και σε ολοήμερο πρόγραμμα και κοπέλα που ήταν πριν απο μένα στον πίνακα και προσλήφθηκε σε προηγούμενη φάση θα την βόλευαν περισσότερα κάποια ολοήμερα που είχα εγώ . Δηλ να συμπληρώνει και αυτή ωράριο και σε πρωινό και σε ολοήμερο για να μην πηγαίνει σε τόσο απομακρυσμένα για αυτήν σχολεία. Τα κενά στα ολοήμερα τα ήξεραν σίγουρα απο την αρχή της χρονιάς.
Θα σου εξηγησω αμεσως πως γινεται:
Καποιος μεσα απο το ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ εχει γνωστο που θα κληθει σε επομενη φαση και καποιο-α απο τα υπαρχοντα κενα τον βολευουν >:( >:( Τι κανει λοιπον? Κρατανε τα εν λογω κενα και τα βγαζουν σε επομενη φαση. Συνηθως δε μιλαμε μονο για 1 επιλογη αλλα για περισσοτερες επειδη δεν ξερει κανεις ποιος θα προηγηθει στις επομενες φασεις. ??? Εννοω οτι η δυναμικη καθε ομαδας ειναι διαφορετικη. Σε καθε φαση αλλωστε βγαζουν μετα τη συνεδριαση τοσα κενα οσα και τα ατομα που παρουσιαστηκαν.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #2375 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 02:55:07 πμ »
Άρα πέφτει πολύ μαγείρεμα με τα κενά... Μπορεί να μου πουν οτι δεν έχει κενό γιατί μπορεί να το κρατάνε για κάποιον δικό τους. Αν εγώ ενημερωθώ για τα κενά π.χ. ρωτώντας κάποια σχολεία που με ενδιαφέρουν μπορώ να τους πιέσω να παραδεχτούν ότι υπάρχει το κενό και να με πάρουν εκεί;  βεβαια είμαι σίγουρη οτι κάποιο τρόπο θα βρούν να την σκαπουλάρουν γιατί φέτος μου έδωσαν στην αρχή 6 σχολεία να διαλέξω τα 5 και διάλεξα εγω αυτά που με βόλευαν και μετά μου έλεγαν Α! τελικά το τάδε ανήκει σε άλλη ομάδα σχολείων (σύμφωνα με την περιοχή) και πρέπει να διαλέξεις αυτά (ότι να 'ναι δηλαδή!!). Και όσο για τα κοινωνικά κριτήρια που αναφέρθηκαν, στο παρελθόν (ως ωρομίσθια όμως) έχω δεί οτι και αυτό παίζει απο νομό σε νομό. π.χ. στο Ν.Πέλλας που ήμουν εγώ μετρούσαν τα κοινωνικά κριτήρια ενώ στον Ν. Καρδίτσας που ήταν φίλη μου τα σχολεία μοιράζονταν με βάση την σειρά στον πίνακα και μόνο.

Αποσυνδεδεμένος MPORELI

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #2376 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 05:10:09 πμ »
καλα κατσε να σε παρουν πρωτα αναπληρωτρια....η πηγη μου μιλαει για μικρο αριθμο ΠΕ06 και κυριως ΑΜΩ οποτε μη βιαζεσαι να διαλεξεις σχολειο....

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #2377 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 05:55:40 πμ »
Το
καλα κατσε να σε παρουν πρωτα αναπληρωτρια....η πηγη μου μιλαει για μικρο αριθμο ΠΕ06 και κυριως ΑΜΩ οποτε μη βιαζεσαι να διαλεξεις σχολειο....

Το αν θα με πάρουν η όχι δεν είναι στο χέρι μου. Άλλοι το αποφασίζουν. Ρωτάω για αυτά που είναι στο χέρι μου και για τα οποία μπορώ να κάνω κάτι :) και αν κάτι τέτοιο συμβεί θέλω να ξέρω ποιά αντίδρασή μου θα είναι η πιο σωστή γιατί τότε δεν θα έχω το χρόνο να ρωτήσω. Αν δεν συμβεί όλο και κάτι άλλο θα βρω να κάνω. Σε αυτό το φόρουμ υπάρχουν άτομα που γνωρίζουν πράγματα που δεν τα γνωρίζω εγώ και απλά ρωτάω. Για αυτό είναι άλλωστε τα φόρουμ. Κανένας μας δεν ξέρει αν θα τον πάρουν αλλά όλοι μας έχουμε το δικαίωμα να ελπίζουμε και να κάνουμε σχέδια. Έτσι δεν είναι;

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #2378 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 09:22:58 πμ »
καλα κατσε να σε παρουν πρωτα αναπληρωτρια....η πηγη μου μιλαει για μικρο αριθμο ΠΕ06 και κυριως ΑΜΩ οποτε μη βιαζεσαι να διαλεξεις σχολειο....
Το να σπείρουμε πανικό κ να γράφουμε κάθε είδους αερολογία με βάση τις 'επίσημες' πηγές μας είναι το αγαπημένο σπορ πολλών εδώ μέσα, το ράδιο αρβύλα παίζει δυνατά!!!Συνάδελφε, ενημερώσου λίγο (πάλι από τις έγκυρες πηγές σου) για τα κενά αγγλικής στα σχολεία της Α΄βαθμιας μόνο και είμαι σίγουρη πως θα επανέλθεις δριμύτερος!!! :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #2379 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 09:33:49 πμ »
να ρωτησω κατι βρε παιδιά... τι διαφορα εχουν τα πιλοτικα σχολεια; εννοω κανουμε κατι παραπανω; ειναι καλη φαση να πας εκει δλδ ή ειναι σαν τα πειραματικα;

Υπάρχουν αρκετές διαφορές. Στα πιλοτικά ισχύουν τα εξής:
1. Το ωράριο για όλες τις τάξεις είναι μέχρι τις 2 (ακόμα και για την α' και τη β' δημοτικού),
2. Κάνουν περισσότερα μαθήματα, δηλ. προστίθενται τα καλλιτεχνικά, η θεατρική αγωγή και η πληροφορική,
3. Όσον αφορά τα Αγγλικά: 2 ώρες στην α' και τη β', και από 4 ώρες τη βδομάδα για τις άλλες τάξεις, συνολικά 40 ώρες Αγγλικών σε ένα 12/θ πιλοτικό ολοήμερο δημοτικό
4. Υπάρχουν κάποιες αλλαγές στις ώρες που διδάσκονται τα μαθήματα των δασκάλων, π.χ. στα μαθηματικά (δεν γνωρίζω περισσότερα γι'αυτό το θέμα)

Αν ξέχασα κάτι συμπληρώστε με παρακαλώ! :)

edit: Να πω επίσης ότι εμένα πέρυσι μου άρεσε ιδιαίτερα η εμπειρία μου σε πιλοτικό - ειδικά το γεγονός ότι στις μεγάλες τάξεις είχες 4 αντί 3 ώρες τη βδομάδα κι όχι μόνο έβγαινε η ύλη άνετα, αλλά και προλάβαινες να κάνεις και άλλα πράγματα.

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! άρα από ότι κατάλαβα είναι καλύτερα μάλλον τα πιλοτικά από τα ολοήμερα τα κανονικά, γιατί γίνεται καλύτερη δουλειά! καλή φάση!
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162171
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 762
Σύνολο: 773

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.