*

Αποστολέας Θέμα: ECDL  (Αναγνώστηκε 8060 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος opa_opa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ19
    • Προφίλ
ECDL
« στις: Φεβρουάριος 08, 2007, 11:38:53 πμ »
Γειά σας,

Δουλεύω (Π19) σε φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης, σκέφτονται να το κάνουν και κέντρο πιστοποίησης ECDL και μου ζητήθηκε να βρω πληροφορίες για αυτό, πόσα επίπεδα είναι, πόσο διαρκεί η προετοιμασία για κάθε επίπεδο, ποια είναι η καλύτερη βιβλιογραφία.... και γενικά ότι χρειάζεται για να λειτουργήσει αυτό το κέντρο. Μου πρότειναν να πάω σε άλλα κέντρα για να πάρω πληροφορίες αλλα δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν εναν μελλοντικό ανταγωνιστή hehehehe :)

Αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος που έχει αναλογη εμπειρία, θα με βοηθούσε ιδιαίτερα.

Ευχαριστώ!
Better to understand a little than to misunderstand a lot

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ECDL
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:00:00 »

Αποσυνδεδεμένος mavoglou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τι σκέψεις θα μας θυμούνται οι μαθητές μας;
    • Προφίλ
Απ: ECDL
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 08, 2007, 08:17:54 μμ »
Με την ευκαιρία

το πτυχίο ECDL για μαθητές είναι από τις μεγαλύτερες απάτες.
Και όταν λέω απάτη εννοώ ότι δεν έχει στόχο τη γνώση (λύση ενός προβλήματος με τα συγκεκριμένα εργαλεία), αλλά εκμάθηση απαντήσεων συγκεκριμένων δεξιοτήτων με σκοπό ένα πτυχίο που στην ηλικία 12-17 δεν λέει τίποτα.

Οποιοσδήποτε μαθητής γίνει αύριο φοιτητής και επιλέξει να παρακολουθήσει 4 μαθήματα που να έχουν σχέση με τους υπολογιστές αποκτάει αυτόματα επάρκεια στους υπολογιστές εφ' όρου ζωής. Και σήμερα όλα τα τμήματα προσφέρουν αυτή τη δυνατότητα σε μαθήματα επιλογής.

Πέρυσι ένας μαθητής μου που είχε πάρει το ECDL (14 χρονών) δεν ήξερε να λύση ένα απλό πρόβλημα επειδή αυτοί που του ζήτησαν βοήθεια δεν χρησιμοποιήσαν τη συγκεκριμένη ορολογία που χρησιμοποιεί το ECDL. Του ζήτησαν να βάλει 30 ονόματα σε αλφαβητική σειρά στο Word, ενώ το ECDL χρησιμοποιεί τη λέξη ταξινόμηση και κάνει αυτή τη διεργασία στο Excel.
Ένα άλλο παράδειγμα είναι ότι κανένας μαθητής που έχει πάρει το ECDL δεν έχει καταλάβει και δεν ξέρει να χρησιμοποιεί ένα Σ.Δ.Β.Δ. όπως η Access, που παρόλαυτα την έχουν περάσει επιτυχώς στις εξετάσεις.
Φέτος μια μαθήτριά μου ενώ μου κοκορευόταν ότι παρακολουθεί εδώ και καιρό μαθήματα ECDL (Β Γυμνασίου) δεν ήξερε να φτιάχνει ένα φάκελο. Εγώ της έμαθα.
Γενικά σε προηγμένες χώρες αυτά τα πτυχία είναι άγνωστα.

Πιστεύω ότι το ECDL είναι ένα φρούτο (χρήσιμο μόνο για όσους θέλουν να δώσουν για το Δημόσιο) που έχει ημερομηνία λήξης.
Πολύ απλά σε 10 χρόνια δεν θα έχει λόγο ύπαρξης.

Αν θες να πεις κάτι στα αφεντικά σου, να τους πεις πολύ απλά ότι μάλλον δεν τους συμφέρει οικονομικά να κάνουν μια τέτοια επένδυση. Δεν πρόκειται να πάρουν τα χρήματά τους πίσω. Εκτός και αν χρησιμοποιήσουν το Εργαστήριο με άλλο σκοπό.
Ο πολύς ιδρώτας δε σημαίνει ότι και το σπίτι που χτίστηκε είναι γερό.

Αποσυνδεδεμένος miss_pc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Λατρεύω την εκπαίδευση - ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: ECDL
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 10, 2007, 01:17:50 πμ »
Δεν ξέρω κατά πόσο το ECDL είναι απάτη, αν και συμφωνώ ότι οι μελλοντικοί φοιτητές μπορούν να πιστοποιήσουν την ύπαρξη δεξιοτήτων πληροφορικής έχοντας περάσει 4 μαθήματα πληροφορικής στη σχολή τους.Τι γίνεται όμως με όσους δεν καταφέρουν να περάσουν σε μία σχολή;Αυτοί πως θα πιστοποιήσουν τη γνώση τους; ??? ???

Και όσο για τις περιπτώσεις μαθητών που δεν καταλάβαιναν την ταξινόμηση από την αλφαβητική σειρά ή δεν ήξεραν να δημιουργούν φακέλους κλπ κλπ πιστεύω δεν είναι θέμα ECDL είναι θέμα εκπαιδευτή.Το ζήτημα είναι αυτός που εκπαιδεύει να προσπαθεί να δώσει στους μαθητές να κατανοήσουν τις εντολές που μαθαίνουν και να μάθουν να τις χρησιμοποιούν.Δεν είναι εύκολο!Εκεί είναι το ταλέντο του σωστού εκαπιδευτή.Αν και διδάσκω ECDL και σε μαθητές δεν έχω προσωπικό λόγο να υποστηρίζω ότι το ECDL είναι απαραίτητο.Απαραίτητη είναι η γνώση και η σωστή αξιοποίηση αυτής. Από τη στιγμή που το ECDL(και όχι μόνο το συγκεκριμένο πτυχίο)  θεωρείται εφόδιο αναγκαστικά πρέπει να όσοι το χρειάζονται να το αποκτήσουν!

Αποσυνδεδεμένος mavoglou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τι σκέψεις θα μας θυμούνται οι μαθητές μας;
    • Προφίλ
Απ: ECDL
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 10, 2007, 06:58:05 πμ »
Καλημέρα dimi_k
Αν πρόσεξες λίγο το κείμενό μου είπα ότι το ECDL είναι άχρηστο για έναν μαθητή 12-17 ετών, όχι για κάποιον ενήλικο που θα θελήσει να έχει ένα ακόμα προσόν για το διορισμό του στο Δημόσιο (και μόνο εκεί). Γιατί μια ιδιωτική εταιρία αν θέλει να πάρει κάποιον με γνώσεις υπολογιστών θα του δώσει να διεκπεραιώσει ένα μικρό πρόβλημα στη συνέντευξη για να τον δει πως θα το χειριστεί. Το πτυχίο δεν λέει τίποτα, για να μην αναφερθώ στις περιπτώσεις που έχω ακούσει, που ο εξωτερικός επιτηρητής κάνει τα στραβά μάτια ... Και αυτό είναι πολύ πιο εύκολο να γίνει σε μικρές κοινωνίες που όλοι γνωρίζονται.

Σίγουρα ο εκπαιδευτής παίζει ρόλο. μόνο που άλλο είναι να επικεντρωθεί ένας εκπαιδευτής στα θέματα ECDL και άλλο να δώσει γνώση στους μαθητές του. Το πρώτο δεν προϋποθέτει το δεύτερο.
Ποιος 14χρονος για παράδειγμα έχει καταλάβει τι είναι Σχεσιακές Βάσεις Δεδομένων και μπορεί να τις σχεδιάσει. Κι όμως το ECDL τις ζητάει (ACCESS) και οι μαθητές της αντίστοιχης ηλικίας περνάνε τη συγκεκριμένη ενότητα χωρίς να έχουν κατανοήσει πολλά, παρά μηχανικά να απαντούν σε συγκεκριμένες ερωτήσεις. Δεν είναι τυχαίο πως οι Σ.Β.Δ. βγήκαν από το Πρόγραμμα Σπουδών του Γυμνασίου.

Ένα άλλο πρόβλημα που έχω παρατηρήσει είναι ότι όσοι μαθητές έχουν κάνει μαθήματα ECDL έχουν την ανασφάλεια να χρησιμοποιήσουν άλλο αντίστοιχο λογισμικό. Για παράδειγμα η επεξεργασία κειμένου είναι γι' αυτά το Word. Αν τους πεις να χρησιμοποιήσουν το Writer (OpenOffice) αντιδρούν, δυσανασχετούν ακόμα και δυσκολεύονται πολύ να προσαρμοστούν. Αυτό όμως να μάθουν ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν είναι γνώση.

Πιστεύω ότι ένας εκπαιδευτικός στο σχολείο, αν ακολουθήσει το Πρόγραμμα Σπουδών στο Γυμνάσιο, δίνει στους μαθητές τα απαραίτητα εφόδια που χρειάζονται. Και το μάθημα της Πληροφορικής θα ενισχυθεί και άλλο αν εισαχθούν οι δεξιότητες της Πληροφορικής από το Δημοτικό και στο Γυμνάσιο σιγά σιγά αναβαθμιστεί η ύλη.

Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ότι στις Η.Π.Α. δεν γνωρίζει κανένας πτυχία τύπου ECDL και MOS (Έχω ρωτήσει φίλους που μένουν μόνιμα στις Η.Π.Α. και δουλεύουν σε επιχειρήσεις και προσλαμβάνουν κόσμο που χειρίζονται υπολογιστές). Όμως εισάγουν τη χρήση υπολογιστή από το Νηπιαγωγείο και ένας μαθητής 15 χρονών θεωρείται προφανές ότι έχει τις δεξιότητες που χρειάζεται, ώστε δεν χρειάζεται κανένα πιστοποιητικό να τις αποδείξει.
 
Γι' αυτό το λόγο έκανα πρόβλεψη ότι σε 10 χρόνια κανένας δεν θα ζητάει στην Ελλάδα πτυχία τύπου ECDL. Η μόδα θα έχει περάσει.
Ο πολύς ιδρώτας δε σημαίνει ότι και το σπίτι που χτίστηκε είναι γερό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ECDL
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:00:00 »

Αποσυνδεδεμένος miss_pc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Λατρεύω την εκπαίδευση - ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: ECDL
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 11, 2007, 01:13:30 πμ »
Δεκτά τα επιχειρήματα και μπορώ να πω ότι συμφωνώ.Αλλά θα πρέπει να υπάρχει κάποιο κινήτρο για τα παιδιά να έρθουν να μέθουν υπολογιστές.Ένα πτυχίο τύπου ECDL είναι ένα κίνητρο. Ποιος έρχεται να μάθει μόνο για τη γνώση. Νομίζω ελάχιστοι. Το ότι πρέπει το ECDL( και όλα τα παραπλήσια) να ξεφύγει από το στενά και τυποποίημένα όρια αυτό ναι.Αλλά και πάλι επιμένω η γνώση, η εμπέδωση και η σωστή χρήση αυτών που ένας μαθητής μαθαίνει έστω και σε επίπεδο ECDL εξαρτάται σε μεγάλο ποσοστό από την ποιότητα του εκπαιδευτή και φυσικά τη θέληση του μαθητή. Ας ελπίσουμε να αναβαθμιστούν κάποια στιγμή τα συγκεκριμένα πτυχία. ;)

Αποσυνδεδεμένος opa_opa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: ECDL
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 12, 2007, 12:16:40 μμ »
Θα μπορούσε κάποιος να απαντήσει στον πρώτο post παρακαλώ?  ???  :)
Better to understand a little than to misunderstand a lot

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ECDL
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 12, 2007, 01:23:05 μμ »
Γειά σας,

Δουλεύω (Π19) σε φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης, σκέφτονται να το κάνουν και κέντρο πιστοποίησης ECDL και μου ζητήθηκε να βρω πληροφορίες για αυτό, πόσα επίπεδα είναι, πόσο διαρκεί η προετοιμασία για κάθε επίπεδο, ποια είναι η καλύτερη βιβλιογραφία.... και γενικά ότι χρειάζεται για να λειτουργήσει αυτό το κέντρο. Μου πρότειναν να πάω σε άλλα κέντρα για να πάρω πληροφορίες αλλα δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν εναν μελλοντικό ανταγωνιστή hehehehe :)

Αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος που έχει αναλογη εμπειρία, θα με βοηθούσε ιδιαίτερα.

Ευχαριστώ!

opa opa, παρότι δεν είμαι πληροφορικός νομίζω ότι για το ερώτημα που βάζεις, εφόσον θέλουν οι εργοδότες σου να γίνουν κέντρο  χορήγησης πιστοποιητικών πληροφορικής ή γνώσης χειρισμού Η/Υ θα πρέπει πρώτα να δεις τι ορίζει ο νόμος. Για αυτό ρίξε μια ματιά στις παρακάτων σελίδες και συγκεκριμένα να διαβάσεις τη:
1.
"Κοινή Υπουργική Απόφαση των Υπουργών Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων και Εσωτερικών Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης, σχετικά με την "Ανάπτυξη και Εφαρμογή Συστήματος Πιστοποίησης και Περιοδικού Ελέγχου Φορέων Χορήγησης Πιστοποιητικών Πληροφορικής ή Γνώσης Χειρισμού Η/Υ"
http://www.oeek.gr/index2.html

2. μετά πήγαινε στις διευθύνσεις άλλων φορέων και κοίτα τι κάνουν αυτοί. πχ δες:
http://www.ecdl.gr/home.aspx ή
http://www.keycert.net/

στη σελίδα του ΟΕΕΚ θα βρείς και άλλους φορείς πιστοποίησης  μπες στις σελίδες τους και δες τα προγράμματα τους.
Ελπίζω να βοήθησα :)
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος opa_opa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: ECDL
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 16, 2007, 04:31:25 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες mat!!!
Better to understand a little than to misunderstand a lot

Αποσυνδεδεμένος Empire

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ECDL
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 05, 2007, 04:36:54 μμ »
Μια σημαντική ερώτηση:Για έναν τελειόφοιτο τμήματος Πληροφορικής(δηλαδή όχι πτυχιούχο ακόμα),τι ορίζει η ελληνική νομοθεσία για την πιστοποίηση γνώσης Η/Υ;Με λίγα λόγια μπορεί να συμμετέχει σ'έναν διαγωνισμό του δημοσίου(κατηγορίας ΔΕ,αφού δεν είναι πτυχιούχος ακόμα) με μια απλή βεβαίωση του τμήματος του ή πρέπει να έχει π.χ. το ECDL για να πιστοποιείται η γνώση του στους Η/Υ;Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι να ενημερώσει!

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: ECDL
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 05, 2007, 05:46:49 μμ »
Απάντηση: Γεια σου Empire! Θα σου πω τη δικιά μου εμπειρία για να σου λυθεί και η απορία! Είμαι ΠΕ20 και τον περασμένο Οκτώβρη ορκίστηκα! Ωστόσο πριν πάρω το πολυπόθητο(πτυχίο) έκανα τα χαρτιά μου σε έναν διαγωνισμό του δημοσίου κατηγορίας ΔΕ που ζητούσε να πιστοποιήσουμε την γνώση Η/Υ (και όπως καταλαβαίνεις αναφερόταν στο ECDL κ.λπ.).Εγώ λοιπόν πήρα μια βεβαίωση από το τμήμα μου (όπως είπες κι εσύ), έβαλα και την αναλυτική βαθμολογία μου για να ξεστραβωθούν ότι η πλειοψηφία των μαθημάτων μου βασιζόταν στους Η/Υ, έγραψα και μια υπεύθυνη δήλωση ότι η μόνη υποχρέωση στη σχολή μου είναι η πτυχιακή εργασία........και μάντεψε τη πήρα ;D.... Απορρίφθηκα ;D Αργότερα που το έψαξα ακόμα καλύτερα το θέμα, και το πτυχίο να είχα πάλι θα με απέρριπταν γιατί ο διαγωνισμός δεν παυει να είναι ΔΕ ...και όσα πτυχία να τους εμφανίσεις ...αυτοί θέλουν το ECDL!  8)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Empire

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ECDL
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 05, 2007, 06:16:56 μμ »
Απάντηση: Γεια σου Empire! Θα σου πω τη δικιά μου εμπειρία για να σου λυθεί και η απορία! Είμαι ΠΕ20 και τον περασμένο Οκτώβρη ορκίστηκα! Ωστόσο πριν πάρω το πολυπόθητο(πτυχίο) έκανα τα χαρτιά μου σε έναν διαγωνισμό του δημοσίου κατηγορίας ΔΕ που ζητούσε να πιστοποιήσουμε την γνώση Η/Υ (και όπως καταλαβαίνεις αναφερόταν στο ECDL κ.λπ.).Εγώ λοιπόν πήρα μια βεβαίωση από το τμήμα μου (όπως είπες κι εσύ), έβαλα και την αναλυτική βαθμολογία μου για να ξεστραβωθούν ότι η πλειοψηφία των μαθημάτων μου βασιζόταν στους Η/Υ, έγραψα και μια υπεύθυνη δήλωση ότι η μόνη υποχρέωση στη σχολή μου είναι η πτυχιακή εργασία........και μάντεψε τη πήρα ;D.... Απορρίφθηκα ;D Αργότερα που το έψαξα ακόμα καλύτερα το θέμα, και το πτυχίο να είχα πάλι θα με απέρριπταν γιατί ο διαγωνισμός δεν παυει να είναι ΔΕ ...και όσα πτυχία να τους εμφανίσεις ...αυτοί θέλουν το ECDL!  8)

Για δες λίγο εδώ ή οποιοσδήποτε γνωρίζει:
http://www.forthnet.gr/templates/newsPosting.aspx?p=149845

Όταν αναφέρεται σε τίτλους σπουδών και σε αναλυτική βαθμολογία απο την οποία προκύπτει επιτυχής παρακολούθηση 4 τουλάχιστον μαθημάτων πληροφορικής,δεν αναφέρεται σε φοιτητές(τελειόφοιτος στην προκειμένη περίπτωση τμήματος πληροφορικής) δηλαδή,,παρά σε κατόχους πτυχίου;

Αποσυνδεδεμένος miss_pc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Λατρεύω την εκπαίδευση - ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: ECDL
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 06, 2007, 02:38:53 πμ »
Από πληροφορίες γνωρίζω ότι δεν έχει σημασία τόσο η απόκτηση του πτυχίου αλλά ούτε και η αναλυτική.Χρειάζεται 4 διαφορετικές βεβαιώσεις ότι έχεις περάσει 4 μαθήματα σχετικά με πληροφορική. Νομίζω έτσι είναι καλυμμένος κάποιος. Θα ρωτήσω και αν μάθω κάτι νεότερο και σίγουρα έγκυρο θα ενημερώσω.

Αποσυνδεδεμένος nobody

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ECDL
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 06, 2007, 10:30:42 πμ »
Απορρίφθηκα ;D Αργότερα που το έψαξα ακόμα καλύτερα το θέμα, και το πτυχίο να είχα πάλι θα με απέρριπταν γιατί ο διαγωνισμός δεν παυει να είναι ΔΕ ...και όσα πτυχία να τους εμφανίσεις ...αυτοί θέλουν το ECDL!  8)
Απορρίφθηκες γιατί αυτοί ζητούσαν ΔΕ με γνώσεις πληροφορικής και εσύ τους έστειλες αναλυτική από ΤΕΙ και όχι πτυχίο με βεβαιώσεις. Και όπως φυσικά είπες και πτυχίο να έστελνες θα σε απέρριπταν πάλι γιατί τότε έπαυες να είδε ΔΕ αλλά ΤΕ.

Από πληροφορίες γνωρίζω ότι δεν έχει σημασία τόσο η απόκτηση του πτυχίου αλλά ούτε και η αναλυτική.Χρειάζεται 4 διαφορετικές βεβαιώσεις ότι έχεις περάσει 4 μαθήματα σχετικά με πληροφορική. Νομίζω έτσι είναι καλυμμένος κάποιος. Θα ρωτήσω και αν μάθω κάτι νεότερο και σίγουρα έγκυρο θα ενημερώσω.
Έχει όμως σημασία για ποιες θέσεις ενδιαφέρεσαι. Αν κάνεις αίτηση για θέσεις ΔΕ και στείλεις βεβαίωση ότι έχεις περάσει 4 μαθήματα σχετικά με πληροφορική είναι σίγουρο ότι θα απορριφθείς.

Αποσυνδεδεμένος Empire

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ECDL
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 06, 2007, 01:01:42 μμ »
Από πληροφορίες γνωρίζω ότι δεν έχει σημασία τόσο η απόκτηση του πτυχίου αλλά ούτε και η αναλυτική.Χρειάζεται 4 διαφορετικές βεβαιώσεις ότι έχεις περάσει 4 μαθήματα σχετικά με πληροφορική. Νομίζω έτσι είναι καλυμμένος κάποιος. Θα ρωτήσω και αν μάθω κάτι νεότερο και σίγουρα έγκυρο θα ενημερώσω.

Thanks miss_pc,απλά αναφέρομαι στην κατηγορία ΔΕ,αφού μιλάμε για τελειόφοιτο!Πάντως είναι απίστευτη κατάντια για έναν φοιτητή,τελειόφοιτο,πόσο μάλλον τελειόφοιτο  πληροφορικής να μην μπορεί να αποδείξει(αν τελικά ισχύει) για την κατηγορία ΔΕ ότι γνωρίζει ποιο,το Office :o :o,να χαίρονται το ECDL...έλεος!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 627
Σύνολο: 635

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.