*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ60 - Και τώρα B' φάση  (Αναγνώστηκε 138044 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα B' φάση
« Απάντηση #784 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 08:14:25 μμ »
ΖΑΧΑΡΙΑΣ ΚΑΨΑΛΑΚΗΣ  Συνάδελφοι, λύσαμε το μυστήριο. Η Ανατολική Αττική έχει πολλά κενά εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, όπως πολλές περιοχές της πατρίδας μας. Υπάρχουν πολλές διαμαρτυρίες και σήμερα το μεσημέρι υπήρξε κατάληψη των γραφείων της Π. Ε. Ανατολικής Αττικής, διαμαρτυρόμενοι εμμέσως πλην σαφώς για τα κενά, αλλά και σε αυθαιρεσίες της Δ/ντριας Α/θμιας Εκπαίδευσης Αν. Αττικής στην τοποθέτηση των αναπληρωτών.Η Ανατολική Αττική έχει και ένα άλλο προνόμιο. Σ’ αυτήν εκλέγεται και η υφυπουργός Παιδείας κ. Χριστοφιλοπούλου, η οποία φρόντισε να γεμίσει με προσωπικό το εκλογικό της μαγαζάκι. Είναι λυπηρό συνάδελφοι αυτό που έγινε και το οποίο το συναντώ για πρώτη φορά στα 30 χρόνια της υπηρεσίας μου


Εάν ισχύει το σενάριο που έδωσε ο Καψαλάκης , τότε προφανώς και δεν είναι λογικό και οι 31 κοπέλες να έχουν ως πρώτη επιλογή την Α΄ή Β' Ανατολική Αττική. Λογικά πρέπει να έγινε ενεργοποίηση στο κουτάκι αποδοχής όλης της Ελλάδας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα B' φάση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:27:20 »

Αποσυνδεδεμένος kalliopi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα B' φάση
« Απάντηση #785 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 08:33:29 μμ »
Παιδιά φοβερό αυτό που έγινε... δεν μπορώ να το πιστέψω ότι το έκανε για τις ψήφους!  >:(  >:( Ήταν τόσο κραυγαλέο που μαλλον εξοργίζει τους ήδη αγριεμένους εκπαιδευτικούς...

Αποσυνδεδεμένος raniasop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 330
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα B' φάση
« Απάντηση #786 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 08:36:48 μμ »
     Καλησπέρα!POPAKI είμαι στους 31 της β' φάσης ή α΄συμπληρωματικής(όπως θέλετε πείτε την).Μένω Αγ.Παρασκευή και τα τελευταία 7 χρόνια έκανα αίτηση και πάντα η πρώτη μου επιλογή ήταν η Α' Ανατ.Αττικής.Πέρυσι με πήραν Μαραθώνα.Φέτος πάλι Ανατ.Αττική.Δεν πιστεύω στην τύχη μου γιατί δεν είναι εποχές για ξεσπιτώματα.Ήμουν όμως αισιόδοξη γιατί ήμουν από τους πρώτους της β' φάσης οπότε το θεωρούσα εύλογο να με πάρουν τουλάχιστον στις 3 πρώτες μου επιλογές.Εννοείται και δεν είμαι...παιδάκι κανενός!!!Αλλά μιλάω προσωπικά για μένα,για τους άλλους δεν μπορώ να γνωρίζω,γιατί μου έκανε εντύπωση που όλοι με τη σειρά τοποθετήθηκαν Ανατ.Αττική.
      'Οσο για τα κενά γνωρίζω πως είναι αρκετά από συναδέλφους άλλων ετών που μου έχουν αναφέρει ότι πολλά ολοήμερα λειτουργούν ως κλασικά λόγω έλλειψης προσωπικού.Ευελπιστώ ότι η επόμενη φάση θα έχει τριψήφιο αριθμό αναπληρωτών.Καλή τύχη!
    

Αποσυνδεδεμένος popaki1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα B' φάση
« Απάντηση #787 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 09:00:15 μμ »
καλησπέρα Ράνια , μου έκανε εντύπωση και αναρωτήθηκα γιατί δεν υπήρχε ποτέ στο παρελθόν β φάση με 30 άτομα και  σε μια περιοχή, καταλαβαίνεις ελπίζω ότι  πολλά περνούν από το μυαλό μας, εξάλλου ερώτηση έκανα και ζήτησα την βοήθεια  αν  γνωρίζει κάποιος/οια περισσότερα.
ακόμη και ο αιρετός καψαλάκης άφησε υπονοούμενα για εκλογικές περιφέρειες κλπ και αν δεν κάνω λάθος
ειναι  κυβερνητικός ,   οπότε καταλαβαίνεις την αγωνία μας
η δική σου πορεία όπως την περιγράφεις δεν αφήνει ερωτηματικά ,μακάρι να συμβαίνει και με τους άλλους  αυτό
όλοι μας αυτό θέλουμε και επιδιώκουμε ,την αξιοκρατία.
σ΄ευχαριστώ για την βοήθεια
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2010, 09:05:17 μμ από PO-PA-KI »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα B' φάση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:27:20 »

Αποσυνδεδεμένος popaki1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα B' φάση
« Απάντηση #788 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 09:11:33 μμ »
έκανα την ίδια ερώτηση και στο θέμα της ειδικής αγωγής και μάλλον κανείς δεν ξέρει να μου απαντήσει
είπα να το βάλω και εδώ μήπως είναι καλύτερα :D

αν κάνεις ανάληψη υπηρεσίας στην ειδική αγωγή και στη συνέχεια σε καλέσουν στην γενική,μπορείς να παραιτηθεις και να πας γενική χωρις συνέπειες;;

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα B' φάση
« Απάντηση #789 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 09:23:40 μμ »
αν κάνεις ανάληψη υπηρεσίας στην ειδική αγωγή και στη συνέχεια σε καλέσουν στην γενική,μπορείς να παραιτηθεις και να πας γενική χωρις συνέπειες;;
Είμαι 99% σίγουρη ότι δεν μπορείς, επειδή έχεις υπογράψει ήδη τη σύμβασή σου με το κράτος και δε γίνεται να την διαγράψεις έτσι απλά, εκτός κι αν θέλεις να παραιτηθείς φυσικά.
Όσο για τη β' φάση νομίζω ότι η σκιά ήταν στο θέμα της "ξαφνικής" πρόσληψης, στην περιφέρεια εκλογής της Υφυπουργού... Το ποια άτομα προσλήφθηκαν δεν τους ενδιέφερε νομίζω. Το μόνο που τους ενδιέφερε ήταν να κατευνάσουν τους γονείς-ψηφοφόρους.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα B' φάση
« Απάντηση #790 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 09:35:21 μμ »
Στο facebook του Καψαλάκη δύο εκπαιδευτικοί γράφουν:
1)me liga logia an de proboume se katalhpseis grafeiwn ths P.E omadikws den prokeitai na doume fws...ayto sumperainw proswpika...!! mono etsi 8a ftasei to maxairi sto kokalo!!oi synadelfoi kai goneis aganakthsan kai kala ekanan..poso akoma 8a mas peripaizoun epideiktika???
2)Δημήτρη, σ'αυτό το συμπέρασμα κατέληξα και γω...
Το ίδιο έμπρακτα διαμαρτυρήθηκαν και στην περιοχή Ζωγράφου γονείς και εκπαιδευτικοί προ ημερών και ανάγκασαν τον Διευθυντή Εκπαίδευσης εκεί να πάρει πίσω άρον-άρον τις συμπτύξεις τμημάτων στις οποίες είχε προβεί!
Παρομοίως, με τέτοιες κινητοποιήσεις είχαν συνάδελφοί μας πριν από αρκετά χρόνια καταφέρει να κατοχυρώσουν τους πίνακες του 40%... Τώρα αυτό είναι πιο επίκαιρο από ποτέ, μιας και μιλάμε για την πλήρη απαξίωση της προυπηρεσίας...
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος ENGOT

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα B' φάση
« Απάντηση #791 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 10:00:58 μμ »
Είμαι και εγώ στους 31.Παιδιά σε λίγο θα μας πείτε και βύσματα έλεος!!!!!!!!! Το πιο πιθανό  είναι να θέλει να ικανοποιήσει τους ψηφοφόρους της στην Ανατολική Αττική παρά εμας που περιμέναμε την σειρά μας.Την Ανατολική Αττική  την είχα έκτη προτίμηση και είμαι από Άλιμο.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα B' φάση
« Απάντηση #792 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 10:05:03 μμ »
αν κάνεις ανάληψη υπηρεσίας στην ειδική αγωγή και στη συνέχεια σε καλέσουν στην γενική,μπορείς να παραιτηθεις και να πας γενική χωρις συνέπειες;;
Είμαι 99% σίγουρη ότι δεν μπορείς, επειδή έχεις υπογράψει ήδη τη σύμβασή σου με το κράτος και δε γίνεται να την διαγράψεις έτσι απλά, εκτός κι αν θέλεις να παραιτηθείς φυσικά.
Άκυρο. Μπορείς. Διάβασα τη νομοθεσία στο άλλο τόπικ.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος doraki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα B' φάση
« Απάντηση #793 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 10:11:44 μμ »
Καλησπέρα σε όλους/-ες!!! Είμαι αναπληρωτρια στην Ανατ. Αττική από την α΄φάση και έχουμε ζήσει σκηνές απείρου κάλους! Δεν ξέρω αν φταίει η Χριστοφιλοπούλου, γεγονός όμως είναι ότι ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ! Υπάρχει γραφείο, και θα το αναφερω, το 3ο της Α΄Ανατ. Αττικής το οποίο ΑΡΝΕΙΤΑΙ να δώσει τα κενά, γιατί δεν τα έχει βγάλει ακόμα....! Για να μη μακρυγορώ και σας κουράσω, όσες συνάδερφοι έρθετε, να ελιστε προετοιμασμένες ότι θα σας σπάσουν τα νεύρα. Συν του ότι εμάς τις α φάσης μας κάλεσε να ξαναδηλώσουμε η δ/νση γιατί έγινε χαμός με τις τοποθετήσεις.....Α! Καλή αρχή είπα? Δεν είπα! :)

Αποσυνδεδεμένος xriskids

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα B' φάση
« Απάντηση #794 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 10:14:45 μμ »
Και γω συμφωνώ μόνο με έντονες αντίδρασεις θα πετύχουμε. Και πρέπει να ενημερωθεί και ο κόσμος τι συμβαίνει

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα B' φάση
« Απάντηση #795 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 10:19:26 μμ »
Καλησπέρα σε όλους/-ες!!! Είμαι αναπληρωτρια στην Ανατ. Αττική από την α΄φάση και έχουμε ζήσει σκηνές απείρου κάλους! Δεν ξέρω αν φταίει η Χριστοφιλοπούλου, γεγονός όμως είναι ότι ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ! Υπάρχει γραφείο, και θα το αναφερω, το 3ο της Α΄Ανατ. Αττικής το οποίο ΑΡΝΕΙΤΑΙ να δώσει τα κενά, γιατί δεν τα έχει βγάλει ακόμα....! Για να μη μακρυγορώ και σας κουράσω, όσες συνάδερφοι έρθετε, να ελιστε προετοιμασμένες ότι θα σας σπάσουν τα νεύρα. Συν του ότι εμάς τις α φάσης μας κάλεσε να ξαναδηλώσουμε η δ/νση γιατί έγινε χαμός με τις τοποθετήσεις.....Α! Καλή αρχή είπα? Δεν είπα! :)
Eντάξει τα περιστατικά είναι αμέτρητα....Δεν έχει τέλος η ξεφτίλα του υπουργείου.Στην α Αθήνας,τίποτα,φεεεεέταααα....Και από ότι βλέπω ούτε αύριο θα μας τοποθετήσουν.Μπράβο doraki που το καταγγέλεις...Η έντονη διαμαρτυρία γονέων και εκπαιδευτικών έφερε τη συμπληρωματική φάση-λάθος διαχείριση των κενών για μένα-και θα γίνουν κι άλλα αν συνεχίσουν έτσι...Δυναμικά συνάδελφοι,μπορούμε να κάνουμε πολλά....Καταγγέλετε όλα τα κουλά που βλέπετε και ξεμπροστιάστε τους όπου μπορείτε.Δεν ξανάγιναν αυτά τα σκηνικά!!!!
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος bloodysunrise

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα B' φάση
« Απάντηση #796 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 10:25:00 μμ »
Παιδια να σας ρωτησω,στη λιστα των σχολειων ανατολικης αττικης,στην κατηγορια μορια,η κατηγοριποιηση γινεται με Α,Β,Γ.Αυτα τα γραμματα ειναι οι πινακες που ανηκουμε?Ευχαριστω!
Μπορείς να κόψεις όλα τα λουλούδια αλλά δεν μπορείς να εμποδίσεις την άνοιξη να έρθει...

Αποσυνδεδεμένος doraki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα B' φάση
« Απάντηση #797 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 10:27:01 μμ »
Πάντως οφείλω να ομολογήσω ότι είχαμε τη στήριξη όλων των αιρετών και των προϊσταμένων που ήταν σημερα στη διευθυνση και όχι μόνο μας στήριξαν, αλλά μπήκαν και μπροστά!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159841
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 575
Σύνολο: 585

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.