*

Αποστολέας Θέμα: ΣΕΛΕΤΕ, ΑΣΠΑΙΤΕ κλπ  (Αναγνώστηκε 3624 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπα, λατρεύω άλλα πράγματα
    • Προφίλ
ΣΕΛΕΤΕ, ΑΣΠΑΙΤΕ κλπ
« στις: Ιούνιος 18, 2007, 01:08:52 μμ »
Χτες έγινε η πρώτη συνάντηση για τη δημιουργία ενός συλλόγου αδιορίστων εκπαιδευτικών, περισσότερα γι' αυτή την πρωτοβουλία που ξεκίνησε από γράφοντες στο pde θα βρείτε στην κεντρική σελίδα για τους ΑΣΕΠίτες. Όλοι (πλην μίας κοινωνιολόγου) είμασταν από τις λεγόμενες καθηγητικές σχολές, οπότε το θέμα του ΑΣΠΑΙΤΕ δεν θίχτηκε σχεδόν καθόλου. Πιστεύω όμως ότι ο νέος σύλλογος θα έπρεπε να έχει μια θέση γι' αυτό -και φυσικά να συσπειρώνει και ανθρώπους από άλλους κλάδους πέρα από φιλόλογους-μαθηματικούς-φυσικούς.
 Κατά τη γνώμη σας, τι θα πρέπει να λέει ο νέος σύλλογος για ΑΣΠΑΙΤΕ, ΣΕΛΕΤΕ κλπ; Ο θεσμός θα έπρεπε να "ανοίξει" και να δέχεται περισσότερους; ή να καταργηθεί; ή να τροποποιηθεί ριζικά;
Μπορεί να ενημερώσει κάποιος για το πώς σε παίρνουν στο ΑΣΠΑΙΤΕ; Και αν τελικά προσφέρει κάτι αυτή η επιπλέον μαθητεία; Πόσο διαρκεί; Είναι δυνατόν να δουλεύεις ταυτόχρονα;
Τι θα λέγατε για μια πρόταση που αφορά όλους τους κλάδους; να δίνεις πρώτα ΑΣΕΠ και μετά οι επιτυχόντες να κάνουν ένα χρόνο πρακτική άσκηση και παιδαγωγικά σεμινάρια, όντας διορισμένοι-μαθητευόμενοι καθηγητές; Κάπως έτσι είναι το σύστημα στην Κύπρο, νομίζω.
Τα αιτήματα του νέου συλλόγου έχει αναλάβει μια επιτροπή να τα επεξεργαστεί και να τα υποβάλει στην επόμενη συνάντησή μας (13 Ιουλίου, μετά από παράσταση διαμαρτυρίας στα γραφεία του ΑΣΕΠ). Ελάτε να πείτε εκεί τη γνώμη σας (όχι μόνο για ΑΣΠΑΙΤΕ αλλά γενικότερα, εννοείται), ή γράψτε την και εδώ και θα τους τη μεταφέρω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΣΕΛΕΤΕ, ΑΣΠΑΙΤΕ κλπ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:13:38 »

Αποσυνδεδεμένος sieol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΣΕΛΕΤΕ, ΑΣΠΑΙΤΕ κλπ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 18, 2007, 03:48:27 μμ »
[Τι θα λέγατε για μια πρόταση που αφορά όλους τους κλάδους; να δίνεις πρώτα ΑΣΕΠ και μετά οι επιτυχόντες να κάνουν ένα χρόνο πρακτική άσκηση και παιδαγωγικά σεμινάρια, όντας διορισμένοι-μαθητευόμενοι καθηγητές; Κάπως έτσι είναι το σύστημα στην Κύπρο, νομίζω.
Θα συμφωνησω με αυτην την αποψη.Δεν εχω τιποτα με τους συναδελφους που εχουν ΑΣΠΑΙΤΕ και δεν θελω να υπαρχει η εντυπωση πως επειδη ειμαι επιτυχων και με καλη σειρα αλλα οχι διοριστεος εχω ενα αισθημα αντεκδικησης.Απλα νομιζω πως ειναι αδικο να γραφεις καλυτερα απο καποιον και να διοριζεται καποιος μονο με την βαση επειδη εχει ΑΣΠΑΙΤΕ.Και για να μπει κανεις στην ΑΣΠΑΙΤΕ θελει χιλια μυρια.Κοιταξτε τι εγινε στους κοινωνιολογους.Γιατι να μπουν ολοι αυτοι οι ανθρωποι σε εναν κοπο με υπερβολικο κοστος να γραψουν καλα και να μην πετυχουν τιποτα.Το καλυτερο αυτο που αναφερεις σχετικα με την Κυπρο.Αν αυτος ο συλλογος μπορει να κανει κατι σχετικα με αυτο το θεμα θα ηταν καλο.

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπα, λατρεύω άλλα πράγματα
    • Προφίλ
Απ: ΣΕΛΕΤΕ, ΑΣΠΑΙΤΕ κλπ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 19, 2007, 07:16:22 μμ »
Καταρχάς μπορεί ίσως να το βάλει στις διεκδικήσεις του. Αλλά πρώτα θέλουμε τη γνώμη των ανθρώπων που τους αφορά

Αποσυνδεδεμένος kate1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΣΕΛΕΤΕ, ΑΣΠΑΙΤΕ κλπ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 19, 2007, 11:16:09 μμ »
εύχομαι μετά από αυτό που εγίνε με του κοινωνιολόγους να ευαισθητοποιηθούν οι αρμόδιοι και  να βρούν μία λύση για αυτό το πρόβλημα. Συνάντησα μία κοπέλα κοινωνιολόγο που εχει γράψει μέσο όρο 96 τις εκατό και δεν θα διορισθεί. Τι να πω.. μακάρι να βρούν μία λύση για αυτό το ζήτημα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΣΕΛΕΤΕ, ΑΣΠΑΙΤΕ κλπ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:13:38 »

Αποσυνδεδεμένος buruburu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 09
    • Προφίλ
Απ: ΣΕΛΕΤΕ, ΑΣΠΑΙΤΕ κλπ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 20, 2007, 10:59:47 πμ »
Κατά τη γνώμη σας, τι θα πρέπει να λέει ο νέος σύλλογος για ΑΣΠΑΙΤΕ, ΣΕΛΕΤΕ κλπ; Ο θεσμός θα έπρεπε να "ανοίξει" και να δέχεται περισσότερους; ή να καταργηθεί; ή να τροποποιηθεί ριζικά;
Μπορεί να ενημερώσει κάποιος για το πώς σε παίρνουν στο ΑΣΠΑΙΤΕ; Και αν τελικά προσφέρει κάτι αυτή η επιπλέον μαθητεία; Πόσο διαρκεί; Είναι δυνατόν να δουλεύεις ταυτόχρονα;

Κατά τη δική μου άποψη θα έπρεπε να δέχεται περισσότερους. Όσον αφορά ριζική τροποποίηση τι εννοείς;
Στην ΑΣΠΑΙΤΕ μπαίνεις με μοριοδότηση αλλά δυστυχώς τα κριτήρια δεν είναι τα ίδια κάθε χρόνο (π.χ. φέτος ευνοούνται εμφανέστατα οι Μεταπτυχιακοί-Διδακτορικοί και χαντακώνονται οι εργαζόμενοι μια και η εργασιακή εμπειρία ΔΕ μετράει)
Από μέλη του φόρουμ αυτό που έχω διαπιστώσει είναι ότι σου προσφέρει αρκετά πράγματα η επιπλέον μαθητεία αλλά όχι στο βαθμό που θα μπορούσε, για παράδειγμα δε γίνεται να διδάσκει φυσικός σε οικονομολόγο ειδική διδακτική. Η διάρκεια είναι 1 έτος. Το να δουλεύεις ταυτόχρονα είναι ένα θέμα μια και τα μαθήματα ξεκινάνε κατά τις 16:30 αν θυμάμαι καλά.

Τι θα λέγατε για μια πρόταση που αφορά όλους τους κλάδους; να δίνεις πρώτα ΑΣΕΠ και μετά οι επιτυχόντες να κάνουν ένα χρόνο πρακτική άσκηση και παιδαγωγικά σεμινάρια, όντας διορισμένοι-μαθητευόμενοι καθηγητές; Κάπως έτσι είναι το σύστημα στην Κύπρο, νομίζω.

Εννοείς να μην υφίσταται πλέον καθόλου η ΑΣΠΑΙΤΕ; (δηλαδή να μην υπάρχουν "ευνοημένοι" έχοντες παιδαγωγιγκή κατάρτιση);

Αποσυνδεδεμένος saraxni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Γυναίκα
  • climbing takes you higher
    • Προφίλ
Απ: ΣΕΛΕΤΕ, ΑΣΠΑΙΤΕ κλπ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 20, 2007, 11:33:25 πμ »
Μία διευκρίνηση εδω.... δεν κάνεις ειδική διδακτική σε άλλους κλάδους ας πουμε στο δικό μου τμήμα φετος ειχαμε κοινωνιολογους , νομικούς και οικονομολόγους κυρίως.... ετσι εγω εκανα μικροδιδασκαλια σε οικονομόλογους και νομικούς κυρίως.... ετσι και στα αλλα τμηματα ηταν ας πουμε οι ιατρικες σχολές μαζι κυριώς  και σε αλλο οι μηχανικοι και τεχνικες ειδικότητες..... ετσι υπάρχει ομοιομορφία..... οσον αφορα τα τμήματα μεχρι ενα βαθμό....

τα μαθήματα ξεκινανε γυρω στις 5 και τελειώνουνε στις  8.20 ..... και ναι ειναι δύσκολο να δουλεύεις και να παρακολουθείς και ειδικά αν δεν είσαι στην πόλη που γίνονται τα μαθήματα όπως εγω......... εχεις και κανα 2 ωρες πηγαινε και 2 γύρνα και το πρωι δουλειά.....

εγω δεν πίστευα οτι θα τα καταφέρω να πηγαινοέρχομαι και να δουλεύω αλλα όπως βλέπετε είμαι έδω άρα επιβίωσα.... άρα μπορούν όλοι να το κάνουνε....

όσον αφορά τα κριτήρια επιλογής συμφωνώ ότι δεν είναι δυνατόν να τα άλλαζουνε κάθε χρόνο.... είναι άδικο.... βέβαια και δική μου γνώμη είναι να μπορείς να παρακολουθήσεις την σχολή σε ποιο νεαρή ηλικία και όχι μόνο σε μεγάλυτερη όπως γινότανε μέχρι τώρα (λόγω τρόπου μοριοδότησης).... ας πούμε φέτος είχαμε ηλικίες απο 27 έως 47.... δεν μπορώ να σκεφτώ κάπιοα λύση ..... το σίγουρο  είναι ότι είτε έτσι είτε αλλιώς κάποιοι αδικούνται............

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπα, λατρεύω άλλα πράγματα
    • Προφίλ
Απ: ΣΕΛΕΤΕ, ΑΣΠΑΙΤΕ κλπ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 20, 2007, 05:27:33 μμ »
Εννοείς να μην υφίσταται πλέον καθόλου η ΑΣΠΑΙΤΕ; (δηλαδή να μην υπάρχουν "ευνοημένοι" έχοντες παιδαγωγιγκή κατάρτιση);

Ναι. Ουσιαστικά εννοώ να περνάνε κάτι σαν ΑΣΠΑΙΤΕ οι πάντες, και αυτό να αποτελεί ένα είδος επιμόρφωσης που θα κάνει το κράτος στους πρωτοδιόριστους καθηγητές και όχι κριτήριο για την επιλογή των διοριστέων

Αποσυνδεδεμένος buruburu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 09
    • Προφίλ
Απ: ΣΕΛΕΤΕ, ΑΣΠΑΙΤΕ κλπ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 21, 2007, 04:51:03 μμ »
Φυσικά και είναι πιο καλό και πιο σωστό αυτό που λες.

Αν γίνει κάτι τέτοιο ποιά θα μπορούσαν να είναι τα κριτήρια εισαγωγής ας πούμε;
Σε άλλο ποστ του φόρουμ (http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=1139.15) αναφέρεται ότι υπάρχει πιθανότητα να καταργθεί ο γραπτός διαγωνισμός και να μπαίνεις με μοριοδότηση (σειρά προτεραιότητας).
Κατ' εμέ ούτε αυτό είναι ακριβώς δίκαιο για διάφορους λόγους.

Οπότε τι θα έπρεπε να γίνει;;;  ???

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπα, λατρεύω άλλα πράγματα
    • Προφίλ
Απ: ΣΕΛΕΤΕ, ΑΣΠΑΙΤΕ κλπ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 22, 2007, 04:10:39 μμ »
Μου είπαν βέβαια και μια άποψη αντίθετη σ' αυτό που προτείνω.
Ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να ενεργοποιηθεί αυτό που προσπάθησαν να περάσουν το 1998 πακέτο με τον διαγωνισμό αλλά δεν τους βγήκε:  το λεγόμενο πιστοποιητικό παιδαγωγικής κατάρτισης ή όπως το λένε, που αν έχω καταλάβει καλά θα ήταν κάτι σαν ΑΣΠΑΙΤΕ για όλους τους κλάδους (και τον δικό μου, φιλολογίας), θα κρατούσε περισσότερο, θα ήταν προϋπόθεση για να διοριστείς και λογικά θα έπαιρνε ακόμα λιγότερους (αναλογικά) υποψήφιους εκπαιδευτικούς.

Νομίζω πάντως ότι η διαφορά με αυτό που πρότεινα είναι σαφής.

Αποσυνδεδεμένος buruburu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 09
    • Προφίλ
Απ: ΣΕΛΕΤΕ, ΑΣΠΑΙΤΕ κλπ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 25, 2007, 09:48:28 πμ »
Τι θα λέγατε για μια πρόταση που αφορά όλους τους κλάδους; να δίνεις πρώτα ΑΣΕΠ και μετά οι επιτυχόντες να κάνουν ένα χρόνο πρακτική άσκηση και παιδαγωγικά σεμινάρια, όντας διορισμένοι-μαθητευόμενοι καθηγητές; Κάπως έτσι είναι το σύστημα στην Κύπρο, νομίζω.

Εννοείς να διαγωνιζόμαστε όλοι οι κλάδοι μόνο στο διαγνωστικό ή και παιδαγωγικά;

Αποσυνδεδεμένος sieol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΣΕΛΕΤΕ, ΑΣΠΑΙΤΕ κλπ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 25, 2007, 10:12:00 πμ »
Να διεξάγεται ο διαγωνισμος οπως ειναι με την σημερινη του μορφη.γνωστικο παιδαγωγικά και ειδικη διδακτικη, και μετα οι επιτυχοντες να περνανε την παιδαγωγική καταρτιση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159860
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 526
Σύνολο: 533

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.