*

Αποστολέας Θέμα: νεότερα για ΠΕΟ7  (Αναγνώστηκε 199004 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος k_elina54

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #84 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 01:29:22 πμ »
Εγώ πρώτα είχα δηλώσει ΑΚΩ και τις 20 επιλογές και ΑΜΩ τελευταίες επιλογές και μόνο δίπλα στο σπίτι μου.Είμαι σχετικά ψηλά στον πίνακα αν αυτό βοηθάει.Αν δω όμως οτι με προσπερνάνε άτομα πιο χαμηλα απο εμένα στον πίνακα θα πιάσω πρώτο κρεβάτι πίστα στν εντατική!Έτσι καταστρατηγείται κάθε αξιοκρατία πόσο μάλλον για άτομα στις πρώτες θέσεις του πίνακα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:02:06 »

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #85 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 11:23:14 πμ »
Ολα αυτα τωρα ισχυουν για την πρωτοβαθμια ομως.Που ουτως η αλλως οι ΑΚΩ δεν ειχαμε αξιωσεις.... Η δευτεροβαθμια να δουμε τι θα κανει εκει ειναι το θεμα τωρα. Εγω εχω να πω οτι μεγαλυτερη κοτσανα απτο να καλεσουν πρωτα ΑΜΩ και μετα ΑΚΩ δεν υπηρχε. Χαραμιζουν τα μορια, δεν υπαρχει αξιοκρατια και χαραμιζουν και τις περιοχες αφου υπαρχουν περιοχες που δεν καλεσαν καν ακομα και θα μπορουσαν να τις παρουν τα ατομα ψηλα στον πινακα...

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #86 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 11:29:32 πμ »

« ΠΡΟΣΟΧΗ: Όσοι προσλαμβάνονται ως αναπληρωτές μειωμένου  ωραρίου θα μπορούν να συμπληρώνουν το ωράριό τους( μέχρι και 15 ώρες) στο κανονικό πρόγραμμα, την Π.Δ.Σ και το Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο      ( για τις ειδικότητες  που απασχολούνται σε αυτό) στο ίδιο ή άλλο σχολείο της ίδιας περιοχής. Παράλληλα, εφόσον προκύψει κενή θέση για πρόσληψη αναπληρωτή με πλήρες ωράριο στην ίδια περιοχή και την έχουν δηλώσει στην αίτησή τους, θα μπορούν να καταλαμβάνουν τη θέση αυτή, στην περίπτωση που δεν υπάρχει ενδιαφέρον από άλλον υποψήφιο που προηγείται στην σειρά κατάταξης».

 Αυτο λεει η εγκυκλιος, το θεμα ειναι ομως αν για τον δικο μας κλαδο μπορει να προκυψει θεση αναπληρωτη (ΑΚΩ) στην α βαθμια αφου δεν υπαρχουν οργανικες....???



Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #87 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 01:24:14 μμ »
τοτε τι μας εβαλαν κουτακι ''αποδεχομαι διορισμο ΑΚΩ κ σε αλλες περιοχες της Α/θμιας''?Ετσι δεν εγραφε η αιτηση;(που δε μπορω τωρα να τη βρω??? >:() Κ αν προλυψει θεση στη Β/θμια μπορουν να παρατησουν οι ΑΜΩ την Α/θμια κ να παρουν πληρες στη Β/θμια, εφοσον δε τη δεχτει καποιος με παραπανω μορια?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:02:06 »

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #88 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 01:56:24 μμ »
Τον Ιούνιο που έκανα την αίτηση, δεν ήθελα να πιστέψω ότι οι ΑΜΩ θα είναι πιο άδικο σύστημα από το προηγούμενο με τους ωρομίσθιους. Με λύπη μου διαπιστώνω ότι η αξιοκρατία στην Ελλάδα δεν υπήρχε και δεν θα μπορέσει να υπάρξει ΠΟΤΕ! Πάντα βρίσκουν τον τρόπο να εξυπηρετήσουν τους δικούς τους. (Το ίδιο προσπάθησαν να κάνουν και με εκκλησιαστικά & Σιβιτανίδειο, όμως είναι μόνο ψιλά γράμματα στις εγκυκλίους που μπερδεύουν και στο τέλος αδικούν)
Κρίμα...  :( Κάθε χρόνο πάμε από το κακό στο χειρότερο.

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #89 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 01:58:19 μμ »
φανταζομαι το κουτακι υπηρχε γιατι η αιτηση ειναι κοινη για ολους τους κλαδους. Οι αλλοι κλαδοι εχουν και στις δυο βαθμιδες θεσεις. δεν ξερω κιολας απλα σαν κοινη λογικη δεν υποτιθετε οτι αναπληρωτης= αναπληρωνω καποιον μονιμο που για χ-ψ λογους δεν ειναι στη θεση του? ουφ δεν ξερω η κοινη λογικη εχει παψει προ πολλου να ισχυει για μας.... :(

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #90 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 02:03:03 μμ »
οπως το λες!η λογικη την εκανε για αλλη χωρα...αντε, υπομονη κ θα δουμε απο Δευτερα τι σκ.... θα γινει!καλο μεσημερι, παω να βρω παρηγορια στο φαγητο...

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #91 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 02:05:01 μμ »
χαχααχ! και καλα θα κανεις....

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #92 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 02:31:01 μμ »
φανταζομαι το κουτακι υπηρχε γιατι η αιτηση ειναι κοινη για ολους τους κλαδους. Οι αλλοι κλαδοι εχουν και στις δυο βαθμιδες θεσεις. δεν ξερω κιολας απλα σαν κοινη λογικη δεν υποτιθετε οτι αναπληρωτης= αναπληρωνω καποιον μονιμο που για χ-ψ λογους δεν ειναι στη θεση του? ουφ δεν ξερω η κοινη λογικη εχει παψει προ πολλου να ισχυει για μας.... :(

ακυρο αυτο για το κουτακι, η αιτηση γραφει για ΠΕ07. (?)

Αποσυνδεδεμένος aki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #93 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 03:14:14 μμ »
Γειά σας. Ειμαι νέα στο forum και εχω μια ερωτηση μηπως και γνωρίζει κανείς 
Με πήραν ΑΜΩ και δεν με βολεύει και πολύ να πάω...οπότε σκέφτομαι να αρνηθώ.Ισχύει ότι διαγράφεσαι εντελώς απο τον πίνακα και δεν σε καλεί ούτε η β βάθμια για τυχών ΑΚΩ?Επίσης, ποιες είναι τελικά οι υποχρεώσεις ΑΜΩ? Πρέπει να είναι παρόν σε κάθε γιορτή, εκδρομή κτλ? Ξέρει κανείς για μισθό? Τελικά πολλές ειναι οι ερωτήσεις...βρίσκομαι στο σκοτάδι.

Αποσυνδεδεμένος k_elina54

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #94 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 03:26:46 μμ »
Ρε παιδιά εδώ κετεβάζουν μόνιμους στην Α/θμια άρα λογικά μπορούν να πάρουν ΑΚΩ κι εκεί θεωρητικά ασχετα με την έλλειψη οργανικών.Το θέμα είναι πως στο διάολο θα δημιουργηθούν 16ωρα στο ίδιο δημοτικό στην Α/θμια με 5η και 6η δημοτικού μόνο να κάνει γερμανικά?

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #95 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 03:59:31 μμ »
Γειά σας. Ειμαι νέα στο forum και εχω μια ερωτηση μηπως και γνωρίζει κανείς 
Με πήραν ΑΜΩ και δεν με βολεύει και πολύ να πάω...οπότε σκέφτομαι να αρνηθώ.Ισχύει ότι διαγράφεσαι εντελώς απο τον πίνακα και δεν σε καλεί ούτε η β βάθμια για τυχών ΑΚΩ?Επίσης, ποιες είναι τελικά οι υποχρεώσεις ΑΜΩ? Πρέπει να είναι παρόν σε κάθε γιορτή, εκδρομή κτλ? Ξέρει κανείς για μισθό? Τελικά πολλές ειναι οι ερωτήσεις...βρίσκομαι στο σκοτάδι.

στη συνελευση μας ειχαν πει οτι οι ΑΜΩ εχουν υποχρεωσεις αναπληρωτη (γορτες, υπευθυνοι τμηματος, εκδρομες, εφημεριες κτλ). Ο μισθος και τα μορια πανε αναλογικα ( ενας ΑΚΩ δουλευει 21 ωρες πληρωνεται 1300 και τα μορια που παιρνει ειναι: 2 για τη χρονια δια του 12 επι τους μηνες που δουλευει + τα μορια του σχολειου δια του 12 επι τους μηνες που δουλευει. Προυπηρεσια παιρνει 1 για το μηνα που δουλευει) οποτε με την ιδια λογικη το διαιρεις με το ωραριο που εχεις ως ΑΜΩ και βλεπεις.... Ως ωρομισθιοι περναμε με 12 ωρες περιπου το 1/3 απο ολα τα παραπανω.

Αποσυνδεδεμένος kimolia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #96 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 04:08:10 μμ »
και ο μισθός ως ΑΜΩ είναι σύμφωνα με τις ώρες που έχεις??? δηλ αν έχεις 10 ώρες επί 10Ε περίπου την ώρα???

Αποσυνδεδεμένος vpdt

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #97 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 06:02:56 μμ »
Ρε παιδιά εδώ κετεβάζουν μόνιμους στην Α/θμια άρα λογικά μπορούν να πάρουν ΑΚΩ κι εκεί θεωρητικά ασχετα με την έλλειψη οργανικών.Το θέμα είναι πως στο διάολο θα δημιουργηθούν 16ωρα στο ίδιο δημοτικό στην Α/θμια με 5η και 6η δημοτικού μόνο να κάνει γερμανικά?

Γιατί έχω την αίσθηση ότι θα τρέχουν σε 2-3 σχολεία να συμπληρώσουν ωράριο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 438
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 433
Σύνολο: 434

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.