*

Αποστολέας Θέμα: νεότερα για ΠΕΟ7  (Αναγνώστηκε 199070 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος k_elina54

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #294 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 03:16:33 μμ »
Αυτό το mail έστειλα στο σύλλογο ζητώντας απαντήσεις.Παιδιά βομβαρδίστε τους κι εσείς με ανάλογα μηνύματα ή πάρτε τους τηλέφωνο για να μας πάρουν στα σοβαρά


"Σύμφωνα με το δελτίο τύπου της ΠΕΑΕ η Διαμαντοπούλου δήλωσε ότι απο του χρόνου που σταματάει η χρηματοδότηση απο το ΕΣΠΑ για τη διδασκαλία της β΄ξένης γλώσσας στην Πρωτοβάθμια ενδέχεται να σταματησει το πρόγραμμα της διδασκαλίας των γαλλογερμανικών και δε δεσμεύεται για το αντίθετο.Μπορούμε να μάθαυμε αν κάτι τέτοιο είναι σίγουρα έγκυρο?Κι αν υπάρχει έστω και σαν πιθανότητα τι προτίθεται να κάνει ο κλάδος μας γι΄αυτό?Επίσης ειπώθηκε ότι θα επανεξεταστούν οι ήδη υπάρχουσες οργανικές θέσεις.Πως επηρεάζεται ο κλάδος μας ως προς αυτό δεδομένου ότι περιμένουμε συσταση οργανικών θέσεων στην Πρωτοβάθμια?Όπως καταλαβαίνετε οι ρυθμίσεις αυτές αν όντως ισχύουν αφορούν της πλειοψηφία των καθηγητών γερμανικής άρα συνιστούν και τη δέουσα προσοχή"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:14:46 »

Αποσυνδεδεμένος kompass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #295 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 03:26:32 μμ »
Συμφωνώ με elina_54. Τουλάχιστον να διευκρινιστεί το μέλλον στην πρωτοβάθμια και αναλόγως να πράξουμε. Σιγά βέβαια μην παραδεχτεί το Υπουργείο επίσημα ότι δεν θα υπάρξει ρύθμιση ή δεν θα μας υποσχεθεί οργανικές. Διαφορετικά πού θα βρει υποψήφιους να δουλεψουν στο πρόγραμμα έως τη λήξη του; Τώρα πρέπει να πιέσουμε και να εξασφαλίσουμε σοβαρή δέσμευση, διαφορετικά εγώ προσωπικά δεν θα δούλευα σε ένα καθεστώς που πλέον δεν μου προσφέρει καμία προοπτική.

Αποσυνδεδεμένος christa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #296 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 03:47:35 μμ »
Έστειλα το ακόλουθο e-mail  σύλλογο και σκοπεύω να τους ζαλίσω μπάς και ενεργοποιηθούν...
Ας το κάνουμε όλοι αυτό...ας ξυπνήσουμε επιτέλους  >:(



Γειά σας...
 
Με προβλημάτισε πολύ έντονα το δελτίο τύπου της ΠΕΑΕ, όπου αναφέρεται χαρακτηριστικά, οτι λόγω ολοκλήρωσης του ΕΣΠΑ την επόμενη χρονιά, υπάρχει κίνδυνος να σταματήσει η διδασκαλία της δεύτερης ξένης γλώσσας στην Πρωτοβάθμια. Κάτι τέτοιο , εκτός απ τό εύλογο άγχος που δημιουργει σε όλους μας για το μέλλον, μετα απο τόσα χιλιομετρα σε διάφορα μέρη της περιέφερειας για να μαζέψουμε ή καλύτερα να εξαγοράσουμε ( πληρώνοντας απ την τσέπη μας ουσιαστικά βενζίνη και γενικά εξοδα μεταφοράς) τη λιγοστή προϋπηρεσία, έρχεται σε αντίθεση με την πρόσφατη ανακοίνωση του συλλόγου, οτι αναμένονται επιτέλους οι πολυπόθητες οργανικές στα δημοτικά!!!
Τί ισχύει εν τέλη? Με βάση τη λογική του "προλαμβάνειν" αντί του "θεραπεύειν" ζητώ αρχικά την άμεση ενημερωση προς όλους τους συναδέλφους για το θέμα, καθώς και την κινητοποίηση του συλλόγου προς την αντίθετη κατεύθυνση.
 

Αποσυνδεδεμένος vpdt

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #297 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 04:58:01 μμ »
Δεν πίστευα στα μάτια μου αυτό που διάβασα! Πώς θα σταματήσει τη β΄ξένη γλώσσα από την πρωτοβάθμια; Δεν υπάρχει προγραμματισμός; Τόσα χρόνια μόνο με το ΕΣΠΑ χρηματοδοτείται; Δηλαδή βάζει στο Γυμνάσιο 3-4 ξένες γλώσσες για επιλογή ως β΄ξένη γλώσσα με το δίωρο της πλάκας που δε γίνεται δουλειά , ενώ στο Δημοτικό τίποτα και στο Λύκειο ελάχιστα( μήπως και στο Λύκειο σκέφτεται να αφήσει ως μοναδική κύρια γλώσσα τα αγγλικά και τα γαλλογερμανικά θα είναι επιλογή;) !!!

Μάλλον θα διαλύσουν την ξενόγλωσση εκπαίδευση στο δημόσιο σχολείο. Εξάλλου η ακατανόμαστη έχει δείξει από καιρό την προτίμησή της στα Αγγλικά. Λες και 1 ξένη γλώσσα είναι αρκετή.
Πώς φαίνεται ότι και άγνοια έχει και αδιαφορία δείχνει για τα θέματα της εκπαίδευσης!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:14:46 »

Αποσυνδεδεμένος k_elina54

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #298 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 05:13:16 μμ »
Καλά στο σύλλογο του ... τους το χαβά!Εδώ ο κόσμος καιγεται κι αυτοί παρουσιαζουν οδηγίες για το πώς θα διδάξουμε τα γερμανικά στο σχολειο.Το οτι μάλλον ΔΕΝ θα υπάρχουν γερμανικά στο σχολείο το έχουν συνηδειτοποιήσει?Το υπουργειο μας φτύνει παλικάρια... δεν βρέχει!!

Αποσυνδεδεμένος maritina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #299 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 05:16:56 μμ »
Παιδια,μην τρελαινεστε...θα σας πω τι μου ειπε ο αντρας μου και εχει απολυτο  δικιο.Οι πολιτικοι σκεφτονται τελειως διαφορετικα.....αυτο που πεταξε η Διαμαντοπουλου δεν το πεταξε τυχαια.Ο λογος ειναι γιατι λεγοντας αυτα πολλοι ΑΜΩ δεν θα πηγαινουν στις θεσεις τους  αφου θα σταματησει η  ξενη γλωσσα απο του χρονου στα δημοτικα,αρα θα χει να λεει το Υπουργειο οτι μας διοριζει και δεν παμε...αυτος ειναι ο πρωτος λογος.Επειτα ,θελει να μας εχει στο ενα ποδι....να ειμαστε ευτυχισμενοι εστω και για φετος για τη δουλεια που μας δινει.....αφου σου λεει,του χρονου δεν ξερουμε τι μελλει γενεσθαι,παρτε ψιχουλα για φετος....και δινει δουλεια και πρεπει να εισαι ευγνωμων και ν αρχισεις να παρακαλας απο φετος για του χρονου και να ξεχασεις σαν μ@@@κας οτι εχει να κανει με δικαιωματα,ωρες,ΑΚΩ.....καταφερνει ν αποπροσανατολισει,πραγμα που ΔΕΝ πρεπει.Εκεινο που χρειαζεται ειναι να διασφαλιστουν τα δικαιωματα των εργαζομενων ΑΜΩ,ΑΚΩ ωρομισθιων γιατι μας περιμενουν δυσκολες μερες.Μην σκεφτεστε απο τωρα για του χρονου...ουτως η αλλως την εχουν πατησει. στο Υπουργειο.Τι θα λενε σε γονεις και παιδια οταν θα ρωτανε γιατι το παιδι στο Χ σχολειο κανει ξενη γλωσσα ενω το παιδι  μου στο Ψ σχολειο δεν κανει?θα βρουν αλλο προγραμμα να τους χρηματοδοτησει...ακουστε που σας λεω,μπορει να το εχουν ηδη στα σκαρια.....

Αποσυνδεδεμένος kimolia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #300 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 05:19:39 μμ »
Αν ισχύσει κάτι τέτοιο (που πολύ το φοβάμαι) θα είναι μεγάλη αδικία για όλους εμάς που τρέχαμε ωρομίσθιοι 4 χρόνια......μ΄αρέσει που η Διαμαντοπούλου έκανε και λόγο για την προώθηση της πολυγλωσσίας στο σχολείο.........ΑΙΣΧΟΣ αρκεί να βολεύονται αυτοί με τα χρήματα του ΕΣΠΑ , αφού κάθε χρόνο μας πλήρωναν μετά από 12 μήνες .....τι να πω, τα ξέρετε όλοι πολύ καλά.

Αποσυνδεδεμένος k_elina54

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #301 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 05:23:28 μμ »
Maritina ακόμα κι έτσι να είανι αν βρει άλλο προγραμμα χρηματοδότησης τότε πάλι δεν θα σχηματιστούν οργανικές θέσεις στα δημοτικά άρα ο φαύλος κυκλος συνεχίζεται...

Αποσυνδεδεμένος kompass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #302 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 05:25:04 μμ »
Γιατί, ως προς την πιστοποίηση ΞΕΝΩΝ γλωσσών στο σχολείο;(πληθυντικός αριθμός). Υποτίθεται όταν βγαίνουμε και ανακοινώνουμε κάτι ξέρουμε τι λέμε και έχουμε κάνει προγραμματισμό. Εκτός και αν έγινε παράφραση και εννοούσε πιστοποίηση ξένΗς γλώσσας (ενικός αριθμός), δηλ. της αγγλικής.
Το ότι έβαλε τα αγγλικά στην Α κ Β Δημοτικού φέτος είναι αυτό που έλειπε τόσο καιρό από το δημόσιο σχολείο και τα πιτσιρίκια.Σε μερικά χρόνια, όταν λήξει και αυτό το ΕΣΠΑ τι θα βγουν να πουν; Πυροτεχνήματα παντού... καμία σοβαρή πολιτική!

Αποσυνδεδεμένος maritina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #303 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 05:30:49 μμ »
Ελινα  54,τις οργανικες στα δημοτικα τις ξεχναμε...πλεον οτι μας ειχαν υποσχεθει προ ΔΝΤ,ειναι μακρινο ονειρο...εγω οταν ελεγα για τις ειδικοτητες για τις οποιες σκεφτονται να μην γινει ΑΣΕΠ πλεον,πηγαν ολοι να με φανε...και τελικα αναγκαστικα να μιλησω και να πω οτι για μια 8ετια ,οπως εμαθα δεν θα παρουν ξενων γλωσσων,(γαλλικα,γερμανικα,οικονομολογους,γυμναστες και καποιους αλλους που δεν θυμαμαι)περασε καιρος....τοτε μου ελεγαν να σταματησω να μιλαω...τωρα?απλα εγω λεω οτι  απο δω και περαθα εχουμε δουλεια υπο μορφη ΑΜΩ,ΑΚΩ....χωρις ομως να εχουμε τις δυνατοτητες διεκδικησεων που ειχαμε στο παρελθον.Οσκοπος ειναι να ειμαστε ομηροι,στο τσεπακι τους,να μην γινουμε μονιμοι γιατι δεν θελουν να συνεχισουν γενικα να δινουν εφαπαξ....οχι μονο στους καθηγητες αλλα και στο συνολο του δημοσιου τομεα.

Αποσυνδεδεμένος maritina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #304 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 05:34:03 μμ »
Θυμηθηκα...αφορουσε και της πληροφορικης και κοινωνιολογους....για τους τελευταιους ακομη παιζεται το πραγμα...

Αποσυνδεδεμένος k_elina54

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #305 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 05:37:58 μμ »
Η πηγή σου αυτή ήταν αξιόπιστη?

Αποσυνδεδεμένος maritina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #306 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 05:45:21 μμ »
Η πηγη μου ηταν απο τις καλυτερες που θα μπορουσα να εχω...απλα δεν θελω ,ουτε ηθελα να το πιστεψω.Οι πληροφοριες μου ειχαν δοθει πολυ πριν τις συνταξιοδοτησεις...αλλα και μετα απ αυτες τι αλλαξε?για τον κλαδο μου,τιποτε...ΠΕ05 ειμαι το εχω ξαναπει.Ελπιζω να μη με θεωρειτε αντιπαλο στρατοπεδο λογω γλωσσας που διδασκω.Αλλωστε τα ιδια περναμε σε ολους τους κλαδους.Επισης καλο θα ειναι να περιμενουμε γενικως γιατι θα ερθουν εξελιξεις μεσα στα επομενα χρονια.Οποτε κατι μπορει ν αλλαξει...εμεις ειμαστε πολυ χειροτερα απ ολους.τι να πουμε?1500 υπεραριθμοι μειον 252 συνταξιοδοτησεις...πιαστ αυγο και κουρευτο!δε σωζομαστε εμεις!

Αποσυνδεδεμένος christa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #307 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 05:59:32 μμ »
Η πηγη μου ηταν απο τις καλυτερες που θα μπορουσα να εχω...απλα δεν θελω ,ουτε ηθελα να το πιστεψω.Οι πληροφοριες μου ειχαν δοθει πολυ πριν τις συνταξιοδοτησεις...αλλα και μετα απ αυτες τι αλλαξε?για τον κλαδο μου,τιποτε...ΠΕ05 ειμαι το εχω ξαναπει.Ελπιζω να μη με θεωρειτε αντιπαλο στρατοπεδο λογω γλωσσας που διδασκω.Αλλωστε τα ιδια περναμε σε ολους τους κλαδους.Επισης καλο θα ειναι να περιμενουμε γενικως γιατι θα ερθουν εξελιξεις μεσα στα επομενα χρονια.Οποτε κατι μπορει ν αλλαξει...εμεις ειμαστε πολυ χειροτερα απ ολους.τι να πουμε?1500 υπεραριθμοι μειον 252 συνταξιοδοτησεις...πιαστ αυγο και κουρευτο!δε σωζομαστε εμεις!

εννοείται βράζουμε όλοι στο ίδιο καζάνι...τί μπορεί ν αλλάξει όμως? προς το καλύτερο? έχω αρχίσει ν απογοητεύομαι μ αυτά που διαβάζω και νιώθω πραγματικά, οτι ο κόπος τόσων χρόνων πάει στράφι και τα χρονικά περιθώρια στενεύουν για να κάνω κάτι διαφορετικό...επειδή όμως είμαι κατά βάση αισιόδοξο άτομο...ελπίζω ότι τα γεγονότα θα διαψεύσουν την τωρινή εικόνα...είδομεν  ::)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 440
Σύνολο: 440

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.