*

Αποστολέας Θέμα: νεότερα για ΠΕΟ7  (Αναγνώστηκε 199085 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #322 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 08:36:03 μμ »
Τις διαβασατε τις δηλωσεις του γενικου γραμματεα σημερα?   

«οι αναπληρωτές θα είναι μόνο πλήρους απασχόλησης, θα συμπληρώνουν 21 ώρες .Αυτό σημαίνει, είπε,  ότι μπορεί να χρειαστεί να επισκέπτονται να διδάσκουν σε δύο σχολεία».

                        «Τον ακριβή αριθμό των κενών θα τον έχουμε την Πέμπτη για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση και την Παρασκευή για τη δευτεροβάθμια» υπογράμμισε ο κ. Κουλαίδης.

                        Οσον αφορά το νέο «κύμα» διορισμών ο γ.γ. είπε πως « θα κάνουμε ένα δεύτερο κύκλο διορισμών αναπληρωτών την επόμενη εβδομάδα έτσι ώστε την επόμενη εβδομάδα δε θα έχουμε σχεδόν παρά ελάχιστα κενά σε ειδικότητες».

Αυτα τα ελαχιστα κενα σε ειδικοτητες γιατι μου φαινεται οτι θαμαστε παλι εμεις? χαχαχαχ μα ποτε επιτελους θα τελειωσουν τα βασανα μας? ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:47:55 »

Αποσυνδεδεμένος maritina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #323 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 08:40:09 μμ »
NTΡΟΠΗ!! Δηλ.μειωμενου ωραριου δεν παιρνουν,αρα μενουμε εκτος.ΑΙΣΧΟΣ!

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #324 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 08:47:30 μμ »
Τις διαβασατε τις δηλωσεις του γενικου γραμματεα σημερα?   

«οι αναπληρωτές θα είναι μόνο πλήρους απασχόλησης, θα συμπληρώνουν 21 ώρες .Αυτό σημαίνει, είπε,  ότι μπορεί να χρειαστεί να επισκέπτονται να διδάσκουν σε δύο σχολεία».

                        «Τον ακριβή αριθμό των κενών θα τον έχουμε την Πέμπτη για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση και την Παρασκευή για τη δευτεροβάθμια» υπογράμμισε ο κ. Κουλαίδης.

                        Οσον αφορά το νέο «κύμα» διορισμών ο γ.γ. είπε πως « θα κάνουμε ένα δεύτερο κύκλο διορισμών αναπληρωτών την επόμενη εβδομάδα έτσι ώστε την επόμενη εβδομάδα δε θα έχουμε σχεδόν παρά ελάχιστα κενά σε ειδικότητες».

Αυτα τα ελαχιστα κενα σε ειδικοτητες γιατι μου φαινεται οτι θαμαστε παλι εμεις? χαχαχαχ μα ποτε επιτελους θα τελειωσουν τα βασανα μας? ???

πάλι καλά που συνενοούνται μεταξύ τους για να ξέρουν τι να πουν. από τη παρασκευή στη συνάντηση με την Διαμαντοπούλου όταν λέγαν απροκάλυπτα οτι δεν ξέρουν από τον Μάρτιο ποια είναι τα κενά, μέχρι σήμερα όχι μόνο βρήκαν την άκρη άλλα αποφασίσαν οτι θα ναι και πλήρους απασχόλησης! ε ρε ξύλο που πάει χαμένο!!!

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #325 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 12:45:31 μμ »
Ετσι ακριβως... ειναι πολυ απλα στον κοσμο τους. Εγω ετσι πως το κοβω θα καλεσει πλεον ωρομισθιους για τα δημοτικα οι οποιο εντελει θα εχουν δωδεκαωρα και β βαθμια λιγους ΑΚΩ οι οποιοι πιστευω θα βγουν τελευταιοι και θα εχουμε ενα απο τα ιδια με λιγα λογια....
Οσο το να βγει η β γλωσσα απτα δημοτικα το αποκλειω! Μη ξεχνατε οτι πλεον πρεπει να συμορφωθουμε με τα ευρωπαικα προτυπα και σαυτα οι ξενες γλωσσες κυριαρχουν, δε νομιζω οτι θελει πανικο.
Τωρα να δειτε γελιο που θαχει που αρχισε να τα βαζει με τους πανεπιστημιακους.... εκει θα γινει χαμος αυτους δεν τολμουσε να τους βαλει χερι κανεις μεχρι τωρα!!! Αρε Διαμαντω γραφεις ιστορια παντως!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:47:55 »

Αποσυνδεδεμένος kompass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #326 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 02:40:38 μμ »
Σχόλιο 1: Αν στείλω με email τον πόνο μου στο deutsch.gr θα συγκινήσω τη Διαμαντοπούλου, η οποία θα κλάψει μαζί μας και αφού μας λυπηθεί θα αναθεωρήσει όλη την πολιιτκή της; Μου φαίνεται λίγο κωμικοτραγική η πρωτοβουλία του συλλόγου.

Σχόλιο 2: Συμφωνώ με SOPHIA ότι είναι δύσκολο να καταργηθεί η β ξένη γλώσσα λόγω ευρωπαικού προσανατολισμού της παιδείας ωστόσο το καθεστώς διδασκαλίας (οργανικές στην Αθμια, ΑΜΩ ή ωρομίσθιοι) παραμένει ακόμα θολό και εκεί πρέπει να επικεντρωθούμε κατά τη γνώμη μου, ώστε να εξασφαλιστεί η συνέχιση της διδασκαλίας αφενός, με αξιοπρεπείς όρους αφετέρου.

Σχόλιο 3: Δεν έχω καταλάβει ακόμα εάν οι ΑΜΩ που παρουσιάστηκαν στις Αθμιες έχουν ήδη αναλάβει ώρες, πόσες και αν είναι μόνο σε σχολεία του πιλοτικού με τα 800 ολοήμερα ή και σε άλλες σχολικές μονάδες. Και φυσικά εάν έχει διευκρινιστεί το καθεστώς εργασίας (ένσημα, αποδοχές, άδειες κλπ.)

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #327 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 05:41:55 μμ »
Κάποιοι από εμάς έχουμε ήδη αναλάβει,όπου έχει βγει πρόγραμμα βέβαια.14 ώρες έχουμε.Δεν είμαστε μόνο στα πιλοτικά...βασικά μέχρι στιγμής δεν έχει διαφορά από την ωρομισθία.Όσο για τα καθεστώς εργασίας κανείς δεν ξέρει,ακόύγονται σενάρια αν θα έχουμε συμβάσεις χρόνου ή όχι...πάντως πολλά σχολεία τα έχουν πάρει ήδη οι μόνιμοι και σε άλλα δεν υπάρχουν καν τμήματα γερμανικών....υπάρχουν κενά αλλά θα είναι πολύ σκόρπια οπότε και η επόμενη φουρνιά των αμω θα αναγκαστεί να βρει πακέτα λιγότερων ωρών...

Αποσυνδεδεμένος Starzone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #328 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 05:51:55 μμ »
nellynelly σε ποια διευθυνση είσαι, αν επιτρέπεται? Για να ξέρουμε και οι εν αναμονή τι έχουμε να περιμένουμε...! Το θετικό από αυτα που λες είναι οτι υπάρχουν κενά...Μηπως επειδη είναι σκόρπια, προτιμήσουν τους ωρομισθιους? Μην ξεχνάμε εχουν πάρει πιστωση για δέκα χιλιάδες!

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #329 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 05:57:29 μμ »
Στην Α Αθήνας είμαι...είπαν ότι μπορει να καλέσουν και άλλους αμω...πολύ πιθανό πάντως να καλέσουν ωρομίσθιους αφού υπάρχουν πολλά 2ωρα που δύσκολα συνδυάζονται για να βγουν πχ 12 ώρες.

Αποσυνδεδεμένος Starzone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #330 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 06:00:11 μμ »
Είπαν και για αλλους ΑΜΩ στο τέλος της εβδομάδας, αρχές της επόμενης...! Για να δουμε..! Εγώ δήλωσα μονο Α' Αθήνας και είναι λίγο δυσκολο...! :-(

Αποσυνδεδεμένος Starzone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #331 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 03:57:24 μμ »
Είχαμε κάποιο νεοτερο???

Αποσυνδεδεμένος kompass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #332 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 05:05:01 μμ »
Σήμερα θα ανακοινωθούν προσλήψεις δασκάλων και νηπιαγωγών.Από Δευτέρα άκουσα για Βθμια. Οι πρώτοι ΑΜΩ Γερμανικών πήραν 14 ώρες στην πλειοψηφία τους. Θα περιμένουμε από βδομάδα να δούμε τι θα βγάλουν. Πιο γρήγορα δεν νομίζω :(

Προσωπικά δεν έχω δηλώσει ΑΜΩ και ελπίζω για ΑΚΩ -ΕΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ πάρουν φέτος!!! Τι λέτε εσείς ρε παιδιά,είμαι μέσα στους πρώτους 40 στους αναπληρωτές. Δεν υπάρχει ελπίδα;

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #333 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 08:18:34 μμ »
Σήμερα θα ανακοινωθούν προσλήψεις δασκάλων και νηπιαγωγών.Από Δευτέρα άκουσα για Βθμια. Οι πρώτοι ΑΜΩ Γερμανικών πήραν 14 ώρες στην πλειοψηφία τους. Θα περιμένουμε από βδομάδα να δούμε τι θα βγάλουν. Πιο γρήγορα δεν νομίζω :(

Προσωπικά δεν έχω δηλώσει ΑΜΩ και ελπίζω για ΑΚΩ -ΕΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ πάρουν φέτος!!! Τι λέτε εσείς ρε παιδιά,είμαι μέσα στους πρώτους 40 στους αναπληρωτές. Δεν υπάρχει ελπίδα;

Κ γω τα ιδια...Αλλα επειδη εχει τρομαξει το ματι μου με αυτα που βλεπω, ας κραταμε καλυτερα μικρο καλαθι...

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #334 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 08:22:21 μμ »
Σήμερα θα ανακοινωθούν προσλήψεις δασκάλων και νηπιαγωγών.Από Δευτέρα άκουσα για Βθμια. Οι πρώτοι ΑΜΩ Γερμανικών πήραν 14 ώρες στην πλειοψηφία τους. Θα περιμένουμε από βδομάδα να δούμε τι θα βγάλουν. Πιο γρήγορα δεν νομίζω :(

Προσωπικά δεν έχω δηλώσει ΑΜΩ και ελπίζω για ΑΚΩ -ΕΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ πάρουν φέτος!!! Τι λέτε εσείς ρε παιδιά,είμαι μέσα στους πρώτους 40 στους αναπληρωτές. Δεν υπάρχει ελπίδα;

Μια συναδελφος ιταλικων, που βρεθηκε σε διαμαρτυρια στο υπουργειο, μου ειπε, οτι η υφυπουργος τους ενημερωσε, οτι θα παρει απο Δευτερα ξενογλωσσους ΑΚΩ (αναθεμα κ αν ξερει κ η υφυπουργος την τυφλα της...), δεν ξερω αν μεσα στους ξενογλωσσους εννοουσε κ εμας...

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #335 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 09:16:23 μμ »
Ε αντε πια αυτη η αναμονη δεν υποφερεται πια!!! Οι Ιταλικων τους σφιξαν για τα καλα τα λουρια και καλα καναν και αποτι ακουγεται θα τους καλεσουν σιγουρα απο δευτερα, ελπιζω μαζι μαυτους να βαλουν μπρος και τους δικους μας ΑΚΩ να ξερουμε τι μας γινεται.... Ας ελπισουμε τα καλυτερα για ολους....   :-\

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 448
Σύνολο: 449

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.