*

Αποστολέας Θέμα: νεότερα για ΠΕΟ7  (Αναγνώστηκε 200490 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #364 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 11:50:29 πμ »
Εχω καταστραφει!!!

Θα μου πειτε οποιος θελει τα πολλά χανει και τα λίγα. Εκει οπου δούλευα περυσι προσελαβε αλλο άτομο και τώρα ή μενω Αθήνα και ψαχνω σαν τρελη δουλειά και ΑΝ προκύψει κανενα ιδιαιτερο ή παω σε πιο μακρυνό νησί οπου θα με πληρωνουν μια φορά το 4μηνο και αν!!!

προτασεις?

Περισυ Elpida82 ως τι δουλευες? Ρε παιδια δε θελει πανικο...θελοντας και μη και ΑΚΩ θα παρει και ΑΜΩ και Ωρομισθιους αφου ειναι εκατονταδες τα κενα....Τωρα φτασαμε στο τελος υπομονη!
[/quot

Τι εγινε με τη θεση που ησουν ΑΜΩ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:01:51 »

Αποσυνδεδεμένος Anastasia-ΠΕ07

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #365 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 12:13:22 μμ »
Εχω καταστραφει!!!

Θα μου πειτε οποιος θελει τα πολλά χανει και τα λίγα. Εκει οπου δούλευα περυσι προσελαβε αλλο άτομο και τώρα ή μενω Αθήνα και ψαχνω σαν τρελη δουλειά και ΑΝ προκύψει κανενα ιδιαιτερο ή παω σε πιο μακρυνό νησί οπου θα με πληρωνουν μια φορά το 4μηνο και αν!!!

προτασεις?
΄
Είμαι και εγώ ΠΕ07 και κάτι παρόμοιο συνέβη και σε μένα και απότι έχω ακούσει στους περισσότερους του κλάδου μας. Δεν μπορώ να καταλάβω τί γίνεται με μας φέτος αλλά ταχουν κάνει χάλια....ψάξε κάποιο άλλο φροντιστήριο ότι έκανα και εγώ δηλαδή είναι αρκετά που ξεκινάνε τα γερμανικά από αρχές Οκτώβρη.
Γιατί στα τέλη του μισθού μου περισσεύει ακόμα μήνας???οεο???Γιατι?????????

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #366 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 12:34:13 μμ »
Εχω καταστραφει!!!

Θα μου πειτε οποιος θελει τα πολλά χανει και τα λίγα. Εκει οπου δούλευα περυσι προσελαβε αλλο άτομο και τώρα ή μενω Αθήνα και ψαχνω σαν τρελη δουλειά και ΑΝ προκύψει κανενα ιδιαιτερο ή παω σε πιο μακρυνό νησί οπου θα με πληρωνουν μια φορά το 4μηνο και αν!!!

προτασεις?

Elpida, ψυχραιμια!Ειμαστε πολλοι στην ιδια κατασταση. Σκεψου λογικα. Αν μπορει να σε στηριξει καποιος οικονομικα μεχρι να αρχισεις να πληρωνεσαι, καθησε στο μακρινο νησι. Αν δεν βγαινεις οικονομικα, μεινε Αθηνα κ ψαξε καποια αλλη δουλεια...Κ ας μην ειναι κ σε φροντιστηριο. Νομιζω, οτι βασει της οικονομικης σου καταστασης  πρεπει να παρεις μια αποφαση. Τα μορια που θα παρεις μετρουν ελαχιστα πλεον.Το μονο αρνητικο, κατα τη γνωμη μου, αν δεν δεχτεις, ειναι τα ενσημα...Μεχρι να βρουμε αλλου δουλεια, δεν θα χουμε ενσημα κ θα ναι πιο δυσκολο να παρουμε επιδομα ανεργιας. Γιατι να σε πληρωσουν μετα απο 4 μηνες?

Αποσυνδεδεμένος Elpida82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #367 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 02:40:05 μμ »
....γιατι αν παω Αμω σε νησί θα με πληρωνουν μεσω ΕΣΠΑ...οποτε τρεχα γυρευε!
ΠΕ 07

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:01:51 »

Αποσυνδεδεμένος Starzone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #368 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 03:32:43 μμ »
Ο πανικός δεν ηταν ΠΟΤΕ καλός συμβουλος. Αυτο που ισως πρεπει να κάνουμε ειναι να ξεσηκωθούμε ΟΛΟΙ, πραγμα αδυνατον γιατι δεν υπάρχει κανένας (δε μιλάει για τους βολεψιματιες συνδικαλιστες) για να βγάλει τον κόσμο στους δρομους. Βγήκαμε στους δρομους για το Euro 2004, για την Παπαρι-ζου και τη Γιουροβιζιον και τώρα που μας κλέβουν χρηματα, καθομαστε και υπομένουμε. Κάποιοι στρογγυλοκάθονται στις έδρες τους, φοβουμενοι μη χάσουν κανενα ημερομίσθιο και άλλοι (που δεν έχουν καμια σχεση με εκπαιδευτικους) πάνε (ή μηπως ΠΑΜΕ?)και τα σπάνε σαν χουλιγκαν. Αυτό μας αξίζει? Αν ναι, ας προσαρμοστουμε. Αν όχι, ας κάνουμε κάτι και ας μην κλαιγομαστε !!! Αυτα.

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #369 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 03:49:48 μμ »
Ο πανικός δεν ηταν ΠΟΤΕ καλός συμβουλος. Αυτο που ισως πρεπει να κάνουμε ειναι να ξεσηκωθούμε ΟΛΟΙ, πραγμα αδυνατον γιατι δεν υπάρχει κανένας (δε μιλάει για τους βολεψιματιες συνδικαλιστες) για να βγάλει τον κόσμο στους δρομους. Βγήκαμε στους δρομους για το Euro 2004, για την Παπαρι-ζου και τη Γιουροβιζιον και τώρα που μας κλέβουν χρηματα, καθομαστε και υπομένουμε. Κάποιοι στρογγυλοκάθονται στις έδρες τους, φοβουμενοι μη χάσουν κανενα ημερομίσθιο και άλλοι (που δεν έχουν καμια σχεση με εκπαιδευτικους) πάνε (ή μηπως ΠΑΜΕ?)και τα σπάνε σαν χουλιγκαν. Αυτό μας αξίζει? Αν ναι, ας προσαρμοστουμε. Αν όχι, ας κάνουμε κάτι και ας μην κλαιγομαστε !!! Αυτα.

σε ποιο περιστατικό αναφέρεσαι ακριβώς ??

Αποσυνδεδεμένος marakimas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #370 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 04:31:03 μμ »
Καποτε ο συλλογος μας εκανε κινησεις και οχι 'εκκλησεις'.... σημερα τους ενημερωσα για την προπαγανδα που γινεται απο συναδελφους των ιταλικων εναντι των γερμανικων..παλι δεν πηρα απαντηση...σε ολες τις εφημεριδες υπαρχουν διαφημισεις της συγκεκριμενης γλωσσας (καλα κανουν) και για τη δικη μας τιποτα. Σε ολα τα σχολεια τα περισσοτερα τμηματα ειναι Ιταλικων..και γερμανικων ειναι ενα η κανενα..και αναφερομαι στην περιφερεια μου που παντα ηταν πρωτη γλωσσα η γερμανικη με διαφορα...επισης διαβασα οτι ο συλλογος ιταλοφωνων απαιτει να μπουν τα ιταλικα και στα δημοτικα..οποτε αντιλαμβανεστε τι σημαινει αυτο καθως μιλαμε για μια αρκετα ευκολη γλωσσα....δεν θελω να σας αγχωσω αλλα μηπως αντι να ασχολουμαστε τοσο πολυ με ποσους θα παρει φετος να κοιτουσαμε λιγο και το αυριο.Εχω την εντυπωση οτι ολοι μας και εγω βεβαια μαζι κοιταμε το δεντρο και χανουμε το δασος...μακαρι να υπαρχει στις συζητησεις μας καποιος που να εχει επαφη με το συλλογο και να του μεταφερει οσα εγραψα......φιλικα..

Αποσυνδεδεμένος Starzone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #371 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 04:42:30 μμ »
mariqen, αναφέρομαι στα διάφορα παιδαρέλια του ΠΑΜΕ που πάνε και διαδηλώνουν στο Υπουργείο και δεν εχουν κλείσει ακομα τα 18. Εκεί επρεπε να ημασταν εμείς , έτσι θα ειχε ενα λογο να γίνει διαμαρτηρια. Όσο για τα Ιταλικά, έχεις απόλυτο δικιο, όπως και αυτοί των Ιταλικών. Το θέμα είναι ότι το μέλλον ειναι για ΟΛΟΥΣ μας αβέβαιο (και για τους των Γαλλικών,Γερμανικών,Ιταλικών και Ισπανικών). Στο μέλλον προβλέπω να δουλευουμε όλοι ΑΜΩ, ανάλογα με τις ανάγκες. Δε μπορουμε να γίνουμε όλοι μονιμοι...! Οι ανάγκες και οι προτιμήσεις αλλάζουν. Σημερα έχουμε 50 σχολεία με Γερμανικα, αυριο μπορει να έχουμε 10 και 40 Ιταλικών. Τι θα γίνει τοτε? Να ετοιμαζομαστε για την αρση μονιμοτητας (γιατι αυτο προκειται να κάνει η κυβερνηση, και γι'αυτο εχει την άνεση ναυπόσχεται σε Ιταλικους και Ισπανικους...), και να περιμένουμε ολοι οι Ξενογλωσσοι (εκτος των Αγγλικων) να είμαστε "ομηροι" των προτιμησεων των παιδιών-γονεων. Αυτο ειναι το δασος!

Αποσυνδεδεμένος kompass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #372 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 05:16:26 μμ »
Δυστυχώς έτσι όπως τα λές Georgy είναι τα πράγματα... ΑΜΩ θα είμαστε και θα μοιραζόμαστε με τους άλλους β ξενόγλωσσους τις ώρες, όντας έρμαια στις επιλογές των γονέων- παιδιών αλλά και διευθυντών.
Μία ακόμα δυσοίωνη παράμετρος ενδέχεται να προστεθεί, εάν μελλοντικά έχουν λόγο στη διαμόρφωση του προγράμματος σπουδών στα σχολεία και οι τοπικές περιφέρειες (βλ. Καλλικράτης), και μπορούν να καθορίζουν ποιές γλώσσες διδάσκονται στα σχολεία ανάλογα με τις ανάγκες της τοπικής κοινωνίας (πχ αν είναι τουριστική περιοχή, αν έχει επιχειρήσεις από εξωτερικό, αν έχει πανεπιστήμιο κλπ). Δεν θέλω να παρεξηγηθώ εδώ και να ερμηνευθεί όλο το σκεπτικό ως τραβηγμένο "κόκκινο" σενάριο (ΔΕΝ ανήκω ούτως ή άλλως στο "κόκκινο" στρατόπεδο) απλά δίνω τροφή για σκέψη και προβληματισμό για το μέλλον του κλάδου μας.

Αποσυνδεδεμένος deepblue_1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #373 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 05:36:06 μμ »
Το ΚΚΕ είναι το κόμμα του λαού.Δημιουργήθηκε για να προασπίζει τα συμφέροντα των εργαζομένων.Το κάθε κόμμα έχει το ρόλο του.Αυτοί που διαδηλώνουν με το ΠΑΜΕ κοιτάν το συλλογικό καλό.Αυτό είναι το ευχαριστώ σε αυτούς τους ελάχιστους που τόσες δεκαετίες αγωνίζονται?
ΠΕ81

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #374 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 10:49:41 μμ »
georgy σε ρώτησα για συγκεκριμένο γεγονός και μου απάντησες πολύ γενικά. δεν μπορείς να κατηγορείς μαζικές κινητοποιήσεις από πολιτικοποιημένους ανθρώπους αποκαλώντας τους χούλιγκαν εκτός και αν εχεις στοιχεία.

marakimas δεν θα μπορούσες να τα πεις πιο εύστοχα!
1) δεν ξέρω πως ήταν ο σύλλογος παλαιότερα,τα τελευταία χρόνια που ασχολούμαι εγώ όμως ειλικρινά απορώ γιατί υπάρχει!
τους το έθεσα στο συνέδριο αυτού του μήνα και άκουσα το απόφθευγμα "όλες οι μόνιμες θέσεις είναι κατόρθωμα του συλλόγου" στο "και τωρα τί;" δεν πήρα φυσικά απάντηση

2) όντως δεν κοιτάμε το δάσος, αλλά δε νομίζω οτι το δάσος είναι οι άλλες γλώσσες. ( πρέπει να συνειδητοποιήσουμε επιτέλους οτι τα γερμανικά είναι η γλώσσα με τους περισσότερους nativer speakers στην Ευρώπη και η δεύτερη μετά τα αγγλικά ομιλούμενη γλώσσα στην Ευρώπη, και αυτή η διαφήμιση επιβάλλεται στους γονείς). το δάσος είναι για μένα αφενός τα σχέδια του υπουργείου για τους εκπαιδευτικούς και για τις β΄γλώσσες και αφετέρου τα σχέδια της κυβέρνησης για τους δημοσίους υπαλλήλους (αλλαγή ασφαλιστικού φορέα, περικοπές κλπ.)

πολύ φοβάμαι οτι και αν και όταν διοριστούμε θα πούμε οτι δεν άξιζε.. για μένα όλα τα πλεονεκτήματα που υπολόγιζα ως κριτήριο για επιλογή του δημοσίου εξαλείφονται ένα-ένα ..

Αποσυνδεδεμένος marakimas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #375 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 12:00:15 μμ »
Αρχικά, συζητήθηκε αναλυτικά το νέο πρόγραμμα «εξειδικευμένης υποστήριξης για ένταξη μαθητών με αναπηρία ή/και μαθησιακές δυσκολίες». Το πρόγραμμα αυτό, χρηματοδοτούμενο από το ΕΣΠΑ και με διάρκεια 2 χρόνια, περιλαμβάνει, όπως ενημερωθήκαμε, την επιμόρφωση των συναδέλφων τις 2 πρώτες βδομάδες μετά την πρόσληψή τους, εντός του ωραρίου εργασίας τους και όχι τα]Σαββατοκύριακο και θα διεξαχθεί μέσω ΠΕΚ.

 Οι συνάδελφοι αυτοί θα προσληφθούν ως Αναπληρωτές Κανονικού Ωραρίου και με τα μισθολογικά και ασφαλιστικά δικαιώματα που έχουν και στη γενική αγωγή. Τόσο, όμως, η προϋπηρεσία όσο και η βεβαίωση της επιμόρφωσης δε συνυπολογίζονται για την ειδική αγωγή. Ιδιαίτερα σημαντική εξέλιξη αποτελεί η δήλωση του κ. Αλεβίζου, μετά από επίμονες ερωτήσεις μας, ότι η προϋπηρεσία όλων των συναδέλφων που εργάζονται φέτος θα καταγραφεί και θα προστεθεί στους πίνακες που θα δημοσιευτούν και για το σχολικό έτος 2011-2012, εξέλιξη ιδιαίτερα σημαντική δεδομένου ότι ο νέος νόμος όριζε το συνολικό κλείδωμα των πινάκων στις 30/6/10.



Αυτο δημοσιευτηκε σημερα για τους συναδελφους της ειδικης αγωγης. Εχω 2 ερωτησεις
1. πριν λιγες ημερες δεν ελεγε για τα ξενογλωσσα οτι δεν μπορει να δωσει παραπανω ωρες γιατι δεσμευεται απο το ΕΣΠΑ? Αφου και τωρα το ΕΣΠΑ χρηματοδοτει αυτο το προγραμμα...και θα προσλαβει μονο ΑΚΩ.
2. Οι δικοι μας πινακες κλειδωσαν ενω η προυπηρεσια των ανωτερω θα προστιθεται κανονικα?  Μηπως μονο εμεις ειμαστε απ εξω???

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #376 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 01:44:23 μμ »
Αρχικά, συζητήθηκε αναλυτικά το νέο πρόγραμμα «εξειδικευμένης υποστήριξης για ένταξη μαθητών με αναπηρία ή/και μαθησιακές δυσκολίες». Το πρόγραμμα αυτό, χρηματοδοτούμενο από το ΕΣΠΑ και με διάρκεια 2 χρόνια, περιλαμβάνει, όπως ενημερωθήκαμε, την επιμόρφωση των συναδέλφων τις 2 πρώτες βδομάδες μετά την πρόσληψή τους, εντός του ωραρίου εργασίας τους και όχι τα]Σαββατοκύριακο και θα διεξαχθεί μέσω ΠΕΚ.

 Οι συνάδελφοι αυτοί θα προσληφθούν ως Αναπληρωτές Κανονικού Ωραρίου και με τα μισθολογικά και ασφαλιστικά δικαιώματα που έχουν και στη γενική αγωγή. Τόσο, όμως, η προϋπηρεσία όσο και η βεβαίωση της επιμόρφωσης δε συνυπολογίζονται για την ειδική αγωγή. Ιδιαίτερα σημαντική εξέλιξη αποτελεί η δήλωση του κ. Αλεβίζου, μετά από επίμονες ερωτήσεις μας, ότι η προϋπηρεσία όλων των συναδέλφων που εργάζονται φέτος θα καταγραφεί και θα προστεθεί στους πίνακες που θα δημοσιευτούν και για το σχολικό έτος 2011-2012, εξέλιξη ιδιαίτερα σημαντική δεδομένου ότι ο νέος νόμος όριζε το συνολικό κλείδωμα των πινάκων στις 30/6/10.



Αυτο δημοσιευτηκε σημερα για τους συναδελφους της ειδικης αγωγης. Εχω 2 ερωτησεις
1. πριν λιγες ημερες δεν ελεγε για τα ξενογλωσσα οτι δεν μπορει να δωσει παραπανω ωρες γιατι δεσμευεται απο το ΕΣΠΑ? Αφου και τωρα το ΕΣΠΑ χρηματοδοτει αυτο το προγραμμα...και θα προσλαβει μονο ΑΚΩ.
2. Οι δικοι μας πινακες κλειδωσαν ενω η προυπηρεσια των ανωτερω θα προστιθεται κανονικα?  Μηπως μονο εμεις ειμαστε απ εξω???


ότι η προϋπηρεσία όλων των συναδέλφων που εργάζονται φέτος θα καταγραφεί και θα προστεθεί στους πίνακες που θα δημοσιευτούν και για το σχολικό έτος 2011-2012 

μπα μαλλον ολους μας εννοει...αλλα και να μην κλειδωσουν δεν αλλαζει και τιποτα αφου δε θα γινονται διορισμοι απο προυπηρεσια.... αν και αυριο μπορει πολυ απλα να αλλαξει και αυτο...Καλα excuse me ειναι τοσο δυσκολο να παρουν μια αποφαση και να την κρατησουν να ξερουμε και μεις τι μας γινεται??? Τι τους βγαζουν τους νομους αν ειναι τρεις την ωρα να τους αλλαζουν?

Αποσυνδεδεμένος Anastasia-ΠΕ07

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #377 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 01:46:45 μμ »
Να ρωτήσω κάτι...Άκουσα ότι μέχρι τα τέλη αυτής της βδομάδας θα πάρουν ΑΜΩ και ΑΚΩ ειδικοτήτων. Ξέρει κανείς κάτι γι'αυτό?
Γιατί στα τέλη του μισθού μου περισσεύει ακόμα μήνας???οεο???Γιατι?????????

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161904
  • Σύνολο θεμάτων: 19236
  • Σε σύνδεση σήμερα: 477
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 390
Σύνολο: 390

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.