*

Αποστολέας Θέμα: νεότερα για ΠΕΟ7  (Αναγνώστηκε 200498 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Starzone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #392 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 01:44:14 μμ »
Τηλεφωνησα στο Υπουργειο και μου ειπαν αν θα βγουν ονοματα αναπληρωτων της Α'βαθμιας, θα γίνει το βραδυ. Να σας ρωτησω, γιατι θεωρείται απο πολλους μειονεκτημα να εισαι στην Α'βαθμια και όλοι θέλουν να πάνε στην Β'βαθμια?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:19:14 »

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #393 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 01:48:44 μμ »
Μακάρι Georgy!
Το έχω ακούσει και εγώ αυτό, αλλά αν με ρωτούσες θα προτιμούσα να είμαι στην Α'βάθμια..Χωρίς να σημαινεί φυσικά ότι υποτιμώ την Β'βάθμια...Απλά προτιμώ να διδάσκω σε μικρές ηλικίες..
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος marakimas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #394 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 01:50:05 μμ »
Παιδιά άκουσα όμως ότι σήμερα θα βγούν ΑΜΩ και ΑΚΩ ειδικοτήτων...βέβαια μέχρι τώρα δεν υπάρχει τίποτα!!!!



καλε βγηκαν....στα ΡΩΣΙΚΑ κ στα ΤΟΥΡΚΙΚΑ...ειναι πιο σημαντικα βλεπεις :-X

Αποσυνδεδεμένος Anastasia-ΠΕ07

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #395 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 01:55:31 μμ »
Αν είναι δυνατόν......!!!!!!!!!!!!!!! >:( >:( >:( >:( >:( >:(
Γιατί στα τέλη του μισθού μου περισσεύει ακόμα μήνας???οεο???Γιατι?????????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:19:14 »

Αποσυνδεδεμένος kompass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #396 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 06:49:32 μμ »
Να σας ρωτησω, γιατι θεωρείται απο πολλους μειονεκτημα να εισαι στην Α'βαθμια και όλοι θέλουν να πάνε στην Β'βαθμια?

Γιατί πολύ απλά στη Βθμια δε σε κοιτάνε με μισό μάτι οι υπόλοιποι συνάδελφοι και δεν παραπονιούνται ότι ήρθαν οι "ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ" να τους χαλάσουν το πρόγραμμα και να τους κάνουν άνω κάτω τα θρανία στην τάξη. Έχω δουλέψει ως ωρομίσθια και στις 2 βαθμίδες. Ποτέ δεν με αντιμετώπισαν οι δάσκαλοι της Αθμιας ως συνάδελφο. Μας έδιναν πάντα τελευταίες ώρες για να μην πειράξουμε τις ιερές πρώτες ώρες, κάποιες φορές πήγαινα σχολείο και είχαν πάει από το πρωί εκδρομή και δεν είχαν ειδοποιήσει ΚΑΝΕΝΑ(!), δεν είδα ποτέ να μας συμπεριλαμβάνουν στις συνελεύσεις με γονείς και κηδεμόνες κλπ κλπ ...

Στη Βθμια είναι διακριτοί οι ρόλοι, ο καθένας κάνει το μάθημά του και δεν εμπλέκεται στα χωράφια του άλλου. Υπάρχει ισότιμη συμμετοχή σε όλες τις διαδικασίες που αφορούν τη λειτουργία του σχολείου. Οι δάσκαλοι είναι μη μου άπτου!! Νομίζουν ότι έχουν παντού τον έλεγχο. Ακόμα και στις βαθμολογίες μας έχουν λόγο... Έχω πολλά πολλά παραδείγματα που με κάνουν να θεωρώ ότι η Βθμια μου αρέσει περισσότερο.

PS: Να σημειώσω ότι υπάρχουν και πολλές λαμπρές εξαιρέσεις στον παραπάνω κανόνα (ΕΥΤΥΧΩΣ!!)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2010, 06:53:37 μμ από kompass »

Αποσυνδεδεμένος cookie2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #397 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 06:57:23 μμ »
κι εγω το εχω παθει!!! Να εχει παει εκδρομη το σχολειο, να μη εχει ειδοποιησει η κυρα-δασκαλα και αφου εχω κανει 2 ωρες δρομο και ειμαι εξω απο το σχολειο να χτυπαει το τηλ και να μου λεει η γαϊδαρα: "Μην ερχεσαι!!! εχουμε παει εκδρομη!!!" Δηλαδη δεν ηξερε οτι ειχα ηδη φτασει; Ντροπη τους! Αλλα αυτοι που δημιουργουν προβληματα ειναι συνηθως οι βολεμενοι και αυτοι που τους ηρθαν ευκολα.... Αντιθετα εχω πετυχει και μερικους (λιγους) που ηταν πολυ ενταξη!

Αποσυνδεδεμένος marakimas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #398 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 08:34:48 μμ »
παιδια ειναι πολυ απλο...οσες περισσοτερες ειδικοτητες μπαινουν στα δημοτικα τοσο λιγοστευουν οι ωρες για αυτους και καπως ετσι καποια στιγμη θα εχουν να αντιμετωπισουν κι εκεινοι την μαγευτικη και μακρα αναμονη του διορισμου...επισης μια δασκαλα μου ελεγε οτι στον κλαδο τους φοβουνται οτι καποια στιγμη θα ανοιξει η πρωτοβαθμια και σε αλλες ειδικοτητες οπως πχ στους φιλολογους που εχουν μπλοκαρει τελειως....εμενα να φανταστειτε ουτε καλημερα δεν μου ελεγαν αρκετοι απο αυτους!
Επισης το μεγαλο τους αχτι ειναι οτι εκεινοι δουλευουν περισσοτερες ωρες απ οτι οι καθηγητες και οτι δεν μπορουν να καταλαβουν που ακριβως διαφερουμε...να δειτε που θα φταιει η ηλιθια ηγεσια του ανυπαρκτου κρατους μας και θα πλακωθουν οι κοινωνικες ομαδες μεταξυ τους!!

Αποσυνδεδεμένος Starzone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #399 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 09:02:02 μμ »
Εγω απο τη μικρη μου εμπειρια απο τους δασκάλους μπορω να πω οτι διεκρινα μεγαλη μιζέρια, ειδικα απο οσους εχουν και κάποια ηλικια!!!

Αποσυνδεδεμένος Anastasia-ΠΕ07

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #400 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 09:14:52 μμ »
Όταν έκανα λοιπόν την πρακτική μου σε ένα Δημοτικό στην Θεσ/νίκη μας βλέπανε με μισό μάτι ( ήρθαν οι νέοι να μας φάνε τις θέσεις) η καθηγήτρια που μας ανέλαβε δεν συνεργαζόταν με τίποτα και αναγκαστήκαμε να βγάλουμε μόνοι μας τηνν δουλειά. Επίσης υπήρε μια κόντρα ( μεγάλη θα έλεγα) ανάμεσα στους μόνιμους δασκάλους ''κάποιας ηλικίας'' με εμάς των γερμανικών.
Γιατί στα τέλη του μισθού μου περισσεύει ακόμα μήνας???οεο???Γιατι?????????

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #401 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 09:34:46 μμ »
Ετσι ακριβως τα πραγματα στην α βαθμια! Εγω το χειροτερο που βιωσα ειναι που μου αλλαξε διευθυντης τους βαθμους μου- χωρις καν να μου το πει- γιατι παιζοταν το θεμα της σημαιας....
Βεβαια κατα τα αλλα το μαθημα με τα μικρουλια ειναι πολυ πιο δημιουργικο...
Τεσπα...για πειτε λετε να βγει τιποτα σημερα? Μηπως να αρχισουν να πεφτουν στοιχηματα? χαχαχ! Τα χαλια μας....

Αποσυνδεδεμένος papia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #402 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 09:43:57 μμ »
Μιζέρια  έχετε  εσείς  που  παρακαλάτε  να  δουλέψετε  για  λίγες  ώρες. Κανένας  δάσκαλος  δε  θα  το  έκανε  αυτό. Το  "ενταξει "  γράφεται  με  -ει  και  όχι  με  -η, που  θέλετε  να  λέγεστε  εκπαιδευτικοί. Πρέπει  δηλαδή  να  αποδείξετε  ότι  σας  αξίζουν  οι  βαθμοί  που  παίρνετε  στις  πανελλήνιες; Πόσο  κακία  έχετε  για  να  παρακαλάτε  να  μη  διορίζονται  οι  δάσκαλοι; Αντι  να  προστατέψετε  το  δικό  σας  σπίτι  από  τη  φωτιά  θέλετε  να  καεί  του  γείτονα!!!!Εσείς  και  οι  φιλόλογοι  που  θέλετε  να  μπειτε  στο  δημοτικό(κάτι  που  δε  θα  γίνει  ποτέ  αφού   το  δικό  σας  προγραμμα  ΕΣΠΑ τελειώνει  τον  επόμενο  χρόνο και  οι  φιλόλογοι  δεν  έχουν  ιδέα  από  διδακτική  και  παιδαγωγικά  και  αυτό  το  καταλαβαίνει  ο  κάθε  Υπουργός  Παιδείας) πρέπει  να  έχετε  υψηλή  αυτοεκτίμηση. ΚΟΙΤΑΞΤΕ  ΤΟ!!!!  Τιμή  και  καμάρι  στους  συναδέλφους  σας  και  στους  φιλολογους  που σέβονται  την  επιστήμη  τους  και  την  επιλογή τους  ,  μένουν  στο  χώτο  τους  και  δεν  τους  φταίνε  οι  δάσκαλοι  που  δεν  διορίζονται. Αυτοί  αξίζουν  να λέγονται  εκαπαιδευτικοί  και  να  είναι  συνάδελφοι  των  δασκάλων!!!!  Μακάρι  τα  παιδιά  μας  να  τυχαίνουν   σωστούς  εκπαιδευτικούς !!!!                   Τι  να  φοβηθούν  οι  δάσκαλοι    μήπως  τους  πάρετε  τις  θέσεις  τους. Να  γράφετε  το  εντάξει  με  -η;Εμείς  οι    γονείς  και  οι  μαθητές  θα  φοβηθούν!!!!

Αποσυνδεδεμένος Anastasia-ΠΕ07

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #403 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 09:45:11 μμ »
Από κάτι συζητήσεις που έχω κάνει όλοι λένε ότι σήμερα το βράδυ θα βγεί ΑΜΩ και ΑΚΩ για Α/μια και απο βδομάδα θα ΑΜΩ για Β/βαθμια  και μετά θα αρχίσουν τους ωρομίσθιους κάτι άλλο δεν ξέρω.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι το μάθημα είναι καλύτερο με τα μικρούλικα παρά με τα μεγάλα....είχα Α λυκείου παιδιά πέρισυ στο φροντιστήριο και λίγο έλειψε να μπώ στην τάξη με αναισθητικό σπρέι γιατί οι ορμόνες τους είχαν χτυπήσει κόκκινο  :P :P :P :P :P
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2010, 09:47:04 μμ από Anastasia-ΠΕ07 »
Γιατί στα τέλη του μισθού μου περισσεύει ακόμα μήνας???οεο???Γιατι?????????

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #404 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 10:02:35 μμ »
Μιζέρια  έχετε  εσείς  που  παρακαλάτε  να  δουλέψετε  για  λίγες  ώρες. Κανένας  δάσκαλος  δε  θα  το  έκανε  αυτό. Το  "ενταξει "  γράφεται  με  -ει  και  όχι  με  -η, που  θέλετε  να  λέγεστε  εκπαιδευτικοί. Πρέπει  δηλαδή  να  αποδείξετε  ότι  σας  αξίζουν  οι  βαθμοί  που  παίρνετε  στις  πανελλήνιες; Πόσο  κακία  έχετε  για  να  παρακαλάτε  να  μη  διορίζονται  οι  δάσκαλοι; Αντι  να  προστατέψετε  το  δικό  σας  σπίτι  από  τη  φωτιά  θέλετε  να  καεί  του  γείτονα!!!!Εσείς  και  οι  φιλόλογοι  που  θέλετε  να  μπειτε  στο  δημοτικό(κάτι  που  δε  θα  γίνει  ποτέ  αφού   το  δικό  σας  προγραμμα  ΕΣΠΑ τελειώνει  τον  επόμενο  χρόνο και  οι  φιλόλογοι  δεν  έχουν  ιδέα  από  διδακτική  και  παιδαγωγικά  και  αυτό  το  καταλαβαίνει  ο  κάθε  Υπουργός  Παιδείας) πρέπει  να  έχετε  υψηλή  αυτοεκτίμηση. ΚΟΙΤΑΞΤΕ  ΤΟ!!!!  Τιμή  και  καμάρι  στους  συναδέλφους  σας  και  στους  φιλολογους  που σέβονται  την  επιστήμη  τους  και  την  επιλογή τους  ,  μένουν  στο  χώτο  τους  και  δεν  τους  φταίνε  οι  δάσκαλοι  που  δεν  διορίζονται. Αυτοί  αξίζουν  να λέγονται  εκαπαιδευτικοί  και  να  είναι  συνάδελφοι  των  δασκάλων!!!!  Μακάρι  τα  παιδιά  μας  να  τυχαίνουν   σωστούς  εκπαιδευτικούς !!!!                   Τι  να  φοβηθούν  οι  δάσκαλοι    μήπως  τους  πάρετε  τις  θέσεις  τους. Να  γράφετε  το  εντάξει  με  -η;Εμείς  οι    γονείς  και  οι  μαθητές  θα  φοβηθούν!!!!

1ον. Ως αναφορα το Ενταξει-η καθηγητες ξενες γλωσσας ειμαστε δε νομιζω οτι εχει ιδιαιτερη σχεση με το αν ειμαστε καλοι εκπαιδευτικοι ή οχι.
2ον. Ως αναφορα την παιδαγωγικη και διδακτικη καταρτιση μας ριξε μια ματια στους βαθμους που γραφει ο κλαδος μας στον Ασεπ.... Αν ειναι κατι που γνωριζουμε καλα ειναι η διδασκαλια του αντικειμενου μας και θεωρητικα και πρακτικα.
3ον. Μπορεις επισης να τσεκαρεις και να δεις οτι η βαση μιας σχολης εχει αμεση σχεση με τη ζητηση, μιλαμε για εναν μικρο κλαδο τι περιμενες δηλ. να εχει? (ασχετο παρολα αυτα με την καταρτιση μας)
4ον. Για την σημασια της πολυγλωσσιας και μαλιστα τα οφελη της εισαγωγης ξενων γλωσσων απο μικρη ηλικια φανταζομαι θα γνωριζεις ως εκπαιδευτικος της α βαθμιας αρα ατοπο το επιχειρημα και ανοητη η αξιωση σου να μην μπουμε στην α βαθμια.
5ον. Τωρα το αν ως δασκαλοι δεν μπορειτε να μας θεωρησετε συναδελφους ειναι μαλλον δικο σας θεμα και ισως θα επρεπε να σε προβληματισουν τα τοσα σχολια που διαβασες παραπανω απο εντελως διαφορετικα ατομα τα οποια εργαστηκαν σε διαφορα σχολεια της ελλαδας και παρολα αυτα μοιραζονται τις ιδιες εμπειριες...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2010, 10:06:44 μμ από SOPHIA »

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #405 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 10:09:45 μμ »
Από κάτι συζητήσεις που έχω κάνει όλοι λένε ότι σήμερα το βράδυ θα βγεί ΑΜΩ και ΑΚΩ για Α/μια και απο βδομάδα θα ΑΜΩ για Β/βαθμια  και μετά θα αρχίσουν τους ωρομίσθιους κάτι άλλο δεν ξέρω.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι το μάθημα είναι καλύτερο με τα μικρούλικα παρά με τα μεγάλα....είχα Α λυκείου παιδιά πέρισυ στο φροντιστήριο και λίγο έλειψε να μπώ στην τάξη με αναισθητικό σπρέι γιατί οι ορμόνες τους είχαν χτυπήσει κόκκινο  :P :P :P :P :P

χαχαχαχ! ετσι ακριβως! Τι θα γινει με αυτες τις ορμονες τους? Δυσκολα τα πραγματα....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161905
  • Σύνολο θεμάτων: 19237
  • Σε σύνδεση σήμερα: 477
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 419
Σύνολο: 424

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.