*

Αποστολέας Θέμα: νεότερα για ΠΕΟ7  (Αναγνώστηκε 198764 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #938 στις: Φεβρουάριος 25, 2011, 06:30:11 μμ »
πηρανε μια αναπληρώτρια πλήρους..... μήνες μετα τις πρωτες - και ιστορικες 7 - αυτη η Διαμαντοπούλου δεν ελεγε οτι θα τα χε καλυψει όλα τα κενα τον Οκτωβρη??????
Διδυμότειχο υπαρχει κενο 21 ωρων μεσα σε γυμνασιο της πολης
μετα απο εγκυμοσυνη και της αναπληρωτριας που ειχαν καλεσει - ωστοσο ο διευθυντης δευτεροβαθμιας αρνειται να το καλυψει λεγοντας οτι δεν υπαρχουν λεφτα, στελνοντας ωρομισθιες των 4 ωρων - 2 εστειλε καντε τα μαθηματικα να δειτε αμα φτανουν - υπονοοειται επισης οτι εφοσον δεν ειμαστε βασικο μαθημα αλλα ειδικοτητα ε μη σκαμε κιολας......

διευθυντές και διευθύνσεις που συναινούν στη βλακεία τους!!  αν είσαι σίγουρη για τα στοιχεία γιατί δεν τηλεφωνείς στο υπουργείο; δεν μπορούμε να ξέρουμε το στραβό και να το μην το κατονομάζουμε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:41:29 »

Αποσυνδεδεμένος rozoua

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #939 στις: Φεβρουάριος 25, 2011, 11:16:07 μμ »
μα και ο διευθυντης μαριονετα του Υπουργειου ειναι ρε κοπελιες....
ασε που μαλλον περιμενουν ποτε θα γεννησει η μονιμη η η αναπληρρωτρια
για να τακτοποιηθει το ζητημα....οχι βαρεθηκα να χρεωνω την cosmote
βριζοντας θεους και δαιμονες για τα αυτονοητα......

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #940 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 04:10:05 μμ »
μα και ο διευθυντης μαριονετα του Υπουργειου ειναι ρε κοπελιες....
ασε που μαλλον περιμενουν ποτε θα γεννησει η μονιμη η η αναπληρρωτρια
για να τακτοποιηθει το ζητημα....οχι βαρεθηκα να χρεωνω την cosmote
βριζοντας θεους και δαιμονες για τα αυτονοητα......

αυτή ακριβώς όμως η νοοτροπία είναι που τους επιτρέπει να κάνουν αυτά που κάνουν

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #941 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 01:39:51 μμ »
πηρανε μια αναπληρώτρια πλήρους..... μήνες μετα τις πρωτες - και ιστορικες 7 - αυτη η Διαμαντοπούλου δεν ελεγε οτι θα τα χε καλυψει όλα τα κενα τον Οκτωβρη??????
Διδυμότειχο υπαρχει κενο 21 ωρων μεσα σε γυμνασιο της πολης
μετα απο εγκυμοσυνη και της αναπληρωτριας που ειχαν καλεσει - ωστοσο ο διευθυντης δευτεροβαθμιας αρνειται να το καλυψει λεγοντας οτι δεν υπαρχουν λεφτα, στελνοντας ωρομισθιες των 4 ωρων - 2 εστειλε καντε τα μαθηματικα να δειτε αμα φτανουν - υπονοοειται επισης οτι εφοσον δεν ειμαστε βασικο μαθημα αλλα ειδικοτητα ε μη σκαμε κιολας......

rozoua αυτο ειναι εξακριβωμενο που λες για το κενο που προεκυψε και το "μπαλωσαν" με ωρομισθιους? Γιατι εγω δε βαρεθηκα ακομα να διαμαρτυρομαι στο υπουργειο... αν ειναι πες μου συγκεκριμενα πραγματα να τους τηλ. Εγω τα τελευταια που εμαθα ειναι για ενα 21 ωρο κενο εδεσσα οπου η συναδελφος εμεινε εγκυος και απλα δεν κανουν γερμανικα και μαλιστα ο διευθυντης εβαλε τα παιδια της ’ με το ετσι θελω να κανουν γαλλικα και για 2 21ωρα κοζανη λογω εγκυμοσυνης επισης.... αυτα πριν 2 βδομαδες...βεβαια αυτοι θεωρησαν οτι χρειαζεται μονο μια αναπληρωτρια στην αθηνα.... τι να πω... Γνωμη μου παντως ειναι οτι δεν πρεπει απλα να εντοπιζουμε τα γεγονοτα αλλα να τους ζαλιζουμε στα τηλ για καθε αδικια που αντιλλαμβανομαστε, δεν πρεπει να το βαλουμε κατω τωρα γιατι παιζεται το μελλον μας... 

και κατι ασχετο- σχετικο.... αυτο για τις οργανικες στην α βαθμια απο σεπτεμβριο το διαβασε κανεις? εχει παρει κατι παραπανω το αυτι σας?

διευθυντές και διευθύνσεις που συναινούν στη βλακεία τους!!  αν είσαι σίγουρη για τα στοιχεία γιατί δεν τηλεφωνείς στο υπουργείο; δεν μπορούμε να ξέρουμε το στραβό και να το μην το κατονομάζουμε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:41:29 »

Αποσυνδεδεμένος tinaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #942 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 10:13:29 μμ »
Υπάρχει κι αλλο κενό 21 ωρών σε Γυμνάσιο στην Ορεστιάδα λόγω αδειας εγκυμοσύνης.Με κάλεσαν πριν μια βδομάδα για 4 ώρες κ περιμενουμε αλλη μια ωρομίσθια.Το γραφείο βρήκε τη λύση!!!Το μάθημα γίνεται 1ωρο ,καλύπτουμε τη β`και γ` γυμνασίου και οι ώρες βγήκαν!!!Ετσι απλά...Γιατι να καλέσουν αναπληρώτρια??
Απαράδεκτο!!!Κάλεσαν μονο μια αναπληρώτρια ενω υπάρχουν ακόμα τοσα κενα!!

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #943 στις: Φεβρουάριος 28, 2011, 11:00:24 πμ »
Υπάρχει κι αλλο κενό 21 ωρών σε Γυμνάσιο στην Ορεστιάδα λόγω αδειας εγκυμοσύνης.Με κάλεσαν πριν μια βδομάδα για 4 ώρες κ περιμενουμε αλλη μια ωρομίσθια.Το γραφείο βρήκε τη λύση!!!Το μάθημα γίνεται 1ωρο ,καλύπτουμε τη β`και γ` γυμνασίου και οι ώρες βγήκαν!!!Ετσι απλά...Γιατι να καλέσουν αναπληρώτρια??
Απαράδεκτο!!!Κάλεσαν μονο μια αναπληρώτρια ενω υπάρχουν ακόμα τοσα κενα!!
[/quo


Τι εννοεις το μαθημα γινεται μονοωρο???

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #944 στις: Φεβρουάριος 28, 2011, 11:10:04 πμ »
Υπάρχει κι αλλο κενό 21 ωρών σε Γυμνάσιο στην Ορεστιάδα λόγω αδειας εγκυμοσύνης.Με κάλεσαν πριν μια βδομάδα για 4 ώρες κ περιμενουμε αλλη μια ωρομίσθια.Το γραφείο βρήκε τη λύση!!!Το μάθημα γίνεται 1ωρο ,καλύπτουμε τη β`και γ` γυμνασίου και οι ώρες βγήκαν!!!Ετσι απλά...Γιατι να καλέσουν αναπληρώτρια??
Απαράδεκτο!!!Κάλεσαν μονο μια αναπληρώτρια ενω υπάρχουν ακόμα τοσα κενα!!
[/quo


Τι εννοεις το μαθημα γινεται μονοωρο???

προφανώς οτι το εβδομαδιαίο δίωρο έγινε μία ώρα.. nice..
μήπως να μαζεύουμε σιγά σιγά τα στοχεία να τα στείλουμε στην ένωση;

Αποσυνδεδεμένος tinaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #945 στις: Φεβρουάριος 28, 2011, 02:08:31 μμ »
Αυτό ακριβώς εννοω.Μου είπαν οτι αφου δεν πρόκειτε να στείλουν αναπληρώτρια να κάνουν τα παιδιά τουλάχιστον μια ώρα την εβδομάδα γερμανικά για να πάρουν και βαθμούς.

Αποσυνδεδεμένος Anastasia-ΠΕ07

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #946 στις: Φεβρουάριος 28, 2011, 02:56:50 μμ »
το ίδιο νομίζω συμβαίνει παντού...υπάρχουν σχολεία όπου τα παιδιά έχουν δηλώσει να κάνουν γερμανικά σε δημοτικό ή γυμνάσιο και υποχρεώθηκαν να κάνουν γαλλικά επειδή δεν στέλνουν καθηγητές...Επίσης ανέλαβα ένα παιδάκι στα γερμανικά φέτος το οποίο στο σχολείο που ήταν δεν κάνανε ούτε καν 1η ξένη γλώσσα, δεν υπήρχε καθηγήτρια για τα αγγλικά....!!!!
Γιατί στα τέλη του μισθού μου περισσεύει ακόμα μήνας???οεο???Γιατι?????????

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #947 στις: Φεβρουάριος 28, 2011, 08:18:35 μμ »
Kαλησπέρα,
στο δημοτικό που είναι ο αδερφός μου ακόμη δεν έχει έρθει καθηγητής /τρια γερμανικών.
Μιλάμε για Χίο, για δημοτικό λίγο πιο έξω απο την πόλη και τμήμα με 21 παιδιά τα οποία βγαίνουν να παίξουν όταν τα υπόλοιπα κάνουν γαλλικά.
Ο μικρός κάνει γαλλικά κι εγώ είμαι καθηγήτρια γαλλικών (αδιόριστη που περιμένει) αλλά ένιωσα την ανάγκη να σας μεταφέρω αυτό το νέο όταν τυχαία τον ρώτησα αν κάνουν γερμανικά στο σχολείο τους.
Οι κλάδοι μας πε05 πε07 έχουν τα μαύρα τους τα χάλια δυστυχώς.Πόσες ώρες θα πάνε ακόμη χαμένες????Γιατί έχει ακόμη κενά???
Πότε θα ανανεωθούν οι πινακές μας επιτέλους?


Πάντως ο γιος γνωστής μου από επαρχία-Στερεα Ελλάδα-φέτος πήγε γυμνάσιο και ενώ στο δημοτικό έκανε γερμανικά και ήθελε να τα συνεχίσει όπως και άλλα παιδια, ο διευθυντής τους είπε οτι θα κάνουν γαλλικά γιατι δεν έχουν καθηγητή γερμανικής γλώσσας.....
Και φυσικα της απαντησα οτι υπάρχουν τόσοι καθηγητες που περιμένουν για μια θέση έστω και προσωρινή-οχι να μας λένε οτι δεν υπάρχουν καθηγητές για να διδάξουν το μάθημα. Ο συλλογος γονεων δε θα μπορουσε να διαμαρτυρηθεί στη διευθυνση Δευτεροβάθμιας, αναρωτιέμαι ?
Βέβαια δε γνωρίζω πως ακριβώς γινεται η επιλογή Β΄ξενης Γλώσσας- Αν γνωριζει κάποιος τι θα μπορουσε να γινει σε αυτη την την περίπτωση ας με διαφωτισει


Σαυτην την περιπτωση μαθαινουμε πιο σχολειο ακριβως ειναι και στελνουμε μαιλ στο συλλογο να ενεργησει αναλογα. Ο Διευθυντης (παρολο που οι περισσοτεροι αυτο κανουν) δεν εχει κανενα δικαιωμα να επεμβει στο τι γλωσσα θα κανουν τα παιδια. Αν τους κανουν παρατηρηση μια δυο φορες να δειτε που θα το κοψουν σιγα σιγα... Επισης το αλλο που πρεπει να εχουμε υποψην μας το οποιο επισης το κανουν πολλοι διευθυντες ειναι οτι κρυβουν απτα παιδια της γ γυμνασιου το γεγονος οτι μπορουν να επιλεξουν στην α λυκειου γερμανικα ή γαλλικα για α γλωσσα τριωρη αντι για αγγλικα. Μην ξεχνατε να ενημερωνετε τους μαθητες σας για αυτο....

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #948 στις: Φεβρουάριος 28, 2011, 08:22:35 μμ »
Υπάρχει κι αλλο κενό 21 ωρών σε Γυμνάσιο στην Ορεστιάδα λόγω αδειας εγκυμοσύνης.Με κάλεσαν πριν μια βδομάδα για 4 ώρες κ περιμενουμε αλλη μια ωρομίσθια.Το γραφείο βρήκε τη λύση!!!Το μάθημα γίνεται 1ωρο ,καλύπτουμε τη β`και γ` γυμνασίου και οι ώρες βγήκαν!!!Ετσι απλά...Γιατι να καλέσουν αναπληρώτρια??
Απαράδεκτο!!!Κάλεσαν μονο μια αναπληρώτρια ενω υπάρχουν ακόμα τοσα κενα!!
[/quo


Τι εννοεις το μαθημα γινεται μονοωρο???


ναι ας οργανωθουμε επιτελους εστω σε αυτο... αν γνωριζετε παρομοια περιστατικα στειλτε τα μου σε μην. αναλαμβανω να τα μεταφερω στο συλλογο και να παρω και γω στο υπουργειο τηλ...καιρο εχω να τους ακουσω και μου λειψαν οι ατακες τους....

προφανώς οτι το εβδομαδιαίο δίωρο έγινε μία ώρα.. nice..
μήπως να μαζεύουμε σιγά σιγά τα στοχεία να τα στείλουμε στην ένωση;

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #949 στις: Φεβρουάριος 28, 2011, 08:29:46 μμ »
Κατι κανω λαθος με τις παραθεσεις τωρα εγω...σορυ :-\
Αυτο που ηθελα τελοσπαντων να πω ειναι...

ας οργανωθουμε επιτελους εστω σε αυτο... αν γνωριζετε παρομοια περιστατικα στειλτε τα μου σε μην. αναλαμβανω να τα μεταφερω στο συλλογο και να παρω και γω στο υπουργειο τηλ...καιρο εχω να τους ακουσω και μου λειψαν οι ατακες τους.... ;)

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #950 στις: Μάρτιος 01, 2011, 04:19:04 μμ »
Σοφια, ειναι 2 ωρες τα γαλλ/γερμαν αντι της πληροφορικης ομως(τα αγγλικα ειναι υποχρεωτικα) για την α' λυκειου και σκεψου οτι στην πληροφορικη δεν μπαινει βαθμος ενω για γαλλ/γερμ πρεπει να τους βαθμολογησουμε.Σ'εμας εγινε τμημα στην α' λυκειου το Δεκεμβριο και για τις 2 γλωσσες αλλα υπο αυτες τις συνθηκες δυσκολα το επιλεγουν. Οσο για τα προηγουμενα που λετε εχετε απολυτο δικιο,ως ωρομισθια με καλουσαν αλλοτε Νοεμβριο,αλλοτε Ιανουαριο και δεν καλυπτα ποτε κενα αλλα τοτε ξεκινουσε η β'ξενη γλωσσα,τοτε εκανα παραγγελιες βιβλιων.Μονο μια χρονια ξεκινησαμε β' ξενη γλωσσα 12 Σεπτεμβριου επι Στυλιανιδη (βεβαια πρεπει να ηταν η χρονια που πληρωθηκαμε για πρωτη φορα Ιουνιο ).
'Οσο για την επιλογη των παιδιων- στο μονο που θα διαφωνήσω-ευνοουνται απο τους διευθυντες τα γερμανικα και συνηθως δε δημιουργειται τμημα γαλλικων και τους στελνουν στα γερμανικα.Στη Μακεδονια ετσι γινεται,αποδειξη οτι καλουν περισσοτερες αμω γερμανικων.ΠΕ05 ειμαι ,μονιμη και μαχιμη αλλα και θιασωτης της ιδεας οτι πρεπει να ειμαστε αδελφικοι κλαδοι γιατι τετοιο χαλι δεν ειχαμε ποτε.Στο γυμνασιο που δουλευω ,με την κοπελα των γερμανικων ειμαστε πολυ δεμενες και αναλαμβανουμε πρωτοβουλιες μαζι περα απο το ωραριο μας .

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #951 στις: Μάρτιος 01, 2011, 06:15:54 μμ »
Υπαρχει δυνατοτητα επιλογης στην Α Λυκειου ( στο τελος της γ γυμνασιου βασικα κανουν μια δηλωση) στην οποια διαλεγουν τα παιδια ποια γλωσσα θελουν να διδαχτουν ως α (3 ωρες γαλλικα- αγγλικα- γερμανικα) και ποια ως επιλογης (2 ωρες) οπως λες, με λιγα λογια δεν ειναι υποχρεωτικο να παρουν αγγλικα ως κυρια.
Οσο για τα υπολοιπα εχεις δικιο... εννοειται πως ουτε το να αναγκαζονται τα παιδια να κανουν μονο γερμανικα ειναι σωστο...Δεν πρεπει να επεμβαινει κανενας στην οποια επιλογη τους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161209
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 569
Σύνολο: 586

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.