*

Αποστολέας Θέμα: Β΄ Φάση Φυσικών  (Αναγνώστηκε 98590 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #308 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 03:56:22 μμ »
Μη σου πω και πάνω από 1000. Πάνω που είχα βάλει τα πράγματα σε μια σειρά,μέχρι να πω δόξα τω Θεώ,βγήκε το πασοκ........
Τώρα περιμένω. Τι περιμένω?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:00:23 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #309 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 04:09:51 μμ »
Εμ... εγώ πάντως έλεγα.. πάλι πασοκ ή νδ; Και ειδικά ο Jeffrey? Που να βρεις χειρότερα!
Οφ-τοπικ, αλλά στην πιο δύσκολη περίοδο έχουμε την "τύχη" να μας κυβερνούν 2 "γίγαντες της σκέψης".. Jeffrey και Μπούλης. Το επόμενο βήμα είναι να έρθει και η Ντόρα να αποτελειώσει (τον λαό). Αν και δεν νομίζω ότι θα μείνουν και πολλά έτσι όπως πάμε.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #310 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 04:10:59 μμ »
Να βάλουν φυσικές επιστήμες σε κανένα ολοήμερο πιλοτικό δημοτικό μαζί με τα καλλιτεχνικα, τη μουσική και το θέατρο γίνεται? Είπα κι εγώ να ονειρευτώ λίγο..

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #311 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 04:18:09 μμ »
τα παιδια, ξεκινωντας απο την πρωτη δημοτικου και μεχρι τελος λυκειου,οφειλουν και πρεπει να ξεκινησουν την διαδικασια αποκτησης γνωσης σε δυο πραγματα: α) την αριθμητικη και γενικα τα μαθηματικα για να μπαινει ο εγκεφαλος σε λειτουργια σκεψης,διακρισης ,αναλυσης ,β) φυσικες επιστημες για την στοιχειωδη κατανοηση του κοσμου που μας περιβαλλει και των νομων που τον αποτελουν ωστε να μην γινουμε μια κοινωνια δεισιδαιμονιας,και γ) την γνωριμια,την εμβαθυνση και τον χειρισμο της ελληνικης γλωσσας και λεξιλογιου,αναπτυξη γραπτου και προφορικου λογου, αλλα και την γνωση της ελληνικης ιστοριας-αρχαιας,νεοελληνικης κλπ.-
Οταν λοιπον, δινονται πρωτα εμφαση στα ξενογλωσσα μαθηματα,την πληροφορικη,τραγουδι,θεατρο ,ζωγραφικη και φλαουτο-καλα ολα αυτα,αλλα επονται των θετικων-φιλολογικων μαθηματων-,τοτε βγαινει απλα το συμπερασμα, οτι ή οι εκαστοτε γελοιοι και αγραμματοι που διοικουν το υπουργειο παιδειας(λεμε τωρα), ειναι τελειως ΑΣΧΕΤΟΙ, ή εξυπηρετουν καποιο βαθυτερο σχεδιο που σκοπο εχει να κανει σε 1-2 γενιες ,τα ελληνοπουλα "αμερικανακια", δηλαδη, λιγες βασικες γνωσεις για την αγορα εργασιας, να μην κουραζονται ιδιατερα και να μην μαθαινουν να μοχθουν ,αρα και να μην παλευουν και διεκδικουν, αρα, και αυτο ειναι και ο σκοπος ,να γινουν υπακουα στο συστημα...
η απαξιωση και ο πολεμος που γινεται σε ολο τον κλαδο ,αλλα και ειδικα η απαξιωση των μαθηματικων-φυσικων-φιλολογων, εκει αποσκοπει...
"δεν σας διοριζουμε,δεν σας δινουμε δουλεια, ουτε καν τα 300 ευρω, αλλαξτε επεγγελμα,αλλα και αν δεν αλλαξετε, θα γινετε θελετε δεν θελετε αδιαφοροι, διαρει και βασιλευε παντου, ΑΕΙ-ΤΕΙ ειστε το ιδιο πραγμα,ειτε μπηκες με 17 ειτε με 07, την ιδια τυχη θα εχεις, μην σου πω οτι και αυτος με το 07 θα διοριστει νωριτερα και με καλυτερες συνθηκες απο εσενα, και ..καλη τυχη"...   
 
http://www.esos.gr/index.php/frontpage/item/9365-proteraiotita-i-ksenoglossi-ekpaideisi...προς επιβεβαιωση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:00:23 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #312 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 04:58:03 μμ »
Πάντως, στην αρχαία Αθήνα πρώτα είχαν τα μαθήματα μουσικής και μετά όλα τα άλλα. Ας μην υποβιβάζουμε τις καλλιτεχνικές δραστηριότητες τόσο.. ΟΚ αν ήταν στο χέρι μου, θα έκαναν όλοι φυσική από το προνήπιο, αλλά λέμε τώρα.. :D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #313 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 05:12:59 μμ »
Πάντως, στην αρχαία Αθήνα πρώτα είχαν τα μαθήματα μουσικής και μετά όλα τα άλλα. Ας μην υποβιβάζουμε τις καλλιτεχνικές δραστηριότητες τόσο.. ΟΚ αν ήταν στο χέρι μου, θα έκαναν όλοι φυσική από το προνήπιο, αλλά λέμε τώρα.. :D

Γιατι άσχημα θα ήταν ένα κουκλοθέατρο με πρωταγωνιστές τον Νευτωνα ή τον Δαρβίνο? Δεν υποβιβάζω τους καλλιτέχνες, την πιθανότητα συνεργασίας μαζί τους επεξεργάζομαι.

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #314 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 05:23:04 μμ »
Σοβαρευτείτε συνάδελφοι, στο δημοτικό τα παιδιά χρειάζονται παιδαγωγούς και όχι τρελαμένους για διορισμό καθηγητές, οι φιλόλογοι παραδίπλα στο φόρουμ έχουν γράψει δεκάδες σελίδες σχετικά με το πως θα μπορούσαν να διδάξουν στο δημοτικό. Σεβάστηκα την έμφυτη τάση για λογοδιάροια και τον καημό τους για διορισμό και δεν τους ξέχε.... ακόμα, αλλά έλεος συνάδελφοι μην μπερδεύετε τις βούρτσες με τις .... , ξέρετε τι θέλω να πω.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #315 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 05:35:29 μμ »
Να βάλουν φυσικές επιστήμες σε κανένα ολοήμερο πιλοτικό δημοτικό μαζί με τα καλλιτεχνικα, τη μουσική και το θέατρο γίνεται? Είπα κι εγώ να ονειρευτώ λίγο..

Γίνεται και παραγίνεται...
Έκανα Φυσική σε ιδιωτικό δημοτικό 8 χρόνια...

Πόσα Δημοτικά σχολεία έχουν εργαστήριο; Υπάρχει κάποιος υπεύθυνος για αυτό;
Πόσα παιδιά από την Ε' και ΣΤ' τάξη κάνουν τα "Φυσικά" με τον τρόπο που υποδεικνύεται από τους συγγραφείς των βιβλίων Φυσικής;;;

Ήθελα να γράψω μια επιστολή στην ΕΕΦ με τις εμπειρίες μου απο την διδασκαλία της Φυσικής στο Δημοτικό  και να προτείνω κάποιες λύσεις συμμετοχής των ΠΕ040χ (χ= 1,2,3)στο Δημοτικό...

Είναι απλό: Κάποιος από τις ειδικότητες ΠΕ0401 ή ΠΕ0402 να είναι υπεύθυνος για την οργάνωση του εργαστηρίου του δημοτικού σχολείου και να προετοιμάζει τα πειράματα ή τις δραστηριότητες που θα γίνονται εκεί στις τάξεις Ε' και ΣΤ' άλλα και  διάφορες δραστηριότητες από την μελέτη περιβάλλοντος των υπόλοιπων τάξεων... Βέβαια τα πειραματάκια θα γίνονται με την παρουσία και διδακτική παρέμβαση του δάσκαλου...
Εγώ θα προτιμούσα 1000 φορές περισσότερο την διδσκαλία στο Δημοτικό παρά στο Λύκειο...
Τα μικρά είναι απίθανα και δυστυχώς χάνουν σε γνώσεις και εμπειρίες   λόγω πολλών δασκάλων που έχουν ένα φόβο και μια απέχθεια για την πειραματική διαδικασία...

Το ξαναλέω το έκανα 8 χρόνια με επιτυχία!!! Με μια  ελάχιστη κατάρτιση οι Φυσικοί μπορούν να κάνουν τα παιδιά να αγαπήσουν τις Φυσικές επιστήμες...

Αν βέβαια προσπαθήσει το υπουργείο να προτείνει κάτι τέτοιο θα αντιδράσει αμέσως η  ΔΟΕ μαζί με αρκετούς στενόμυαλους παρατρεχάμενους μπας και χάσουν θέσεις διορισμού στο τσιφλίκι τους, αν και εγώ δεν προτείνω καθόλου κάτι τέτοιο...

Θα πουν επίτηδες το κάνετε για να ανοίξει μια δίοδος από την Β'θμια στην Α' θμια και η ανίατη καχυποψία τους θα σταθεί εμπόδιο στην καλύτερη εκπαίδευση των παιδιών μας...

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #316 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 05:45:50 μμ »
Dimstella καταλαβαίνω τι εννοείς και δεν διαφωνώ για το ότι τα παιδιά θέλουν παιδαγωγούς. Ας ξεχάσουμε για λίγο το θέμα του διορισμού, πέρα δηλαδή από αυτό,διαφωνείς με το γεγονός ότι οι φυσικές επιστήμες είναι γενικά παραμελημένες? Κι επειδή οι εποχές έχουν αλλάξει και τα παιδιά στο δημοτικό ασχολούνται με πολλές δραστηριότητες εντός και εκτός σχολείου,δεν νομίζεις ότι θα μπορούσαμε να προσφέρουμε και στην πρωτοβάθμια με κάποιο άλλο είδος συνεργασίας? Οι φιλόλογοι συζητούν συγκεκριμένα για διδασκαλία, εμείς μπορούμε να προσφέρουμε και με άλλους τρόπους. Π.χ οργάνωση και επιμέλεια εργαστηρίων. Για συνεργασία μίλησα με τους παιδαγωγούς όχι για καθαυτού διδασκαλία. Επίσης, οι  φιλόλογοι ξένων γλωσσών είναι παιδαγωγοί και οι φιλόλογοι δεν είναι? Τέλος πάντων γενικά δεν έχεις άδικο σ αυτό που λές αλλά θα ήθελα να δίνεται μεγαλύτερη σημασία στις φυσικές επιστήμες τις οποίες όλοι εδώ μέσα αγαπούμε και στις οποίες θέλουμε να προσφέρουμε.

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #317 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 05:54:56 μμ »
Panos2 έγραψα το μήνυμά σου πριν διαβάσω το δικό σου και να σου πώ την αλήθεια περίμενα τη γνώμη σου γιατί είχες γράψει και αλλού για την εμπειρία σου στο δημοτικό και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον. Δεν καταλαβαίνω γιατί να αντιδράσει η ΔΟΕ. Δεν θα μπούμε στο δικό τους πεδίο. Ουσιαστικά θα είμαστε καθηγητές ή καλύτερα συνεργάτες ειδικότητας. Αυτό το πράγμα θέλει πολιτική βούληση και το έχω ξαναπεί και αλλού αντί να μαλώνουμε για αναθέσεις και αριθμό φυσικών, χημικών και βιολόγων πρέπει να στραφούμε σε υποστήριξη του κλάδου γενικότερα.

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #318 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 05:55:03 μμ »
Σε λίγα χρόνια θα βάλουμε μια τηλεόραση (3D;) στην τάξη για να απασχολούνται τα παιδια και
να μην ξοδεύει το κράτος χρήματα σε καθηγητές/υποδομές. Θα κάνουμε και ένα  GOODY'S ή everest σε κάθε
σχολείο για σωστή διατροφή και φυσικά θα τα πλακώσουμε στα ζώδια  ;D
Έτοιμοι πολιτες ;)

Αποσυνδεδεμένος papia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #319 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 06:25:59 μμ »
Αν  είχατε  την  παραμικρή  ιδέα  από  Διδακτική  Φυσικών  Επιστημών (Γραμματισμός  των  Φυσικών  Επιστημών)  δε  θα  ζητούσατε  να  μπείτε  στα  Δημοτικά  γιατί  πλέον  το  εργαστήριο  της  φυσικής  ανήκει  στο  Μουσείο  Σχολείου. Ο  σωστός  εκπαιδευτικός  στοχεύει  να  καταστήσει  τους  μαθητές  του  να  είναι  ικανοί  να  εξηγουν  τον  κόσμο  γύρω  τους  και  όχο  να  λύνουν  ασκήσεις  φυσικής.(Το  ίδιο  ισχύει  και  για  το  γυμνάσιο  σε  μεγάλο  βαθμό). Σχετικά  με  το  ιδιωτικό,  δε  μου  κάνει  εντύπωση  (panos) γιατί  ο  ιδιοκτήτης  θα  δίδασκε  και  διαφορικές  εξισώσεις  για  να  ικανοποιήσει  τους  ψωριάριδες πελάτες.Χαίρομαι  που  στον  κλάδο  σας είναι  ελάχιστοι  αυτοί  που  μιλούν  για  την  εισβολή  των  Φυσικών  στα  δημοτικά. Σπουδάσατε  μια  πολύ  δύσκολη  επιστήμη, είστε  πραγματικά ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ  με  όλη  τη  σημασία  της  λέξης,αλλά  νομίζω  πως  πρέπει  να  μείνετε  εκεί  και  να  μη  ζητάτε  να  μπείτε  στην  επιστημη  της  Παιδαγωγικής  που  τη  γνωρίζουν  καλά(γιατί  μόνο  αυτό  σπουδάσανε  όπως  εσείς  φυσική)  οι  δάσκαλοι.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #320 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 06:46:53 μμ »
Αν  είχατε  την  παραμικρή  ιδέα  από  Διδακτική  Φυσικών  Επιστημών (Γραμματισμός  των  Φυσικών  Επιστημών)  δε  θα  ζητούσατε  να  μπείτε  στα  Δημοτικά  γιατί  πλέον  το  εργαστήριο  της  φυσικής  ανήκει  στο  Μουσείο  Σχολείου. Ο  σωστός  εκπαιδευτικός  στοχεύει  να  καταστήσει  τους  μαθητές  του  να  είναι  ικανοί  να  εξηγουν  τον  κόσμο  γύρω  τους  και  όχο  να  λύνουν  ασκήσεις  φυσικής.(Το  ίδιο  ισχύει  και  για  το  γυμνάσιο  σε  μεγάλο  βαθμό). Σχετικά  με  το  ιδιωτικό,  δε  μου  κάνει  εντύπωση  (panos) γιατί  ο  ιδιοκτήτης  θα  δίδασκε  και  διαφορικές  εξισώσεις  για  να  ικανοποιήσει  τους  ψωριάριδες πελάτες.Χαίρομαι  που  στον  κλάδο  σας είναι  ελάχιστοι  αυτοί  που  μιλούν  για  την  εισβολή  των  Φυσικών  στα  δημοτικά. Σπουδάσατε  μια  πολύ  δύσκολη  επιστήμη, είστε  πραγματικά ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ  με  όλη  τη  σημασία  της  λέξης,αλλά  νομίζω  πως  πρέπει  να  μείνετε  εκεί  και  να  μη  ζητάτε  να  μπείτε  στην  επιστημη  της  Παιδαγωγικής  που  τη  γνωρίζουν  καλά(γιατί  μόνο  αυτό  σπουδάσανε  όπως  εσείς  φυσική)  οι  δάσκαλοι.

Ποιός μίλησε για ασκήσεις Φυσικής;;;

Μου έρχεται τώρα να απαντήσω επίσης επιθετικά, αλλά κρατιέμαι....

Συμμετείχα στην διδασκαλία της Φυσικής στο Δημοτικό σύμφωνα με τις οδηγίες από το βιβλίο του δασκάλου, μαζί με τον δάσκαλο (μαζί με την αδιαφορία του, για να είμαι πιο συγκεκριμένος, πλην μιας λαμπρής εξαίρεσης αυτά τα 8 χρόνια...)

Βελτιώνω κάτι που έγραψε ο επίσης καυστικός Jak13, άδικα σε πρόσφατο μύνημά του:

" Όταν η ανίατη καχυποψία συναντά την ημιμάθεια, τα αποτελέσματα αυτής της συνάντησης θα είναι απογοητευτικά..."

ΥΓ. Συγκρατήθηκα σε μια κομψή αντεπίθεση... ;D

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #321 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 07:04:47 μμ »
Και συνεχίζω ... ;D
Ποιος σου είπε ότι η Φυσική είναι η άπειρη ασκησεολογία των πανελλαδικών εξετάσεων,του σχολείου κτλ;
Μάλλον το έχεις πάρει λάθος το πράγμα...
Είμαι περίεργος τι απαντήσεις θα έδινε ένας "παιδαγωγός" στα παρακάτω:
Γιατί η Γη είναι σφαιρική και πώς το ξέρουμε; (χωρίς φωτογραφίες από το διάστημα ;) )
Που οφείλονται οι εποχές; Πώς συνδέονται τα ατμοσφαιρικά φαινόμενα με την περιστροφή της Γης;
Πώς θα εξηγήσει το φαινόμενο του θερμοκηπίου;γιατί η ακτινοβολία "μπαίνει" αλλά δεν "βγαίνει";
Που χρησιμοποιείται η παρατήρηση και όχι το πείραμα; Γιατί ανάβει η λάμπα;
Γιατί τα ζώδια λένε μαλ@@@ιες ; Γιατί ο ουρανός είναι γαλάζιος; O Ήλιος τι "καίει" και δεν σβήνει;
Γιατί στα ασθενοφόρα γράφουν ανάποδα τα γράμματα; Γιατί χρησιμοποιούμε εναλλασόμενο
ρεύμα και όχι συνεχές;  
Υ.Γ1 Είμαι λίγο offtopic.....
Υ.Γ2 Πιστεύω ότι δεν χρειάζεται ακόμα η είσοδος καθηγητών στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση. Έχει πιο σημαντικά προβλήματα να λύσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2010, 07:09:29 μμ από stargate »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 729
Σύνολο: 734

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.