*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσατε νηπιαγωγείο ή περιοχή;  (Αναγνώστηκε 21549 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε νηπιαγωγείο ή περιοχή;
« Απάντηση #98 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 04:11:23 μμ »
ξέχασα να πω πως το σχολειο που θελουν να πάω έχει και απογευματινό ωράριο δηλαδή 2-6(για το κλασικό τμήμα).μπάχαλο γίνεται.ποια κριτήρια τάχα κοιτάνε;
Δεν καταλαβαίνω..Πότε βγήκε κάτι τέτοιο;;;;Δεν έχω γνώση...2-6 ωράριο δεν έχω ξανακούσει..Πώς έγινε αυτό;Aν μπορείς,διαφώτισέ με...
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσατε νηπιαγωγείο ή περιοχή;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:48:05 »

Αποσυνδεδεμένος nip77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε νηπιαγωγείο ή περιοχή;
« Απάντηση #99 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 04:15:09 μμ »
στο σχολείο αυτό υπάρχει μεγάλος αριθμός παιδιών για 2 τμήματα αλλά η τάξη είναι μία.οπότε τα χωρίζουν.τη 1 βδομάδα το 1 τμήμα πάει πρωί και το άλλο 2-6 και το αντίστροφο

Αποσυνδεδεμένος nip77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε νηπιαγωγείο ή περιοχή;
« Απάντηση #100 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 04:19:21 μμ »
δεν έχει οργανική στο σχολειο που θέλει να πάει.Ηρθε από άλλο πυσπε με απόσπαση και την τοποθετήσανε εκει που θέλουν να πάω εγώ αύριο.ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.πήγα στην πρωτοβάθμια και έκανα βελτίωση θέσης.καλύτερα να πάω οπουδήποτε αλλού.

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε νηπιαγωγείο ή περιοχή;
« Απάντηση #101 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 04:25:01 μμ »
Μακάρι να πάνε όλα καλά για σένα,γιατί με τα μέχρι τώρα δεδομένα φαίνεται ότι τους νηπιαγωγούς μας έχουν κάνει....μπαλάκια για να μην πω τίποτα άλλο....
Αυτό που έχουν κάνει είναι εντελώς παράτυπο.Να βρουν τάξη για τα παιδιά και να γίνουν και τα 2 ολοήμερα..Έτσι κάνουν και μετά ψάχνουμε να βρούμε λογική στα παράλογα...και πόσα άλλα γίνονται που δεν τα ξέρουμε.
Μπράβο που κινήθηκες και έκανες ότι έπρεπε.Τι εννοείς να πας οπουδήποτε αλλού;
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσατε νηπιαγωγείο ή περιοχή;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:48:05 »

Αποσυνδεδεμένος nip77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε νηπιαγωγείο ή περιοχή;
« Απάντηση #102 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 04:28:02 μμ »
Σε άλλο σχολείο του νομού.καλή τοποθέτηση να χεις και μπόλικη τύχη(όχι σαν τη δική μου)

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε νηπιαγωγείο ή περιοχή;
« Απάντηση #103 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 04:32:47 μμ »
Nα σαι καλά αν και δεν βλέπω τοποθέτηση ούτε αύριο......Πάντως για αυτό που μου λες-το τμήμα 2-6-αν είναι ενήμερος ο σύλλογος είναι πολύ άσχημο να γίνεται με την ανοχή του.Ελπίζω να φωνάξετε για να αλλάξει αυτό...
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε νηπιαγωγείο ή περιοχή;
« Απάντηση #104 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 04:47:42 μμ »
στο σχολείο αυτό υπάρχει μεγάλος αριθμός παιδιών για 2 τμήματα αλλά η τάξη είναι μία.οπότε τα χωρίζουν.τη 1 βδομάδα το 1 τμήμα πάει πρωί και το άλλο 2-6 και το αντίστροφο


Nip77 την πρώτη χρονιά που πήγα εγώ αναπληρώτρια στην Αθήνα δυστυχώς με τέτοιο ωράριο δούλευα. Την 1 εβδομάδα πρωί και την άλλη απόγευμα 2-6. ΚΑΝΟΝΙΚΑ, θεωρητικά αυτό το ωράριο είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ. Νηπιαγωγεία υπάρχουν είτε κλασικά, είτε ολοήμερα. Αλλά στην Αθήνα λόγω έλλειψης σχολικής στέγης, μεγάλου αριθμού παιδιών και του γεγονόντος ότι οι μεγάλες σε ηλικία μόνιμες νηπιαγωγοί αρνούνται να κάνουν ολοήμερα,  κάποια νηπιαγωγεία εφαρμόζουν αυτό το ωράριο. Το τελευταίο το λέω γιατί η τότε δικιά μου  προισταμένη αρνούνταν να κάνει το κλασικό ολοήμερο με πρόφαση το ότι δεν έχει μεγάλο χώρο και έτσι προτιμούσε να εφαρμόσει αυτό το ωράριο. Βέβαια φέτος έμαθα ότι το συγκεκριμένο νηπιαγωγείο που ήμουνα έγινε ολοήμερο. Δυστυχώς πόλλες φορές καλύπτονται και από τους προισταμένους, κακώς βέβαια γιατί το ωράριο αυτό κανονικά είναι παράνομο. Πίστευα όμως ότι στην επαρχία δεν γίνονται τέτοια πράγματα, γιατί υπάρχουν χώροι και επαρκούν για όλα τα παιδιά. Αλήθεια σε ποιο χωριό τοποθετήθηκες ;(αν θέλεις μας λες βέβαια)
Τώρα όσον αφορά το άλλο θέμα , και εγώ έχω ακούσει ότι  μόνιμη δικαιούται βελτίωση θέσης. Δεν ξέρω όμως να σου απαντήσω αν ίσχύει αυτό και στην περίπτωση αποσπασμένης μόνιμης που δεν έχει οργανική.

Αποσυνδεδεμένος nip77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε νηπιαγωγείο ή περιοχή;
« Απάντηση #105 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 04:57:24 μμ »
δυστυχώς και στην επαρχία γίνονται.Εγώ σήμερα έμαθα για την ύπαρξη αυτού του ωραρίου.Εχουμε τη Διαμαντοπούλου με τα τρελά της έχουμε και αυτα...

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε νηπιαγωγείο ή περιοχή;
« Απάντηση #106 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 05:07:34 μμ »
Πέρυσι στο σχολείο που δούλευα,γύρισε η μόνιμη μετά από άδεια λοχείας και ενώ μπορούσε- συναδελφικά και μόνο να το δεις-να πάει αλλού,έφυγε η άλλη κοπέλα που την αντικαθιστούσε...Μετακόμιση κανονική και μιλάμε για δυσπρόσιτο και στα μέσα τηε χρονιάς.....
Τι να σου πω άλλο....μυαλό μηδέν και μερικές που όταν βολευτούν ξεχνούν τι σημαίνει αναπλήρωση!!!!Ελπίζω να μείνεις στο σχολείο...Κυνηγησέ το...

Lila76 καλά έκανε η μόνιμη στο σχολείο που ήσουνα και γύρισε  στην θέση της. Δεν είναι θέμα συναδελφικότητας ούτε βολέματος. Η κοπέλα τελείωσε την άδειά της και γύρισε πίσω στην θέση της. Αυτό λέει ό νόμος. Παιδιά καλώς ή κακώς ΑΝΑΠΛΗΡΩΝΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑ ΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ, μπορεί να είναι μέρες ή μήνες ή εβδομάδες, όταν αυτός ο κάποιος γυρίσει από την άδεια που πήρε, λογικό είναι να πάει στη θέση του. Δεν λέω ότι  δεν υπάρχουν δύσκολες συνθήκες όπως ανέφερες (δυσπρόσιτο, μέσα χρονιάς), και εγώ εκεί που ήμουν άλλαζα ανά καιρούς νηπιαγωγεία και τάξεις γιατί αναπλήρωνα μόνιμες που έπαιρναν άδειες για διάφορους λόγους. Νομίζεις ότι ήταν εύκολο να βλέπεις κάθε μήνα διαφορετικά παιδιά,  να μπαίνεις σε διαφορετικές τάξεις, να μην μπορείς νε έχεις ένα πρόγραμμα; Αλλά τι να κάνουμε, είμαστε αναπληρωτές και καλύπτουμε ανάγκες μονίμων.

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε νηπιαγωγείο ή περιοχή;
« Απάντηση #107 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 05:21:17 μμ »
Vickym,λυπάμαι αλλά είναι θέμα βολέματος.Μπορούσε να πάει στο γραφείο-που δεν θα έκανε και τρελά πράγματα-και όχι να δικαιολογούμε στα παιδιά πού πήγε η κυρία,οι γονείς να διαμαρτύρονται και άλλα φοβερά.Η συγκεκριμένη ποτέ δεν δέχτηκε ότι στο χωριό της πήγαμε αναπληρωτές,στο σχολείο ΤΗΣ και σε βεβαιώ ότι αυτά που κάναμε στο σχολείο και με ότι μέσα διαθέταμε ούτε τα είχε κάνει ποτέ,αλλά και ούτε πρόκειται και εντάξει πρόβλημά της,δεν στέκομαι σε αυτό.
Αναπλήρωση σαφώς και σημαίνει καλύπτω κάποιον που λείπει και συνάμα όλες τις ανάγκες που προκύπτουν,δεν το αρνείται κανείς αυτό.Έχω δει πολλές δασκάλες που όταν τελειώνει η άδεια λοχείας,δεν πήγαν στην οργανική τους αλλά περίμεναν να τελειώσει η χρονιά και αυτό είναι το σωστό και παιδαγωγικά αν το δεις...Ο νόμος είναι σαφής εννοείται,αλλά μιλάμε για συναδέλφους και.....συναδέλφους.
Nip77,τραγικοί είναι όλοι τους και δυστυχώς έχουμε να δούμε πολλά ακόμα....Αυτό το ωράριο είναι παράνομο...δεν υφίσταται.
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε νηπιαγωγείο ή περιοχή;
« Απάντηση #108 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 05:24:53 μμ »
Ξέχασα να αναφέρω ότι η συγκεκριμένη είχε κι άλλη άδεια,αλλά δεν την εξάντλησε,για να πάρει ο άντρας της άδεια ανατροφής-δημόσιος κι αυτός-,καθότι του έπεφτε μακριά.Το σχολείο εντωμεταξύ κέτω από το σπίτι της στο χωριό και τα πεθερικά απίκο για το μωρό..Ε γιατί δηλαδή;;;;Oλα δικά μας:;;;;;
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος atherina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε νηπιαγωγείο ή περιοχή;
« Απάντηση #109 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 05:30:35 μμ »
ακουστε κ το πιο κουφο..στο 5ο γραφειο στη γ αθηνας (ενω σημερα κ αυριο δουλευουμε κανονικα οπου μας ειπαν τη δευτερα το απογευμα) θα ξαναπαμε αυριο στο γραφειο για να μας ξανακανουν νεα τοποθετηση με βαση τα κοινωνικα κριτηρια!!!
δηλαδη τωρα πως μας ειχαν τοποθετησει; τα παιδια τι φταινε που προσπαθουν να προσαρμοστουν κ θα αλλαξουν δασκαλες;

Αποσυνδεδεμένος nip77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε νηπιαγωγείο ή περιοχή;
« Απάντηση #110 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 05:39:10 μμ »
Vickym,λυπάμαι αλλά είναι θέμα βολέματος.Μπορούσε να πάει στο γραφείο-που δεν θα έκανε και τρελά πράγματα-και όχι να δικαιολογούμε στα παιδιά πού πήγε η κυρία,οι γονείς να διαμαρτύρονται και άλλα φοβερά.Η συγκεκριμένη ποτέ δεν δέχτηκε ότι στο χωριό της πήγαμε αναπληρωτές,στο σχολείο ΤΗΣ και σε βεβαιώ ότι αυτά που κάναμε στο σχολείο και με ότι μέσα διαθέταμε ούτε τα είχε κάνει ποτέ,αλλά και ούτε πρόκειται και εντάξει πρόβλημά της,δεν στέκομαι σε αυτό.
Αναπλήρωση σαφώς και σημαίνει καλύπτω κάποιον που λείπει και συνάμα όλες τις ανάγκες που προκύπτουν,δεν το αρνείται κανείς αυτό.Έχω δει πολλές δασκάλες που όταν τελειώνει η άδεια λοχείας,δεν πήγαν στην οργανική τους αλλά περίμεναν να τελειώσει η χρονιά και αυτό είναι το σωστό και παιδαγωγικά αν το δεις...Ο νόμος είναι σαφής εννοείται,αλλά μιλάμε για συναδέλφους και.....συναδέλφους.
Nip77,τραγικοί είναι όλοι τους και δυστυχώς έχουμε να δούμε πολλά ακόμα....Αυτό το ωράριο είναι παράνομο...δεν υφίσταται.
θέλει μεγάλη υπομονή.Εμένα εχουν σπάσει τα νεύρα μου.ξεκινάς με καλή διαθεση και μετά σου τα χαλάνε όλα.

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε νηπιαγωγείο ή περιοχή;
« Απάντηση #111 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 06:01:58 μμ »
ακουστε κ το πιο κουφο..στο 5ο γραφειο στη γ αθηνας (ενω σημερα κ αυριο δουλευουμε κανονικα οπου μας ειπαν τη δευτερα το απογευμα) θα ξαναπαμε αυριο στο γραφειο για να μας ξανακανουν νεα τοποθετηση με βαση τα κοινωνικα κριτηρια!!!
δηλαδη τωρα πως μας ειχαν τοποθετησει; τα παιδια τι φταινε που προσπαθουν να προσαρμοστουν κ θα αλλαξουν δασκαλες;
Δηλαδή τώρα πώς σας είχαν τοποθετήσει,με βάση το χρώμα μαλλιών σας;;;;Θα τρελαθούμε τελείως...Δεν υπάρχουν οι άνθρωποι!!!!
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162208
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 567
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 417
Σύνολο: 426

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.