*

Αποστολέας Θέμα: Μη ικανοποίηση αποσπάσεων και πρόσληψη αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 9575 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μη ικανοποίηση αποσπάσεων και πρόσληψη αναπληρωτών
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 05:52:22 μμ »
Νομίζω ότι έχω καταλάβει κάπως τη λογική τους (αν έχει λογική αυτή η κατάσταση στα σχολεία): αφού τακτοποιήσουν τα οργανικά κενά, περί τα τέλη Αυγούστου ,τακτοποιούν και εμάς που είμαστε στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ σε θέσεις που προκύπτουν από συνταξιοδοτήσεις και αποσπάσεις. Στη συνέχεια, ό,τι κενά δημιουργηθούν τα καλύπτουν με αναπληρωτές. Κάπως έτσι!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2010, 05:55:17 μμ από LK »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μη ικανοποίηση αποσπάσεων και πρόσληψη αναπληρωτών
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 05:59:31 μμ »
Εκείνο που δεν έχω καταλάβει είναι το εξής: με ποιο σκεπτικό κάνουν τις μεταθέσεις και βγάζουν κόσμο υπεράριθμο. Αν δεν έχω τα μόρια να πάρω μετάθεση, μη με πάρεις, όχι να με έχεις στη διάθεση και να με ταλαιπωρείς. Η λογική τους είναι τι εξυπηρετεί τη δευτεροβάθμια. Σου λέει, άσε να έχουμε καβάτζα εκπαιδευτικούς στη διάθεση, ώστε να μην περιμένουμε αναπληρωτές. Εκεί πρέπει να βάλει χέρι το υπουργείο. Όλοι θέλουμε να έρθουμε κοντά στο σπίτι μας, αλλά όλοι ξέρουμε τι ταλαιπωρία είναι να είσαι σε διάθεση.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Emma29

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Μη ικανοποίηση αποσπάσεων και πρόσληψη αναπληρωτών
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 06:05:32 μμ »
Παιδιά, αν κάποιος ξέρει πού να διαμαρτυρηθούμε και τί να κάνουμε...

Αποσυνδεδεμένος marylou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε 70
    • Προφίλ
Απ: Μη ικανοποίηση αποσπάσεων και πρόσληψη αναπληρωτών
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 06:13:44 μμ »
Νομίζω ότι έχω καταλάβει κάπως τη λογική τους (αν έχει λογική αυτή η κατάσταση στα σχολεία): αφού τακτοποιήσουν τα οργανικά κενά, περί τα τέλη Αυγούστου ,τακτοποιούν και εμάς που είμαστε στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ σε θέσεις που προκύπτουν από συνταξιοδοτήσεις και αποσπάσεις. Στη συνέχεια, ό,τι κενά δημιουργηθούν τα καλύπτουν με αναπληρωτές. Κάπως έτσι!

ναι μονο που στην περιπτωση την δικη μας προχωρησαν στους αναπληρωτες πριν τακτοποιησουν αυτους που ηθελαν αποσπαση. καταλαβες;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μη ικανοποίηση αποσπάσεων και πρόσληψη αναπληρωτών
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 06:18:36 μμ »
Νομίζω ότι έχω καταλάβει κάπως τη λογική τους (αν έχει λογική αυτή η κατάσταση στα σχολεία): αφού τακτοποιήσουν τα οργανικά κενά, περί τα τέλη Αυγούστου ,τακτοποιούν και εμάς που είμαστε στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ σε θέσεις που προκύπτουν από συνταξιοδοτήσεις και αποσπάσεις. Στη συνέχεια, ό,τι κενά δημιουργηθούν τα καλύπτουν με αναπληρωτές. Κάπως έτσι!

ναι μονο που στην περιπτωση την δικη μας προχωρησαν στους αναπληρωτες πριν τακτοποιησουν αυτους που ηθελαν αποσπαση. καταλαβες;;;

Και εγώ είμαι χωρίς σχολείο, ενώ είμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, ενώ έχουν βγει ήδη οι αναπληρωτές. Κατάλαβες;;;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος marylou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε 70
    • Προφίλ
Απ: Μη ικανοποίηση αποσπάσεων και πρόσληψη αναπληρωτών
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 06:20:29 μμ »
Νομίζω ότι έχω καταλάβει κάπως τη λογική τους (αν έχει λογική αυτή η κατάσταση στα σχολεία): αφού τακτοποιήσουν τα οργανικά κενά, περί τα τέλη Αυγούστου ,τακτοποιούν και εμάς που είμαστε στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ σε θέσεις που προκύπτουν από συνταξιοδοτήσεις και αποσπάσεις. Στη συνέχεια, ό,τι κενά δημιουργηθούν τα καλύπτουν με αναπληρωτές. Κάπως έτσι!

ναι μονο που στην περιπτωση την δικη μας προχωρησαν στους αναπληρωτες πριν τακτοποιησουν αυτους που ηθελαν αποσπαση. καταλαβες;;;

Και εγώ είμαι χωρίς σχολείο, ενώ είμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, ενώ έχουν βγει ήδη οι αναπληρωτές. Κατάλαβες;;;

τουλαχιστον εισαι στον νομο που θελεις;; γιατι εμεις ειμαστε 600 χιλιομετρα μακρια απο τα σπιτια μας

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μη ικανοποίηση αποσπάσεων και πρόσληψη αναπληρωτών
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 06:26:52 μμ »
Νομίζω ότι έχω καταλάβει κάπως τη λογική τους (αν έχει λογική αυτή η κατάσταση στα σχολεία): αφού τακτοποιήσουν τα οργανικά κενά, περί τα τέλη Αυγούστου ,τακτοποιούν και εμάς που είμαστε στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ σε θέσεις που προκύπτουν από συνταξιοδοτήσεις και αποσπάσεις. Στη συνέχεια, ό,τι κενά δημιουργηθούν τα καλύπτουν με αναπληρωτές. Κάπως έτσι!

ναι μονο που στην περιπτωση την δικη μας προχωρησαν στους αναπληρωτες πριν τακτοποιησουν αυτους που ηθελαν αποσπαση. καταλαβες;;;




Και εγώ είμαι χωρίς σχολείο, ενώ είμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, ενώ έχουν βγει ήδη οι αναπληρωτές. Κατάλαβες;;;

τουλαχιστον εισαι στον νομο που θελεις;; γιατι εμεις ειμαστε 600 χιλιομετρα μακρια απο τα σπιτια μας

Είμαι σε μια περιφέρεια που εξαρτάται πολύ από το σχολείο που θα σε βάλουν αν θα είσαι κοντά ή μακριά από το σπίτι σου. Υπάρχει σχολείο που απέχει μία ώρα από το σπίτι μου και σχολείο όπου πρέπει να νοικιάσω σπίτι. Με είχαν τοποθετήσει κάπου καλά, γιατί ήμουν δεύτερη σε σειρά στη διάθεση και μετά επέστρεψε αυτή που είχε την οργανική. Πέστε μου τι πρέπει να γίνει τώρα; Θα πρέπει να ανατραπούν όλες οι τοποθετήσεις (αυτών που είναι στη διάθεση και όσων είναι με απόσπαση); Ελπίζω να βρουν μια λύση, χωρίς να χρειάζεται να γίνει ανατροπή των πάντων. Αν όμως η λύση που θα βρουν με θίγει, τότε  κι εγώ δεν ξέρω πού θα φτάσω, πάντως δεν αντέχω άλλη μια χρονιά να πληρώνων ενοίκια.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος flora

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Μη ικανοποίηση αποσπάσεων και πρόσληψη αναπληρωτών
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 06:37:54 μμ »
Κανονικά πρέπει να ανατραπούν όλα, εκτός αν υπάχει κενό σε σχολείο που θέλεις.

Αποσυνδεδεμένος marylou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε 70
    • Προφίλ
Απ: Μη ικανοποίηση αποσπάσεων και πρόσληψη αναπληρωτών
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 06:40:56 μμ »
κανονικα θα πρεπε να ικανοποιησουν τις αποσπασεις μας και να περιμενουν οι αναπληρωτες να μπουν στα κενα που θα απομεινουν. αλλα ειμαι σιγουρη πως εχουν βρει ηδη σχολεια και ταξεις κλπ

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Μη ικανοποίηση αποσπάσεων και πρόσληψη αναπληρωτών
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 06:56:21 μμ »
Εκείνο που δεν έχω καταλάβει είναι το εξής: με ποιο σκεπτικό κάνουν τις μεταθέσεις και βγάζουν κόσμο υπεράριθμο. Αν δεν έχω τα μόρια να πάρω μετάθεση, μη με πάρεις, όχι να με έχεις στη διάθεση και να με ταλαιπωρείς. Η λογική τους είναι τι εξυπηρετεί τη δευτεροβάθμια. Σου λέει, άσε να έχουμε καβάτζα εκπαιδευτικούς στη διάθεση, ώστε να μην περιμένουμε αναπληρωτές. Εκεί πρέπει να βάλει χέρι το υπουργείο. Όλοι θέλουμε να έρθουμε κοντά στο σπίτι μας, αλλά όλοι ξέρουμε τι ταλαιπωρία είναι να είσαι σε διάθεση.

εγω νομιζω οτι ειναι το σκεπτικο του βυσματος ;) καποιος με ιδια μορια με σενα ή κ λιγοτερα αλλα με καλο βυσμα καταφερνει να παρει μεταθεση στην πειροχη που θελει. φυσικα παρασυρει εσενα κ βρισκεστε ολοι σε μια περιοχη με λιγες ή κ καθολου αναγκες για να ικανοποιηθει το καθε δικο μας παιδι.


Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μη ικανοποίηση αποσπάσεων και πρόσληψη αναπληρωτών
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 08:09:23 μμ »
Κανονικά πρέπει να ανατραπούν όλα, εκτός αν υπάχει κενό σε σχολείο που θέλεις.

Μάλλον υπάρχει σχολείο. Θα δούμε, πάντως δεν πρόκειται να το αφήσω έτσι.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος marylou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε 70
    • Προφίλ
Απ: Μη ικανοποίηση αποσπάσεων και πρόσληψη αναπληρωτών
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 09:00:11 μμ »
ΠΑΛΗΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ: Πρωτοφανή, ανεπίτρεπτα και απαράδεκτα τα όσα διαδραματίζονται στο Υπουργείο Παιδείας
από ΠΑΛΗΓΙΑΝΝΗ ΒΑΣΙΛΗ,ΑΙΡΕΤΟ ΚΥΣΠΕ
Δημοσιευμένο Τετάρτη 8 Σεπτεμβρίου 2010
 Εκτύπωση   

ΠΑΛΗΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

ΑΙΡΕΤΟΣ ΚΥΣΠΕ

ΤΗΛ. 6974 750409                                                                         

FAX: 210 3442287                                                                                     Αθήνα, 08/09/2010

 

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ: Πρωτοφανή, ανεπίτρεπτα και απαράδεκτα τα όσα διαδραματίζονται στο Υπουργείο Παιδείας

Όπως σας έχω ενημερώσει, στη συνεδρίαση του ΚΥΣΠΕ στις 27/08/2010, με εισήγηση της Υπηρεσίας, η οποία έγινε δεκτή από την πλειοψηφία του Συμβουλίου, δεν αποσπάστηκαν εκπαιδευτικοί με βάση τα υπάρχοντα κενά με αποτέλεσμα να μην ικανοποιηθούν αιτήσεις συναδέλφων με παιδιά, με πολλά χρόνια υπηρεσίας, σύζυγοι στρατιωτικών, μέλη ΟΤΑ, με σοβαρά προβλήματα υγείας κλπ.

Κι ενώ όλοι μας πιστεύαμε πως στη συνεδρίαση της Τετάρτης 8-9-10 το Συμβούλιο θα προχωρούσε σε επανεξέταση των αιτήσεων που δεν ικανοποιήθηκαν στη Β΄ φάση, το Υπουργείο προχώρησε στην πρόσληψη αναπληρωτών ακόμα και στις περιοχές που δεν ικανοποιήθηκαν αιτήσεις απόσπασης. Ενδεικτικά αναφέρω:

α) στη Φλώρινα όπου δεν αποσπάστηκαν συνάδελφοι με 18 χρόνια υπηρεσίας και δύο παιδιά, σύζυγοι στρατιωτικών, μέλη ΟΤΑ, με προβλήματα υγείας κτλ., προσελήφθηκαν 17 αναπληρωτές δάσκαλοι.

β) στην Καρδίτσα, όπου δεν αποσπάστηκαν συνάδελφοι με 10 χρόνια υπηρεσίας και δύο παιδιά ή με 17 χρόνια και ένα παιδί, προσελήφθηκαν ως αναπληρωτές 6 δάσκαλοι και 20 νηπιαγωγοί.

γ) Στην Α΄ Θεσσαλονίκης όπου δεν αποσπάστηκαν συνάδελφοι με 10 χρόνια υπηρεσίας και δύο παιδιά προσελήφθηκαν 30 αναπληρωτές δάσκαλοι.

Το ίδιο παρατηρείται και σε πολλές άλλες περιοχές. Όταν το ΚΥΣΠΕ, με εισήγηση της Υπηρεσίας, δεν αποσπά εκπαιδευτικούς με σοβαρά προβλήματα σε συγκεκριμένες περιοχές, και η ίδια η Υπηρεσία έρχεται και διορίζει αναπληρωτές στις αντίστοιχες περιοχές, επί της ουσίας τιμωρεί τους εκπαιδευτικούς και ταυτόχρονα υποβαθμίζει το κύρος και την αξιοπιστία του Συμβουλίου.

Τα παραπάνω είναι πρωτόγνωρα, πρωτοφανή, ανεπίτρεπτα και απαράδεκτα. Αποδεικνύουν την έλλειψη προγραμματισμού και υπευθυνότητας στην αντιμετώπιση των εκπαιδευτικών θεμάτων. Είναι να απορεί κανείς με τους ερασιτεχνισμούς του Υπουργείου Παιδείας. Αφού δε γνωρίζουν, γιατί δε ρωτούν;

Ως αιρετός, κατέθεσα πρόταση στο ΚΥΣΠΕ για να συζητηθούν σήμερα οι αιτήσεις απόσπασης (επανεξετάσεις και νέες αιτήσεις).

Δυστυχώς το ΚΥΣΠΕ δεν εξέτασε τις αιτήσεις αυτές ώστε να ικανοποιήσει τα αιτήματα των εκπαιδευτικών και ανέβαλλε τη συζήτηση για την επόμενη Τετάρτη.

 

                                                                  Πάντα στη διάθεσή σας

                                                                                    Παληγιάννης Βασίλης

Αποσυνδεδεμένος marylou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε 70
    • Προφίλ
Απ: Μη ικανοποίηση αποσπάσεων και πρόσληψη αναπληρωτών
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 09:56:42 μμ »

ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ > ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

Απαράδεκτη η επιβολή "δελτίου λιτότητας" στις μεταθέσεις και αποσπάσεις των εκπαιδευτικών!

10/09/2010 - 08:02


 
Το κείμενο ανακοίνωσης του αιρετού του ΚΥΣΠΕ κ. Παληγιάννη Β. (στις 8/9/2010), σχετικά με τη μη ικανοποίηση αιτήσεων απόσπασης συναδέλφων εκπαιδευτικών της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης για διάφορες περιοχές στις οποίες υπήρχαν κενά, τη στιγμή που το υπουργείο επέλεξε να διορίσει στη συνέχεια συναδέλφους αναπληρωτές στις ίδιες περιοχές, σε συνδυασμό με το φετινό  μειωμένο αριθμό ικανοποίησης αιτήσεων για μετάθεση και απόσπαση εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης δεν μπορεί παρά να δημιουργούν οργή και συνάμα ανησυχία.
Φαίνεται πως η πολιτική ηγεσία του ΥΠΔΒΜΘ, αφού κατασκεύασε μια εικόνα αθρόων και ανεξέλεγκτων μετακινήσεων των εκπαιδευτικών ανά την Ελλάδα (ως εάν δηλ. αυτοί να βρίσκονται σ’ ένα διαρκές tour), έχει περάσει σε μια επόμενη φάση σταδιακής τιμωρητικής τους καθήλωσης στις περιοχές της οργανικής τους θέσης. Άλλωστε, η αιφνιδιαστική νομοθέτηση πρόσφατα της υποχρεωτικής παραμονής για τρία χρόνια των νεοδιοριζόμενων εκπαιδευτικών στην περιοχή της πρώτης τοποθέτησης μετά το διορισμό τους, πέρα από το λανθάνον νεοφιλελεύθερο όραμα της πολιτικής ηγεσίας του ΥΠΔΒΜΘ (να μένουν δηλ. σταθερά οι εκπαιδευτικοί για «εύλογο» χρονικό διάστημα στις περιοχές της πρώτης τοποθέτησης ή στην οργανική θέση μετάθεσης, ώστε να μπορούν να προγραμματίζουν, να υλοποιούν και να αποδίδουν λόγο για όσα προγράμματα ή «άλλα ωραία» σκοπεύει να διασυνδέει στο εγγύς μέλλον το υπουργείο εκπαιδευτικούς και σχολεία με την τοπική κοινωνία, τις επιχειρήσεις, τους Ο.Τ.Α., στο πλαίσιο του περίφημου μοντέλου αυτοαξιολόγησης και λειτουργίας του «νέου σχολείου»), δείχνει και την πρόθεση του υπουργείου για υποβάθμιση και παραγνώριση των πραγματικών αναγκών και προβλημάτων των εκπαιδευτικών. Κάτι, βέβαια, που είναι απόλυτα συμβατό με τη νεοφιλελεύθερη πολιτική ιδεολογία που συχνά-πυκνά εκφέρεται από την πολιτική ηγεσία του ΥΠΔΒΜΘ και η οποία συμπυκνώνεται στο: «τέρμα πια τα δικαιώματα του παραγωγού-εκπαιδευτικού, τώρα προτεραιότητα έχει ο μαθητής, δηλ. ο αποδέκτης-καταναλωτής του εκπαιδευτικού προϊόντος»!
Το σλόγκαν, βέβαια, και η φιλοσοφία που το διαπερνά είναι γνωστή. Από τους πρώτους εισηγητές του νεοφιλελευθερισμού στην εκπαίδευση (Θάτσερ και Ρήγκαν) μέχρι τους νεο-εργατικούς του Τ. Μπλέρ ο κατάλογος είναι μακρύς.
Το σύνολο του εκπαιδευτικού κόσμου, οι συνδικαλιστικές μας οργανώσεις (ΟΛΜΕ-ΔΟΕ) καθώς και οι αιρετοί εκπρόσωποί μας στα κεντρικά υπηρεσιακά συμβούλια ΚΥΣΔΕ και ΚΥΣΠΕ οφείλουν να πάρουν ξεκάθαρη θέση απέναντι στη διαφαινόμενη απόπειρα «ασφυξίας» στις υπηρεσιακές μετακινήσεις των εκπαιδευτικών. Η οποιαδήποτε πρόθεση ενοχοποίησης των εκπαιδευτικών για τις όποιες δυσλειτουργίες παρουσιάζει η εκπαίδευση δεν μπορεί να μένει χωρίς απάντηση.
Σε μια περίοδο που η κυβέρνηση του ΔΝΤ επιλέγει να λεηλατεί το εισόδημα του συνόλου των εργαζομένων, οδηγεί σταθερά στην υποβάθμιση την καθαρά μαθησιακή διαδικασία και σε εντατικοποίηση των όρων διδασκαλίας των εκπαιδευτικών, είναι απαράδεκτη η επιβολή ενός επιπλέον «δελτίου λιτότητας» στις μεταθέσεις και αποσπάσεις των εκπαιδευτικών. Το δικαίωμα των εκπαιδευτικών να μπορούν να μετατίθενται και ν’ αποσπώνται για κοινωνικούς, οικογενειακούς, οικονομικούς και άλλους λόγους δεν μπορεί να παραγνωρίζεται στο όνομα κανενός ψευτοδιλήμματος περί «κινδύνου χρεοκοπίας της χώρας» ή δήθεν «ορθολογικοποίησης στην κατανομή του εκπαιδευτικού προσωπικού». Μια τέτοια παραγνώριση δεν μπορεί παρά να έχει επιπτώσεις στο επίπεδο της εκπαιδευτικής διαδικασίας.
Είναι καιρός να καταστεί σαφές πως το δικαίωμα μιας αξιοπρεπούς (χωρίς απρόοπτα και αιφνιδιασμούς) εργασίας και ζωής των εργαζομένων είναι πάνω από την ανάγκη διάσωσης των τραπεζιτών και των ξένων και ντόπιων τοκογλύφων.
Η πολιτική ηγεσία του ΥΠΔΒΜΘ ας γνωρίζει καλά πως ο εκπαιδευτικός κόσμος δεν προτίθεται να παραδώσει τα κλειδιά του δημόσιου σχολείου στους δανειστές μας!
 
Ομάδα εκπαιδευτικών   
 

Αποσυνδεδεμένος pitj

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μη ικανοποίηση αποσπάσεων και πρόσληψη αναπληρωτών
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 07:51:52 μμ »
Ελπίζω να μην ξανακάνουν την ίδια παρανομία ξανά. Δυστυχώς όμως για μένα και για πολλούς άλλους, πιστεύω ότι θα το ξανακάνουν. Δεν θα ικανοποιήσουν αιτήσεις απόσπασης και θα ξαναπάρουν σε εκείνες τις θέσεις αναπληρωτές. Έλεος...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159633
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 482
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 471
Σύνολο: 490

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.