*

Αποστολέας Θέμα: ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ, ο δρόμος της ευτυχίας!  (Αναγνώστηκε 74783 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ, ο δρόμος της ευτυχίας!
« Απάντηση #168 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 01:54:08 μμ »
Με 2-3 ιδιαιτερακια εχει παει καποιος στα 1400 και θεωρειται και πλουσιος για τις εποχες που ζουμε.
τι να πεις...
Που κολλαει το "τι να πεις"? Σε οποιον φαινεται ανηθικο ή ας σταματησει τη κλαψα και να αρκεστει στον μισθο του ή ας παραιτηθει και να ανοιξει φροντιστηριο να δει πως βγαινει το χρημα στην ελευθερη αγορα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ, ο δρόμος της ευτυχίας!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:23:46 »

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ, ο δρόμος της ευτυχίας!
« Απάντηση #169 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 01:57:52 μμ »
Πρωτα απο ολα το 600+ ειναι μαλλον θεωρητικο, ολοι οι γνωστοι μου διορισμενοι παιρνουν απο 850 και πανω ακομα και οι νεοδιοριστοι λογω της πρου σαν αναπληρωτες.

Έχω δει μισθολόγιο νεοδιορισθέντων συναδέλφων να κυμαίνεται περί τα 700 ευρώ.

Διορισμός και αγιος ο θεος.................

 ;D ;D ;D
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ, ο δρόμος της ευτυχίας!
« Απάντηση #170 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 02:11:02 μμ »
Σε οποιον φαινεται ανηθικο

ηθικότατο  ειναι βρε αδελφε..αλλιμονο.μην εχουμε και τυψεις συνειδησεως >:(
Αν επιτρέπεται στον εκπαιδευτικό να παραβαίνει το καθήκον του επειδή κρίνει ότι δεν αμείβεται αρκετά τότε αυτό θα πρέπει να ισχύει για κάθε επάγγελμα. Με την ίδια λοιπόν λογική και ο αστυνομικός θα πρέπει να αμείβεται από τους «ανθρώπους της νύκτας» , ο γιατρός του δημόσιου νοσοκομείου να παίρνει «φακελάκι" ,ο υπάλληλος της πολεοδομίας να νομιμοποιεί τα αυθαίρετα,ο εφοριακός να μην επιβάλλει πρόστιμα στον φοροφυγά , ο δικαστικός να αθωώνει τον έμπορο ναρκωτικών κτλ κτλ..ηθικά είναι όλα αδέλφια γιαυτό και έχουμε γίνει τριτοκοσμικό κράτος..

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ, ο δρόμος της ευτυχίας!
« Απάντηση #171 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 02:18:02 μμ »
Κανεις λαθος φιλε μου! Μη συγκρινεις τον εκπαιδευτικο με τον γιατρο που παιρνει φακελακι αλλα με αυτον που δουλευει στο νοσοκομειο το πρωι και λειτουργει κανονικοτατα το απογευμα ιατρειο. Το να κανεις ιδιαιτερα ειναι μια νομιμοτατη δουλεια δεν κανεις κατι παρανομο σαν τις λαμογιες που αναφερεις. Στους καθηγητες βρηκαμε να εφαρμοσουμε το ασυμβιβαστο??? Για να μη παρεξηγηθω δεν ειμαι διορισμενος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ, ο δρόμος της ευτυχίας!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:23:46 »

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ, ο δρόμος της ευτυχίας!
« Απάντηση #172 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 02:22:30 μμ »
Το να κανεις ιδιαιτερα ειναι μια νομιμοτατη δουλεια δεν κανεις κατι παρανομο σαν τις λαμογιες που αναφερεις.
τι λες τώρα φίλε μου ; απο που και ως που είναι νομιμότατη; (σε υπερθετικό βαθμό κιόλας)..ποιός νόμος το προβλέπει;

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ, ο δρόμος της ευτυχίας!
« Απάντηση #173 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 02:25:04 μμ »
Μαλλον πρεπει να το ψαξεις λιγο καλυτερα γιατι εκτειθεσαι... κανω νομιμοτατα ιδιαιτερα με εναρξη στην εφορια και πληρωνοντας 452€ το διμηνο Ο.Α.Ε.Ε. Αυτα και καλο σου μεσημερι!

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ, ο δρόμος της ευτυχίας!
« Απάντηση #174 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 02:26:53 μμ »
Μαλλον πρεπει να το ψαξεις λιγο καλυτερα γιατι εκτειθεσαι... κανω νομιμοτατα ιδιαιτερα με εναρξη στην εφορια και πληρωνοντας 452€ το διμηνο Ο.Α.Ε.Ε. Αυτα και καλο σου μεσημερι!

δεν μιλάμε γιαυτά τα ιδιαίτερα φίλε μου...αυτά και βέβαια είναι νόμιμα αφού έχεις κάνει έναρξη...εννοούμε τα "μαύρα" των διορισμένων συναδέλφων...

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ, ο δρόμος της ευτυχίας!
« Απάντηση #175 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 02:28:10 μμ »
steven_seagal υπέπεσες στο ατόπημα να συγκρίνεις μια εργασία (ιδιαίτερα) με παράνομες πράξεις (φακελάκια, λάδωμα, παράβαση καθήκοντος κλπ). Αν μίλαγες μόνο για το αν είναι απλά παράνομο να κάνεις ένας μόνιμος ιδιαίτερα, επειδή το απαγορεύει δηλαδή ο νόμος, ΟΚ. Αλλά με τις συγκρίσεις σου βγήκες εκτός με 5 φάουλ  ;)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ, ο δρόμος της ευτυχίας!
« Απάντηση #176 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 02:31:25 μμ »
steven_seagal υπέπεσες στο ατόπημα να συγκρίνεις μια εργασία (ιδιαίτερα) με παράνομες πράξεις (φακελάκια, λάδωμα, παράβαση καθήκοντος κλπ). Αν μίλαγες μόνο για το αν είναι απλά παράνομο να κάνεις ένας μόνιμος ιδιαίτερα, επειδή το απαγορεύει δηλαδή ο νόμος, ΟΚ. Αλλά με τις συγκρίσεις σου βγήκες εκτός με 5 φάουλ  ;)

δεν εννοώ μόνο αυτό Landau.. και ο γιατρός που σου σώζει την ζωή εργασία δεν θα κάνει ;..αλλα θέλει και το κατιτις του.επειδή δηλαδή το λέμε φακελάκι έχει άλλη σημασία απο τον καθηγητή που τα παίρνει απο τον μαθητή του για να του κάνει ιδιαίτερα και του κάνει το 10 18;

Αποσυνδεδεμένος johnretsoulis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ, ο δρόμος της ευτυχίας!
« Απάντηση #177 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 02:51:20 μμ »
όταν ο διορισμένος κάνει μαθήματα το απόγευμα σε μη μαθητές του αυτό είναι ηθικότατο, όλα τα άλλα είναι απο αστεία εως προδοτικά. Ο νόμος που το απαγορεύει είναι προφανέστατα εντελώς ανήθικος και κομμουνιστικής νοοτροπίας. Το παράνομο δεν είναι υποχρεωτικά και ανήθικο όπως και το νόμιμο δεν είναι πάντα ηθικό.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ, ο δρόμος της ευτυχίας!
« Απάντηση #178 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 03:34:18 μμ »
όταν ο διορισμένος κάνει μαθήματα το απόγευμα σε μη μαθητές του αυτό είναι ηθικότατο, όλα τα άλλα είναι απο αστεία εως προδοτικά. Ο νόμος που το απαγορεύει είναι προφανέστατα εντελώς ανήθικος και κομμουνιστικής νοοτροπίας. Το παράνομο δεν είναι υποχρεωτικά και ανήθικο όπως και το νόμιμο δεν είναι πάντα ηθικό.

Σιγά μην είναι και μαρξιστικής νοοτροπίας.. το πήγαινες καλά μέχρι τη λέξη "...ανήθικος", τι το ήθελες το και.. μετά; :)

Όποιος μόνιμος (ή μη) κάνεις και ιδιαίτερα ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΜΑΘΗΤΕΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΤΟΥ για να τα βγάλει πέρα, καλά κάνει και είναι ηθικότατο. Το ότι ο νόμος το απαγορεύει (ενώ π.χ. επιτρέπει άλλες εργασίες εκτός ωραρίου, μετά από άδεια) είναι νομική στρέβλωση που θα έπρεπε να αλλάξει. Για αυτές τις περιπτώσεις μιλάμε.
Με μισθό 800-900 ευρά για τους νέους, και με παιδί κιόλας, άντε βγάλτα πέρα! Ναι, θα "παρανομήσει" για να μπορεί να ζήσει.. ας αλλάξει ο νόμος.
Άλλωστε, οι νόμοι υπάρχουν για να αλλάζουν  ;)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ, ο δρόμος της ευτυχίας!
« Απάντηση #179 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 04:37:36 μμ »
Συνάδελφοι θα μου επιτρέψετε να διατυπώσω τη γνώμη μου εν συντομία:
Η εφαρμογή ή μη ενός νόμου, ΔΕΝ εναπόκειται στη διάθεση  του κάθε πολίτη( και τις εκτιμήσεις του περί "ηθικής του νόμου"). Για τους διορισμένους στο Δημόσιο σχολείο ( ΟΧΙ στα ιδιωτικά) εκπαιδευτικούς, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η παράδοση ιδιαιτέρων μαθημάτων.
Συνεπώς, όποιος από εμάς ( τους διορισμένους σε δημόσιο σχολείο εκπαιδευτικούς) παραβιάζει τον νόμο κάνοντας ιδιαίτερα ( σε μαθητές που έχει στο σχολείο, ή σε μαθητές που δεν έχει στο σχολείο), είναι παράνομος από διοικητικής και φορολογικής σκοπιάς. Κοινώς: Είναι "φοροκλέφτης" και "επίορκος".
Και όπως όλοι καταλαβαίνουμε, ένας άνθρωπος που κλέβει ( φόρους, πορτοφόλια ή οτιδήποτε άλλο, δεν έχει σημασία) ΔΕΝ μπορεί να καμώνεται ότι προσπαθεί ( έστω) να διαπαιδαγωγήσει  την νεολαία.

Υ.Γ. Το αυτό ( χωρίς το διοικητικό σκέλος της παρανομίας), ισχύει για τους φροντιστές-ιδιαιτεράδες κάθε είδους, που κάνουν ιδιαίτερα ΧΩΡΙΣ να κόβουν απόδειξη.

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟ:

Είμαι 40 ετών ( διορισμένος με ΑΣΕΠ στα 35) και παίρνω 850 ευρώ ( πολύ λιγότερα από όσα παίρνουν οι συμμαθητές μου που διορίστηκαν στα 20-25 "με μέσον" σε αστυνομία, ΔΕΚΟ, πυροσβεστική κ.α.π,). Αυτό, εγώ το θεωρώ ΑΔΙΚΟ. Η συντριπτική πλειοψηφία των συμπολιτών μου όμως, το θεωρεί δίκαιο ( από παλιά το  θεωρεί δίκαιο. Δεν είναι μία γνώμη που διαμορφώθηκε τώρα). Και εγώ οφείλω να σεβαστώ την γνώμη της συντριπτικής πλειοψηφίας των συμπολιτών μου, που θεωρεί ότι η εργασία που επιτελώ ΔΕΝ αξίζει περισσότερο ( σε χρήματα, κοινωνική αναγνώριση κ.τ.λ.- Ή ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ, ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ "ΜΠΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ" ΣΕ ΜΙΑ ΔΕΚΟ, ΣΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΦΡΟΥΡΟΥΣ, Ή ΟΠΟΥ ΑΛΛΟΥ).
Νομίζω ότι θα πρέπει όλοι να "χωνέψουμε" ότι η επαγγελματική μας δραστηριότητα έχει μια "κοινωνική αξία" ( μετρά το πόσο σημαντική την θεωρεί η πλειοψηφία των συμπολιτών μας) με την αποτίμηση της οποίας μπορεί να διαφωνούμε ( δικαίωμά μας). ΟΜΩΣ αυτή η προσωπική μας διαφωνία, δεν μας δίνει το δικαίωμα να παραβιάζουμε τον νόμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 26, 2012, 04:52:02 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ, ο δρόμος της ευτυχίας!
« Απάντηση #180 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 05:56:29 μμ »
Δεν αντιλεγω αλλα σιγουρα ο διορισμενος ειναι σε πλεονεκτικη θεση απεναντι στον αδιοριστο ή εστω στον αναπληρωτη. Πρωτα απο ολα το 600+ ειναι μαλλον θεωρητικο, ολοι οι γνωστοι μου διορισμενοι παιρνουν απο 850 και πανω ακομα και οι νεοδιοριστοι λογω της πρου σαν αναπληρωτες. Δε λεω σε καμια περιπτωση οτι τα 900 ειναι αρκετα αλλα κλαινε οι χηρες μη κλαινε και οι παντρεμενες. Με 2-3 ιδιαιτερακια εχει παει καποιος στα 1400 και θεωρειται και πλουσιος για τις εποχες που ζουμε.

1. Σαφώς και είναι σε πλεονεκτικότερη θέση, αυτό είναι αυτονόητο, απλώς ο διορισμός ΠΙΑ, δεν αποτελεί το δρόμο για την ευτυχία. Αν και δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι στον εργασιακό τομέα, το οποίο, στις μέρες μας, να εξασφαλίζει την ευτυχία. :-\
2. Για τα χρήματα που λες, σαφώς και οι νεοδιόριστοι κυμαίνονται στο ποσό που σου ανέφερα, διότι η προϋπηρεσία τους δεν έχει ακόμη αναγνωριστεί. Και στο λέω με σιγουριά ως νεοδιόριστη. ;)
3. Ας υποθέσουμε ότι κάποιος πάει να εφαρμόσει αυτό το σενάριο με τα ιδιαιτεράκια που λες. Το θεωρείς τόσο εύκολο σε έναν ξένο τόπο να μπορέσει κάποιος να βρει ιδιαιτεράκια; Και γιατί να σε εμπιστευτεί ο άλλος, αφού θεωρητικά, είτε ως μόνιμος είτε ως αναπληρωτής, είσαι προσωρινός; Άσε που σε μικρά μέρη ή σχολεία, αναγκαστικά θα πρέπει να έχεις μαθητές σου, πράγμα ανήθικο, κατά τη γνώμη μου.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ, ο δρόμος της ευτυχίας!
« Απάντηση #181 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 06:42:44 μμ »
Δεν αντιλεγω αλλα σιγουρα ο διορισμενος ειναι σε πλεονεκτικη θεση απεναντι στον αδιοριστο ή εστω στον αναπληρωτη. Πρωτα απο ολα το 600+ ειναι μαλλον θεωρητικο, ολοι οι γνωστοι μου διορισμενοι παιρνουν απο 850 και πανω ακομα και οι νεοδιοριστοι λογω της πρου σαν αναπληρωτες. Δε λεω σε καμια περιπτωση οτι τα 900 ειναι αρκετα αλλα κλαινε οι χηρες μη κλαινε και οι παντρεμενες. Με 2-3 ιδιαιτερακια εχει παει καποιος στα 1400 και θεωρειται και πλουσιος για τις εποχες που ζουμε.

1. Σαφώς και είναι σε πλεονεκτικότερη θέση, αυτό είναι αυτονόητο, απλώς ο διορισμός ΠΙΑ, δεν αποτελεί το δρόμο για την ευτυχία. Αν και δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι στον εργασιακό τομέα, το οποίο, στις μέρες μας, να εξασφαλίζει την ευτυχία. :-\
2. Για τα χρήματα που λες, σαφώς και οι νεοδιόριστοι κυμαίνονται στο ποσό που σου ανέφερα, διότι η προϋπηρεσία τους δεν έχει ακόμη αναγνωριστεί. Και στο λέω με σιγουριά ως νεοδιόριστη. ;)
3. Ας υποθέσουμε ότι κάποιος πάει να εφαρμόσει αυτό το σενάριο με τα ιδιαιτεράκια που λες. Το θεωρείς τόσο εύκολο σε έναν ξένο τόπο να μπορέσει κάποιος να βρει ιδιαιτεράκια; Και γιατί να σε εμπιστευτεί ο άλλος, αφού θεωρητικά, είτε ως μόνιμος είτε ως αναπληρωτής, είσαι προσωρινός; Άσε που σε μικρά μέρη ή σχολεία, αναγκαστικά θα πρέπει να έχεις μαθητές σου, πράγμα ανήθικο, κατά τη γνώμη μου.
Eξω απο το χορο.....εσυ καρχαρια εννοειται τα γνωριζεις καλυτερα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 722
Σύνολο: 725

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.