*

Αποστολέας Θέμα: Το είδα και δεν το πίστευα! Ας προσέχουμε λίγο!!!  (Αναγνώστηκε 9438 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Το είδα και δεν το πίστευα! Ας προσέχουμε λίγο!!!
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 04:28:06 μμ »
Βέβαια, το πρόβλημα βρίσκεται και σ'εκείνους που παρέλαβαν τη συγκεκριμένη αίτηση. Με τι προχειρότητα λειτουργεί το σύστημα...
Πέρσι μιλούσα μ'έναν διευθυντή Δημοτικού για την ανορθογραφία που "μαστίζει" ειδικά τους νέους δασκάλους (συγγνώμη κιόλας, αλλά έχουν δει τα ματάκια μου τέρατα και σημεία)...
Κι άκουσα μάλιστα ότι επικρατεί η λογική ανάμεσα στους δασκάλους ότι δεν δίνεται, λέει, πια μεγάλη σημασία στην ορθογραφία, αλλά στη σωστή έκφραση γενικότερα κι άλλα πολλά ευτράπελα...

Φυσικά όλα αυτά είναι ...τρίχες κατσαρές (ελπίζω τουλάχιστον), πράγμα που εξόργιζε και τον συγκεκριμένο διευθυντή, ο οποίος τύχαινε να'χει φοιτήσει και στη Νομική, γι'αυτό ίσως και δεν αντιμετώπιζε τέτοιο πρόβλημα... Ο ίδιος διευθυντής για κάμποσα χρόνια είχε δουλέψει και μέσα στη Διεύθυνση και κάποιες ανορθογραφίες που εντόπιζε σ'έγγραφα που έπεφταν στα χέρια του, τις κύκλωνε με κόκκινο και τις παρέπεμπε στον Προϊστάμενο, ο οποίος καλούσε τον ανορθόγραφο εκπαιδευτικό, για να του κάνει σύσταση! (Αυτό είναι μεμονωμένο περιστατικό, φαντάζομαι...)

Έχω γνωρίσει απ'την άλλη δύο διευθυντές Δημοτικών, που, ντρέπομαι που το λέω, δεν ήξεραν να γράψουν το όνομά μου το μικρό...
Κι επειδή φοβήθηκα μη δημιουργηθεί κανένα μπέρδεμα, τους επεσήμαινα το λάθος, προσπαθώντας να μην τους προσβάλω συνάμα...
Ο ένας από τους δύο είπε μάλιστα: "Α, ναι;!"... (Ο συγκεκριμένος ήταν και γραμματέας, τρομάρα του, συνδικαλιστικού οργάνου!)

Τα συμπεράσματα δικά σας, το περιστατικό αυτό δεν είναι καθόλου μεμονωμένο. Δυστυχώς!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2010, 04:36:35 μμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το είδα και δεν το πίστευα! Ας προσέχουμε λίγο!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:59:38 »

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Το είδα και δεν το πίστευα! Ας προσέχουμε λίγο!!!
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 04:44:13 μμ »
Από τη Φώφη με αγάπη:

http://www.minedu.gov.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1189%3A13-09-10-&catid=80%3Adeltia-typou&Itemid=806&lang=el

Δώστε προσοχή στο "κληρονομήσουμε"...

(Αχ, συγγνώμη,  :-[ :-[ :-[ αυτό δεν είναι ορθογραφικό, καλά το'γραψε το "κληρονομήσουμε"...
Κακιά που είμαι όμως...)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2010, 04:47:54 μμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το είδα και δεν το πίστευα! Ας προσέχουμε λίγο!!!
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 05:08:29 μμ »
Καλά το Ιωάννα δεν ήξερε πώς να γράψει;;; Να πω ότι ήταν Αφροξυλάνθη, να ρωτήσει πώς γράφεται. Ή το Μανώλης με όμικρον ή ωμέγα.

Ίσως τελικά με κάτι τέτοια δε θα έπρεπε να γελάμε.
Σίγουρα υπάρχουν περιπτώσεις που πραγματικά μπορεί να μπερδευτεί κάποιος, εξάλλου άνθρωποι είμαστε κι εμείς οι εκπαιδευτικοί. Ωστόσο, οφείλουμε να είμαστε προσεχτικοί, όπως είπε και η emmaki, για πολλούς λόγους!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος efkola

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Το είδα και δεν το πίστευα! Ας προσέχουμε λίγο!!!
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 05:12:47 μμ »
Έχω σε video αυτόν που το έχει κάνει...! ;D

http://www.youtube.com/watch?v=Vm2oyynssEQ
Μπα, η δική του υπογραφή μάλλον για σαραντα  (40) μού πάει, αν και  συνήθως πέφτω έξω σ' αυτά!

;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το είδα και δεν το πίστευα! Ας προσέχουμε λίγο!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:59:38 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Το είδα και δεν το πίστευα! Ας προσέχουμε λίγο!!!
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 05:24:57 μμ »
Από τη Φώφη με αγάπη:

http://www.minedu.gov.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1189%3A13-09-10-&catid=80%3Adeltia-typou&Itemid=806&lang=el

Δώστε προσοχή στο "κληρονομήσουμε"...

(Αχ, συγγνώμη,  :-[ :-[ :-[ αυτό δεν είναι ορθογραφικό, καλά το'γραψε το "κληρονομήσουμε"...
Κακιά που είμαι όμως...)


Λογικό είναι. Η "κοπέλα", κληρονόμησε πολλά... Για να κληροδοτήσεις κάτι, πρέπει να φτιάξεις κάτι, να παράγεις έργο...Δεν τον ξέρει τον όρο... Και τα παιδιά της μάλλον θα κληρονομήσουν από τον παππού τους...
Δεν ξέρεις... Η Φώφη μπορεί να κάνει δουλειά στο υπουργείο και να κληροδοτήσει έργο.  :P
Έχω θέμα με όλους αυτούς τους "γόνους"... Τους αυτοδημιούργητους...  :-X :-X

Στο θέμα μας: Βρε παιδιά, αν ο "εκτελεστής" της ορθογραφίας μας είναι δυσλεκτικός, τι θα πείτε μετά για τον ρατσισμό σας;;
Εγώ με τους γόνους είμαι ρατσιστής.  :(  Να το ψάξψω...

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Το είδα και δεν το πίστευα! Ας προσέχουμε λίγο!!!
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 05:37:14 μμ »
Καλά το Ιωάννα δεν ήξερε πώς να γράψει;;; Να πω ότι ήταν Αφροξυλάνθη, να ρωτήσει πώς γράφεται. Ή το Μανώλης με όμικρον ή ωμέγα.

Ίσως τελικά με κάτι τέτοια δε θα έπρεπε να γελάμε.
Σίγουρα υπάρχουν περιπτώσεις που πραγματικά μπορεί να μπερδευτεί κάποιος, εξάλλου άνθρωποι είμαστε κι εμείς οι εκπαιδευτικοί. Ωστόσο, οφείλουμε να είμαστε προσεχτικοί, όπως είπε και η emmaki, για πολλούς λόγους!
Αυτά δεν είναι τίποτα!

Σας παραθέτω περιστατικό στο οποίο πρωταγωνιστεί μια δασκάλα (υπεύθυνη σ'ένα από τα ολοήμερα που πήγαινα πέρσι) και η καθαρίστρια του σχολείου...

Ψάχνει στο Ίντερνετ η δασκάλα για να δει αν η καθαρίστρια δικαιούται να λάβει ένα χρηματικό βοήθημα και πληκτρολογεί: "επίδωμα"...
Με ξανοίγει καλά-καλά η καθαρίστρια, εγώ έκανα την ...Πακιστανή...  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Απευθύνεται λοιπόν στη δασκάλα, με την οποία είχε φιλική σχέση και τη ρωτά απορημένη: "Μα, καλά, με όμικρον δεν γράφεται το 'επίδομα';"... Ντράπηκε η δασκάλα, πώς να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα...

Άλλο περιστατικό, σε άλλο σχολείο: ελέγχοντας το κατά πόσο έχουν μάθει κάτι άγνωστες λέξεις στα Αγγλικά κάτι παιδάκια του Δημοτικού (λέξεις που τους είχε βάλει η συνάδελφός μου των Αγγλικών το πρωί), βλέπω το εξής σ'ένα τετράδιο: "nail=νύχη"... (Είχα δει την αγγλική λέξη, αλλά και πάλι σάστισα για μια στιγμή...)
Κοιτάζω το συγκεκριμένο παιδί και αυστηρά του λέω: "Παιδάκι μου, τα περισσότερα ουδέτερα ουσιαστικά που λήγουν σε /ι/, πώς γράφονται;"... Μου απαντά λοιπόν το παιδί: "Με γιώτα, κυρία..." Ρωτώ ξανά λοιπόν εγώ, απορημένη και περίεργη αυτήν τη φορά: "Και γιατί το έγραψες με 'ήτα';"... Και ιδού η αποστομωτική απάντηση: "Αφού η κυρία μας το πρωί έτσι το έγραψε στον πίνακα!"...  :o :o :o

Τι να εξηγήσω, του το διόρθωσα απλώς...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2010, 05:57:19 μμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το είδα και δεν το πίστευα! Ας προσέχουμε λίγο!!!
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 07:37:17 μμ »
Θυμάμαι όταν πήγαινα τετάρτη ή πέμπτη δημοτικού, η καθηγήτρια Αγγλικών στο σχολείο είπε την ώρα του μαθήματος ότι το ρύζι είναι ζυμαρικό. Σηκώνω το χέρι μου και της λέω ''Κυρία, το ρύζι δεν είναι δημητριακό;'' Μου λέει όχι και ότι πολλοί το μπερδεύουν. Της είπα ότι ήμουν σίγουρη ότι είναι δημητριακό και τότε μου είπε να μην αμφισβητώ αυτά που λέει, ούτε να επιμένω.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Το είδα και δεν το πίστευα! Ας προσέχουμε λίγο!!!
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 08:15:58 μμ »
Θυμάμαι όταν πήγαινα τετάρτη ή πέμπτη δημοτικού, η καθηγήτρια Αγγλικών στο σχολείο είπε την ώρα του μαθήματος ότι το ρύζι είναι ζυμαρικό. Σηκώνω το χέρι μου και της λέω ''Κυρία, το ρύζι δεν είναι δημητριακό;'' Μου λέει όχι και ότι πολλοί το μπερδεύουν. Της είπα ότι ήμουν σίγουρη ότι είναι δημητριακό και τότε μου είπε να μην αμφισβητώ αυτά που λέει, ούτε να επιμένω.
:( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(
Έχω και γω πολλά τέτοια να θυμηθώ από τα σχολικά μου χρόνια...
Πράγματα που τώρα που τα σκέφτομαι, καταλαβαίνω πόσο κακό μου έκαναν...

Δεν ξέρω... Αυτό μάλλον αποδεικνύει ότι το όλο σύστημα ήταν πάντα στείρο και για να ξεφύγεις, χρειάζεται επίπονη ατομική προσπάθεια...
Ούτε γω τα ξέρω όλα, προς Θεού, παντογνώστης δεν είναι κανένας...

Αλλά διαβάζω, ρε παιδιά, ενημερώνομαι, προσπαθώ να μορφώνομαι μόνη μου, ανοίγω και κανένα λεξικό, όταν δεν είμαι σίγουρη για κάτι, αλλά όχι και για τα βασικά...
Έχουμε μεγάλη ευθύνη απέναντι στα παιδιά πρωτίστως...
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Το είδα και δεν το πίστευα! Ας προσέχουμε λίγο!!!
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 08:56:34 μμ »
Δουλευα μια χρονια σε ολοημερο και ο δασκαλος που ηταν εκει επαιρνε τον μπαμπα του τηλεφωνο για να βοηθησει τα παιδια στα μαθηματα. την τυφλα του δεν ηξερε!
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Το είδα και δεν το πίστευα! Ας προσέχουμε λίγο!!!
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 09:41:47 μμ »
Από τη Φώφη με αγάπη:

http://www.minedu.gov.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1189%3A13-09-10-&catid=80%3Adeltia-typou&Itemid=806&lang=el

Δώστε προσοχή στο "κληρονομήσουμε"...

(Αχ, συγγνώμη,  :-[ :-[ :-[ αυτό δεν είναι ορθογραφικό, καλά το'γραψε το "κληρονομήσουμε"...
Κακιά που είμαι όμως...)


Λογικό είναι. Η "κοπέλα", κληρονόμησε πολλά... Για να κληροδοτήσεις κάτι, πρέπει να φτιάξεις κάτι, να παράγεις έργο...Δεν τον ξέρει τον όρο... Και τα παιδιά της μάλλον θα κληρονομήσουν από τον παππού τους...
Δεν ξέρεις... Η Φώφη μπορεί να κάνει δουλειά στο υπουργείο και να κληροδοτήσει έργο.  :P
Έχω θέμα με όλους αυτούς τους "γόνους"... Τους αυτοδημιούργητους...  :-X :-X

Στο θέμα μας: Βρε παιδιά, αν ο "εκτελεστής" της ορθογραφίας μας είναι δυσλεκτικός, τι θα πείτε μετά για τον ρατσισμό σας;;
Εγώ με τους γόνους είμαι ρατσιστής.  :(  Να το ψάξψω...

Και τι μας νοιάζει αν είναι ή δεν είναι δυσλεκτικός. Ας ζητούσε βοήθεια πριν καταθέσει την αίτηση, για να είναι σίγουρος. Αλλά και πάλι, το συγκεκριμένο δεν έχει να κάνει με δυσλεξία. Ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι είχε να κάνει με αυτό.. στο τέλος μιας αίτησης, τι λέει η κοινή λογική; Υπογράφουμεεεεεεε... Άρα; ;D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Το είδα και δεν το πίστευα! Ας προσέχουμε λίγο!!!
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 09:46:31 μμ »
Δουλευα μια χρονια σε ολοημερο και ο δασκαλος που ηταν εκει επαιρνε τον μπαμπα του τηλεφωνο για να βοηθησει τα παιδια στα μαθηματα. την τυφλα του δεν ηξερε!
:o :o :o :o :o :o :o :o
Πες πες, θα βγουν πολλά στη/στα φόρα! Κυριολεκτικώς και μεταφορικώς!  ;D ;D ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2010, 09:51:00 μμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Το είδα και δεν το πίστευα! Ας προσέχουμε λίγο!!!
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 09:49:31 μμ »
Δουλευα μια χρονια σε ολοημερο και ο δασκαλος που ηταν εκει επαιρνε τον μπαμπα του τηλεφωνο για να βοηθησει τα παιδια στα μαθηματα. την τυφλα του δεν ηξερε!
:o :o :o :o :o :o :o :o
Πες πες, θα βγουν πολλά στη φόρα! Κυριολεκτικώς και μεταφορικώς!  ;D ;D ;D ;D ;D

τι να πω ρε συ, που ηταν μονοθεσιο το σχολειο αρα δεν ειχαν αγγλικα στο πρωινο και ειχα φτασει σε σημειο οποτε πηγαινα να βοηθαω τα παιδια σε γλωσσα, μαθηματικα, ιστορια, γεωγραφια...και πιστευω ολες οι ειδικοτητες το ιδιο εκαναν. απελπιστικη κατασταση!
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Το είδα και δεν το πίστευα! Ας προσέχουμε λίγο!!!
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 09:53:15 μμ »
Δουλευα μια χρονια σε ολοημερο και ο δασκαλος που ηταν εκει επαιρνε τον μπαμπα του τηλεφωνο για να βοηθησει τα παιδια στα μαθηματα. την τυφλα του δεν ηξερε!
:o :o :o :o :o :o :o :o
Πες πες, θα βγουν πολλά στη φόρα! Κυριολεκτικώς και μεταφορικώς!  ;D ;D ;D ;D ;D

τι να πω ρε συ, που ηταν μονοθεσιο το σχολειο αρα δεν ειχαν αγγλικα στο πρωινο και ειχα φτασει σε σημειο οποτε πηγαινα να βοηθαω τα παιδια σε γλωσσα, μαθηματικα, ιστορια, γεωγραφια...και πιστευω ολες οι ειδικοτητες το ιδιο εκαναν. απελπιστικη κατασταση!
Τα'χω κάνει και γω αυτά που λες!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Τι να'κανα, τα λυπόμουνα, μπήκα στον χορό και χόρεψα!

(Κι εμείς εδώ, ξέρεις, χορεύουμε πεντοζάλη!)  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Το είδα και δεν το πίστευα! Ας προσέχουμε λίγο!!!
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 09:55:38 μμ »
Με παίρνει τηλέφωνο μια παλιά μου μαθήτρια, φοιτήτρια στο Παιδαγωγικό Αθήνας, γιατί δυσκολευόταν διαβάσει Ιστορία στην εξεταστική της... Είχε λέει απορίες. Τυχαίνει να βρίσκομαι στην Αθήνα εκείνες τις μέρες και πάω από το σπίτι της να δω τι απορίες έχει. Είχε, λοιπόν, που λέτε, τις σημειώσεις του μαθήματος που μοίραζε γνωστή φοιτητική παράταξη, ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε. Και τι διαβάζω σ'αυτές τις σημειώσεις; Ενότητα επανάσταση του '21 και βγήκαν λέει στα βουνά οι ... αμαρτωλοί και οι κλέφτες...
Πώς να μην έχει απορίες μετά η μικρή;  ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161413
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 561
Σύνολο: 575

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.