*

Αποστολέας Θέμα: Το είδα και δεν το πίστευα! Ας προσέχουμε λίγο!!!  (Αναγνώστηκε 9431 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Το είδα και δεν το πίστευα! Ας προσέχουμε λίγο!!!
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 09:58:28 μμ »
Από τη Φώφη με αγάπη:

http://www.minedu.gov.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1189%3A13-09-10-&catid=80%3Adeltia-typou&Itemid=806&lang=el

Δώστε προσοχή στο "κληρονομήσουμε"...

(Αχ, συγγνώμη,  :-[ :-[ :-[ αυτό δεν είναι ορθογραφικό, καλά το'γραψε το "κληρονομήσουμε"...
Κακιά που είμαι όμως...)


Λογικό είναι. Η "κοπέλα", κληρονόμησε πολλά... Για να κληροδοτήσεις κάτι, πρέπει να φτιάξεις κάτι, να παράγεις έργο...Δεν τον ξέρει τον όρο... Και τα παιδιά της μάλλον θα κληρονομήσουν από τον παππού τους...
Δεν ξέρεις... Η Φώφη μπορεί να κάνει δουλειά στο υπουργείο και να κληροδοτήσει έργο.  :P
Έχω θέμα με όλους αυτούς τους "γόνους"... Τους αυτοδημιούργητους...  :-X :-X

Στο θέμα μας: Βρε παιδιά, αν ο "εκτελεστής" της ορθογραφίας μας είναι δυσλεκτικός, τι θα πείτε μετά για τον ρατσισμό σας;;
Εγώ με τους γόνους είμαι ρατσιστής.  :(  Να το ψάξψω...

Και τι μας νοιάζει αν είναι ή δεν είναι δυσλεκτικός. Ας ζητούσε βοήθεια πριν καταθέσει την αίτηση, για να είναι σίγουρος. Αλλά και πάλι, το συγκεκριμένο δεν έχει να κάνει με δυσλεξία. Ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι είχε να κάνει με αυτό.. στο τέλος μιας αίτησης, τι λέει η κοινή λογική; Υπογράφουμεεεεεεε... Άρα; ;D
Ακόμα και οι έχοντες δυσλεξία μπορούν να την αντιμετωπίσουν επιτυχώς και να ξεπεράσουν τις όποιες δυσκολίες αυτή δημιουργεί... Πόσω μάλλον όταν είναι εκπαιδευτικοί και μπαίνουν σε τάξη για να διδάξουν παιδιά... Τότε αυτό επιβάλλεται μάλιστα.
Αλλά συμφωνώ με τα παιδιά, όλα αυτά που λέμε, δεν έχουν να κάνουν με δυσλεξία.
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το είδα και δεν το πίστευα! Ας προσέχουμε λίγο!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:58:11 »

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Το είδα και δεν το πίστευα! Ας προσέχουμε λίγο!!!
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 10:00:12 μμ »
Με παίρνει τηλέφωνο μια παλιά μου μαθήτρια, φοιτήτρια στο Παιδαγωγικό Αθήνας, γιατί δυσκολευόταν διαβάσει Ιστορία στην εξεταστική της... Είχε λέει απορίες. Τυχαίνει να βρίσκομαι στην Αθήνα εκείνες τις μέρες και πάω από το σπίτι της να δω τι απορίες έχει. Είχε, λοιπόν, που λέτε, τις σημειώσεις του μαθήματος που μοίραζε γνωστή φοιτητική παράταξη, ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε. Και τι διαβάζω σ'αυτές τις σημειώσεις; Ενότητα επανάσταση του '21 και βγήκαν λέει στα βουνά οι ... αμαρτωλοί και οι κλέφτες...
Πώς να μην έχει απορίες μετά η μικρή;  ;D
Υπό μία έννοια ήταν αμαρτωλοί!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το είδα και δεν το πίστευα! Ας προσέχουμε λίγο!!!
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 10:09:46 μμ »
Θυμάμαι όταν πήγαινα τετάρτη ή πέμπτη δημοτικού, η καθηγήτρια Αγγλικών στο σχολείο είπε την ώρα του μαθήματος ότι το ρύζι είναι ζυμαρικό. Σηκώνω το χέρι μου και της λέω ''Κυρία, το ρύζι δεν είναι δημητριακό;'' Μου λέει όχι και ότι πολλοί το μπερδεύουν. Της είπα ότι ήμουν σίγουρη ότι είναι δημητριακό και τότε μου είπε να μην αμφισβητώ αυτά που λέει, ούτε να επιμένω.
:( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(
Έχω και γω πολλά τέτοια να θυμηθώ από τα σχολικά μου χρόνια...
Πράγματα που τώρα που τα σκέφτομαι, καταλαβαίνω πόσο κακό μου έκαναν...

Δεν ξέρω... Αυτό μάλλον αποδεικνύει ότι το όλο σύστημα ήταν πάντα στείρο και για να ξεφύγεις, χρειάζεται επίπονη ατομική προσπάθεια...
Ούτε γω τα ξέρω όλα, προς Θεού, παντογνώστης δεν είναι κανένας...

Αλλά διαβάζω, ρε παιδιά, ενημερώνομαι, προσπαθώ να μορφώνομαι μόνη μου, ανοίγω και κανένα λεξικό, όταν δεν είμαι σίγουρη για κάτι, αλλά όχι και για τα βασικά...
Έχουμε μεγάλη ευθύνη απέναντι στα παιδιά πρωτίστως...

Φυσικά και δεν είμαστε φωτεινοί παντογνώστες αλλά θα πρέπει να είμαστε ειλικρινείς με τα παιδιά. Όταν δε γνωρίζουμε κάτι καλό είναι να παραδεχόμαστε την άγνοιά μας και να λέμε στους μαθητές μας ότι θα το ψάξουμε, θα το ερευνήσουμε για να τους απαντήσουμε τελικά στο ερώτημά τους.
Στη δική μου περίπτωση, η κυρία των Αγγλικών σχεδόν γελοιοποιήθηκε, αφού επιστρέφοντας σπίτι ρώτησα τη μητέρα μου προκειμένου να μου επιβεβαιώσει αυτό που ισχυριζόμουν. Τα υπόλοιπα παιδιά της τάξης ωστόσο έμαθαν ότι το ρύζι είναι ζυμαρικό. Δε νομίζω να πήραν στα σοβαρά εμένα αλλά την κυρία τους.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Το είδα και δεν το πίστευα! Ας προσέχουμε λίγο!!!
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 10:15:20 μμ »
Όταν η κόρη μου πήγαινε 3η ή 4η  Δημοτικού, ο δάσκαλος τους μάθαινε στην γεωγραφία τα δημοτικά διαμερίσματα.Τους είπε ότι το δικό μας ειναι η Δυτική Μακεδονία.Γράψτε τώρα λέει παιδάκια απο τον πίνακα,που θα γράψω εγώ, τους νομούς της Δυτικής Μακεδονίας για να τους μάθετε. Ξεκινάει...νομός Κοζάνης, νομός Φλώρινας, νομός Πέλλας, νομός Πτολεμαίδας....

Έρχετε η μικρή στο σπίτι και μένω κάγκελο απο αυτά που είδα γραμμένα στο τετράδιο της.

Άλλη μέρα , ο συγκεκριμένος δάσκαλος, έιχε στείλει σημείωμα με τα παιδάκια , να  έρθουν οι γονείς στο σχολείο γιατί ήταν ζωηρά τα μωρά.Το σημείωμα έλεγε ....Παρακαλείστε οι μηταίρες και οι παταίρες των πεδιών να έρθεται στο σχολείο για ενημέρωση.
Ο συγκεκριμένος έχει τελειώσει δάσκαλος στην γιουγκοσλαβία με την διετούς σχολή.Τυχαίο????????? Δεν ξέρω.
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το είδα και δεν το πίστευα! Ας προσέχουμε λίγο!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:58:11 »

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Το είδα και δεν το πίστευα! Ας προσέχουμε λίγο!!!
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 10:17:29 μμ »
Θυμάμαι όταν πήγαινα τετάρτη ή πέμπτη δημοτικού, η καθηγήτρια Αγγλικών στο σχολείο είπε την ώρα του μαθήματος ότι το ρύζι είναι ζυμαρικό. Σηκώνω το χέρι μου και της λέω ''Κυρία, το ρύζι δεν είναι δημητριακό;'' Μου λέει όχι και ότι πολλοί το μπερδεύουν. Της είπα ότι ήμουν σίγουρη ότι είναι δημητριακό και τότε μου είπε να μην αμφισβητώ αυτά που λέει, ούτε να επιμένω.
:( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(
Έχω και γω πολλά τέτοια να θυμηθώ από τα σχολικά μου χρόνια...
Πράγματα που τώρα που τα σκέφτομαι, καταλαβαίνω πόσο κακό μου έκαναν...

Δεν ξέρω... Αυτό μάλλον αποδεικνύει ότι το όλο σύστημα ήταν πάντα στείρο και για να ξεφύγεις, χρειάζεται επίπονη ατομική προσπάθεια...
Ούτε γω τα ξέρω όλα, προς Θεού, παντογνώστης δεν είναι κανένας...

Αλλά διαβάζω, ρε παιδιά, ενημερώνομαι, προσπαθώ να μορφώνομαι μόνη μου, ανοίγω και κανένα λεξικό, όταν δεν είμαι σίγουρη για κάτι, αλλά όχι και για τα βασικά...
Έχουμε μεγάλη ευθύνη απέναντι στα παιδιά πρωτίστως...

Φυσικά και δεν είμαστε φωτεινοί παντογνώστες αλλά θα πρέπει να είμαστε ειλικρινείς με τα παιδιά. Όταν δε γνωρίζουμε κάτι καλό είναι να παραδεχόμαστε την άγνοιά μας και να λέμε στους μαθητές μας ότι θα το ψάξουμε, θα το ερευνήσουμε για να τους απαντήσουμε τελικά στο ερώτημά τους.
Στη δική μου περίπτωση, η κυρία των Αγγλικών σχεδόν γελοιοποιήθηκε, αφού επιστρέφοντας σπίτι ρώτησα τη μητέρα μου προκειμένου να μου επιβεβαιώσει αυτό που ισχυριζόμουν. Τα υπόλοιπα παιδιά της τάξης ωστόσο έμαθαν ότι το ρύζι είναι ζυμαρικό. Δε νομίζω να πήραν στα σοβαρά εμένα αλλά την κυρία τους.
Εγώ πάντως τα θυμήθηκα, όταν έστω και σε μεγαλύτερη ηλικία κατάλαβα τα λάθη που μου δίδασκαν...
Αργά ή γρήγορα θα συμβεί αυτό.
Γι'αυτό δεν πρέπει να επαναπαυόμαστε ποτέ και να είμαστε πάντα μάχιμοι...
Και κανείς δεν είπε ότι είναι εύκολο κάτι τέτοιο...
Γι'αυτό σε όλες τις χώρες οι εκπαιδευτικοί χαίρουν εκτίμησης, το ξέρουν όλοι ότι χρειάζεται συνεχής επαγρύπνηση, επιμόρφωση και αγώνας πραγματικός, για να τολμήσει κάποιος να πει ότι διδάσκει...
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Το είδα και δεν το πίστευα! Ας προσέχουμε λίγο!!!
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 10:19:40 μμ »
Όταν η κόρη μου πήγαινε 3η ή 4η  Δημοτικού, ο δάσκαλος τους μάθαινε στην γεωγραφία τα δημοτικά διαμερίσματα.Τους είπε ότι το δικό μας ειναι η Δυτική Μακεδονία.Γράψτε τώρα λέει παιδάκια απο τον πίνακα,που θα γράψω εγώ, τους νομούς της Δυτικής Μακεδονίας για να τους μάθετε. Ξεκινάει...νομός Κοζάνης, νομός Φλώρινας, νομός Πέλλας, νομός Πτολεμαίδας....

Έρχετε η μικρή στο σπίτι και μένω κάγκελο απο αυτά που είδα γραμμένα στο τετράδιο της.

Άλλη μέρα , ο συγκεκριμένος δάσκαλος, έιχε στείλει σημείωμα με τα παιδάκια , να  έρθουν οι γονείς στο σχολείο γιατί ήταν ζωηρά τα μωρά.Το σημείωμα έλεγε ....Παρακαλείστε οι μηταίρες και οι παταίρες των πεδιών να έρθεται στο σχολείο για ενημέρωση.
Ο συγκεκριμένος έχει τελειώσει δάσκαλος στην γιουγκοσλαβία με την διετούς σχολή.Τυχαίο????????? Δεν ξέρω.
Δεν μιλάς σοβαρά!  :o :o :o :o :o :o :o :o :o
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το είδα και δεν το πίστευα! Ας προσέχουμε λίγο!!!
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 10:37:25 μμ »
Το σημείωμα έλεγε ....Παρακαλείστε οι μηταίρες και οι παταίρες των πεδιών να έρθεται στο σχολείο για ενημέρωση.
Ο συγκεκριμένος έχει τελειώσει δάσκαλος στην γιουγκοσλαβία με την διετούς σχολή.Τυχαίο????????? Δεν ξέρω.

έρθεται    !!!!!!!
Mήπως το μήνυμα στόχευε στο να βρουν τα παιδιά τα λάθη; Όποιο παιδί τα έβρισκε όλα θα του έλεγε ΕΥΓΕ!!!!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος bellaspir

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Το είδα και δεν το πίστευα! Ας προσέχουμε λίγο!!!
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 10:42:08 μμ »
Όταν η κόρη μου πήγαινε 3η ή 4η  Δημοτικού, ο δάσκαλος τους μάθαινε στην γεωγραφία τα δημοτικά διαμερίσματα.Τους είπε ότι το δικό μας ειναι η Δυτική Μακεδονία.Γράψτε τώρα λέει παιδάκια απο τον πίνακα,που θα γράψω εγώ, τους νομούς της Δυτικής Μακεδονίας για να τους μάθετε. Ξεκινάει...νομός Κοζάνης, νομός Φλώρινας, νομός Πέλλας, νομός Πτολεμαίδας....

Έρχετε η μικρή στο σπίτι και μένω κάγκελο απο αυτά που είδα γραμμένα στο τετράδιο της.

Άλλη μέρα , ο συγκεκριμένος δάσκαλος, έιχε στείλει σημείωμα με τα παιδάκια , να  έρθουν οι γονείς στο σχολείο γιατί ήταν ζωηρά τα μωρά.Το σημείωμα έλεγε ....Παρακαλείστε οι μηταίρες και οι παταίρες των πεδιών να έρθεται στο σχολείο για ενημέρωση.
Ο συγκεκριμένος έχει τελειώσει δάσκαλος στην γιουγκοσλαβία με την διετούς σχολή.Τυχαίο????????? Δεν ξέρω.

1. Έρχεται
2. Τη διετή


Για να μην σχολιάσω την ανυπαρξία σύνταξης στην τελευταία πρόταση.

Καλό θα ήταν λοιπόν, πρώτα να βλέπουμε τι γράφουμε και πώς το γράφουμε και μετά να σχολιάζουμε.

Για το ότι σε ένα φόρουμ εκπαιδευτικών μας έχουν βγει τα μάτια από το ορθογραφικά λάθη δεν έχει να πει κανείς τίποτα;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2010, 11:20:34 μμ από bellaspir »

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το είδα και δεν το πίστευα! Ας προσέχουμε λίγο!!!
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 11:11:56 μμ »
Όταν η κόρη μου πήγαινε 3η ή 4η  Δημοτικού, ο δάσκαλος τους μάθαινε στην γεωγραφία τα δημοτικά διαμερίσματα.Τους είπε ότι το δικό μας ειναι η Δυτική Μακεδονία.Γράψτε τώρα λέει παιδάκια απο τον πίνακα,που θα γράψω εγώ, τους νομούς της Δυτικής Μακεδονίας για να τους μάθετε. Ξεκινάει...νομός Κοζάνης, νομός Φλώρινας, νομός Πέλλας, νομός Πτολεμαίδας....

Έρχετε η μικρή στο σπίτι και μένω κάγκελο απο αυτά που είδα γραμμένα στο τετράδιο της.

Άλλη μέρα , ο συγκεκριμένος δάσκαλος, έιχε στείλει σημείωμα με τα παιδάκια , να  έρθουν οι γονείς στο σχολείο γιατί ήταν ζωηρά τα μωρά.Το σημείωμα έλεγε ....Παρακαλείστε οι μηταίρες και οι παταίρες των πεδιών να έρθεται στο σχολείο για ενημέρωση.
Ο συγκεκριμένος έχει τελειώσει δάσκαλος στην γιουγκοσλαβία με την διετούς σχολή.Τυχαίο????????? Δεν ξέρω.

1. Έρχεται
2. Τη διετή


Για να μην σχολιάσω την ανυπαρξία σύνταξης στην τελευταία πρόταση.

Καλό θα ήταν λοιπόν, πρώτα να βλέπουμε τι γράφουμε και πώς το γράφουμε και μετά να σχολιάζουμε.

Το ότι σε ένα φόρουμ εκπαιδευτικών μας έχουν βγει τα μάτια από το ορθογραφικά λάθη δεν έχει να πει κανείς τίποτα;

Αυτό μάλλον δεν το πρόσεξες, που το έγραψε και εκπαιδευτικός:  ;)
'Παρακαλείστε οι μηταίρες και οι παταίρες των πεδιών να έρθεται στο σχολείο για ενημέρωση.'

p.s. διετούς (φοίτησης) σχολή


Αποσυνδεδεμένος bellaspir

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Το είδα και δεν το πίστευα! Ας προσέχουμε λίγο!!!
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 11:23:02 μμ »
Όταν η κόρη μου πήγαινε 3η ή 4η  Δημοτικού, ο δάσκαλος τους μάθαινε στην γεωγραφία τα δημοτικά διαμερίσματα.Τους είπε ότι το δικό μας ειναι η Δυτική Μακεδονία.Γράψτε τώρα λέει παιδάκια απο τον πίνακα,που θα γράψω εγώ, τους νομούς της Δυτικής Μακεδονίας για να τους μάθετε. Ξεκινάει...νομός Κοζάνης, νομός Φλώρινας, νομός Πέλλας, νομός Πτολεμαίδας....

Έρχετε η μικρή στο σπίτι και μένω κάγκελο απο αυτά που είδα γραμμένα στο τετράδιο της.

Άλλη μέρα , ο συγκεκριμένος δάσκαλος, έιχε στείλει σημείωμα με τα παιδάκια , να  έρθουν οι γονείς στο σχολείο γιατί ήταν ζωηρά τα μωρά.Το σημείωμα έλεγε ....Παρακαλείστε οι μηταίρες και οι παταίρες των πεδιών να έρθεται στο σχολείο για ενημέρωση.
Ο συγκεκριμένος έχει τελειώσει δάσκαλος στην γιουγκοσλαβία με την διετούς σχολή.Τυχαίο????????? Δεν ξέρω.

1. Έρχεται
2. Τη διετή


Για να μην σχολιάσω την ανυπαρξία σύνταξης στην τελευταία πρόταση.

Καλό θα ήταν λοιπόν, πρώτα να βλέπουμε τι γράφουμε και πώς το γράφουμε και μετά να σχολιάζουμε.

Το ότι σε ένα φόρουμ εκπαιδευτικών μας έχουν βγει τα μάτια από το ορθογραφικά λάθη δεν έχει να πει κανείς τίποτα;

Αυτό μάλλον δεν το πρόσεξες, που το έγραψε και εκπαιδευτικός:  ;)
'Παρακαλείστε οι μηταίρες και οι παταίρες των πεδιών να έρθεται στο σχολείο για ενημέρωση.'

p.s. διετούς (φοίτησης) σχολή

Όχι, γιατί είχε ήδη σχολιαστεί. Επεσήμανα τα υπόλοιπα, τα οποία φαντάζομαι ότι έχουν επίσης γραφτεί από εκπαιδευτικό.

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Το είδα και δεν το πίστευα! Ας προσέχουμε λίγο!!!
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 11:36:33 μμ »
Δεν ειπα οτι εγω τα κανω ολα σωστα... απλα θεωρω εγκληματικο αυτα γινονται στις ταξεις του δημοτικου, εκει που παιρνει το παιδι τα πρωτα του βηματα.Ουτε δασκαλα ειμαι,  ουτε φιλολογος...
Σαν μηχανολογος μηχανικος ομως τα παιδια τις 3ης λυκειου, τα μαθαινω σωστα τα στοιχεια μηχανων.Ειναι μαθημα που εξεταζεται στις πανελληνιες,ειναι ολο ασκησεις και κανω οσο καλυτερα μπορω την δουλεια μου γιαυτο εχω και καλα αποτελεσματα.Εννοω οτι τα παιδια που αναλαμβανω περνανε στα ΤΕΙ που εχουν επιλεξει.Και αυτη η ικανοποιηση που παιρνω με κανει να γινομαι ακομη καλυτερη εκπαιδευτικος.
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος bellaspir

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Το είδα και δεν το πίστευα! Ας προσέχουμε λίγο!!!
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 12:17:57 πμ »
Δεν ειπα οτι εγω τα κανω ολα σωστα... απλα θεωρω εγκληματικο αυτα γινονται στις ταξεις του δημοτικου, εκει που παιρνει το παιδι τα πρωτα του βηματα.Ουτε δασκαλα ειμαι,  ουτε φιλολογος...
Σαν μηχανολογος μηχανικος ομως τα παιδια τις 3ης λυκειου, τα μαθαινω σωστα τα στοιχεια μηχανων.Ειναι μαθημα που εξεταζεται στις πανελληνιες,ειναι ολο ασκησεις και κανω οσο καλυτερα μπορω την δουλεια μου γιαυτο εχω και καλα αποτελεσματα.Εννοω οτι τα παιδια που αναλαμβανω περνανε στα ΤΕΙ που εχουν επιλεξει.Και αυτη η ικανοποιηση που παιρνω με κανει να γινομαι ακομη καλυτερη εκπαιδευτικος.

Άρα πλην των δασκάλων και των φιλολόγων οι υπόλοιπες ειδικότητες περνούν στο απυρόβλητο όσον αφορά το θέμα της ορθογραφίας. Αν πρόκειται περί "κοινής συνθήκης" τότε πάω πάσο. Τώρα, το τι σημαίνει καλός και τι κακός εκπαιδευτικός, αυτό είναι μια άλλη συζήτηση. Το ότι τα παιδιά που αναλαμβάνεις περνούν στα ΤΕΙ που έχουν επιλέξει σημαίνει ότι είσαι καλή καθηγήτρια, και μπράβο σου. Αλλά άλλο καλός καθηγητής και άλλο καλός εκπαιδευτικός...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161407
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 482
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.133 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.