*

Αποστολέας Θέμα: Κενά Θεολόγων  (Αναγνώστηκε 59653 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jamais

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #210 στις: Νοέμβριος 17, 2010, 04:06:25 μμ »
ποσους ωρομισθιους παιρνουν το χρονο περιπου?


Πρέπει να κλήθηκαν πέριπου 287 άτομα ως ωρομίσθιοι ΠΕ01 σε όλη την Ελλάδα πέρισυ, αν έχω υπολογίσει σωστά.

The day the child realizes that all adults are imperfect,
she/he becomes an adolescent.
The day she/he forgives them she/he becomes an adult.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κενά Θεολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:50:17 »

Αποσυνδεδεμένος elean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #211 στις: Νοέμβριος 17, 2010, 06:07:48 μμ »
Πέρυσι οι ωρομίσθιοι παίρνανε έως και 11 ώρες, ενώ φέτος έως 4. Για τα χρήματα που θα παίρνει κάποιος σίγουρα δεν αξίζει να πάει ωρομίσθιος, αλλά νομίζω ότι δεν θα τον βοηθήσει και καθόλου με τα μόρια. Οι περισσότεροι που πηγαίναμε παλιότερα ωρομίσθιοι το κάναμε για τα μόρια, αλλά με τις 4 ώρες φέτος τι μόρια να πάρει κάποιος, αν λάβουμε υπόψη και την αλλαγή στον υπολογισμό των μορίων, σύμφωνα με το νέο νομοσχέδιο;

Αποσυνδεδεμένος voulasol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #212 στις: Νοέμβριος 17, 2010, 08:20:40 μμ »
ειναι αληθεια οτι στην κεντρικη μακεδονια δεν καλουν πλεον ωρομισθιους?ρωταω για να μην δηλωνουμε αδικα αυτη την περιφερεια

Αποσυνδεδεμένος mrtheo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #213 στις: Νοέμβριος 18, 2010, 02:05:05 μμ »
Πέρυσι οι ωρομίσθιοι παίρνανε έως και 11 ώρες, ενώ φέτος έως 4. Για τα χρήματα που θα παίρνει κάποιος σίγουρα δεν αξίζει να πάει ωρομίσθιος, αλλά νομίζω ότι δεν θα τον βοηθήσει και καθόλου με τα μόρια. Οι περισσότεροι που πηγαίναμε παλιότερα ωρομίσθιοι το κάναμε για τα μόρια, αλλά με τις 4 ώρες φέτος τι μόρια να πάρει κάποιος, αν λάβουμε υπόψη και την αλλαγή στον υπολογισμό των μορίων, σύμφωνα με το νέο νομοσχέδιο;
Οσοι δεχθούν και δουλέψουν φέτος ωρομίσθιοι θα συμαχήσουν στην απαξιωτική και εξεφτελιστική πολιτική του υπουργείου.
ΣΕ ΑΛΛΗ ΜΟΙΡΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΔΙΝΩ ΚΙ Ο,ΤΙ ΨΑΧΝΩ ΠΙΣΩ ΜΟΥ ΤΟ ΑΦΗΝΩ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κενά Θεολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:50:17 »

Αποσυνδεδεμένος xrysadim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #214 στις: Νοέμβριος 18, 2010, 03:40:26 μμ »
Δυστυχως συνάδελφε είμαστε εγκλωβισμένοι!τα πράγματα στην παιδεία όπως έχουμε διαπιστώσει συνεχώς αλλάζουν.ποιος διακινδυνεύει να μείνει εκτός!όχι οτι δεν συμφωνώ μαζί σου!

Αποσυνδεδεμένος konstantinat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #215 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 10:38:18 πμ »
"Οσοι δεχθούν και δουλέψουν φέτος ωρομίσθιοι θα συμαχήσουν στην απαξιωτική και εξεφτελιστική πολιτική του υπουργείου."

Συμφωνώ απόλυτα και επαυξάνω. Δείτε τι γίνεται με τους ΑΚΩ μέσω ΕΣΠΑ. Η απόλυτη κοροϊδία, ο υπέρτατος εξευτελισμός του εκπαιδευτικού, ο ορισμός της παραπλάνησης από το Υπουργείο. Χιλιάδες συνάδελφοι, που χαρήκαν με τις προσλήψεις, βρίσκονται τώρα όμηροι μιας κατάστασης, που έχει σκοπό προφανώς να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να εδραιωθεί το "νέο σχολείο του ΔΝΤ". Εργασία χωρίς καμία εξασφάλιση, απλήρωτη και-κατα πως φαίνεται-χωρίς προοπτικές.
Καλύτερα να μείνεις εκτός από μια αρρωστημένη κατάσταση παρά να γίνεις, εν γνώσει σου, μέρος του προβλήματος. Σε αντίθετη περίπτωση δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να διαμαρτυρόμαστε και να αντιδρούμε, αφού αποδεχόμαστε να μας απαξιώνουν...

Αποσυνδεδεμένος xrysadim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #216 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 03:53:47 μμ »
αγαπητέ συνάδελφε έχεις απόλυτο δίκιο!αν σας καλέσουν όμως δεν θα πάτε δηλαδή;και αν αύριο φύγει αυτή και  έρθει κάποιος άλλος με κάτι καινουργιο τότε τι κάνουμε;είναι γνωστό ότι έχουμε γίνει μπαλάκι του κάθε πολιτικού αλλά εσείς τι προτείνετε;δουλεύω τρία χρόνια τώρα έχοντας καταγράψει πολλά χιλιόμετρα και φέτος κάθομαι σπίτι μου.συγνώμη αλλά έχω απελπιστεί!

Αποσυνδεδεμένος mrtheo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #217 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 04:05:12 μμ »
αγαπητέ συνάδελφε έχεις απόλυτο δίκιο!αν σας καλέσουν όμως δεν θα πάτε δηλαδή;και αν αύριο φύγει αυτή και  έρθει κάποιος άλλος με κάτι καινουργιο τότε τι κάνουμε;είναι γνωστό ότι έχουμε γίνει μπαλάκι του κάθε πολιτικού αλλά εσείς τι προτείνετε;δουλεύω τρία χρόνια τώρα έχοντας καταγράψει πολλά χιλιόμετρα και φέτος κάθομαι σπίτι μου.συγνώμη αλλά έχω απελπιστεί!
Δουλεύω ωρομίσθια από το σχ. έτος 2003-2004, ξεκίνησα γιατί είχα δύο επιτυχίες στον ΑΣΕΠ και όχι μέσον όπως ισχυρίζεται το Υπουργείο για εμάς τους ωρομίσθιους.Αποφάσισα να βάζω λεφτά από την τσέπη μου και να οργώνω την επαρχία -έχω περιηγηθεί στους 3 από τους 4 νομούς της Κρήτης και πάνω που περίμενα πως θα διοριζόμουν με την προϋπηρεσία, κινδυνεύω να δουλέψω για 4 ώρες!Όταν πριν 7 χρόνια ξεκίνησα με 6!ΣΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΑΙ!
Είναι θέμα σεβασμού του προσωπικού μου αγώνα.Αν δεχτούμε σημαίνει πως συναινούμε στη συμπεριφορά του υπουργείου που μας χρησιμοποιεί και μετά μας πετά σαν στημένες λεμονόκοπουπες!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2010, 04:12:12 μμ από mrtheo »
ΣΕ ΑΛΛΗ ΜΟΙΡΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΔΙΝΩ ΚΙ Ο,ΤΙ ΨΑΧΝΩ ΠΙΣΩ ΜΟΥ ΤΟ ΑΦΗΝΩ.

Αποσυνδεδεμένος konstantinat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #218 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 12:21:15 μμ »
Παράθεση
αγαπητέ συνάδελφε έχεις απόλυτο δίκιο!αν σας καλέσουν όμως δεν θα πάτε δηλαδή;και αν αύριο φύγει αυτή και  έρθει κάποιος άλλος με κάτι καινουργιο τότε τι κάνουμε;είναι γνωστό ότι έχουμε γίνει μπαλάκι του κάθε πολιτικού αλλά εσείς τι προτείνετε;δουλεύω τρία χρόνια τώρα έχοντας καταγράψει πολλά χιλιόμετρα και φέτος κάθομαι σπίτι μου.συγνώμη αλλά έχω απελπιστεί!

Και εγώ ανήκω στους ωρομισθίους που φέτος βρέθηκαν εκτός. Και εγώ έβαλα στην άκρη τις προτεραιότητες μου για να δώσω στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ και αποδέχτηκα το γεγονός ότι είμαι "επιτυχούσα" αλλά όχι "διοριστέα"-αν και με χώριζαν πολύ λίγες θέσεις από τη δεύτερη κατηγορία. Και εγώ έβαλα στην άκρη απογοήτευση και κούραση και είπα ότι θα προσπαθήσω την άλλη φορά, αρκούμενη στην ωρόμισθια που με άφηνε πίσω επαγγελματικά. Και έτσι εξαγόραζα ουσιαστικά την προϋοπηρεσία μου, καθώς η μετακίνηση μου κόστιζε πολύ περισσότερο από την αμοιβή μου, επενδύοντας σε επιπλεόν εφόδια που ίσως να επίσπευδαν το διορισμό μου.
Για όλους αυτούς τους λόγους, που είναι γνώριμοι και κοινοί στους περισσοτέρους, δεν πρέπει επ΄ουδενί να σκύψουμε το κεφάλι και να συμβιβαστούμε με τα ψίχουλα που μας πετάει το Υπουργείο. Για μένα απελπιία είναι να δεχτείς να δουλέψεις για 4 ώρες και όχι να αντισταθείς και να διεδικήσεις ένα καλύτερο μέλλον για σενα και για την εκπαίδευση γενικότερα.
Έτσι όπως έχουν διαμορφωθεί τα πράγματα σήμερα, με τη διάχυτη αβεβαιότητα που υπάρχει σε όλα, υπάρχει κανείς που να πιστεύει ότι δουλέυοντας, είτε αναπληρωτής, είτε ΑΚΩ/ΑΜΩ, είτε ωρομίσθιος, εξασφαλίζει κάτι; Τέτοιες στιγμές πρέπει να ορθώνουμε το ανάστημα μας και να διαφυλάττουμε τα κεκτημένα μας και όχι να αφηνόμαστε στο έλεος της ανασφάλειας-που ως γνωστόν είναι ο χειρότερος σύμβουλος.
Η 4ωρη εργασία είναι η αρχή για την δημιουργία εκπαιδευτικών μιας χρήσης, που με το πέρας της σχολικής χρονιάς θα γυρίζουν στο σπιτάκι τους, χωρίς το κράτος να έχει καμία περαιτέρω υποχρέωση απέναντι τους. Σκέψου, αξίζει άραγε τον κόπο;

Αποσυνδεδεμένος xrysadim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #219 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 12:46:58 μμ »
Το σύστημα θα λειτουργήσει είτε πάμε εμείς είτε όχι.και που ξέρουμε ότι οι πίνακες κλείδωσαν οριστικά;γιατί όλα αλλάζουν.αυτό μας έδειξαν τα πραγματα μέχρι σήμερα!άλλωστε επειδή δεν θα πάρουν αμω μήπως οι ώρες των ωρομισθίων επανέλθουν στα παλιά επίπεδα;όλα τα εξεταζουμε!δεν είμαστε δουλοπρεπείς, να πλησιάσουμε τους στόχους προσπαθούμε όλοι!

Αποσυνδεδεμένος konstantinat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #220 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 01:30:30 μμ »
Παράθεση
Το σύστημα θα λειτουργήσει είτε πάμε εμείς είτε όχι.και που ξέρουμε ότι οι πίνακες κλείδωσαν οριστικά;γιατί όλα αλλάζουν.αυτό μας έδειξαν τα πραγματα μέχρι σήμερα!άλλωστε επειδή δεν θα πάρουν αμω μήπως οι ώρες των ωρομισθίων επανέλθουν στα παλιά επίπεδα;όλα τα εξεταζουμε!δεν είμαστε δουλοπρεπείς, να πλησιάσουμε τους στόχους προσπαθούμε όλοι!

Ούτε εγώ θέλω να είμαι απαισιόδοξη και απόλυτη. Αλλά από την άλλη...
Το μάθημα γίνεται επιλεγόμενο στο λύκειο, οι διορισμοί παγώνουν, οι δαπάνες για την Παιδεία μειώνονται σε δραματικό επίπεδο, τα σχολεία περνούν στη σφαίρα του Καλλικράτη και πολλά από αυτά θα συμπτυχθούν ή και θα κλείσουν.
Μπροστά σε τέτοιες σαρωτικές αλλαγές πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα ρεαλιστικά. Οι ΑΚΩ/ΑΜΩ είναι οι μεταλλαγμένοι ωρομίσθιοι,φαντάζομαι ότι έχεις δει τις συνθήκες και τους όρους κάτω απο τους οποίους εργάζονται αυτή τη στιγμή. Ειδικά οι αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ, έχουν βρεθεί μπροστά σε μια ανευ προηγουμένου εξαπάτηση, που αποκάλυψε τις πραγματικές προθέσεις του Υπουργέιου. Και συζητάμε ακόμα για διορισμούς;
Η διοριστία στην εκπαίδευση έχει τελειώσει, οσο πιο νωρίς το καταλάβουμε τόσο το καλύτερο. Ακόμα και το τελευταίο επιχείρημα που είχαμε για να δικαιολογήσουμε τη συμμετοχή μας στο καθεστώς της ωρομισθίας, η προϋπηρεσία, τίθεται υπο αμφισβήτηση με τις νέες συνθήκες. Αν πραγματικά θέλουμε να επιτύχουμε τους στόχους μας οφείλουμε να διεκδικήσουμε το σεβασμό που μας αξίζει από ένα Υπουργείο που δε μας υπολογίζει. Οι θεολόγοι ειδικότερα είναι εκείνοι που θα πληρώσουν ακριβότερα το τίμημα της νέας εκπαιδευτικής πολιτικής στην εποχή του ΔΝΤ. Ας μην έχουμε αυταπάτες. Κάθε υποχώρηση τώρα (όπως η 4ωρη εργασία) σημαίνει αποδοχή και αφαίρεση κάθε δικαιώματος διαμαρτυρίας. Είναι θέμα επιλογής.
Και όχι, δεν πιστεύω ότι το σύστημα θα λειτουργήσει είτε πάμε είτε όχι. Το σύστημα είμαστε εμείς, τα σχολεία δουλέυουν με εμάς, όχι με αριθμούς και στατιστικά στοιχεία. Αν αρνηθούμε όλοι αυτόν τον εμπαιγμό, θα αναγκαστούν και εκείνοι απο την πλευρά τους να αλλάξουν τακτική. Δυστυχώς αυτό είναι το λάθος που κάνουμε τόσα χρόνια, με αποτέλεσμα να διαιωνίζονται-με δική μας ευθύνη-τέτοιες καταστάσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2010, 01:52:32 μμ από konstantinat »

Αποσυνδεδεμένος xrysadim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #221 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 02:06:23 μμ »
Μακάρι να δικαιωθούμε πριν να είναι αργά.ενημερωτικά τώρα επικοινώνησα με υπουργείο και είπαν ότι ίσως έχουν κάτι την Παρασκευή.επίσης μου είπαν ότι όσα κενά αμω προκύψουν θα τους πάρουν όλους αναπληρωτες πλήρους ωραρίου. όσο για τους ωρομίσθιους θα τους καλούν όπως πάντα οι Διευθύνσεις και όχι το υπουργειο.πάντως όλο το θέμα οπως είπαν παίζεται στις πιστώσεις!

Αποσυνδεδεμένος mrtheo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #222 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 04:38:26 μμ »
Παράθεση
Το σύστημα θα λειτουργήσει είτε πάμε εμείς είτε όχι.και που ξέρουμε ότι οι πίνακες κλείδωσαν οριστικά;γιατί όλα αλλάζουν.αυτό μας έδειξαν τα πραγματα μέχρι σήμερα!άλλωστε επειδή δεν θα πάρουν αμω μήπως οι ώρες των ωρομισθίων επανέλθουν στα παλιά επίπεδα;όλα τα εξεταζουμε!δεν είμαστε δουλοπρεπείς, να πλησιάσουμε τους στόχους προσπαθούμε όλοι!

Ούτε εγώ θέλω να είμαι απαισιόδοξη και απόλυτη. Αλλά από την άλλη...
Το μάθημα γίνεται επιλεγόμενο στο λύκειο, οι διορισμοί παγώνουν, οι δαπάνες για την Παιδεία μειώνονται σε δραματικό επίπεδο, τα σχολεία περνούν στη σφαίρα του Καλλικράτη και πολλά από αυτά θα συμπτυχθούν ή και θα κλείσουν.
Μπροστά σε τέτοιες σαρωτικές αλλαγές πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα ρεαλιστικά. Οι ΑΚΩ/ΑΜΩ είναι οι μεταλλαγμένοι ωρομίσθιοι,φαντάζομαι ότι έχεις δει τις συνθήκες και τους όρους κάτω απο τους οποίους εργάζονται αυτή τη στιγμή. Ειδικά οι αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ, έχουν βρεθεί μπροστά σε μια ανευ προηγουμένου εξαπάτηση, που αποκάλυψε τις πραγματικές προθέσεις του Υπουργέιου. Και συζητάμε ακόμα για διορισμούς;
Η διοριστία στην εκπαίδευση έχει τελειώσει, οσο πιο νωρίς το καταλάβουμε τόσο το καλύτερο. Ακόμα και το τελευταίο επιχείρημα που είχαμε για να δικαιολογήσουμε τη συμμετοχή μας στο καθεστώς της ωρομισθίας, η προϋπηρεσία, τίθεται υπο αμφισβήτηση με τις νέες συνθήκες. Αν πραγματικά θέλουμε να επιτύχουμε τους στόχους μας οφείλουμε να διεκδικήσουμε το σεβασμό που μας αξίζει από ένα Υπουργείο που δε μας υπολογίζει. Οι θεολόγοι ειδικότερα είναι εκείνοι που θα πληρώσουν ακριβότερα το τίμημα της νέας εκπαιδευτικής πολιτικής στην εποχή του ΔΝΤ. Ας μην έχουμε αυταπάτες. Κάθε υποχώρηση τώρα (όπως η 4ωρη εργασία) σημαίνει αποδοχή και αφαίρεση κάθε δικαιώματος διαμαρτυρίας. Είναι θέμα επιλογής.
Και όχι, δεν πιστεύω ότι το σύστημα θα λειτουργήσει είτε πάμε είτε όχι. Το σύστημα είμαστε εμείς, τα σχολεία δουλέυουν με εμάς, όχι με αριθμούς και στατιστικά στοιχεία. Αν αρνηθούμε όλοι αυτόν τον εμπαιγμό, θα αναγκαστούν και εκείνοι απο την πλευρά τους να αλλάξουν τακτική. Δυστυχώς αυτό είναι το λάθος που κάνουμε τόσα χρόνια, με αποτέλεσμα να διαιωνίζονται-με δική μας ευθύνη-τέτοιες καταστάσεις.

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και στην κατάσταση που είμαστε είναι αναγκαίο να σκεφτόμαστε συλλογικά και όχι ατομικά!
ΣΕ ΑΛΛΗ ΜΟΙΡΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΔΙΝΩ ΚΙ Ο,ΤΙ ΨΑΧΝΩ ΠΙΣΩ ΜΟΥ ΤΟ ΑΦΗΝΩ.

Αποσυνδεδεμένος jamais

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #223 στις: Δεκέμβριος 03, 2010, 05:24:47 μμ »
Βγήκε μια μικρή φάση και για εμάς. Κλήθηκαν 5 άτομα εκ των οποίων 1 τρίτεκνος.
The day the child realizes that all adults are imperfect,
she/he becomes an adolescent.
The day she/he forgives them she/he becomes an adult.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160926
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 720
Σύνολο: 736

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.