*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωση και εγκυμοσυνη  (Αναγνώστηκε 8681 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bambino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Αναπληρωση και εγκυμοσυνη
« στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 03:49:42 μμ »
Θα ηθελα να με βοηθησει καποιος!!!! Ειμαι εγκυος στον 9ο μηνα (38η βδομαδα). Τι γινεται σε περιπτωση που με καλεσουν αναπληρωτρια?
Δεν μπορω να μετακινηθω λογω της προχωρημενης εγκυμοσυνης. Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση? Παρουσιαζομαι οταν τελειωσει η αδεια τοκετου? Ελπιζω να υπαρχει καποια με αναλογη περιπτωση και να με κατατοπισει....ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωση και εγκυμοσυνη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:13:02 »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση και εγκυμοσυνη
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 03:56:12 μμ »
Νομίζω στην Α' φάση των Φιλολόγων υπήρχε μια κοπέλα που ήταν και αυτή έγκυος και υπάρχουν σε αυτό το λινκ πολλές απαντήσεις. Παρόλα αυτά αν δεν μπορείς να παρουσιαστείς στην περιοχή που θα σε καλέσουν, παρουσιάζεσαι είτε δια αντιπροσώπου είτε στην Αθμια της περιοχής σου και πηγαίνεις στη θέση όταν λήξει η αδεια λοχείας που σου παρέχει υποχρεωτικά το ΙΚΑ.
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση και εγκυμοσυνη
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 03:58:28 μμ »
Θα ηθελα να με βοηθησει καποιος!!!! Ειμαι εγκυος στον 9ο μηνα (38η βδομαδα). Τι γινεται σε περιπτωση που με καλεσουν αναπληρωτρια?
Δεν μπορω να μετακινηθω λογω της προχωρημενης εγκυμοσυνης. Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση? Παρουσιαζομαι οταν τελειωσει η αδεια τοκετου? Ελπιζω να υπαρχει καποια με αναλογη περιπτωση και να με κατατοπισει....ευχαριστω!

την άδεια κύησης,αλήθεια,τη πήρες ή τη χάνεις;

Αποσυνδεδεμένος bambino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση και εγκυμοσυνη
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 04:00:40 μμ »
Επειδη ημουν ηδη εργαζομενη τωρα εχω αδεια κυησης και με βαση την ΠΗΤ εχω και αδεια τοκετου (63 ημερες). Λογικα αυτη θα ισχυει και σε περιπτωση που με καλεσουν.
Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωση και εγκυμοσυνη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:13:02 »

Αποσυνδεδεμένος bambino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση και εγκυμοσυνη
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 04:13:28 μμ »
Ξερετε αν δικαιουμαι αδεια ανατροφης? Λογικα οχι....

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 789
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση και εγκυμοσυνη
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 06:25:06 μμ »
 Άδειες Αναπληρωτών
Δ2/2107/04-04-2001 ΥΠ.Ε.Π.Θ.
Πληροφορίες για άδειες αναπληρωτών καθηγητών

ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ
Σύμφωνα με τις διατάζεις της παρ. θ του άρθρου 20 του Π. Δ/τος 410/88 και της 44/90 γνωμοδότησης του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους, οι αναπληρωτές δικαιούνται κανονική άδεια απουσίας με αποδοχές μέχρι δέκα (10) το πολύ εργάσιμες ημέρες κατ` έτος γιο λόγους εξαιρετικής ανάγκης.
ΑΔΕΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ
Στις αναπληρώτριες εκπαιδευτικούς σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 11 του Ν.2874/00 που δημοσιεύθηκε στο (ΦΕΚ 286/29.12.00, τεύχος Α`) η συνολική διάρκεια της άδειας μητρότητας ορίζεται σε εκατόν δεκαεννέα (119) ημέρες συνολικά , δηλαδή πενήντα έξι (56) ημέρες πριν από την πιθανή ημέρα τοκετού και εξήντα τρεις (63) ημέρες μετά.
Συνοδευτικά σας στέλνουμε τις διατάξεις νόμων εγκυκλίων κλπ, που αφορούν στις άδειες μητρότητας των αναπληρωτριών καθηγητριών.

Αποδοχές κατά το χρόνο κύησης και λοχείας
........
Επειδή οι εκπαιδευτικοί με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου (αναπληρωτές) διέπονται ως προς τις άδειες κύησης και λοχείας από τις κείμενες διατάξεις της εργατικής νομοθεσίας, εφόσον δεν παρήλθε χρόνος από την έναρξη της σύμβασης και εφόσον απασχολήθηκαν επί δεκαήμερο τουλάχιστον, δικαιούνται άδεια απουσίας κατ` αρχήν ({52 })ημέρες πριν από το τοκετό και ({53}) ημέρες μετά.
Για όλες αυτές τις ημέρες απουσίας (που είναι δικαιολογημένες) δικαιούνται αποδοχές από τον εργοδότη τους μόνο για 15 ημέρες, σύμφωνα με το Αρ.658 του Α.Κ., ενώ για τις υπόλοιπες ότι επιδότηση πάρουν από το Ι.Κ.Α. μόνον.
Επιπλέον εάν παρήλθε ένα έτος από την έναρξη της σύμβασης, δικαιούνται τις αυτές ημέρες απουσίας και αποδοχές από τον εργοδότη τους για ένα μήνα, ενώ για τις υπόλοιπες την επιδότηση του Ι.Κ.Α..

Δ2/116333/22-10-2003 ΥΠ.Ε.Π.Θ.
Πληροφορίες σχετικά με άδειες - ωράριο διδασκαλίας μητέρων εκπαιδευτικών προσωρινών αναπληρωτριών
Ύστερα από τη δημοσίευση του ν. 3149/02 σας πληροφορούμε τα παρακάτω:
Στις προσωρινές αναπληρώτριες εκπαιδευτικούς χορηγείται άδεια μητρότητας 17 εβδομάδες. Από το διάστημα αυτό, 8 εβδομάδες θα χορηγούνται υποχρεωτικά πριν από την πιθανή ημερομηνία του τοκετού (άδεια τοκετού) και οι υπόλοιπες 9 εβδομάδες μετά τον τοκετό (άδεια λοχείας).
Σε περίπτωση που ο τοκετός γίνει σε χρόνο μεταγενέστερο από αυτόν που είχε αρχικά πιθανολογηθεί, η άδεια παρατείνεται μέχρι την πραγματική ημερομηνία του τοκετού ^χωρίς η παράταση αυτή να συνεπάγεται την αντίστοιχη μείωση της άδειας που δικαιούται να λάβει η αναπληρώτρια εκπαιδευτικός. Αυτό σημαίνει ότι σε αυτή ειδικά την περίπτωση, η συνολική άδεια τοκετού υπερβαίνει τις 17 εβδομάδες. Αν όμως ο τοκετός γίνει σε χρόνο προγενέστερο από αυτόν που είχε στην αρχή πιθανολογηθεί, το υπόλοιπο της άδειας θα χορηγείται υποχρεωτικά μετά τον τοκετό, ώστε να εξασφαλίζεται χρόνος συνολικής άδειας 17 εβδομάδων (άρθρο 11 του Ν.2874/2000).
Στις μητέρες προσωρινές αναπληρώτριες εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας, δευτεροβάθμιας και εκκλησιαστικής εκπαίδευσης χορηγείται μειωμένο διδακτικό ωράριο. Η μείωση θα ισχύει από την ημέρα γέννησης του τέκνου και εφόσον αυτό βρίσκεται σε ζωή και δεν θα είναι μεγαλύτερη των δύο ωρών εβδομαδιαίως για τα δύο πρώτα ημερολογιακά έτη (άρθρο 13 παρ. 45 περ. γ σε συνδυασμό με το άρθρο 30 παρ. 14 του ν. 2083/92 Η εννεάμηνη άδεια με αποδοχές για ανατροφή παιδιού χορηγείται μόνο σε μητέρες τακτικές εκπαιδευτικούς.
Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 53 του Ν.2721/99 προβλέπεται ότι οι εκπαιδευτικοί Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης υπάγονται στις διατάξεις του Ν.2683/99 Κύρωση του Κώδικα Κατάστασης Δημοσίων Πολιτικών Διοικητικών Υπαλλήλων και Υπαλλήλων Ν.Π.Δ.Δ. και άλλες διατάξεις από την ημερομηνία ισχύος, με εξαίρεση τα θέματα τα οποία ρυθμίζονται από ειδικές για αυτούς διατάξεις. Οι μητέρες τακτικοί εκπαιδευτικοί μπορούν να επιλέξουν την άδεια των εννέα (9) μηνών με αποδοχές (άρθρο 53 παρ. 2 του Ν.2683/99) ή τις διευκολύνσεις που προβλέπονται για τις μητέρες εκπαιδευτικούς από τις διατάξεις της παρ. 8 του άρθρου 13 του Ν.1566/85 και του άρθρου 30 του Ν.2083/92.
Ο υπολογισμός του χρόνου άδειας με αποδοχές, που δικαιούται μητέρα τακτικός εκπαιδευτικός, της οποίας η άδεια λοχείας έληξε πριν από το διορισμό της στη δημόσια εκπαίδευση και το παιδί είναι έως 2 ετών γένεται με βάση τον τύπο: (24 μήνες - ηλικία τέκνου σε μήνες) Χ 11,25 = χρόνος άδειας (σε ημέρες) από το εννεάμηνο.
Κατά τα λοιπά εφαρμόζεται, η Δ2/21151/2-8-1999, εγκύκλιος του ΥΠ.Ε.Π.Θ. με θέμα Πληροφορίες σχετικά με άδειες.

Δ2/54963/28-05-2002 ΥΠ.Ε.Π.Θ.
Χορήγηση μειωμένου ωραρίου στις αναπληρώτριες εκπαιδευτικούς
Ύστερα από ερώτημα της υπηρεσίας μας, σχετικά με τη χορήγηση μειωμένου ωραρίου στις μητέρες αναπληρώτριες εκπαιδευτικούς της δημόσιας εκπαίδευσης, το Γραφείο του Νομικού Συμβούλου του ΥΠ.Ε.Π.Θ. με το αριθμ.832/8-4-02 έγγραφο του, μας γνώρισε ότι επειδή στις εκπαιδευτικούς αυτές εφαρμόζονται οι διατάξεις της εργατικής νομοθεσίας δεν δικαιούνται μειωμένο ωράριο για ανατροφή τέκνου. Παρακαλούμε να ενημερώσετε τους εκπαιδευτικούς της περιφέρειας σας.
Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Η υπ΄ αρ. Δ2/76601/12.12.01 ΥΠ.Ε.Π.Θ. που προέβλεπε το αντίθετο κατόπιν τούτης δεν ισχύει πλέον

Ν.Σ.Κ. 832/08-04-2002
Χορήγηση μειωμένου ωραρίου στις αναπληρώτριες εκπαιδευτικούς
Σε απάντηση του υπ` αριθμ. πρωτ. Φ.351.5/86/25591/Δ1/8-3-2002 ερωτήματος σας, σχετικά με τη χορήγηση μειωμένου ωραρίου στις αναπληρώτριες εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, σας γνωρίζουμε τα ακόλουθα:
Επί σχετικού ερωτήματος της Διεύθυνσης Ιδιωτικής Εκπαίδευσης με τη συνημμένη υπ` αριθμ. 521/2000 γνωμοδότηση Ν.Σ.Κ. έγινε δεκτό ότι οι ρυθμίσεις του άρθρου 53 παρ. 2 περ. α` του ν. 2721/1999 ισχύουν για τακτικούς ιδιωτικούς εκπαιδευτικούς της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, που ασκούν κανονικά τα εκπαιδευτικά τους καθήκοντα και δεν έχουν εφαρμογή στις αναπληρώτριες ή ωρομίσθιες και ότι στις εκπαιδευτικούς αυτές εφαρμόζονται οι διατάξεις της εργατικής νομοθεσίας.
Τα ανωτέρω ισχύουν και για τις αναπληρώτριες εκπαιδευτικούς της δημόσιας εκπαίδευσης και συνεπώς στο τιθέμενο ερώτημα αρμόζει αρνητική απάντηση.


Αποσυνδεδεμένος bambino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση και εγκυμοσυνη
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 06:41:26 μμ »
Vickym ευχαριστω παρα πολυ!!!!

Αποσυνδεδεμένος anni_e

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση και εγκυμοσυνη
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 06:51:18 μμ »
Θα ηθελα να με βοηθησει καποιος!!!! Ειμαι εγκυος στον 9ο μηνα (38η βδομαδα). Τι γινεται σε περιπτωση που με καλεσουν αναπληρωτρια?
Δεν μπορω να μετακινηθω λογω της προχωρημενης εγκυμοσυνης. Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση? Παρουσιαζομαι οταν τελειωσει η αδεια τοκετου? Ελπιζω να υπαρχει καποια με αναλογη περιπτωση και να με κατατοπισει....ευχαριστω!

Έχω την εντύπωση ότι μπορεί να παρουσιαστεί αντιπρόσωπός σου και να κάνει την ανάληψη υπηρεσίας! Φυσικά άμα σε καλέσουν 8α πάρεις τηλ στο γραφείο να τους ενημερώσεις και φυσικά θα σου πουν και οι ίδιοι. Πρόπερσυ στο γραφείο του Κιλκίς που είχα παρουσιαστεί μια κοπέλα ήταν εγχειρισμένη και παρουσιάστηκε ο σύζυγός της. Όλα κύλησαν νορμάλ!

Να σας πω κι ένα κουφό γιατί έχω φρικάρει!!!! Πηγαινοέρχομαι 2 χρόνια αναπληρώτρια στο νομό Κιλκίς με βάση τη Θεσσαλονίκη. Φέτος που είμαι έγκυος 2 μηνών ζήτησα κοντινή τοποθέτηση για ευνόητους λόγους! Και όμως με τοποθέτησαν βρε παιδιά πιο μακρυά από τις προηγούμενες 2 χρονιές που υπηρετώ! Με τοποθέτησαν σε δυσπρόσιτο, σχεδόν σύνορα, 1,30 ώρα δρόμος!!!!! Φυσικά είπα το διευθυντή ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πηγαινοέρχομαι με το αυτοκίνητο τόσο μακρυά μέσα στο χειμώνα με χιόνια, βροχές, φορτηγά όντας έγκυος!!! Τώρα σκέφτομαι να βγω σε άδεια, παρόλο που θέλω να δουλέψω απίστευτα πολύ.....Τι να πω...

Αποσυνδεδεμένος bambino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση και εγκυμοσυνη
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 07:02:46 μμ »
Ελεγα μηπως γινοταν μεσω πρωτοβαθμιας....να παρουσιαστω, δηλαδη, στην πρωτοβαθμια της περιοχης μου και να συννενοηθουν μεταξυ τους (τρεχα Γιαννη γυρευε!!!). Οσο για τον αντιπροσωπο δεν ειναι ευκολο, αναλογα την περιοχη! Ας με παρουν και κατι θα γινει...απλα το εχω εννοια.
Anni-e σου προτεινω να παρεις μια ωραιοτατη αδεια γιατι η περιοδος της εγκυμοσυνης ειναι η πιο ομορφη και ειναι κριμα να ταλαιπωρησε! Καλα ειναι να εισαι ξεκουραστη και οσο το δυνατον λιγοτερο αγχωμενη! Με το καλο να ερθει το μωρακι σου....

Αποσυνδεδεμένος anni_e

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση και εγκυμοσυνη
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 04:22:53 πμ »
Ελεγα μηπως γινοταν μεσω πρωτοβαθμιας....να παρουσιαστω, δηλαδη, στην πρωτοβαθμια της περιοχης μου και να συννενοηθουν μεταξυ τους (τρεχα Γιαννη γυρευε!!!). Οσο για τον αντιπροσωπο δεν ειναι ευκολο, αναλογα την περιοχη! Ας με παρουν και κατι θα γινει...απλα το εχω εννοια.
Anni-e σου προτεινω να παρεις μια ωραιοτατη αδεια γιατι η περιοδος της εγκυμοσυνης ειναι η πιο ομορφη και ειναι κριμα να ταλαιπωρησε! Καλα ειναι να εισαι ξεκουραστη και οσο το δυνατον λιγοτερο αγχωμενη! Με το καλο να ερθει το μωρακι σου....

Συναδελφος  που την ειχαν καλεσει στον 9 μηνα τα ειχε  κανει  όλα δια αλληλογραφιας!!Την ειχαν καλεσει σε νησί!!!  Φυσικα αυτο εγινε πολύ παλιοτερα οποτε σήμερα εχουμε φαχ, μειλ  κτλ. Οι αναπληρωτές δε δικαιούνται άδεια ανατροφής...δυστυχώς!!! Μόνο στον ιδιωτικό..
Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου κιεσύ με το καλό!!Η αλήθεια είναι ότι απο  εχ8ες που εγινε ολο το σκηνικο δεν είμαι σε ηρεμία, έχω αγχωθεί, ζαλίζομαι. Πλέον σκέφτομαι σοβαρα την άδεια, αλλά πως μπορώ να μάθω ποιο το επίδομα που θα παίρνω από το ικα,  ηιατι καπου διανβασα μια συναδελφος επαιρνε περιπου 350...!!! Εν τω μεταξύ ακομα δεν προλάβαμε να κάνουμε τον πολιτικό και δεν ξερω ποσο ρόλο παίζει και αυτο!!!Αν γνωρίζει κάποιος σχετικές λεπτομέρειες αν εχει την καλοσύνη ας  μας ενημερώσει.. :)

Αποσυνδεδεμένος bambino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση και εγκυμοσυνη
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 08:49:48 πμ »
Anni e ελπιζω να γινεται με αλληλογραφια!
Τωρα ο γαμος δε μετραει καθολου.Ποιο επιδομα εννοεις απο το ΙΚΑ? Οταν βγαινεις σε ανναρωτικη παιρνεις ενα ποσο απο το ΙΚΑ αλλα καλυτερα ρωτα στο ΙΚΑ. Οταν θα βγεις σε αδεια κυησης και λοχειας (56 μερες πριν την ΠΗΤ και 63 μερες μετα τον τοκετο) θα παρεις ενα ποσο που αντιστοιχει , περιπου, σε 4 μισθους. Εγω πηρα τα μισα χρηματα στον 7ο μηνα και τα υπολοιπα θα τα παρω μετα τη γεννα. Επλιζω να βοηθησα!

Αποσυνδεδεμένος georgiasamar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση και εγκυμοσυνη
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 10:10:27 πμ »
anni_e με αγχωσες!και εγω περιμενω να με καλεσουν και ειμαι 5 μηνων εγγυος!πιστευα οτι υπηρχε μια διαφορετικη μεταχειρηση για τις εγγυμονουσες.γιατι δεν παιρνεις ενα χαρτι απο τον γιατρο σου οτι δεν επιτρεπονται οι μετακινησεις σε μακρυνες αποστασεις ή κατι τετοιο [ισως επαπειλουμενη κυηση]δεν ξερω βεβαια αν θα γινει και κατι.ενημερωσε μας να γνωριζουμε οτι και αν κανεις. αντε με το καλο και εσυ και η vansessa τα μωρακια σας ;)

Αποσυνδεδεμένος bambino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση και εγκυμοσυνη
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 10:27:32 πμ »
Αν μπεις στους "Αναπληρωτες" υπαρχει θεμα " Αδεια επαπειλουμενη κυησης αναπληρωτων". Λογικα εκει θα βρεις κατι χρησιμο. Ευχαριστω για τις ευχες και εσυ με το καλο!!!

Αποσυνδεδεμένος Nicole06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση και εγκυμοσυνη
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 10:32:59 πμ »
Ξερετε αν δικαιουμαι αδεια ανατροφης? Λογικα οχι....
Εσύ όχι, αλλά ο σύζυγός ναι. Έτσι έκανα εγώ αφού δεν την δικαιούμουνα. Τώρα θα μου πεις ότι είχα περιθώριο 4 χρόνια. Προτίμησα να μην αφήσω το μωρό τόσο μικρό σε ξένα χέρια. Νομίζω είναι η καλύτερη λύση να την πάρει ο σύζυγος

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 503
Σύνολο: 514

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.