*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωση και εγκυμοσυνη  (Αναγνώστηκε 8680 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bambino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση και εγκυμοσυνη
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 10:39:55 πμ »
Ξερετε αν δικαιουμαι αδεια ανατροφης? Λογικα οχι....
Εσύ όχι, αλλά ο σύζυγός ναι. Έτσι έκανα εγώ αφού δεν την δικαιούμουνα. Τώρα θα μου πεις ότι είχα περιθώριο 4 χρόνια. Προτίμησα να μην αφήσω το μωρό τόσο μικρό σε ξένα χέρια. Νομίζω είναι η καλύτερη λύση να την πάρει ο σύζυγος
Εννοειται οτι θα την παρει ο συζυγος μου....αλλα δεν το βλεπω τελικα να με παιρνουν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωση και εγκυμοσυνη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:51:13 »

Αποσυνδεδεμένος anni_e

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση και εγκυμοσυνη
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 06:21:33 μμ »
Καλησπέρα!
Λοιπόν, πήγα σήμερα στο Κέντρο Μητέρας και Παιδιού στο Ικα της περιοχής μου. Πρώτη φορά. Ευτυχώς ο γιατρός συνεργάστηκε με λίγο πίεση, καθώς του εξήγησα την κατάσταση. Με είδε ότι δεν ήμουν και πολύ καλά, με ηρέμησε και μου εδωσε μια ιατρική βεβαίωση για τις μακρινές αποστάσεις.
Πήγα στο Διευθυντή,  οπου του εξήγησα την κατάσταση. Ο άνθρωπος έδειξε την αυτονόητη κατανόηση και με τοποθέτησε σε κοντινή περιοχή. Φυσικά δεν ειχε ενημερωθεί απο κανεναν για την κατάστασή μου, παρόλο που όταν έκανα ανάληψη υπηρεσίας το ειχα αναφέρει στην προϊσταμένη και σε έναν αιρετό! Ο Διευθυντής εν τωμεταξύ είχε δώσει εντολή να πηγαίνουμε σ' αυτον πριν καταθεσουμε τα χαρτιά μας και φυσικά κανείς δε μας ενημέρωσε!!!!!!
Για το οτιδήποτε να πηγαίνεται αμέσως στο Διευθυντή εκπαίδευσης!!!!! Μην εμπιστεύεστε τρίτους!

Στο γραφείο υπήρχαν περιπτώσεις με αναπληρώτριες που ειτε γεννάνε στα κοντά, είτε είναι λεχώνες, ειτε είναι σε μήνα που δε μπορούν να παρουσιαστούν! Έστειλαν έγγραφο στο Υπουργείο και περιμένουν απάντηση σχετικά με τις περιπτώσεις αυτές, όπου οι κοπέλες δε γινεται εκ των πραγμάτων να παρουσιαστουν για 10 μερες στην τάξη, ώστε να πάρουν τις άδειες που δικαιούνται!! Μου είπε ο υπεύθυνος ότι σύμφωνα με το νόμο αν δεν δουλέψουν εστω και 10 μερες για να δικαιούνται την άδεια θα πρέπει να παραιτηθούν!!!
ΦΥσικά ούτε το γραφείο ΄θέλει κάτι τέτοιο ούτε και οι ίδιες οι κοπέλες....
Δύσκολα τα πράγματα για τις αναπληρώτριες, άνθρωποι είμαστε, όχι σίδερο! Είναι δυνατόν να πρέπει να κλείσουμε 10 μερες???
Κάποια πράγματα απαράδεκτα.....
Ελπίζω να βοήθησα! Καλό κουράγιοο σε όλες και καλή λευτεριά  :)

Αποσυνδεδεμένος setherial

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση και εγκυμοσυνη
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 06:24:27 μμ »
Αυτές οι τυπικότητες θα μας φάνε ...

Αποσυνδεδεμένος anni_e

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση και εγκυμοσυνη
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 06:26:45 μμ »
Θα ηθελα να με βοηθησει καποιος!!!! Ειμαι εγκυος στον 9ο μηνα (38η βδομαδα). Τι γινεται σε περιπτωση που με καλεσουν αναπληρωτρια?
Δεν μπορω να μετακινηθω λογω της προχωρημενης εγκυμοσυνης. Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση? Παρουσιαζομαι οταν τελειωσει η αδεια τοκετου? Ελπιζω να υπαρχει καποια με αναλογη περιπτωση και να με κατατοπισει....ευχαριστω!

Μην αγχώνεσαι..Όταν θα ρθει η ώρα απλά να ξέρεις είναι στο χέρι του Διευθυντή Εκπαίδευσης και στην ανθρωπιά που εχει...Άμα θέλουν αυτοί κάνουν λίγο και τα στραβά μάτια, ώστε να δηλώνουν κανονικά ότι παρουσιάζεσαι τις 10 πρώτες μέρες (συμπεριλαμβάνονται και τα σκ)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωση και εγκυμοσυνη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:51:13 »

Αποσυνδεδεμένος anni_e

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση και εγκυμοσυνη
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 06:33:31 μμ »
anni_e με αγχωσες!και εγω περιμενω να με καλεσουν και ειμαι 5 μηνων εγγυος!πιστευα οτι υπηρχε μια διαφορετικη μεταχειρηση για τις εγγυμονουσες.γιατι δεν παιρνεις ενα χαρτι απο τον γιατρο σου οτι δεν επιτρεπονται οι μετακινησεις σε μακρυνες αποστασεις ή κατι τετοιο [ισως επαπειλουμενη κυηση]δεν ξερω βεβαια αν θα γινει και κατι.ενημερωσε μας να γνωριζουμε οτι και αν κανεις. αντε με το καλο και εσυ και η vansessa τα μωρακια σας ;)

Να μην αγχώνεσαι..Το χαρτί του γιατρού είναι ισχυρό όπλο. Απλά να το έχεις έτοιμο εφόσον περιμένεις να σε καλέσουν.
Εγώ θεώρησα αυτονόητη την κατανόηση που επρεπε να δείξουν, αλλά έκανα λάθος. Εδώ δε μπορούν να συννενοηθούν μεταξύ τους μέσα σ' ένα γραφείο, εξαιτίας πολλών αλλαγών, που φυσικά εμάς δε μας ενδιαφέρει. Ειδάλλως θα είχα το χαρτί του γιατρού από την αρχή και δε θα έτρεχα τελευταία στιγμή  :)

Αποσυνδεδεμένος setherial

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση και εγκυμοσυνη
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 06:38:08 μμ »
Anni_e αν θέλεις απαντάς γιατί έγραψες ότι ήταν αρνητικός αρχικά ο γιατρός του ΙΚΑ?

Αποσυνδεδεμένος georgiasamar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση και εγκυμοσυνη
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 06:42:07 μμ »
anni_e αντε μπραβο βρε κοελα μου ευτυχως που τακτοποιηθηκε γρηγορα το θεμα σου.ευχαριστουμε που μας ειπες τι εκανες για να ξερουμε και εμεις τι χρειαζεται να κανουμε!να σαι καλα.καλη σχολικη χρονια και να προσεχεις τον εαυτο σου  :D

Αποσυνδεδεμένος Nicole06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση και εγκυμοσυνη
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 07:50:23 μμ »
Καλησπέρα!
Έστειλαν έγγραφο στο Υπουργείο και περιμένουν απάντηση σχετικά με τις περιπτώσεις αυτές, όπου οι κοπέλες δε γινεται εκ των πραγμάτων να παρουσιαστουν για 10 μερες στην τάξη, ώστε να πάρουν τις άδειες που δικαιούνται!! Μου είπε ο υπεύθυνος ότι σύμφωνα με το νόμο αν δεν δουλέψουν εστω και 10 μερες για να δικαιούνται την άδεια θα πρέπει να παραιτηθούν!!!
ΦΥσικά ούτε το γραφείο ΄θέλει κάτι τέτοιο ούτε και οι ίδιες οι κοπέλες....
Δύσκολα τα πράγματα για τις αναπληρώτριες, άνθρωποι είμαστε, όχι σίδερο! Είναι δυνατόν να πρέπει να κλείσουμε 10 μερες???
Κάποια πράγματα απαράδεκτα.....
Ελπίζω να βοήθησα! Καλό κουράγιοο σε όλες και καλή λευτεριά  :)

Μην τρελαθώ.Είναι υποχρεωμένοι να δώσουν τις άδειες λοχείας και κύησης αμέσως μόλις γίνει η ανάληψη υπηρεσίας.Απλά αν έχεις δουλέψει 10 ημέρες παίρνεις κάποια παραπάνω χρήματα απο τον ΟΑΕΔ.

Αποσυνδεδεμένος Nicole06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση και εγκυμοσυνη
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 07:56:27 μμ »
Δ2/116333/22-10-2003 ΥΠ.Ε.Π.Θ.
Πληροφορίες σχετικά με άδειες - ωράριο διδασκαλίας μητέρων εκπαιδευτικών προσωρινών αναπληρωτριών
Ύστερα από τη δημοσίευση του ν. 3149/02 σας πληροφορούμε τα παρακάτω:
Στις προσωρινές αναπληρώτριες εκπαιδευτικούς χορηγείται άδεια μητρότητας 17 εβδομάδες. Από το διάστημα αυτό, 8 εβδομάδες θα χορηγούνται υποχρεωτικά πριν από την πιθανή ημερομηνία του τοκετού (άδεια τοκετού) και οι υπόλοιπες 9 εβδομάδες μετά τον τοκετό (άδεια λοχείας).
Σε περίπτωση που ο τοκετός γίνει σε χρόνο μεταγενέστερο από αυτόν που είχε αρχικά πιθανολογηθεί, η άδεια παρατείνεται μέχρι την πραγματική ημερομηνία του τοκετού ^χωρίς η παράταση αυτή να συνεπάγεται την αντίστοιχη μείωση της άδειας που δικαιούται να λάβει η αναπληρώτρια εκπαιδευτικός. Αυτό σημαίνει ότι σε αυτή ειδικά την περίπτωση, η συνολική άδεια τοκετού υπερβαίνει τις 17 εβδομάδες. Αν όμως ο τοκετός γίνει σε χρόνο προγενέστερο από αυτόν που είχε στην αρχή πιθανολογηθεί, το υπόλοιπο της άδειας θα χορηγείται υποχρεωτικά μετά τον τοκετό, ώστε να εξασφαλίζεται χρόνος συνολικής άδειας 17 εβδομάδων (άρθρο 11 του Ν.2874/2000).
Στις μητέρες προσωρινές αναπληρώτριες εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας, δευτεροβάθμιας και εκκλησιαστικής εκπαίδευσης χορηγείται μειωμένο διδακτικό ωράριο. Η μείωση θα ισχύει από την ημέρα γέννησης του τέκνου και εφόσον αυτό βρίσκεται σε ζωή και δεν θα είναι μεγαλύτερη των δύο ωρών εβδομαδιαίως για τα δύο πρώτα ημερολογιακά έτη (άρθρο 13 παρ. 45 περ. γ σε συνδυασμό με το άρθρο 30 παρ. 14 του ν. 2083/92 Η εννεάμηνη άδεια με αποδοχές για ανατροφή παιδιού χορηγείται μόνο σε μητέρες τακτικές εκπαιδευτικούς.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση και εγκυμοσυνη
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 07:59:39 μμ »
Δ2/116333/22-10-2003 ΥΠ.Ε.Π.Θ.
Πληροφορίες σχετικά με άδειες - ωράριο διδασκαλίας μητέρων εκπαιδευτικών προσωρινών αναπληρωτριών
Ύστερα από τη δημοσίευση του ν. 3149/02 σας πληροφορούμε τα παρακάτω:
Στις προσωρινές αναπληρώτριες εκπαιδευτικούς χορηγείται άδεια μητρότητας 17 εβδομάδες. Από το διάστημα αυτό, 8 εβδομάδες θα χορηγούνται υποχρεωτικά πριν από την πιθανή ημερομηνία του τοκετού (άδεια τοκετού) και οι υπόλοιπες 9 εβδομάδες μετά τον τοκετό (άδεια λοχείας).
Σε περίπτωση που ο τοκετός γίνει σε χρόνο μεταγενέστερο από αυτόν που είχε αρχικά πιθανολογηθεί, η άδεια παρατείνεται μέχρι την πραγματική ημερομηνία του τοκετού ^χωρίς η παράταση αυτή να συνεπάγεται την αντίστοιχη μείωση της άδειας που δικαιούται να λάβει η αναπληρώτρια εκπαιδευτικός. Αυτό σημαίνει ότι σε αυτή ειδικά την περίπτωση, η συνολική άδεια τοκετού υπερβαίνει τις 17 εβδομάδες. Αν όμως ο τοκετός γίνει σε χρόνο προγενέστερο από αυτόν που είχε στην αρχή πιθανολογηθεί, το υπόλοιπο της άδειας θα χορηγείται υποχρεωτικά μετά τον τοκετό, ώστε να εξασφαλίζεται χρόνος συνολικής άδειας 17 εβδομάδων (άρθρο 11 του Ν.2874/2000).
Στις μητέρες προσωρινές αναπληρώτριες εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας, δευτεροβάθμιας και εκκλησιαστικής εκπαίδευσης χορηγείται μειωμένο διδακτικό ωράριο. Η μείωση θα ισχύει από την ημέρα γέννησης του τέκνου και εφόσον αυτό βρίσκεται σε ζωή και δεν θα είναι μεγαλύτερη των δύο ωρών εβδομαδιαίως για τα δύο πρώτα ημερολογιακά έτη (άρθρο 13 παρ. 45 περ. γ σε συνδυασμό με το άρθρο 30 παρ. 14 του ν. 2083/92 Η εννεάμηνη άδεια με αποδοχές για ανατροφή παιδιού χορηγείται μόνο σε μητέρες τακτικές εκπαιδευτικούς.


δικαιούσαι μετά,όντας μόνιμη,άδεια ανατροφής αν έχεις κάνει χρήση,όντας αναπληρώτρια,του μειωμένου ωραρίου;

Αποσυνδεδεμένος Nicole06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση και εγκυμοσυνη
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 08:39:15 μμ »
δικαιούσαι μετά,όντας μόνιμη,άδεια ανατροφής αν έχεις κάνει χρήση,όντας αναπληρώτρια,του μειωμένου ωραρίου;
[/quote]

Απ'όσο γνωρίζω απο τη στιγμή που κάνεις χρήση τη μείωση ωραρίου δεν μπορείς να πάρεις και την άδεια ανατροφής ή αντίστροφα.πρέπει να επιλέξεις.Δεν έχει σημασία αν μονιμοποιηθείς.Είναι όμως κάτι που δεν μπορώ να το πω με απόλυτη σιγουριά.
Οι μητέρες τακτικοί εκπαιδευτικοί μπορούν να επιλέξουν την άδεια των εννέα (9) μηνών με αποδοχές (άρθρο 53 παρ. 2 του Ν.2683/99) ή τις διευκολύνσεις που προβλέπονται για τις μητέρες εκπαιδευτικούς από τις διατάξεις της παρ. 8 του άρθρου 13 του Ν.1566/85 και του άρθρου 30 του Ν.2083/92.

Αποσυνδεδεμένος anni_e

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση και εγκυμοσυνη
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 07:04:38 μμ »
Anni_e αν θέλεις απαντάς γιατί έγραψες ότι ήταν αρνητικός αρχικά ο γιατρός του ΙΚΑ?


Μου είπε να πήγαινα απο τη γυναικολόγο (ιδιώτης) μου να πάρω χαρτί βεβαίωσης κτλ και ότι έχει την ίδια ισχύ με το δικό του που είναι ικα. Βέβαια το ήθελα εκείνο το πρωί για να πάω στο διευθυντή. Κάποιοι στο ικα δεν εξυπηρετούν γιατι θελουν να πας στο ιδιωτικό τους  ;)

Όσο για την άδεια σου τη δίνουν υποχρεωτικά, αφου πρώτα κλεισουμε 10 εργάσιμες!! Εδώ σε αυτό το τόπικ, στη σελίδα 1 η vickim παραθετει ακριβώς την αναλυτική ισχύουσα νομοθεσία, όπου και σημειώνεται ότι οι αναπληρωτές δε δικαιούμαστε μειωμένο ωράριο...  :-\ ούτε άδεια ανατροφής! Το μειωμένο ισχύει για τις ιδιωτικούς εκαιδευτικούς....και την άδεια ανατρποφής για τις μόνιμες..

Αποσυνδεδεμένος setherial

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση και εγκυμοσυνη
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 09:58:45 μμ »
Mου είπε να πήγαινα απο τη γυναικολόγο (ιδιώτης) μου να πάρω χαρτί βεβαίωσης κτλ και ότι έχει την ίδια ισχύ με το δικό του που είναι ικα. Βέβαια το ήθελα εκείνο το πρωί για να πάω στο διευθυντή. Κάποιοι στο ικα δεν εξυπηρετούν γιατι θελουν να πας στο ιδιωτικό τους  ;)

Όσο για την άδεια σου τη δίνουν υποχρεωτικά, αφου πρώτα κλεισουμε 10 εργάσιμες!! Εδώ σε αυτό το τόπικ, στη σελίδα 1 η vickim παραθετει ακριβώς την αναλυτική ισχύουσα νομοθεσία, όπου και σημειώνεται ότι οι αναπληρωτές δε δικαιούμαστε μειωμένο ωράριο...  :-\ ούτε άδεια ανατροφής! Το μειωμένο ισχύει για τις ιδιωτικούς εκαιδευτικούς....και την άδεια ανατρποφής για τις μόνιμες..
[/quote]

Μα θα μας τρελλάνουν έμενα ούτε καν την είδε την βεβαίωση του γυναικολόγου μου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158547
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 356
Σύνολο: 372

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.