*

Αποστολέας Θέμα: Δικαίωμα αλλαγής επιλογής μαθήματος στη β' λυκείου  (Αναγνώστηκε 916 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Δικαίωμα αλλαγής επιλογής μαθήματος στη β' λυκείου
« στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 01:44:51 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι, απευθύνομαι ως επί το πλείστον στους μόνιμους, εφ' όσον γνωρίζουν.

Έχω μια ανιψιά που πηγαίνει στη β' λυκείου. Η ίδια, μαζί με μια άλλη συμμαθήτριά της, ενώ πέρυσι παρακολουθούσαν ως επιλογή το μάθημα των γαλλικών, κατά το τέλος του προηγούμενου σχ. έτους δήλωσαν αλλαγή επιλογής μαθήματος, με την προοπτική να μην παρακολουθήσουν και στη β' λυκείου γαλλικά.
Εχθές όμως ο δ/ντης είπε και στις δυο ότι θα παρακολουθήσουν υποχρεωτικά γαλλικά, παρότι και οι δυο είχαν δηλώσει αλλαγή προτίμησης, γιατί διαφορετικά δεν μπορεί να συγκροτηθεί τμήμα γαλλικών.

Έχω την εντύπωση, ότι από τη στιγμή που η ανιψιά μου και η συμμαθήτριά της εγκαίρως, πριν τη λήξη του προηγούμενου σχ. έτους δήλωσαν αλλαγή προτίμησης, δεν είναι και υπεύθυνες που χωρίς την παρουσία τους δε συμπληρώνεται ο αριθμός, προκειμένου να δημιουργηθεί τμήμα γαλλικών. Η ερώτησή μου είναι αν μπορεί τελικά ο δ/ντης να τις υποχρεώσει να παρακολουθήσουν το συγκεκριμένο μάθημα ή αν μπορούν να διεκδικήσουν το δικαίωμα να παρακολουθήσουν το άλλο μάθημα που έχουν επιλέξει, και για το οποίο έχει δημιουργηθεί κανονικά τμήμα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159795
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 417
Σύνολο: 424

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.152 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.