*

Αποστολέας Θέμα: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 107140 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #112 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 09:28:07 μμ »
Καλά θα κάνεις να πας στον ΟΑΕΔ να τους ενημερώσεις για αυτό που έχει γίνει, ώστε να μην έχεις κανένα πρόβλημα.
Όταν έχεις νέα ενημέρωσε το φόρουμ για αυτά που σου είπαν και τη διαδικασία επιστροφής χρημάτων που ακολούθησες!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:11:16 »

Αποσυνδεδεμένος Kalkapen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #113 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 12:59:04 μμ »
Λοιπόν πήγα σήμερα στον ΟΑΕΔ και μου είπαν ότι πρέπει να πηγαίνουμε και εμείς οι ίδιοι τελικά για τη διακοπή του επιδόματος, παρόλο που στην αρχή του έτους είχαν πει ότι δεν χρειάζεται πλέον και ότι όλα θα γίνονται αυτόματα.
Μου ζήτησαν την πρόσληψή μου (την οποία δεν είχα μαζί μου γιατί δεν την έβρισκα πουθενά), τη βρήκε όμως η κοπέλα στο σύστημα -λεφτά ήταν να τους δώσω, δεν την έπαιρνε να με γυρίσει σπίτι :-), εκτύπωσε 1 χαρτί με το ποσό που έπρεπε να επιστρέψω στον ΟΑΕΔ, με έστειλε για υπογραφές στη Διευθύντρια και μετά σε μια άλλη υπάλληλο η οποία έβγαλε 1 ένταλμα πληρωμής (μέσω Εθνικής Τράπεζας) με το ποσό που έπρεπε να επιστρέψω και μου είπε ότι έχω 3 μέρες για να επιστρέψω τα χρήματα. Δυστυχώς δε γινόταν η διαδικασία μέσω e-banking οπότε πήγα Εθνική, έδωσα τα χρήματα που χρωστούσα και όλα τακτοποιήθηκαν!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #114 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 01:27:52 μμ »
Ωραία. Ευτυχώς ο ΟΑΕΔ θεώρησε ότι δεν πρέπει να υπάρξουν επιπτώσεις, γιατί διέκρινε ότι δεν ήταν υπαιτιότητά σου!
Πάλι καλά που ξεμπέρδεψες τόσο εύκολα! Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

Αποσυνδεδεμένος polis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #115 στις: Ιούνιος 25, 2014, 05:43:01 μμ »
Καλησπέρα,θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.Φέτος το καλοκαίρι θα βγω πρωτη φορά ταμείο ανεργιας(είμαι αναπληρωτής).Τον Αύγουστο θέλω να πάω συνοδός σε κατασκήνωση( 1-10/8 )  αλλά φέτος υπάρχει πιθανότητα να αλλάξει το εργασιακό καθεστώς και να γίνει  σύμβαση ορισμένου χρόνου.
Δεδομένου ότι το ταμείο θα ξεκινήσει 7 Ιουλίου,μπορώ να το διακόψω 1-10 Αυγούστου και να το συνεχίσω μετά;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:11:16 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #116 στις: Ιούνιος 25, 2014, 06:06:22 μμ »
Καλησπέρα polis.

Αν σου κάνουν σύμβαση ορισμένου χρόνου, είναι λογικό να κάνεις αναστολή του ταμείου ανεργίας.
Μετά τις 10 Αυγούστου θα πας στον ΟΑΕΔ με τη λήξη της σύμβασης και θα κάνεις ξανά αίτηση για συνέχιση.
Το πιο πιθανό είναι ότι δε θα προλάβεις να πάρεις χρήματα από τον ΟΑΕΔ, πριν πας στην κατασκήνωση.
Κάπου στα μέσα Αυγούστου θα μπουν στο λογαριασμό σου λεφτά, που αντιστοιχούν στην περίοδο 7-31 Ιουλίου.

Αποσυνδεδεμένος polis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #117 στις: Ιούνιος 25, 2014, 06:55:07 μμ »
Ευχαριστώ Lasid!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #118 στις: Ιούνιος 25, 2014, 07:01:43 μμ »
Παρακαλώ polis!

Αποσυνδεδεμένος marianna1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #119 στις: Ιούνιος 28, 2014, 05:54:39 μμ »
Τα έχω ήδη υποβάλει τα δικαιολογητικά μου, απλά θα αργήσει να βγει η απόφαση και ήθελα να ξέρω!

Αποσυνδεδεμένος polis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #120 στις: Ιούνιος 30, 2014, 03:42:39 μμ »
Lasid,μας είπαν ότι στην κατασκήνωση πλεον θα έχουμε εργόσημο..Αλλάζει κάτι σε αυτά που που απάντησες πιο πριν?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #121 στις: Ιούνιος 30, 2014, 11:06:14 μμ »
Lasid,μας είπαν ότι στην κατασκήνωση πλεον θα έχουμε εργόσημο..Αλλάζει κάτι σε αυτά που που απάντησες πιο πριν?
Δεν έχει σημασία αν θα έχετε εργόσημο ή όχι. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι θα εργάζεσαι και δε θα είσαι άνεργος. Συνεπώς, όσα έγραψα παραπάνω, ισχύουν κανονικά. Ελπίζω να σας δώσουν λήξη σύμβασης στο τέλος.

Αποσυνδεδεμένος SOTOSLAV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #122 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 11:04:08 πμ »
ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΙ ειμαι μπερδεμενος και δεν βρισκω τελικα απαντηση στο προβλημα μου.
Ειμαι επιδοτουμενος ανεργος ΟΑΕΔ (εχω λαμβανειν ακομη 2 μηνες επιδοματων) και σημερα ξεκινω 3ωρη απασχοληση καθε ΠΕΜΠΤΗ σε ΔΙΕΚ (4 ΗΜΕΡΕΣ ΤΟΝ ΜΗΝΑ 12 ΩΡΕΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ).
Η συμβαση στο ΙΕΚ μου ειπαν πως θα υπογραφει προς το τελος του εξαμηνου. Βεβαιωση αναθεσης αναληψης καθηκοντων δεν δινουν απο ΙΕΚ.
Οσον αφορα στην ασφαλιση ΙΚΑ μου ειπαν απο ΙΕΚ πως γινεται μονο ιατροφαρμακευτικη καλυψη και οχι κανονικο ενσημο.
Πειτε μου από ολα αυτα τα δεδομενα τι πρεπει να πραξω εγω σχετικα με τον ΟΑΕΔ (την ανεργια μου-καρτα, αλλα και το υπολοιπο της επιδοτησης μου).
Να κανω κινηση ενημερωσης του ΟΑΕΔ ή να τ αφησω το θεμα ως εχει μην ενημερωνοντας ;
Αν κανω ενημερωση στον ΟΑΕΔ τι χαρτι να τους παω για να γινει η αναστολη επιδοτησης, απο την στιγμη που στο ΙΕΚ δεν δινουν τιποτε (λογια διαυθυντη ΙΕΚ) ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #123 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 11:19:48 πμ »
Ωραία..Να ρωτήσω και κάτι άλλο αν μας προσλάβουν σε ΙΕΚ και είμαστε στο ταμείο ανεργίας πρέπει να το κόψουμε;Το ιεκ στέλνει βεβαίωση στον ΟΑΕΔ;
Μια ερωτηση ..αν σε καλεσουν για σεμιναριο 50 ωρων..πρεπει να κανεις διακοπη στην καρτα ανεργιας..

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #124 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 11:29:23 πμ »
ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΙ ειμαι μπερδεμενος και δεν βρισκω τελικα απαντηση στο προβλημα μου.
Ειμαι επιδοτουμενος ανεργος ΟΑΕΔ (εχω λαμβανειν ακομη 2 μηνες επιδοματων) και σημερα ξεκινω 3ωρη απασχοληση καθε ΠΕΜΠΤΗ σε ΔΙΕΚ (4 ΗΜΕΡΕΣ ΤΟΝ ΜΗΝΑ 12 ΩΡΕΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ).
Η συμβαση στο ΙΕΚ μου ειπαν πως θα υπογραφει προς το τελος του εξαμηνου. Βεβαιωση αναθεσης αναληψης καθηκοντων δεν δινουν απο ΙΕΚ.
Οσον αφορα στην ασφαλιση ΙΚΑ μου ειπαν απο ΙΕΚ πως γινεται μονο ιατροφαρμακευτικη καλυψη και οχι κανονικο ενσημο.
Πειτε μου από ολα αυτα τα δεδομενα τι πρεπει να πραξω εγω σχετικα με τον ΟΑΕΔ (την ανεργια μου-καρτα, αλλα και το υπολοιπο της επιδοτησης μου).
Να κανω κινηση ενημερωσης του ΟΑΕΔ ή να τ αφησω το θεμα ως εχει μην ενημερωνοντας ;
Αν κανω ενημερωση στον ΟΑΕΔ τι χαρτι να τους παω για να γινει η αναστολη επιδοτησης, απο την στιγμη που στο ΙΕΚ δεν δινουν τιποτε (λογια διαυθυντη ΙΕΚ) ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Τον ΟΑΕΔ τον ενημερώνεις απλά προφορικά και σου κόβει το επίδομα. Αν δε το κάνεις, όταν ο ΟΑΕΔ δει (και σίγουρα θα το δει γιατί οι κύριοι αυτοί συνεχώς διασταυρώνουν τα επιδόματα με τα ένσημα ) ότι σου έχουν μπει ένσημα τον Οκτώβρη, το Νοέμβρη κτλ., τότε το λιγότερο που μπορείς να πάθεις είναι να σου ζητήσει τα ποσά του επιδόματος πίσω.

Αποσυνδεδεμένος SOTOSLAV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #125 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 11:34:40 πμ »
Τον ΟΑΕΔ τον ενημερώνεις απλά προφορικά και σου κόβει το επίδομα. Αν δε το κάνεις, όταν ο ΟΑΕΔ δει (και σίγουρα θα το δει γιατί οι κύριοι αυτοί συνεχώς διασταυρώνουν τα επιδόματα με τα ένσημα ) ότι σου έχουν μπει ένσημα τον Οκτώβρη, το Νοέμβρη κτλ., τότε το λιγότερο που μπορείς να πάθεις είναι να σου ζητήσει τα ποσά του επιδόματος πίσω.
PIPIS75 ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΠΩΣ ΘΑ ΚΟΛΛΗΘΕΙ ΕΝΣΗΜΟ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ; Οπως γραφω μου ειπαν απο ΙΕΚ πως υπαρχει μονο ιατροφαρμακευτικη καλυψη.
Σιγουρα δηλαδη αργοτερα μεσω της ΑΠΔ θα φανουν ενσημα ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ,ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ κλπ στον λογαριασμο μου στο ΙΚΑ και θα μπορουν να το δουν απο ΟΑΕΔ ή δεν θα γινει κατι τετοιο δηλαδη δεν θα εχω ενσημο-ασφαλιση κανονικη κι ετσι δεν χρειαζεται να ενημερωσω τον ΟΑΕΔ;
ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ;
PIPIS75 ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 357
Σύνολο: 357

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.