*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ 60 - Θα πάρει άλλους αναπληρωτές ειδικής?  (Αναγνώστηκε 28653 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FOX85

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 296
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60 - Θα πάρει άλλους αναπληρωτές ειδικής?
« Απάντηση #84 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 11:43:43 πμ »
lete na vgei b fasi eidikis tin epomeni evdomada? exete akousei kati?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ 60 - Θα πάρει άλλους αναπληρωτές ειδικής?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:41:23 »

Αποσυνδεδεμένος setherial

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60 - Θα πάρει άλλους αναπληρωτές ειδικής?
« Απάντηση #85 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 12:07:53 μμ »
Μα η β΄φάση βγήκε και πήραν 58 άτομα ειδικής.

Αποσυνδεδεμένος FOX85

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 296
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60 - Θα πάρει άλλους αναπληρωτές ειδικής?
« Απάντηση #86 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 12:10:26 μμ »
ayto itan anexartito programma

Αποσυνδεδεμένος eam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60 - Θα πάρει άλλους αναπληρωτές ειδικής?
« Απάντηση #87 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 05:21:50 μμ »
Καλησπέρα!Με είχαν καλέσει στην γενική α΄φάση παρουσιάστηκα και μετα με κάλεσαν και στην ειδική α φάση, μιλήσα με το Υπουργείο (και γενική και ειδική αγωγή για σιγουριά) και παραιτήθηκα απο τη γενική και πήγα στην ειδική.Στο Υπουργείο μου είχαν πει οτι κάνεις  την αλλαγή χωρις κυρώσεις και οτι απο φέτος μπορείς να κάνεις και αλλαγη απο ειδική σε γενική.Δεν πιστεύω να έχει αλλάξει κατι ως τώρα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ 60 - Θα πάρει άλλους αναπληρωτές ειδικής?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:41:23 »

Αποσυνδεδεμένος vatraxaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60 - Θα πάρει άλλους αναπληρωτές ειδικής?
« Απάντηση #88 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 05:23:55 μμ »
καλησπέρα!! έκανα ερώτηση στον Καψαλάκη και μου είπε οτι μέσα σ αυτή τη βδομάδα κάτι να περιμένουμε..επίσης οτι έθεσε θέμα στο συμβούλιο του να πάρουν νηπιαγωγούς ειδικής στα ειδικά δημοτικά σχολεία που έχουν ακόμα κενά και όχι να βάλουν εκεί δάσκαλους γενικής που δεν έχουν καμία επιμόρφωση ως προς την ειδική αγωγή. θεωρεί οτι αν και νηπιαγωγοί θα τα καταφέρουμε καλύτερα...

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΕ 60 - Θα πάρει άλλους αναπληρωτές ειδικής?
« Απάντηση #89 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 05:29:13 μμ »
Yπουργος πρωτοβαθμιας ο Καψαλάκης. Α ρε γλέντια.

Αποσυνδεδεμένος μαιρη567

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60 - Θα πάρει άλλους αναπληρωτές ειδικής?
« Απάντηση #90 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 05:41:35 μμ »
οι νηπιαγωγοι εχουν εκπαιδευτει για να διδασκουν στα νηπιαγωγια και οι δασκαλοι στα δημοτικα. ο καθενας πρεπει να ασχολειται με το αντικειμενο του με αυτη τη λογικη να μπουν οι δασκαλοι στα νηπιαγωγια

Αποσυνδεδεμένος vatraxaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60 - Θα πάρει άλλους αναπληρωτές ειδικής?
« Απάντηση #91 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 05:47:37 μμ »
στο ιδιωτικό σχολείο μπορούμε να διδάξουμε μέχρι δευτέρα δημοτικού. επίσης μιλάμε για ειδικό σχολείο και όχι για γενικό δημοτικό με τάξη ένταξης..τα παιδιά που φοιτούν στα ειδικά σχολεία νοητικά και γνωστικά είναι πιο κάτω από την ηλικία τους..και μπορούμε αν εχουμε γνώσεις να αντεπεξέλθουμε..και αν γίνει αυτό θα είναι καλο γιατί θα μας πάρει όλες...οπότε να εύχεστε να το δεχτούν και όχι να γκρινιάζουμε πάλι...

Αποσυνδεδεμένος μαιρη567

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60 - Θα πάρει άλλους αναπληρωτές ειδικής?
« Απάντηση #92 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 05:54:31 μμ »
κανεις μεγαλο λαθος.οι νηπιαγωγοι ειναι καταλληλοι για ηλικιες μεχρι 5 ετων. το γεγονος οτι μπορουν να διδαξουν σε ιδιωτικο δημοτικο σχολειο συμβαινει τα τελευται χρονια λογω ελλειψης δασκαλων. αυτο ομως γινεται απο αναγκη, δεν σημαινει οτι εναι καταλληλιυ για το δημοτικο. ο καθενας στον τομεα του........οι δασκαλοι για τα δημοτικα, οι νηπιαγωγοι για τα νηπιαγωγια

Αποσυνδεδεμένος vatraxaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60 - Θα πάρει άλλους αναπληρωτές ειδικής?
« Απάντηση #93 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 06:07:21 μμ »
καλά συνάδελφε εσένα αν σε καλέσουν να μην αποδεχτείς..αν όμως έχεις πάρει σοβαρά την ειδική αγωγή θα δεις οτι τα παιδιά με ειδικές δυνατότητες αποδοχή χρειάζονται και αγάπη ανεξαρτήτου ηλικίας..

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3694
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60 - Θα πάρει άλλους αναπληρωτές ειδικής?
« Απάντηση #94 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 06:24:50 μμ »
καλά συνάδελφε εσένα αν σε καλέσουν να μην αποδεχτείς..αν όμως έχεις πάρει σοβαρά την ειδική αγωγή θα δεις οτι τα παιδιά με ειδικές δυνατότητες αποδοχή χρειάζονται και αγάπη ανεξαρτήτου ηλικίας..

Επειδή, λοιπόν, εγώ έχω πάερι στα σοβαρά την ειδική αγωγή, μπορώ να σου πω ότι τα παιδιά με ΕΑ χρειάζονται εκπαιδευτικό με πολλές γνώσεις, πολύ φαντασία, επιμονή, υπομονή και εξειδίκευση σε μια ηλικιακή ομάδα. Όσο πιο πολλές ηλικίες πάει να διδάξει τόσο πιο "σαλάτα" θα τα κάνει, γιατί είναι φυσικό να μην μπορεί να ανταπεξέλθει!
Χρειάζονται αγάπη, αλλά χρειάζονται και "σκληράδα" και πειθαρχία, αυστηρούς κανόνες που δεν αλλάζουν. Αν πας μόνο με την αγάπη και το συναίσθημα το έχασες το παιχνίδι!
Και μην ξεχνάμε ότι παιδιά με ειδικές ανάγκες (και έτσι είναι η ορολογία και πίστεψε με έτσι θέλουν και τα ΑΜΕΑ να ονομάζονται για να μην κ΄ρυβονται πίσω από το δάχτυλο τους) δεν είναι μόνο τα παιδιά με νοητική καθυστέρηση. Είναι και αυτά με κινητικά προβλήματα, είναι και τα τυφλά,είναι και τα κωφά, είναι και τα δυσλεκτικά, είναι και αυτά με σύδρομο ελλειμματικής προσοχής, είναι και αυτά με άλλα σύνδρομα κλπ κλπ κλπ. Σε ειδικά σχολεία συναντας και τέτοια παιδιά! Οπότε ο καθένας σε όποια βαθμίδα σπούδασε!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος μαιρη567

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60 - Θα πάρει άλλους αναπληρωτές ειδικής?
« Απάντηση #95 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 06:27:27 μμ »
συμφωνω απολυτα

Αποσυνδεδεμένος vatraxaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60 - Θα πάρει άλλους αναπληρωτές ειδικής?
« Απάντηση #96 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 06:33:16 μμ »
καλά συνάδελφε εσένα αν σε καλέσουν να μην αποδεχτείς..αν όμως έχεις πάρει σοβαρά την ειδική αγωγή θα δεις οτι τα παιδιά με ειδικές δυνατότητες αποδοχή χρειάζονται και αγάπη ανεξαρτήτου ηλικίας..

Επειδή, λοιπόν, εγώ έχω πάερι στα σοβαρά την ειδική αγωγή, μπορώ να σου πω ότι τα παιδιά με ΕΑ χρειάζονται εκπαιδευτικό με πολλές γνώσεις, πολύ φαντασία, επιμονή, υπομονή και εξειδίκευση σε μια ηλικιακή ομάδα. Όσο πιο πολλές ηλικίες πάει να διδάξει τόσο πιο "σαλάτα" θα τα κάνει, γιατί είναι φυσικό να μην μπορεί να ανταπεξέλθει!
Χρειάζονται αγάπη, αλλά χρειάζονται και "σκληράδα" και πειθαρχία, αυστηρούς κανόνες που δεν αλλάζουν. Αν πας μόνο με την αγάπη και το συναίσθημα το έχασες το παιχνίδι!
Και μην ξεχνάμε ότι παιδιά με ειδικές ανάγκες (και έτσι είναι η ορολογία και πίστεψε με έτσι θέλουν και τα ΑΜΕΑ να ονομάζονται για να μην κ΄ρυβονται πίσω από το δάχτυλο τους) δεν είναι μόνο τα παιδιά με νοητική καθυστέρηση. Είναι και αυτά με κινητικά προβλήματα, είναι και τα τυφλά,είναι και τα κωφά, είναι και τα δυσλεκτικά, είναι και αυτά με σύδρομο ελλειμματικής προσοχής, είναι και αυτά με άλλα σύνδρομα κλπ κλπ κλπ. Σε ειδικά σχολεία συναντας και τέτοια παιδιά! Οπότε ο καθένας σε όποια βαθμίδα σπούδασε!
εγώ να δεις πόσο σοβαρά την έχω πάρει την ειδική αγωγή..τα τελευταία 4 χρόνια είναι η δουλειά μου σε ιδιωτικό επίπεδο και από τα 20 μου τρέχω σε σεμινάρια ειδικής αγωγής σοβαρά και όχι σαν την μπούρδα που έκανα φέτος για να πάρω το χαρτί. φυσικά και τα ξέρω όλα αυτά που λες..και ξεχασες την πιο σημαντική ομάδα δυσκολιών..τα παιδιά με αυτισμό.. εγώ όλα όσα λες συνάδελφε τα διαθέτω και σκληράδα και πειθαρχία και ειδικές γνώσεις..αλλά δυστυχώς πολλοί συνάδελφοι έκαναν το σεμινάριο καθαρά για ένα διορισμό..και γι αυτό αντιδρούν στο να πάνε σε ειδικό σχολείο..αν το χεις πάρει σοβαρά δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. θα κάτσεις, θα διαβάσεις, θα ρωτήσεις για κάθε μία περίπτωση που θα έχεις ξεχωριστά.και αν όντως αγαπάς την ειδική αγωγή θα τα καταφέρεις..αυτή τη βδομάδα εγώ έφαγα πολύ ξύλο από ένα αυτιστικό παιδάκι..και όμως είμαι ακόμα μαζί του και συνεχίζω γιατί ξέρω οτι μπορεί να καταφέρει πολλά, και θα τα καταφέρει..αυτό είναι πίστη, αγάπη, σκληρότητα και πολλά άλλα...

Αποσυνδεδεμένος vatraxaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60 - Θα πάρει άλλους αναπληρωτές ειδικής?
« Απάντηση #97 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 06:41:38 μμ »
τέλος πάντων συζητάμε κάτι υποθετικό τώρα. ο Καψαλάκης είπε οτι το κανε πρόταση. αυτό δεν σημαίνει οτι θα το δεχτούν οι υπόλοιποι..μέσα στη βδομάδα θα έχουμε νέα..δεν υπάρχει κανένας λόγος να ερχομαστε σε αντιπαράθεση..όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε.. καλό απόγευμα και καλή εβδομάδα με ευχάριστα νέα για όλους μας..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162168
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 768
Σύνολο: 782

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.