*

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση φιλολογικών μαθημάτων σε άλλες ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 133322 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ανάθεση φιλολογικών μαθημάτων σε άλλες ειδικότητες
« στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 04:31:10 μμ »
 Πού είναι η ΠΕΦ, η ΟΛΜΕ σε αυτό το ζήτημα.... Αγαπητοί συνάδελφοι διορισμένοι το μοναδικό επικείμενο και φλέγον ζήτημα δεν είναι μόνο η συνταξιοδότηση, υπάρχουν και άλλα ζητήματα... Ας ξεκινήσουμε από το θέμα ότι οι φιλόλογοι χάνουν τη δουλειά τους προκειμένου να εξυπηρετηθούν συνάδελφοι άλλων ειδικοτήτων.... Αν τολμήσουμε να διδάξουμε στο δημοτικό η ΔΟΕ θα μας καταγγείλει με την 1η ώρα διδασκαλίας.... Η ΔΟΕ... γιατί η ΠΕΦ, η ΟΛΜΕ... αυτή τη στιγμή ασχολούνται μόνο με το αν θα πάρουν καλή σύνταξη..... Δυστυχώς..... Συνδικαλισμός.....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2012, 08:15:44 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Παράθεση από: ralou67 στις Σήμερα στις 02:26:03 μμ
Παράθεση από: momo στις Σήμερα στις 01:38:47 μμ
επικρατει ενα χαος απ'οτι φαινεται... εκκρεμουν αποσπασεις , συνταξιοδοτησεις, συναδελφοι της α' φασης δεν εχουν τοποθετηθει ακομη... ας εχουμε στο πισω μερος του μυαλουμας οτι ισως η β' φαση δε θα βγει ουτε την αλλη εβδομαδα... εγω τουλαχιστον το βλεπω δυσκολο, μ'ολα οσα ακουω... και πραγματικα ειναι πολυ ψυχοφθορο να  περιμενεις απο στιγμη σε στιγμη να σε καλεσουν ...κι αυτη να μην ερχεται... ας οπλιστουμε με υπομονη και ψυχραιμια γιατι δε βγαινει κι αλλιως... μακαρι να ερθει εκει που δεν τη περιμενουμε ...και να ειναι και μεγαλη...
οσο για τα κενα που μετραμε τωρα... μονο πικρα μας δινουν ...δεν ειναι πολυ λιγα για β' φαση;;;;
Για να επικυρώσω αυτά που λέει η συνάδελφος θα σας πω ότι είμαι στην α' φάση στη Δ' Αθήνας και δεν μας έχουν τοποθετήσει ακόμα. Στο σχολείο μάλιστα που πηγαίνω προσωρινά  υπήρχαν 5 κενά φιλολόγων και τα κάλυψαν όλα με αποσπάσεις!!!

Δυστυχως ετσι ειναι. Ειμαι Α Αθηνας και με στειλανε σε σχολειο που δεν εχει κενο. Σημερα που παρουσιαστηκα διαπιστωσα γιατι δεν εχει κενο. Γιατι ολες τις ωρες ιστοριας τις δωσανε σε ξενογλωσσους κ σε θεολογο αλλου σχολειου(!!!!) οποτε εμενα δεν εχουν τι να με κανουν!! Που θα παει αυτη η βαλιτσα με τις δευτερες αναθεσεις;;;;; Εκανα εγω ποτε θρησκευτικα ή αγγλικα για να συμπληρωσω ωραριο;;;; Εχω και proficiency παμε μια βολτα;;;; Απαραδεκτη η κατασταση, ειναι δυνατον να μας παιρνουν τις θεσεις και τις ωρες;;; Ειναι γενικη οδηγια φετος. Αυστηρα δευτερες αναθεσεις και μετα οι αναπληρωτες.
Τελικα πηγα σε ενα αλλο σχολειο που εχει μονο 13 ωρες οποτε θα πρεπει να συμπληρωνω ωραριο και καπου αλλου. Υπουργειο-Πυσδε-γραφεια δευτεροβαθμιας κ διευθυντες δεν επικοινωνουν μεταξυ τους!Δε φαιει η οικονομικη κριση, ανοργανωσια φταιει

Αποσυνδεδεμένος dimitrisskar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχουν έλεος τα μάτια σου για μένα
    • Προφίλ
Είμαι κι εγώ μαζί σας σε ό,τι αποφασίσετε... Είναι καιρός να βάλουμε τέλος σ' αυτή την ανοησία. Μας έχουν ρημάξει τη ζωή κι εμείς καθόμαστε άπραγοι. Πρέπει να διεκδικήσουμε δυναμικά ό,τι μας ανήκει.
Τέρμα οι δεύτερες αναθέσεις, τα φιλολογικά μαθήματα ανήκουν στους φιλολόγους.

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Σημειωτεον οτι και στο δευτερο σχολειο , ενω ο διευθυντης ηθελε να μου δωσει ολες τις ωρες, δοθηκε οδηγια απο τη δευτεροβαθμια τις ιστοριες που θα μπορουσα να κανω εγω να τις παρει ξενογλωσσος! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ η κατασταση!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Με την ίδια λογική φαντάζομαι και τα υπόλοιπα μαθήματα να τα παίρνουν οι καθηγητές ειδικοτήτων και όχι οι φιλόλογοι σε β ανάθεση... ;)

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Οι φιλολογοι δεν θα χρειαζονται να κανουν δευτερη αναθεση αν επιστραφουν οι ιστοριες εκει που ανηκουν!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Εχει παρατραβηξει και φετος στη λογικη της λιτοτητας το εχουν παρακανει το συγκεκριμενο θεμα

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Κοίτα αυτή η ανοησία των αναθέσεων επικρατεί δυστυχώς χρόνια τώρα... Αλλά όμως δεν βλέπω καθηγητές να αρνούνται ανάληψη μαθήματος με γνώση της άγνοιας τους ανεξαρτήτως συνεπειών. Με αποτέλεσμα αυτή η κατάσταση να τους βολεύει στην "λογική της λιτότητας" όπως λέει και η συνάδελφος...

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 Εξαιτίας των αναθέσεων φέτος ίσως να μην εργαστούμε... Αν σκέφτεστε μόνο τις συντάξεις.... πιστέψτε με τα παιδιά σας θα μείνουν ή είναι ήδη άνεργα...

Αποσυνδεδεμένος ENTY23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Πάρα πολλά κενά καλύπτονται από ξενόγλωσσους και θεολόγους και στην περιοχή μου, Δυτική Μακεδονία. Στο περσινό σχολείο που ήμουν, έχει 6 τμήματα χ 3 ώρες εβδομαδιαίως το μάθημα της ιστορίας στο γυμνάσιο = 18 ώρες, πράγμα που σημαίνει ότι ένα κενό χάθηκε. Δόθηκε εντολή οι ξενόγλωσσοι και οι θεολόγοι να διδάσκουν την ιστορία προκειμένου να συμπληρώσουν ωράριο. Πρέπει να αντιδράσουμε...

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
συναδελφοι αυτα λεγαμε και περυσι τετοιο θως κραταει χρονια αυτηη κολωνια....περυσι ειχαμε στειλει και επιστολη στη συμβουλο φιλολογων θεσσαλονικης κα Βακαλουδη και απαντησε πως γνωριζει το θεμα, ουσα η ιδια διδακτωρ ιστοριας και οτι προσπαθει να βοηθησει.επιπλεον το ανεφερα και στους συμβουλους φιλολογων δυτικης μακεδονιας οταν ηρθαν περυσι να μας ενημερωσουν για την ψηφιακη ταξη.αν συνταχθει καποια επιστολη εγω την προσυπογραφω αλλα ο καθενας μας ας κανει τη διαφορα καταγγελοντας τετοια περιστατικα και διεκδικωντας το αυτονοητο!οτι αν και ειμαστε 20000 δεν εχουμε καποιο οργανο να μας εκπροσωπησει.....!!!Οσο για την Πανελλληνια Ενωση Φιλολογων κοιμαται ορθια
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος ENTY23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
συναδελφοι αυτα λεγαμε και περυσι τετοιο θως κραταει χρονια αυτηη κολωνια....περυσι ειχαμε στειλει και επιστολη στη συμβουλο φιλολογων θεσσαλονικης κα Βακαλουδη και απαντησε πως γνωριζει το θεμα, ουσα η ιδια διδακτωρ ιστοριας και οτι προσπαθει να βοηθησει.επιπλεον το ανεφερα και στους συμβουλους φιλολογων δυτικης μακεδονιας οταν ηρθαν περυσι να μας ενημερωσουν για την ψηφιακη ταξη.αν συνταχθει καποια επιστολη εγω την προσυπογραφω αλλα ο καθενας μας ας κανει τη διαφορα καταγγελοντας τετοια περιστατικα και διεκδικωντας το αυτονοητο!οτι αν και ειμαστε 20000 δεν εχουμε καποιο οργανο να μας εκπροσωπησει.....!!!Οσο για την Πανελλληνια Ενωση Φιλολογων κοιμαται ορθια
Συμφωνώ και επαυξάνω. Και το συνδικαλιστικό μας όργανο, των ωρομισθίων και αναπληρωτών, γιατί δεν κάνει κάτι. Τι να πω... Αν και είμαστε η πολυπληθέστερη ειδικότητα, είμαστε και οι χειρότεροι. Τα δεχόμαστε όλα χωρίς αντίδραση. Κρίμα...

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Tι θυμήθηκα τώρα, καθώς διάβαζα αυτήν τη συζήτηση...

Κάπου κάπως κάποτε μου είχε προτείνει μια Διευθύντρια Γυμνασίου (ήμουν αναπληρώτρια τότε) να κάνω όποιο άλλο μάθημα ήθελα, ΑΝΤΙ για κάποιες ώρες Αγγλικών (τα θεωρούσε περιττά τα Αγγλικά για εκείνα τα παιδιά, επειδή ήταν βοσκόπουλα...), παρόλο που κάλυπτα όλες μου τις ώρες...
Νομίζω, μου είχε προτείνει Ιστορία, Νέα Ελληνικά και κάτι άλλα... Μπορούσα να διαλέξω! Λογικά σκεπτόμενη εγώ, χωρίς να ξέρω κάτι για άλλες αναθέσεις, αρνήθηκα.
Δεν επέμεινε κι εκείνη (ευτυχώς), γιατί είχε ήδη λερωμένη τη φωλιά της, πατούσε στο σχολείο σπανίως και ήθελε, φαίνεται, να καλύψω εγώ τα κενά της (φιλόλογος ήταν εκείνη)...  :( :( :( :( :( :( :( :(
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Παιδιά, επειδή ως συνήθως εμείς οι φιλόλογοι αρεσκόμαστε στη φιλο-λογία, αλλά και στην πολυλογία, τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Οι ενδείξεις και οι αποδείξεις είναι πλείστες. Ας μην περιοριστούμε σ' αυτές κι ας επικεντρωθούμε σ' αυτό το θέμα σε κατάλληλες προτάσεις. Όλες οι ιδέες δεκτές. Προτείνω να ξεκινήσουμε με συλλογή υπογραφών και επιστολή στο Υπουργείο, μετά κανάλια και όπου αλλού χρειαστεί.
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158547
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 436
Σύνολο: 451

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.