*

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση φιλολογικών μαθημάτων σε άλλες ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 133908 φορές)

0 μέλη και 15 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Δυστυχώς,συνάδελφοι,δεν καταλαβαίνεται τι γίνεται στην χώρα.Μάλλον είσαστε στον δικό σας κόσμο,ως συνήθως.Συνέλθετε γιατί με τις αντιδράσεις σας το μόνο που θα πετύχετε είναι να κοπούν διορισμοί αναπληρωτών ως μονίμων για λίγα αναπληρωτηλίκια παραπάνω.Κάντε ότι νομίζετε,δική σας η ευθύνη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
τα πάντα κερδίζονται με αγώνα

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δυστυχώς,συνάδελφοι,δεν καταλαβαίνεται τι γίνεται στην χώρα.Μάλλον είσαστε στον δικό σας κόσμο,ως συνήθως.Συνέλθετε γιατί με τις αντιδράσεις σας το μόνο που θα πετύχετε είναι να κοπούν διορισμοί αναπληρωτών ως μονίμων για λίγα αναπληρωτηλίκια παραπάνω.Κάντε ότι νομίζετε,δική σας η ευθύνη.

Προτιμώ τα λίγα αναπληρωτηλίκια παραπάνω, όπως το λες, παρά να διαιωνίζεται αυτή η κατασταση! Το σχολείο χρειάζεται καλούς εκπαιδευτικούς όχι κατα ανάγκη μόνιμους!

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Moυ'ρθε αναλαμπή τώρα!
Επειδή στο προηγούμενό μου μήνυμα είπα ότι δεν μου έχει τύχει κάτι ανάλογο, ανακαλώ!
Σκεφτόμουν ότι μάλλον η β'ανάθεση ισχύει και για τους αναπληρωτές και μετά θυμήθηκα το εξής...

Παλιά, πολύ παλιά, όταν ήμουν κανονική αναπληρώτρια, όχι μέσω ΕΣΠΑ  (τα καλά χρόνια), δούλευα σε ένα Λύκειο και σε ένα Γυμνάσιο... Θυμήθηκα λοιπόν προ ολίγου, ότι η διευθύντρια του Γυμνασίου (ενώ συμπλήρωνα κανονικά το ωράριό μου, δεν μου περίσσευε καμιά ώρα), μου είχε ζητήσει να κάνω και Ιστορία! Και, αν θυμάμαι καλά, πέραν του υποχρεωτικού μου ωραρίου!

Εγώ, ψάρι τότε, δεν ήξερα τίποτε περί β'ανάθεσης (αλλιώς μπορεί να κόλλαγα), αλλά παρ'όλ'αυτά αρνήθηκα την πρότασή της, γιατί, λογικά σκεπτόμενη, το θεώρησα απαράδεκτο να κάνω Ιστορία.

Ήταν που ήταν η διευθύντρια στον κόσμο της και πάταγε σπανίως στο σχολείο (γιατί είχε, βρε παιδί μου, κι ένα ...φροντιστήριο να φέρει βόλτα), ήθελε να μου φορτώσει και τις δικές της ώρες, καθότι φιλόλογος η αφεντιά της...

Ε, όταν είδε ότι αρνήθηκα την Ιστορία, μου έκανε κι άλλες προτάσεις!
Ό,τι ήθελα, Θρησκευτικά, Γλώσσα, ό,τι τράβαγε η όρεξή μου!!!  ;D ;D ;D

Ευτυχώς είχα πάρει χαμπάρι τι ρόλο βαρούσε η συγκεκριμένη και αρνήθηκα.
Δεν επέμεινε, γιατί είχε λερωμένη ποικιλοτρόπως τη φωλιά της.

Εγώ έκανα τις ώρες μου στα Αγγλικά, ωραία και καλά και δεν έγινε θέμα...
Γι'αυτό και το είχα απωθήσει απ'τη μνήμη μου...

Τώρα σκέφτομαι ότι μάλλον εκείνη είχε τη β'ανάθεση στο μυαλό της, όταν μου έλεγε να κάνω άλλα μαθήματα...
Μόνο που ξέχναγε ότι δεν μου περίσσευαν ώρες, οπότε δεν είχε και ουσιαστικό λόγο να επιμείνει...

Αλλά όπως καταλαβαίνετε, νόμος ξενόμος, ό,τι βολεύει τον κάθε διευθυντή γίνεται...

Και, θα συμφωνήσω με προλαλήσαντες συναδέλφους, την περίοδο αυτή γίνεται ό,τι κοστίζει λιγότερο στο κράτος.
Δυστυχώς όλα γίνονται με γνώμονα το οικονομικό. Τον νόμο δεν νομίζω να τον αλλάξουν, ειδικά τώρα, τους βολεύει. Εάν αλλάξει, θα'ναι για το χειρότερο, δεν τους εμπιστεύομαι...

Ό,τι καταφέρει λοιπόν ο καθένας ατομικά, αν είναι και συνεργάσιμος και λογικός ο εκάστοτε διευθυντής και ο σύμβουλός του, ακόμη καλύτερα...
Διαφορετικά, όλο αυτό θα συνεχίσει ακριβώς όπως έχει σήμερα κι εμείς θα'μαστε απλοί θεατές, θα αναγκαζόμαστε να κάνουμε ό,τι ακριβώς λέει ο νόμος και θα τα βάζουμε η μια ειδικότητα με την άλλη...  :( :( :(
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2011, 09:38:04 μμ από Joanna Bear »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
το νέο λύκειο άλλα και το τεχνολογικό θα ευνοήσει τους φιλολόγους...απο εκει που τα ΕΠΑΣ δεν έκαναν καθόλου φιλολογικα θα κάνουν...και οι αναπληρωτές στις ΕΠΑΣ οαεδ θα μπαίνουν απο πίνακες...

οποτε κάτι είναι...μην απογοητεύεστε

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2011, 09:46:55 μμ από smet »

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
πάντως μη τα βάφετε μαύρα....λίγοι διορισμοι μονιμων σημαίνει τους ίδιους τουλάχιστον αναπληρωτές

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
θα δείτε τον αύγουστο

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
πάντως δεν νομόζω να καταφέρουμε και πολλά με τους ξενόγλωσσους

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγω πρώτη εδω - σε αυτό το θέμα - αλλά εδω και μήνες επισημαίνω οτι μερικοι δεν έχουν επαφή με το περιβάλλον τους! Η κατάσταση στη χώρα είναι πολύ άσχημη (μάλιστα μερικοί περίμεναν να γίνει ΑΣΕΠ - να γίνουν δηλαδή μόνιμοι διορισμοί!). Επειδή ακριβώς τα πράγματα είναι άσχημα θα γίνουν περικοπές. Πρώτα ο μαθητής δεν ισχύει! Αυτό που θα ισχύσει είναι: να βολευτώ με ό,τι έχω. Ποιον έχω στο σχολείο που δεν έχει ώρες? Την καθηγήτρια Γαλλικών. Ωραία, αυτή θα διδάξει όλα τα Φιλολογικά!

Σε αυτό πρέπει να αντισταθούμε:στο παράλογο του πράγματος! Τουλάχιστον να συντελέσουμε στο να μην πάρει τέτοια έκταση το φαινόμενο των Β' αναθέσεων!

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγω πρώτη εδω - σε αυτό το θέμα - αλλά εδω και μήνες επισημαίνω οτι μερικοι δεν έχουν επαφή με το περιβάλλον τους! Η κατάσταση στη χώρα είναι πολύ άσχημη (μάλιστα μερικοί περίμεναν να γίνει ΑΣΕΠ - να γίνουν δηλαδή μόνιμοι διορισμοί!). Επειδή ακριβώς τα πράγματα είναι άσχημα θα γίνουν περικοπές. Πρώτα ο μαθητής δεν ισχύει! Αυτό που θα ισχύσει είναι: να βολευτώ με ό,τι έχω. Ποιον έχω στο σχολείο που δεν έχει ώρες? Την καθηγήτρια Γαλλικών. Ωραία, αυτή θα διδάξει όλα τα Φιλολογικά!

Σε αυτό πρέπει να αντισταθούμε:στο παράλογο του πράγματος! Τουλάχιστον να συντελέσουμε στο να μην πάρει τέτοια έκταση το φαινόμενο των Β' αναθέσεων!

απλά η ΟΛΜΕ η ΠΕΦ δεν αντιδρά ουσιαστικά

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
το θέμα είναι ποιοι μπορουν να αντιδράσουν

Αποσυνδεδεμένος Estella80

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ


http://www.youtube.com/watch?v=akalvYvm-8o


Κουίζ: τι ειδικότητα είχε η γυναίκα, που κατέστρεψε τον πρωταγωνιστή
του video clip:
α. φιλολόγικη;
β. ξενόγλωσση;
γ. ξενόγλωσση με ανάθεση λογοτεχνία;
δ. φιλολογική με ανάθεση ξένη γλώσσα;

Προσοχή, υπάρχει μόνο μία σωστή απάντηση!  ;)

         
"A lie told often enough becomes the truth."
-- Vladimir Ilyich Lenin --

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
το να ηταν φυσικος με αναθεση τα θρησκευτικα δεν παιζει ε?
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Καλωσορίζοντας τον καινούργιο μας φίλο Smet επισημαίνω πως έχει δίκαιο σε όσα λέει.Όμως χωρίς να υποτιμώ τους συναδέλφους ξενόγλωσσους θα επαναλάβω έκαστος εφ' ω ετάχθη.Έχουμε χωριστεί σε ειδικότητες για να κάνουμε τη δουλειά μας σωστά,αλλιώς θα ήμαστε πανεπιστήμονες και θα διδάσκαμε τα πάντα.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 605
Σύνολο: 612

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.