*

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση φιλολογικών μαθημάτων σε άλλες ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 133889 φορές)

0 μέλη και 14 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

weakforce

  • Επισκέπτης
Σημείωση:
Και παρ' όλ' αυτά, σύμφωνα με συζητήσεις στο φόρουμ, οι φιλόλογοι (πάλι?) μάλλον θα πάρουν τη μερίδα του λέοντος στους διορισμούς (μαζί με φυσικούς, μαθηματικούς). Οι υπόλοιποι, ξενόγλωσσοι και μη, ό,τι περισσέψει.


προφανώς δεν έγινε κατανοητό το μήνυμα που ήθελα μεταδώσω. Πρώτα τον δικό μας κλάδο οφείλουμε να βελτιώνουμε και μετά να επικαλούμαστε άλλους κλάδους.

Παράθεση
Συγγνώμη για τη διακοπή και την οφφ-τοπικ παρατήρηση (αν και όλα συνδέονται)... συνεχίστε το αλληλοφάγωμα για το ένα μάθημα που κάποιοι το "άρπαξαν" κι άλλοι το "έχασαν".   


Όταν μία συγγνώμη ακολουθείται από μία ειρωνία του στυλ 
Παράθεση
συνεχίστε το αλληλοφάγωμα
τότε δεν γίνεται και δεκτή.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Επειδη το αστειακι πρεπει να τελειωσει καποτε γιατι ειναι κρυο,ΔΕΝ σας κλεψαμε τη ιστορια,Μας ΑΦΑΙΡΕΣΑΝ ΜΙΑ ΩΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΜΑΣ,ΕΙΧΑΜΕ ΤΡΙΩΡΟ,ΠΡΟΣ ΟΦΕΛΟΣ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ.Δεν ευθυνεστε εσεις γι αυτο αλλα το υπουργειο. Οσο μας κοβουν ωρες τοσο θα φουντωνουν οι αναθεσεις.Ας μας βοηθησει καποιος μαθηματικος εδω στο ενα κι ενα κανουν δυο,γιατι και κεραταδες απο το υπουργειο και δαρμενοι απο τους συναδερφους.Αν λοιπον σας ελεγαν η μετακινεισαι 30 π.χ χιλιομετρα στο βουνο να συμπληρωσεις σε αλλα σχολεια-προσοχη!σε αλλα σχολεια διασπαρτα,οχι  σε ενα σχολειο,η κατσε και κανε ιστορια σε αυτο που εισαι,τι θα κανατε;Θα πηγαινατε σε 6 σχολεια;Γιατι οι μονιμοι μας σε 5 με 6 σχολεια πανε,χωρις ιχνος υπερβολης,χωρις αναθεση.Αντι να βαρατε το γαιδαρο,βαρατε το σαμαρι.Επισης εξισου αποτυχημενο επιχειρημα ειναι και η αναθεση αγγλικων π.χ στο σχολειο απο επαρκειουχους.
Πολύ σωστά τα λες. Συμφωνώ κι επαυξάνω.
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Σημείωση:
Και παρ' όλ' αυτά, σύμφωνα με συζητήσεις στο φόρουμ, οι φιλόλογοι (πάλι?) μάλλον θα πάρουν τη μερίδα του λέοντος στους διορισμούς (μαζί με φυσικούς, μαθηματικούς). Οι υπόλοιποι, ξενόγλωσσοι και μη, ό,τι περισσέψει. Συγγνώμη για τη διακοπή και την οφφ-τοπικ παρατήρηση (αν και όλα συνδέονται)... συνεχίστε το αλληλοφάγωμα για το ένα μάθημα που κάποιοι το "άρπαξαν" κι άλλοι το "έχασαν".     
Έτσι ακριβώς, να τα λέμε όλα, όχι μόνο όσα συμφέρουν τον καθένα. ;) ;) ;)
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος solil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Weakforce,
1. προφανώς και το προηγούμενο μήνυμά μου δεν απευθυνόταν σε σένα προσωπικά, ούτε στα λεγόμενά σου - ήταν γενικό. Φυσικά και πρέπει το δικό σας κλάδο να κοιτάξετε πρώτα, όπως οι ΠΕ06 τον δικό τους κ.ο.κ. Εξάλλου, με αυτή τη λογική ζητούν και οι συνάδελφοι της Γαλλικής, στην πλειονότητά τους, να κάνουν Γαλλικά κι όχι κάτι που δεν επέλεξαν να σπουδάσουν.

2. Σαφώς και εμπεριείχε ειρωνία η συγκεκριμένη φράση μου: αυτό που εισπράττω εγώ από την όλη συζήτηση είναι "αλληλοφάγωμα", με σοβαρά (και σωστά) επιχειρήματα πάντως κι από τις δυο πλευρές. Μόνο που, αντί να κοιτάμε ο "καθένας τον κλάδο του", μήπως πρέπει να κοιτάξουμε όλοι μαζί τον "ενιαίο κλάδο των εκπαιδευτικών"; Αλυσίδα είναι όλα τα πράγματα: πάει κάτω ο ένας, ακολουθούν με μαθηματική ακρίβεια και οι άλλοι...

Όσο για το αν μια συγγνώμη (έστω και τέτοια) δε γίνεται "δεκτή", δεν πειράζει, έχει ο Θεός :) 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

weakforce

  • Επισκέπτης
Eγώ πάλι δεν είδα να υπάρχει κάποια παρεκτροπή...
Έγινε ένα σχόλιο από solil.. υπήρξε απάντηση από μέρους μου.
Και το αντίστοιχο.
Η διάγνωση ή επισήμανση των προθέσεων ενός συνομιλητή..
δεν νομίζω ότι αποτελεί αντικείμενο για λογοκρισία.


Αποσυνδεδεμένος greeker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
συγγνώμη δεν το παρακολουθώ το θέμα, αλλά μια απορία έχω.
βλέπω ότι το θέμα ξεκίνησε από το Σεπτέβρη 2010 και έχει 32 σελίδες so far.
η διαμαρτυρία ποια είναι, και από ποιον σε ποιον γίνεται;

με λίγα λόγια δεν εντόπισα:

1. την ακριβή διαμαρτυρία
2. ποιος ή ποιοι την καταθέτουν
3. ποιο μέσο χρησιμοποιήθηκε αν υφίσταται το 2
4. ποιος είναι ο παραλήπτης

ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος solil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Συμφωνώ με τον/την weakforce, καμία πρόθεση προσωπικής αντιπαράθεσης δεν υπάρχει. Ελπίζω να έγινε εμφανές και από το τελευταίο μου μήνυμα. Συμπέρασμα: ο καθένας στα μαθήματά του, όλοι αγωνιζόμαστε για το καλό του κλάδου μας και ταυτόχρονα για το κοινό καλό και το μέλλον του κλάδου των εκπαιδευτικών.

Υ.Γ. Εντούτοις, είναι θετικό πού και πού να ανάβουν λίγο τα αίματα. Αν μη τι άλλο, σημαίνει και ότι σκεφτόμαστε και ότι έχουμε προσωπική άποψη.

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Το ότι παίρνετε τις ιστορίες "μια χαρά" δε σας τιμά ως κλάδο.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είναι κάποιος τόσο αφελής που να πιστεύει ότι αν δεν παίρναμε΄εμείς τις Ιστορίες ή ό, τι άλλο μας δώσουν, το κράτος ξαφνικά θα προσελάμβανε φιλολόγους, στις παρούσες συνθήκες; Λοιπόν,οχι! Θα προτιμούσε να μην διδάσκονται καθόλου τα μαθήματα αυτά από το να πάρει και άλλο κόσμο, είτε μόνιμους, είτε αναπληρωτές. Τόσο απλά είναι τα πράγματα... Εξάλλου πολλές φορές δεν μας δίνεται καν η επιλογή: "δημοτικά ή ιστορία"... Μας λένε: "αυτό είναι κι αν σ' αρέσει..."
'Οσο για τα δημοτικά, έγώ προσωπικά, αν μπορούσα να επιλέξω, όπως οι ΠΕ06, α'θμια ή β' θμια, δεν θα επέλεγα την πρωτοβάθμια, επομένως ας ξεκινήσουν επιτέλους οι μετατάξεις στην πρωτοβάθμια να μεταταγούν οι συνάδελφοι που το επιθυμούν και να τελειώνουμε. Και αυτός πρέπει να είναι ο στόχος των διεκδικήσεών μας: οργανικές στα Δημοτικά. Κι ούτε είναι θέμα μύτης κλπ. Με προσέλαβαν για καθηγήτρια και όχι για promoter των Γαλλικών. Ας πρόσεχαν όταν έκαναν τις προσλήψεις... Και φυσικά δεν προτίθεμαι να γυρίσω σε πέντε χωριά με δικά μου έξοδα (γιατί τα οδοιπορικά δεν θα τα πάρω ποτέ), για να διαδώσω τη γαλλική κουλτούρα...

weakforce

  • Επισκέπτης
Είδες που πάνω από τη διάδοση της Γαλλικής Κουλτούρας και του τίτλου σπουδών μπαίνει το οικονομικό;

Δεν το κατηγορώ, είναι ζήτημα προτεραιοτήτων και ιεράρχησης αναγκών, όμως με τις συγχωνεύσεις δεν υπάρχουν στο εξής "πέντε χωριά" και αυτό το "τρέξιμο" αν μη τι άλλο απαντάται στα μεγάλα αστικά κέντρα. Είναι το τίμημα της οργανικής ή της τοποθέτησης σε λειτουργικό.

Στις επαρχίες δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα και υπάρχει μέριμνα να ρυθμίζεται το δυνατόν καλύτερα το ωρολόγιο.

Όσο για την "μύτη"... έχω επικοινωνήσει με ΔΔΕ που με ενδιαφέρουν για εσωτερική απόσπαση. Τα στοιχεία λένε ότι υπάρχουν δημοτικά που "χάθηκε" η ευκαιρία να διδαχθεί η γαλλική επειδή οι συνάδελφοι δεν κάλυψαν ποτέ εκεί ωράριο - μιλάμε για αποστάσεις 15χλμ .... 

Καλά μας κάνουν λοιπόν..  :-X

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Έχεις δίκαιο φίλε μου,ο άντρας μου είναι διευθυντής Δημοτικού ,παρακαλούσαν τις γαλλικούδες να πάνε στην Α'θμια να διαδώσουν τη γαλλική κουλτούρα και δεν πήγαιναν.Τα σχόλια δικά σας.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Λάθη έχουν κάνει όλες οι πλευρές, και οι Φιλόλογοι και οι Ξενόγλωσσοι! Για αυτό συζητάμε εδώ , για αν δοθεί ένα τέλος σε αυτή την κατάσταση των β΄αναθέσεων και να παρθούν αποφάσεις! Διότι με το πρόσχημα των περικοπών το φαινόμενο θα πάρει τεράστιες διαστάσεις και θα δούμε στα σχολεία παράλογα πράγματα!

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Το ότι παίρνετε τις ιστορίες "μια χαρά" δε σας τιμά ως κλάδο.

Θεέ μου!!! Έλεος!!! Ε, ναι λοιπόν...το ομολογώ...ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΗΘΙΚΟΙ ΚΑΙ ΑΤΙΜΟΙ ΟΙ ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΟΙ/ΕΣ!!!
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και η ιστορία συνεχίζεται....................

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 594
Σύνολο: 603

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.