*

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση φιλολογικών μαθημάτων σε άλλες ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 133933 φορές)

0 μέλη και 20 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Κι συνεχιζεται το πανηλιθιο επιχειρημα-συγγνωμη απο τον συντονιστη- με την επαρκεια...Κι εγω εχω proficiency με A και τριγλωσση μεταφραση,το εχω ξαναπει,να διδαξω αγγλικα;Εχετε μπερδευτει μου φαινεται.ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΓΓΟΥΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ;Ειναι πτυχια  που συνιστουν αποτελεσμα φοιτησης σε πανεπιστημιο ωστε να δικαιολογουν αναληψη μαθηματος;Επισης,μας εχετε παρεξηγησει εμας τους ξενογλωσσους,δεν ειμαστε ντελιβεραδες γραμματικης.Εχουμε σπουδασει ΚΑΙ πολιτισμο ΚΑΙ λογοτεχνια ΚΑΙ γλωσσολογια κτλ.Κατανοειτε πως  αν παρουμε πισω το τριωρο,θα χασετε μια ωρα απο τα αρχαια;Γιατι μας πηρε την ωρα το υπουργειο προς οφελος των αρχαιων.Εχει γινει κατακρεουργηση στο"σωμα"μας και πραγματικα βαρεθηκα τις κορωνες.Αν θελω να εκνευριστω θα βλεπω MEGA ,πρεπει να τσαταλιαζονται κι εδω μεσα τα νευρα μου;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2011, 12:35:08 πμ από alceste »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
εγω λεω να κανουμε ολοι λιγο απ'ολα και να τελειωνουμε μ'αυτη την υποθεση, μπας και σταματησουν να τρωγονται οι ειδικοτητες μεταξυ τους  8)
και συ Μαρκο δεν μας ειπες...εισαι φιλολογος? εεεεεεεε??  :P
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος christina_g

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Κι συνεχιζεται το πανηλιθιο επιχειρημα-συγγνωμη απο τον συντονιστη- με την επαρκεια...Κι εγω εχω proficiency με A και τριγλωσση μεταφραση,το εχω ξαναπει,να διδαξω αγγλικα;.Εχετε μπερδευτει μου φαινεται.ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΓΓΟΥΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ;Ειναι πτυχια  που συνιστουν αποτελεσμα φοιτησης σε πανεπιστημιο ωστε να δικαιολογουν αναληψη μαθηματος;Επισης,μας εχετε παρεξηγησει εμας τους ξενογλωσσους,δεν ειμαστε ντελιβεραδες γραμματικης.Εχουμε σπουδασει ΚΑΙ πολιτισμο ΚΑΙ λογοτεχνια ΚΑΙ γλωσσολογια κτλ.Κατανοειτε πως  αν παρουμε πισω το τριωρο,θα χασετε μια ωρα απο τα αρχαια;Γιατι μας πηρε την ωρα το υπουργειο προς οφελος των αρχαιων.Εχει γινει κατακρεουργηση στο"σωμα"μας και πραγματικα βαρεθηκα τις κορωνες.Αν θελω να εκνευριστω θα βλεπω MEGA ,πρεπει να τσαταλιαζονται κι εδω μεσα τα νευρα μου;

θα συμφωνήσω με την alceste γιατί το επιχείρημα "κι εγώ γνωρίζω ξένες γλώσσες" έχει καταντήσει απλά γελοίο.
Γιατί στην ίδια λογική μπορεί να κινηθεί και το επιχείρημα του "λατρεύω την Ιστορία ή τη Λογοτεχνία" και επομένως νομιμοποιούμαι να τα διδάξω!
Και για να ρίξω λίγο ακόμα το επίπεδο, ειδικότερα για τον κλάδο μου ΠΕ05 που γνωρίζω, λίγοι είναι οι συνάδελφοι χωρίς μεταπτυχιακό στη Συγκριτική Λογοτεχνία, την Διδακτική η την (τρίγλωσση) μετάφραση.
Να το ρίξω λίγο ακόμα; Στην περιοχή που διδάσκω 3 από τις 11 διορισθείσες ΠΕ05 είμαστε φοιτήτριες φιλολογικών τμημάτων πλέον (ΦΠΨ, Ιστορικό, Φιλολογικό αντίστοιχα).
Εκεί είναι το νόημα; να τα βγάλουμε και να τα μετρήσουμε (τα πτυχία μας :));
Συμφωνώ απόλυτα με τη διαμαρτυρία των φιλολόγων για την ανάθεση των φιλολογικών μαθημάτων στους ξενόγλωσσους και την στηρίζω. Αλλά από εκεί ως την υποτίμηση του αντικειμένου και των σπουδών μας μας χωρίζει τεράστια απόσταση. Πιο γόνιμο είναι να στρέψετε τα βέλη σας ενάντια στις αντιπαιδαγωγικές αποφάσεις του Υπουργείου από το να υποτιμάτε συναδέλφους.


Αποσυνδεδεμένος germar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε02
    • Προφίλ
Άλλο γνωρίζω, άλλο λατρεύω.  Δεν υποτιμά κανείς τις γνώσεις σας, απλά δεν αφορούν την ελληνική φιλολογία. Ούτε εγώ νιώθω να με υποτιμά κανείς ξενόγλωσσος όταν μου λέει οτι δεν αρκεί η επάρκεια στην ξένη γλώσσα. Εσείς  αμυνόμενοι, επιτίθεστε και υποβιβάζετε τους φιλολογους ακυρώνοντας τις σπουδες τους, ισχυριζόμενοι οτι είστε παντογνώστες! γι αυτό και η αντίδραση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2011, 08:20:08 πμ από germar »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
εγω λεω να κανουμε ολοι λιγο απ'ολα και να τελειωνουμε μ'αυτη την υποθεση, μπας και σταματησουν να τρωγονται οι ειδικοτητες μεταξυ τους  8)
και συ Μαρκο δεν μας ειπες...εισαι φιλολογος? εεεεεεεε??  :P

Φιλολογος. Αλλα αν ρωτας γιατι "υποστηριζω" τους ξενογλωσσους θα σας πω πως δεν μπαινω στη λογικη να υποτιμω κανεναν συναδελφο ή να περηφανευομαι πως εγω κατεχω τη "γνωση" στο αντικειμενο. Ειπα και επαναλαμβανω πως οι ξενογλωσσοι δεν φταινε. Αποφασεις εκτελουν. Δεν συμφωνω να κανουν τα φιλολογικα μαθηματα οι ξενογλωσσοι,και πως καλο ειναι να δωθουν περισσοτερες ωρες στις ξενες γλωσσες αντι να τις μειωνουν.

Η μειωση ωρων στις ξενες γλωσσες δημιουργει το προβλημα και οι ξενογλωσσοι αγωνιζονται να μη γινει. Δυστυχως, φιλολογοι ελληνικης και ξενης, μονο κατι λιγες κινησεις βλεπω να κανουν χωρις συντονισμο,οργανωση και μαχητικοτητα.

Εκει που φτασαμε ομως, θα δεχτουμε τις αποφασεις! (οικονομικη κριση για να μη πω πτωχευση)!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2011, 09:31:08 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος christina_g

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Άλλο γνωρίζω, άλλο λατρεύω.  Δεν υποτιμά κανείς τις γνώσεις σας, απλά δεν αφορούν την ελληνική φιλολογία. Ούτε εγώ νιώθω να με υποτιμά κανείς ξενόγλωσσος όταν μου λέει οτι δεν αρκεί η επάρκεια στην ξένη γλώσσα. Εσείς  αμυνόμενοι, επιτίθεστε και υποβιβάζετε τους φιλολογους ακυρώνοντας τις σπουδες τους, ισχυριζόμενοι οτι είστε παντογνώστες! γι αυτό και η αντίδραση.
[/quote

οι σπουδές μας υποτιμούνται όταν εξισώνονται με ένα proficiency η ένα sorbonne και όπως πολυ καλά αντιλήφθηκες εμείς αμυνόμενοι (στην υποτίμηση) επιτιθόμαστε κτλ.
Η όλη διαμαρτυρία δεν έχει κανένα νόημα όταν στρέφεται εναντίον των συναδέλφων γιατί δεν καθορίζουμε εμείς την πολιτική του Υπουργείου.
Πάντως δεν θα εκπλαγώ στο μέλλον αν το Υπουργείο δώσει ως β ανάθεση τη β ή και την α ξένη γλώσσα σε εκπαιδευτικούς με επάρκεια ιδιαίτερα σε νησιωτικές και δυσπρόσιτες περιοχές!

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Λοιπόν ορεινό χωριό Κρήτης με προφορά παραδοσιακή διάλεκτο. Ενας συνάδελφος αγγλικής και ένας συνάδελφος κλασικής προσπαθούν να διδάξουν λογοτεχνία. Τότε να δω τα πτυχία μας. Πως θα συνεννοηθούμε με τα παιδιά  :P :P :P
Και για να μην παρεξηγηθώ άντε να τους κάνω και εγώ μαθηματικά.  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος marilou26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συγνωμη κι εγω που ειμαι φιλολογος,διαβαζω για να διδαξω ιστορια και λογοτεχνια....και ομολογουμενως δε θεωρω οτι παιρνοντας το πτυχιο μου,ημουν ετοιμη να διδαξω!θεωρω οτι ενας ευσυνειδητος εκπαιδευτικος θα μπορουσε να διδαξει τα μαθηματα,αν αφιερωνε πολυ χρονο στη μελετη τους.Ολοι εχουμε μνημες απο ''αχρηστους'' φιλολογους,που δεν ηξεραν που πανε τα 4 και μας εκαναν μαθημα στις κατευθυνσεις.Και για να μην παρεξηγηθω,ειμαι εναντια στην αναθεση των μαθηματων μας αλλου,αλλα δε φταινε οι συναδελφοι για να τους επιτεθομαστε.Ας ενωθουμε να τα βαλουμε μ' αυτους που πραγματικα φταινε κι ας αφησουμε τις μεταξυ μας εριδες.......μας εχουν διαλυσει κι εμεις κοιταμε το δαχτυλο!

Αποσυνδεδεμένος Melissathi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Συγνωμη κι εγω που ειμαι φιλολογος,διαβαζω για να διδαξω ιστορια και λογοτεχνια....και ομολογουμενως δε θεωρω οτι παιρνοντας το πτυχιο μου,ημουν ετοιμη να διδαξω!θεωρω οτι ενας ευσυνειδητος εκπαιδευτικος θα μπορουσε να διδαξει τα μαθηματα,αν αφιερωνε πολυ χρονο στη μελετη τους.Ολοι εχουμε μνημες απο ''αχρηστους'' φιλολογους,που δεν ηξεραν που πανε τα 4 και μας εκαναν μαθημα στις κατευθυνσεις.Και για να μην παρεξηγηθω,ειμαι εναντια στην αναθεση των μαθηματων μας αλλου,αλλα δε φταινε οι συναδελφοι για να τους επιτεθομαστε.Ας ενωθουμε να τα βαλουμε μ' αυτους που πραγματικα φταινε κι ας αφησουμε τις μεταξυ μας εριδες.......μας εχουν διαλυσει κι εμεις κοιταμε το δαχτυλο!

συναδελφοι για να τους επιτεθομαστε........μας εχουν διαλυσει κι εμεις κοιταμε το δαχτυλο!
Τυχαίο; >:((με τέτοια λάθη,ας διδάσκουν και οι ξενόγλωσσοι!)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2011, 11:01:05 μμ από Melissathi »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Ε ΟΧΙ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΛΥΣΕΙ ΟΙ ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΟΙ....ΕΛΕΟΣ!!!
με πεντακόσια μαθήματα Α ανάθεση και οκτακόσιες ώρες διδασκαλίας το καθένα, και με μαθήματα γενικής παιδείας και κατεύθυνσης ....ε όχι να τα βάζετε τώρα και με ένα δίωρο μάθημα που στο γυμνάσιο ουσιαστικά καταργήθηκε και στο λύκειο έγινε και ...επιλογής....
Αλλού ειναι το πρόβλημα όχι στον συνάδελφό σας.....

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Συγνωμη κι εγω που ειμαι φιλολογος,διαβαζω για να διδαξω ιστορια και λογοτεχνια....και ομολογουμενως δε θεωρω οτι παιρνοντας το πτυχιο μου,ημουν ετοιμη να διδαξω!θεωρω οτι ενας ευσυνειδητος εκπαιδευτικος θα μπορουσε να διδαξει τα μαθηματα,αν αφιερωνε πολυ χρονο στη μελετη τους.Ολοι εχουμε μνημες απο ''αχρηστους'' φιλολογους,που δεν ηξεραν που πανε τα 4 και μας εκαναν μαθημα στις κατευθυνσεις.Και για να μην παρεξηγηθω,ειμαι εναντια στην αναθεση των μαθηματων μας αλλου,αλλα δε φταινε οι συναδελφοι για να τους επιτεθομαστε.Ας ενωθουμε να τα βαλουμε μ' αυτους που πραγματικα φταινε κι ας αφησουμε τις μεταξυ μας εριδες.......μας εχουν διαλυσει κι εμεις κοιταμε το δαχτυλο!


συναδελφοι για να τους επιτεθομαστε........μας εχουν διαλυσει κι εμεις κοιταμε το δαχτυλο!
Τυχαίο; >:((με τέτοια λάθη,ας διδάσκουν και οι ξενόγλωσσοι!)

επιτέθομαι - επιτεθόμαστε... ακούγεται καλό αλλά μάλλον είναι λάθος...
επιτίθεμαι - επιτιθέμεθα... κάτι μου θυμίζει, σωστό ακούγεται, αλλά είναι κάπως... δεν έχει αισθητική...

Έχω συμβιβαστική λύση: επιτεθόμεθα !   

ΥΓ. Μη παρεξηγηθώ... είναι σκέψεις ενός ΠΕ04.01...


Αποσυνδεδεμένος Melissathi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Συγνωμη κι εγω που ειμαι φιλολογος,διαβαζω για να διδαξω ιστορια και λογοτεχνια....και ομολογουμενως δε θεωρω οτι παιρνοντας το πτυχιο μου,ημουν ετοιμη να διδαξω!θεωρω οτι ενας ευσυνειδητος εκπαιδευτικος θα μπορουσε να διδαξει τα μαθηματα,αν αφιερωνε πολυ χρονο στη μελετη τους.Ολοι εχουμε μνημες απο ''αχρηστους'' φιλολογους,που δεν ηξεραν που πανε τα 4 και μας εκαναν μαθημα στις κατευθυνσεις.Και για να μην παρεξηγηθω,ειμαι εναντια στην αναθεση των μαθηματων μας αλλου,αλλα δε φταινε οι συναδελφοι για να τους επιτεθομαστε.Ας ενωθουμε να τα βαλουμε μ' αυτους που πραγματικα φταινε κι ας αφησουμε τις μεταξυ μας εριδες.......μας εχουν διαλυσει κι εμεις κοιταμε το δαχτυλο!


συναδελφοι για να τους επιτεθομαστε........μας εχουν διαλυσει κι εμεις κοιταμε το δαχτυλο!
Τυχαίο; >:((με τέτοια λάθη,ας διδάσκουν και οι ξενόγλωσσοι!)

επιτέθομαι - επιτεθόμαστε... ακούγεται καλό αλλά μάλλον είναι λάθος...
επιτίθεμαι - επιτιθέμεθα... κάτι μου θυμίζει, σωστό ακούγεται, αλλά είναι κάπως... δεν έχει αισθητική...

Έχω συμβιβαστική λύση: επιτεθόμεθα !   

ΥΓ. Μη παρεξηγηθώ... είναι σκέψεις ενός ΠΕ04.01...
Και τώρα τα καλά νέα:στις άμεσες προθέσεις του υπουργείου και η ένταξη των ΠΕ04.01...ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ  της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας ..... ;D ;D
Συγκατα...τεθόμεθα!!!!!!!!! ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος mes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 735
    • Προφίλ
το σωστο ειναι ο καθενας στο ποστο του. οσο για τις ελλειψεις ειναι πολλες...αλλα απο που να αναζητηθουν ευθυνες!!!

Αποσυνδεδεμένος marilou26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Να ζητησω συγνωμη απ' την αλανθαστη Melisanthi και να πω οτι λεγοντας ''αυτοι μας εχουν διαλυσει κ εμεις κοιταμε το δαχτυλο''εννουσα τους κυριους του υπουργειου και οχι τους συναδελφους....ολων μας τα συμφεροντα θιγονται και ολοι μαζι πρεπει να αντιδρασουμε...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 634
Σύνολο: 642

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.