*

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση φιλολογικών μαθημάτων σε άλλες ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 133865 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marilou26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
με το ''καλομαθημενοι'' τι εννοεις ακριβως συναδελφε?εκτος αν θεωρεις ευκολο για εναν ανθρωπο να πηγαινει ανα σεζον απο νησι σε βουνα και λαγκαδια και τη δουλεια του εκπαιδευτικου βολεμα.Συγνωμη αλλα εμεις σπουδασαμε εκπαιδευτικοι για να διδαξουμε σε σχολεια γι αυτο και μας αφορα.Προσωπικα δε δηλωσα πρωτη επιλογη φιλολογια για να κανω ιδιαιτερα,ακομα κι αν τα χρηματα ειναι καλυτερα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Συνάδελφε,καλομαθημένους θεωρώ όσους πήραν θέση αναπληρωτή χωρίς να στηρικτούν απολέιστικά σε μοριοδότηση απο τον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ.Γιατί αυτό που εσύ λες ταλαιπωρία,οι συνάδελφοι που έγιναν αναπληρωτές μέσω του ΑΣΕΠ ή διορίστηκαν μέσω του ΑΣΕΠ,το θεωρούν επιτυχία!Ξέρεις γιατί;Γιατί έφτυσαν αίμα για να έχουν το δικαίμα να πάνε στο νησάκι να διδάξουν και δεν το θεωρούν καθόλου αγγαρεία.Γι αυτό,λοιπόν,είναι καλό αυτή η ταινία με τον ξανθόπουλο που ανεβαίνει κάθε χρόνο:μοριάκι-μοριάκι για τον διορισμό το έχτισα,να τελείωσει επιτέλους.Ως ασεπίτισα κουράστηκα 6 χρόνια να διαβάζω για να δώσω 3 φορές ασεπ και δεν μπορώ ν ακούω που το νησάκι είναι ταλαιπωρία.Ταλαιπωρία είναι αυτή που περνάνε οι συνάδελφοι που δίνουν ασεπ και δεν μπορούν να διοριστούν γιατί κάποια βύσματα τους παίρνουν την θέση χωρίς να περάσουν το βάσανο που λέγεται ασεπ.Όσο για το νησάκι,επέτρεψε μου να είμαι περήφανη που υπηρέτησε σ ένα μικρό κυκλαδονήσι,γιατί και εκεί υπάρχούν έλληνες.Ξεκολλάτε συνάδελφοι:Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα!!!

Αποσυνδεδεμένος marilou26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι,γιατί διαμαρτύρεσται;Μόλις το υπουργείο έβγαλε την εγκύκλιο των αναπληρωτών τρέξατε να κάνατε αιτήσεις.Γιατί πήγατε,αφού δεν σας φτάνουν τα λεφτά;Να σας πω εγώ:γιατί είσαστε καλομαθημένοι κια δεν τον αντέχετε τον ιδιωτικό τομέα.Γι αυτό το υπουργείο σας κάνει αυτά που σας κάνει.Καλές οι επαναστάσεις,αλλά θέλουν και κότσια και εσείς δεν τα έχετε!!!

Τωρα που εξηγησες την κατασταση συμφωνω απολυτα,η ενσταση μου ηταν για το ''δεν αντεχετε τον ιδιωτικο τομεα''και το '' καλομαθημενοι''...κι επειδη ειμαι νεα στον χωρο χωρις να εχω προλαβει ασεπ,ανηκω σ αυτους που θα ηθελαν πολυ να πανε σ ενα νησι και να ''ξεβολευτουν''(αν και απιθανο).Σαφως και ειναι αδικο να εισαι επιτυχουσα ασεπ και να σου τρωνε την θεση,αλλα κι εμεις που δεν προλαβαμε ασεπ και δεν ξερουμε και ποτε θα γινει εχουμε τις αγωνιες και τις προσδοκιες μας(μοριακι-μοριακι!).Ο καθενας μας ελπιζει για το καλυτερο(με αξιοκρατια παντα) :)

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν είναι καθόλου εύκολο να είσαι σε αυτό το επάγγελμα, ακόμα και ως μόνιμος. Αυτό που λες "γκρίνια" είναι απλά η αγανάκτηση, όταν διαπιστώνεις ότι θα κάνεις χρόνια και ζαμάνια να ξαναδείς τους φίλους σου, την πόλη σου, τους γονείς σου ή τον άντρα σου... Κάποια στιγμή το παίρνεις απλά απόφαση και προσπαθείς να κάνεις τη ζωή σου όσο καλύτερη γίνεται εκεί που είσαι... Από την άλλη σε πνίγει και το δίκιο,γιατί πρέπει να είσαι και ψυχολόγος και κοινωνικός λειτουργός και παιδαγωγός, να παίζεις ένα σωρό ρόλους, για τους οποίους δεν είχες ποτέ προετοιμαστεί. Και να είσαι τελείως μόνος σε αυτό, χωρίς καμία υποστηρικτική δομή. Επιπλέον,μην ξεχνάμε ότι είμαστε ένας μετακινούμενος κλάδος του δημοσίου, χωρίς όμως αυτό να λαμβάνεται υπόψη στη μισθοδοσία μας. Γι' αυτό "γκρινιάζουμε. Δεν το κάνουμε από χόμπυ... Πάντως παρόλες τις δυσκολίες, αυτή τη δουλειά δεν θα την άλλαζα με καμία άλλη...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Στον ιδιωτικό τομέα ήμαστε 20 χρόνια,τώρα με 3 ΑΣΕΠ νομίζω δικαιούμαστε να είμαστε στο δημόσιο.Σωστά;;;;;
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν είναι καθόλου εύκολο να είσαι σε αυτό το επάγγελμα, ακόμα και ως μόνιμος. Αυτό που λες "γκρίνια" είναι απλά η αγανάκτηση, όταν διαπιστώνεις ότι θα κάνεις χρόνια και ζαμάνια να ξαναδείς τους φίλους σου, την πόλη σου, τους γονείς σου ή τον άντρα σου... Κάποια στιγμή το παίρνεις απλά απόφαση και προσπαθείς να κάνεις τη ζωή σου όσο καλύτερη γίνεται εκεί που είσαι... Από την άλλη σε πνίγει και το δίκιο,γιατί πρέπει να είσαι και ψυχολόγος και κοινωνικός λειτουργός και παιδαγωγός, να παίζεις ένα σωρό ρόλους, για τους οποίους δεν είχες ποτέ προετοιμαστεί. Και να είσαι τελείως μόνος σε αυτό, χωρίς καμία υποστηρικτική δομή. Επιπλέον,μην ξεχνάμε ότι είμαστε ένας μετακινούμενος κλάδος του δημοσίου, χωρίς όμως αυτό να λαμβάνεται υπόψη στη μισθοδοσία μας. Γι' αυτό "γκρινιάζουμε. Δεν το κάνουμε από χόμπυ... Πάντως παρόλες τις δυσκολίες, αυτή τη δουλειά δεν θα την άλλαζα με καμία άλλη...

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ πρώτη μίλησα εδώ για επαγγελματικά δικαιώματα και εκεί πρέπει να στηριχθούμε τελικά. Αν και εγώ νομίζω ότι το μάθημα της Λογοτεχνίας επι της ουσίας δεν μπορούν να το διδάξουν οι Ξενόγλωσσοι διοτι τα κείμενα περιέχουν ιστορικά στοιχεία, γλωσσικά (ιδιωματικές λέξεις κτλ) και άλλα. Πρέπει να έχεις στη φαρέτρα σου πολλές γνώσεις απο την μυθολογία, ιστορία, αρχαιολογία κτλ [ ελληνικού κυρίως πολιτισμού] για να εξηγείς που αναφέρεται καθε φορά ο ποιητης ή διηγηματογράφος.

Για να μην λέμε άλλα λόγια και για να μην κατηγορηθώ ότι δεν είμαι άνθρωπος της δράσης

[ υπάρχει λόγος που δεν έχω αναλάβει δράση μέχρι τώρα:

Πρώτον, ήθελα να ακουστούν όλες οι απόψεις για να κατανοηθεί το πρόβλημα και να δούμε όλες τις πλευρές του

Δεύτερον, έχω αφήσει το laptop στο πατρικό μου σπίτι [και εδώ που είμαι πληρώνω κατά μέσο όρο 200 ευρώ το μήνα σε internet cafe για να συνομιλώ μαζί σας ] με αποτέλεσμα να μην έχω την ησυχία μου να συντάξω ένα κείμενο. ( Εχω στείλει κείμενο στην Χριστοφιλοπούλου στο παρελθόν για άλλη υπόθεση - θέλω να πω δεν το έχω σε τίποτα να το κάνω  :) ).

Προτείνω λοιπόν να συλλέξει κάποιος όλα τα επιχειρήματα των Φιλολόγων, να τα ομαδοποιήσει, να συντάξει ένα κείμενο, να υπογραφεί (θα δούμε πως θα γίνει αυτό - με ηλεκτρονικές υπογραφές ίσως ή με email) και να αποσταλεί στο Υπουργείο. Σε λίγες μέρες θα βρίσκομαι Αθήνα οπότε μπορώ να βοηθήσω αν εσείς δεν το έχετε ολοκληρώσει.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2011, 02:01:24 μμ από dessi »

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
αν θελει η αννουλα μπορω να αναλαβω ως γ αναθεση τα μαθηματικα.αν και της θεωρητικης ημουνα εξαιρετικη στα μαθηματικα.
μα θα μας τρελανουν τελειως?απο που κι ως που να κανουμε ιστορια λογοτεχνια κτλ?για να μην παρουμε την κω..αρα μας να παμε σε αλλο σχολειο να συμπληρωσουμε ωραριο?και με τι γνωσεις θα το κανουμε?προσωπικα τελειωσα την αγγλικη  φιλολογια  το 2006.το μονο μαθημα ιστοριας που καναμε ηταν στο α ή β εξαμηνο ενα 3ωρο την εβδομαδα χωρις υποχρεωτικη παρακολουθηση και αν θυμαμαι καλα ηταν νεοτερη ιστορια και στο δ εξαμηνο υπηρχε σαν επιλογης μαθημα απο το φιλολογικο παλι 1  3ωρο.αρα πως ακριβως θα διδαξω ιστορια?
οσο για την λογοτεχνια 1 εξαμηνο ποιηση του σεφερη,ελυτη και αλλου ενα παλι 1 3ωρο τη βδομαδα χωρις υποχρεωτικη παρακολουθηση.επομενως για τι γνωσεις μιλαμε? απλα ανυπαρκτες
τοσοι φιλολογοι υπαρχουν δεν αρκουν στην αννουλα?

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Σωστά μιλάς ,μπράβο σου. :)
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος Aristocrat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ


Bέβαια, οι εκπαιδευτικοί έχουν μεγάλη απώλεια εισοδήματος από τις συνεχείς μετακινήσεις. Ενοίκια, ναύλα ταξιδίου, καινούργιο νοικοκυριό κάθε φορά, ξενοδοχεία, έξοδα μετακίνησης εντός ή εκτός νομού κτλ.
[/quote]
Συνάδελφοι, συμφωνώ απόλυτα! Eδώ και μια τριετία έχω υπηρετήσει αναπληρώτρια εκτός Αθηνών (όπου είναι η βάση μου) και κάθε φορά έχει χρειαστεί να στήσω καινούργιο νοικοκυριό, να μεταφέρω πράγματα, να διώξω πράγματα κτλ....χώρια, φυσικά, τα ενοίκια, οι λογαριασμοί, τα εισιτήρια πήγαινε-έλα κτλ! Τουλάχιστον ήμουν σε νησιά όπου υπήρχε τακτική και καλή συγκοινωνία (Τήνος και μετά Μήλος)...τι να πουν εκείνοι που υπηρετούν στην άγονη γραμμή? τι να πουν κι εκείνοι που έχουν παιδιά? Εγώ άφησα πίσω μόνο το σύζυγο (δεν έχουμε παιδιά).......όσοι όμως αφήνουν πίσω τα παιδάκια τους ή αναγκαστικά τα "ξεριζώνουν" απο τον τόπο και τις συνήθειές τους και τα παίρνουν μαζί τι να πουν? Δεν είναι μόνο η απώλεια εισοδήματος απο τις συνεχείς μετακινήσεις, είναι και οι ας το πούμε παράπλευρες απώλειες. Κατά τ άλλα, διάφοροι "ανεγκέφαλοι" που είναι έξω απο το χορό πετάνε μπηχτούλες του τύπου 'και πολλά λεφτά παίρνετε........κι όλο καθόσαστε'....η καλύτερη τακτική σ αυτή την περίπτωση είναι "η σιωπή μου προς απάντησή σου" διότι απλά ό,τι απάντηση κι αν δώσουμε σε κάτι τέτοια άτομα θα είναι χαμένος χρόνος,χαμένο σάλιο και χαμένες θερμίδες. Την καλημέρα μου σε όλους

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
δεν ξερω αν στα αλλα ξενογλωσσα τμηματα διδασκονται περισσοτερα μαθηματα η αν και στην αγγλικη εχουν αλλαξει το προγραμμα σπουδων αλλα την περιοδο 2002-2006 διδασκοντουσαν τα παραπανω

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
δεν ξερω αν στα αλλα ξενογλωσσα τμηματα διδασκονται περισσοτερα μαθηματα η αν και στην αγγλικη εχουν αλλαξει το προγραμμα σπουδων αλλα την περιοδο 2002-2006 διδασκοντουσαν τα παραπανω

δεκαπέντε χρόνια πρίν πάντως τα μαθήματα του αγγλικού αθήνας ήταν μισά αγγλικά και μισά ελληνικά ( από το ελληνικό τμήμα - το κλασικό ) και ήταν ΟΛΑ υποχρεωτικά.
Επίσης, αν είναι κριτήριο του αν μπορείς να διδάξεις για παράδειγμα λογοτεχνία το ότι η παρακολούθηση δεν ήταν υποχρεωτική τότε παραπάνω απο τους μισούς εκπ/κούς όλων των ειδικοτήτων δεν πρέπει να διδάσκουν.... Τα αμφιθέατρα δεν αδειάζουν μόνα τους ξέρεις...

τέλος, είναι σαφές ότι οι β αναθέσεις δεν στέκουν αλλά εφόσον υπάρχουν και είναι νόμιμες ο καθένας δρα με βάση τη νομιμότητα....και είναι επισης σαφές το ότι οι β' αναθέσεις δημιουργήθηκαν σε καιρό παχέων αγελάδων - οπότε οι λόγοι δεν ήταν οικονομικοί όπως σήμερα -  μετά απο πιέσεις συγκεκριμένων ειδικοτήτων προκειμένου να συμπληρώνουν το ωράριό τους και να μην ξεκουνήσουν την κ......άρα τους  ( δείτε ποιός έχει τι πρώτα και μετά μιλήστε για τους ξενόγλωσσους.... την μερίδα του λέοντος έχουν άλλοι, όχι οι ξενόγλωσσοι...). Αυτά προς αποκατάσταση της ιστορικής αλήθειας.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Έκαστος εφ' ω ετάχθη.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος Aristocrat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
(αληθινό γεγονός)
η γνωστή μιας ανεψιάς μου, ξενόγλωσση καθηγήτρια η μανδάμ, είχε πάει πρίν από 2 χρόνια ταξίδι κατά Ινδία μεριά και, διηγούμενη τα περί του ταξιδιού της, μεταξύ άλλων δήλωσε με "στενοχώρια" και "παράπονο" ότι "....δεν την άφησαν να μπει να σεργιανίσει στα στούντιο του Μπόλιγουντ"!!!!!!!!!!!!!! Τόοοοοοοοοοοοοοοοοσο μυαλό διέθετε η μανδάμ (IQ ραδικιού ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D) που πίστευε ειλικρινά ότι εκεί κάάαααααααααααααποιοι σελεμπριτάδες κάθονται και πίνουν ολημερίς φραπέ και παίζουν τάβλι!!!! Και φυσικά περίμεναν την μανδάμ με ανοιχτές...αγκάλες για να διασκεδάσουν την πλήξη τους και να τους φωτίσει με τις θεϊκές γνώσεις της!!!! Μόνο που εκεί, αγαπητή μανδάμ, είναι χώρος εργασίας και όχι "μπάτε σκύλοι αλέστε.................."χώρος εργασίας με πολύωρα γυρίσματα κι όχι "...αχ και πώς να πάω στο δημοτικό τώρα για μάθημα που θα μου χαλάσει το δωδεκάποντο......"!!! και "αχ, αν πάρουμε λογοτεχνία β ανάθεση σωζόμαστε για να μη χαλάω και βενζίνη στο αυτοκίνητο......" ;D ;D ;D ;D ;D
(ένα περιστατικό που δείχνει πόση ανοησία, κουλαμάρα και αρκετό ψώνισμα επικρατεί στον μάταιο ετούτο κόσμο που ζούμε.........)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 594
Σύνολο: 607

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.