*

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση φιλολογικών μαθημάτων σε άλλες ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 133875 φορές)

0 μέλη και 15 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Είναι το λιγότερο ντροπή να τσουβαλιάζουμε έναν ολόκληρο κλάδο και να αναφερόμαστε σε ανθρώπους που ούτε γνωρίζουμε με τον (υποτιμητικά λεγόμενο) όρο ''μανδάμ''. Το να γενικεύουμε δε με αυτόν τον τρόπο είναι το λιγότερο αντιεπιστημονικό. Ναι όλες/όλοι οι ξενόγλωσσοι είμαστε ΚΕΝΟΙ, ΧΑΖΟΙ, ΩΡΑΙΟΠΑΘΕΙΣ ΚΑΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ! Τι θα ακούσουμε άλλο εδώ μέσα αναρωτιέμαι....
Το γεγονός δε ότι κάποιος κρίνει την ποιότητα ενός συναδέλφου από ένα κουτσομπολιό μιας γνωστής του πραγματικά δείχνει ''πόση ανοησία, κουλαμάρα και αρκετό ψώνισμα επικρατεί στον μάταιο ετούτο κόσμο που ζούμε.........''
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
και γω εχω γνωρισει φιλολογους για τ'αναθεμα, αυτο ομως τι σημαινει? οτι ολοι οι φιλολογοι ειναι το ιδιο?
ελεος ρε παιδια σ'αυτα που λεμε. καλο ειναι να λειτουργει πρωτα ο εγκεφαλος και μετα να μιλαμε...αλλιως ειναι προτιμοτερο καποιοι να μασατε!
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Θα παρακαλεσω να μενουμε στο θεμα που ειναι "Διαμαρτυρια για την αναθεση" και οχι σε γενικευσεις και χαρακτηρισμους.
Ευχαριστώ!
 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Aχ τι ωραια!!! Δεν ξερουμε που θα ειμαστε σε 4 μερες εμεις και τα παιδακια μας , μας κοψανε το μισθο , εχει γινει το στομαχι μας τσαταλια και πρεπει να παρακολουθησουμε και το εργακι "Αναθεματισμενοι ηλιθιοι Ξενογλωσσοι Part 2 - To Περασμα στην Ινδια"

Αποσυνδεδεμένος pinklaurel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ελεος βρε παιδιά!!! Έχω να πω και εγώ ιστορίες για φιλολόγους που λες χίλιες φορές ανάθεση όχι μόνο σε ξενόγλωσσους αλλά κσι μαθηματικούς, μουσικούς κλπ. Μια περίπτωση όμως δεν αποτελεί τον κανόνα . Και τι είναι καλύτερο; Εφόσον  καινουργιους καθηγητες δεν παιρνει να κανει ενας φιλολογος 30 ωρες και οι υπολοιποι 10;;;;;

Αποσυνδεδεμένος alice cooper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ωραία που ναι η ζωή!!!!
    • Προφίλ
Όχι όμως να παίρνει η καθηγήτρια γαλλικών/γερμανικών π.χ. 12-15 ώρες ιστορία γυμνασίου γιατί "βαριέται να σειστεί" και να πάει στο παραπέρα δημοτικό να συμπληρώσει ωράριο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Άλλωστε δεν εξετάστηκαν στο διαγωνισμό των εκπαιδευτικών ούτε στην Ιστορία (που εδώ και κάτι αιώνες έχει δοθεί ως δεύτερη ανάθεση..δυστυχώς) ούτε στη λογοτεχνία..............!!!! Όχι να εξεταζόμαστε σε μια ύλη από εδω ως την αιωνιότητα κι από την άλλη να δίνουμε β αναθέσεις στις εκάστοτε τεμπέλες της εύφορης κοιλάδας.............
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2011, 12:02:09 μμ από Smaragdi »

Αποσυνδεδεμένος pinklaurel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μία ανάθεση γίνεται με απόφαση διευθυντή και συλλόγου και με έγκριση από το γραφείο! Δεν έχεις πολλά περιθώρια να αρνηθείς! Αν υπάρχουν ώρες σε διπλανά σχολεία εννοείται πως ο καθενας προτιμα να κάνει το μάθημά του και όχι μόνο οι ξενόγλωσσοι! Κ οι μαθηματικοί και οι φυσικοί κ όλοι!!!

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
παιδια και στα σδε οι φιλολογοι κανουν κοινωνιολογια,β αναθεση και πολιτισμικη αγωγή κανουν οι ΤΕ16 αρκετοι απο τους οποιους εχουν διπλώματα ωδειων και οχι πανεπιστημιακα πτυχια...............μην μαλλωνετε για το μπαχαλο που επικρατει..εχουμε και αλλα να δουμε...........

adigoni

  • Επισκέπτης
Υπάρχουν πολλοί "περίεργοι" συνάδελφοι φιλόλογοι, ξενόγλωσσοι, έχω συναντήσει κι από άλλες ειδικότητες....Η αλήθεια είναι πως σαν κλάδος οι ξενόγλωσσοι είναι λίγο περιφρονημένοι, γιατί δίνουμε περισσότερη σημασία στους συναδέλφους των ξενόγλωσσων φροντιστηρίων, που μπορεί να λειτουργούν και σαν ελίτ σε μια μικρή κοινωνία, παρά στους συναδέλφους των σχολείων μας.Και όμως, οι ξενόγλωσσοι, σας μιλάω σα φιλόλογος που έχει πάθος για την παγκόσμια κουλτούρα και τις ξένες γλώσσες, ούσα γλωσσολογικής ειδικεύσεως, έχουν αντίστοιχες υψηλού επιπέδου φιλολογικές σπουδές στον τομέα τους. Εμείς ασχολούμαστε με Πλάτωνα και Αριστοτέλη,Σολωμό, Καβάφη,  άλλοι με Πετράρχη, Βοκάκιο, Ντάντε Αλιγκέρι, Σαίξπηρ και Κάμιγκς, Ελ.Μπράουνιγκ, Μαργκερίτ Γιουρσενάς και Μαρκες....Όταν όμως σπουδάζεις ένα αντικείμενο, το βλέπεις ενταγμένο στις ιστορικές, πολιτικές και οικονομικές πνευματικές συνθήκες μιας εποχής.Το μελετάς σε μία συγκεκριμένη γλώσσα, η οποία έχει τα δικά της δομικά χαρακτηριστικά, που αντανακλούν ένα τρόπο σκέψης και μια φιλοσοφία διαφορετική.Οι ξενόγλωσσοι έχουν λοιπόν προσανατολισμό διαφορετικό από εμάς τους φιλολόγους, λόγω της διαφορετικής γλώσσας που χρησιμοποιούν ως εργαλείο στην προσέγγιση της κουλτούρας άλλων λαών.Πού εστιάζεται το πρόβλημα;Στη στείρα νοοτροπία που υπάρχει στο υπουργείο ότι εκμάθηση μιας γλώσσας είναι μόνο η γραμματική και το συντακτικό της, ότι κάθε χρόνο πρέπει να διδάσκονται παρόμοια βιβλία ενώ στο φροντιστήριο έχουν πιο "σφιχτό"πρόγραμμα με βάση τα πτυχία.Εάν το υπουργείο πραγματικά ήθελε να βοηθήσει στην εκμάθηση των ξένων γλωσσών, θα προσέθετε στο αναλυτικό πρόγραμμα εκείνα τα στοιχεία που θα έδιναν την ευκαιρία σε όλους τους μαθητές, και ιδιαίτερα σε εκείνους που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να παρακολουθήσουν κάποιο φροντιστήριο(είχα τέτοιους μαθητές στα σχολεία που υπηρέτησα) να παίρνουν στη Γ Γυμνασίου ένα πρώτο πτυχίο και, στις τρείς τάξεις του λυκείου να ασχοληθούν με τα διάφορα στοιχεία της λογοτεχνίας και της ξενόγλωσσης κουλτούρας.Επομένως λόγω λάθος προσανατολισμού του συστήματος, υπάρχει ανάμεσά μας μία κόντρα.Δε θα ήθελα να διδάξω ποτέ μαθήματα που δεν είναι της ειδικότητάς μου, αλλά, προκειμένου μία ξενόγλωσση με παιδιά να σταλεί σε άλλο σχολείο, θα έκανα την υποχώρηση και θα τη βοηθούσα.Γιατί όμως σε εμάς τους φιλολόγους δίνεται σαν ανάθεση το Δίκαιο ή η Ψυχολογία;Και μη μου πείτε λόγω ΦΠΨ, πέρσι δίδαξα και επιλεγόμενο θεατρολογία, κακήν κακώς ομολογώ, γιατί άλλες ώρες είχαν δηλωμένες στο σχολείο και άλλες στη Δευτεροβάθμια.Μη σφαζόμαστε μεταξύ μας.Είμαστε ΟΛΟΙ φιλόλογοι, αλλά όπως πάμε στον ειδικό κάθε φορά γιατρό, χρειαζόμαστε και τον αντίστοιχης ειδικότητας κάθε φορά καθηγητή.Αυτό δε σημαίνει ότι δε θα βοηθήσω κάποιον συνάδελφο ξενόγλωσσο αν μου το ζητήσει στη διδασκαλία δικών μου μαθημάτων.Εξάλλου κάθε χρόνο σε κάθε σχολείο, παίρνω τα ψίχουλα που περισσεύουν κάνοντας μαθήματα με τα οποία δεν έχω ασχολήθεί τόσο.Δεν κάθονται οι παλαιότεροι συνάδελφοι να συζητήσουμε και να μοιράσουμε τα αντικείμενα.Και από εκεί ξεκινάει  άλλο ζήτημα.... Όταν η ΟΛΜΕ κοιμάται,εμείς μπορούμε να διεκδικούμε και να φωνάζουμε ακόμα.Αλλά να στρέφουμε τη διεκδίκησή  και την οργή μας στο σωστό αποδέκτη.Συγγνώμη για τη μακροσκελή ανάπτυξη.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Όχι όμως να παίρνει η καθηγήτρια γαλλικών/γερμανικών π.χ. 12-15 ώρες ιστορία γυμνασίου γιατί "βαριέται να σειστεί" και να πάει στο παραπέρα δημοτικό να συμπληρώσει ωράριο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πρώτα οφείλεις να συμπληρώσεις στην οργανική σου θέση, μετά σε άλλα σχολεία της βαθμίδας σου και μετά πας σε δημοτικά.

Αν λοιπόν εγώ ήμουν δ/ντης δεν θα άφηνα κανέναν ξενόγλωσσο να φύγει αν δεν συμπλήρωνε τις ώρες του στο σχολείο μου και φυσικά και με τις προβλεπόμενες β αναθέσεις. Άρα ΑΤΟΠΟ το επιχείρημα σου.

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
κι ομως adigoni μου ηταν μια απο τις καλυτερες αναπτυξεις του θεματος.
οσο για το "βαριεται να σειστει" δεν αξιζει καν να μπω στον κοπο να το σχολιασω.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Μακροσκελης αλλα  αξιοπρεπεστατη  η  τοποθετηση  σου.Τι  να  διαβαζουμε ; Τις  συνοπτικες  κατινιστικες που  μας  λενε  και  τεμπελες και  αγραμματες τις  ξενογλωσσες; Θα  ηθελα  να  διδαξεις  το  παιδι  μου ενω  δε  θα  ηθελα  καποια αλλα  ατομα  που  διαβαζω  τι  γραφουν  και  βριθει "ηθους " ο  λογος  τους :)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Η adigoni εβαλε τα πραγματα σε μια σειρα. Η επιθετικη συμπεριφορα των ξενολωσσων πηγαζει απο τη δικη μας συμπεριφορα (υπαρχουν δεκαδες μηνυματα υποτιμητικα για τους συναδελφους ξενων γλωσσων απο φιλολογους).
Ας μη ξεχαναμε πως οταν ακουστηκε η β'αναθεση της λογοτεχνιας στους ξενολωσσους και ο περιορισμος των ωρων διδασκαλιας του μαθηματος τους, αντεδρασαν με διαμαρτυρια εξω απ τα προπυλαια. Τους αφησαμε ομως αντι να τους συμπαρασταθουμε.

Λοιπον, ο,τι και να λεμε το υπουργειο αποφασισε και δε φταμε εμεις. Τι κανουμε ειναι το ζητουμενο. Γιατι με τα λογια μονο το προβλημα δε λυνεται (και η δικη μου αποψη ειναι πως μαλλον δεν θα βρεθει λυση).
Σε αυτη τη περιπτωση, ας βοηθησουμε καποιο συναδελφο αν χρειαστει τη βοηθεια μας. ας μη του γυρναμε περιφρονητικα τη πλατη και ας συνεχισουμε τον αγωνα ....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2011, 12:50:23 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 601
Σύνολο: 610

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.