*

Αποστολέας Θέμα: Πώς μοιράζονται τα τμήματα;  (Αναγνώστηκε 4040 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Πώς μοιράζονται τα τμήματα;
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 02:53:34 πμ »
Δεν γίνεται το τμήμα να σπάσει και να μοιραστεί στα υπόλοιπα? Ετσι θα μοιραστουν οι άτακτοι και θα ξαναπροσδιοριστούν τα τμήματα. Είναι πολυ σπανιο 20 άτομα να είναι μεταξεταστέοι. Ολοι εχουν επιθετο απο γειτονικά γράμματα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς μοιράζονται τα τμήματα;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:06:47 »

Αποσυνδεδεμένος Lora75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: Πώς μοιράζονται τα τμήματα;
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 05:57:15 πμ »
Nα πάρει έναν έναν τους γονείς και να ενημερώσει το σύλλογο για τη συμπεριφορά τους τώρα που είναι αρχή γιατί μετά θα της λένε ότι φταίει αυτή.Τα παιδιά όταν ακούν ότι θα ενημερωθεί η οικογένειά τους για τη συμπεριφορά τους αλλάζουν στάση.Για λίγο βέβαια γι'αυτό πρέπει να εφαρμόσει και άλλη τακτική για να επιβληθεί.Όχι απειλές σχετικά με βαθμολογία γιατί σε αυτούς δεν πρόκειται να πιάσει.Μη δείξει αδυναμία αλλά κουράγιο και χιούμορ.Ας πιάσει κουβέντα μια μέρα μαζί τους χωρίς ειρωνείες και προσβολές και να τους ρωτήσει τι είναι αυτό που τους κάνει να συμπεριφέρονται έτσι.Έχουν κάποιο πρόβλημα μαζί της ή κάτι άλλο.Τα παιδιά μιλούν και θα της πουν πολλά που θα την βοηθήσουν.Θα καταλάβει να είσαι σίγουρος ότι δεν είναι αυτή το πρόβλημα.Θα της τα πουν όλα.Συνήθως φταίνε αυτοί που έχουν προηγηθεί.Τα παιδιά δεν είναι χαζά.Εμένα μου είχαν πει ότι κανείς καθηγητής δεν τα θέλει και γι'αυτό τα έδωσαν σε μένα που είμαι καινούργια.Αυτό το χρησιμοποίησα για να τα κερδίσω.Τους έδιξα πόσο διαφέρω χωρίς να κατηγορήσω κανέναν και ότι δεν πρόκειται να τα αφήσω αλλά αντίθετα θα προσπαθήσω παρά τις δυσκολίες.Τα παιδιά το εκτίμησαν και έγινα η αγαπημένη τους καθηγήτρι.Με σέβονταν,δεν έκαναν απουσίες προσπάθουσαν.Σ'αυτούς που είχαν μείνει είχα πει ότι είναι σε προνομιούχα θέση γιατί κάποια πράγματα τα έχουν διδαχθεί άρα μπορούν να πετύχουν καλύτερη βαθμολογία.Κουράστηκα βέβαια δούλεψα πολύ μαζί τους αλλά η ικανοποίηση που πήρα με γέμισε αυτοπεποίθηση.Και η μεγαλύτερη ικανοποίηση ήταν όταν έβλεπα την απορία των παλιών σχετικά με το πως τα κατάφερα.Αυτοί ακόμα και με τα καλά τμήματα είχαν προβλήματα.Φροντίζω πάντα το αρνητικό για τους άλλους να το κάνω θετικό για μένα και έτσι κερδίζω

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Πώς μοιράζονται τα τμήματα;
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 10:28:42 πμ »
Σας ευχαριστεί για τις συμβουλές, αλλά λέει ότι δεν ξέρει αν θα εχει εφαρμογή, τα παιδιά είναι αρνητικά και δεν τη συμπαθούν, ίσως γιατί δεν έχουν καλά προηγούμενα με παλιούς, δεν ξέρω. Αυτό, όμως, που θα ήθελε να μάει είναι πως να συμπεριφέρεται όταν ζητούν επιτακτικά να βγουν έξω.

Αποσυνδεδεμένος dimari

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς μοιράζονται τα τμήματα;
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 10:36:37 πμ »
Εγώ σε παρόμοιες περιπτώσεις απαντώ με πολύ κατανόηση πως τους καταλαβαίνω πως θέλουν να βρίσκονται έξω από την τάξη, πως θυμάμαι πόσο κουραστικό γινόταν το σχολείο όταν ήμουν μαθήτρια κτλ. αλλά επειδή είναι αναγκαίο να ακολουθούμε κάποιους κανόνες και πως και εγώ είμαι υπόλογος στη Δ/νση, μπορούν να ζητήσουν άδεια από το Δ/ντη και έπειτα πολύ ευχαρίστως να μείνουν έξω από την τάξη. Βέβαια ποτέ κανείς δεν το έκανε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς μοιράζονται τα τμήματα;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:06:47 »

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Πώς μοιράζονται τα τμήματα;
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 11:25:47 πμ »
θα της το μεταφέρω

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159732
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 312
Σύνολο: 330

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.