*

Αποστολέας Θέμα: Πώς μοιράζονται τα τμήματα;  (Αναγνώστηκε 4041 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Πώς μοιράζονται τα τμήματα;
« στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 05:39:29 μμ »
Απορία


Συνάδελφος νεοδιόριστη φιλόλογος σε μεγάλη επαρχιακή πόλη, παρουσιάστηκε σε σχολείο, το πρόβλημα είναι ότι επειδή παρουσιάστηκε τελευταία, οι υπόλοιποι παλαιότεροι φιλόλογοι είχαν μοιράσει τα μαθήματα κ αυτής της έμειναν όλα τα φιλολογικά (11 ώρες την εβδομάδα) στο χειρότερο τμήμα του σχολείου που δεν το ήθελε κανείς. Τα 20 από τα 25 παιδιά πάνε για 2η φορά στην ίδια τάξη επειδή έμειναν πέρυσι, επίσης φωνάζουν πάρα πολύ, με αποτέλεσμα να μην γίνεται μάθημα.
Η συνάδελφος το είπε στο διευθυντή και της είπε να κάνει υπομονή, γιατί και σε αυτούς κάποιος πρέπει να κάνει μάθημα. Οι άλλοι συνάδελφοι είναι ανένδοτοι στο να αναλάβουν κ αυτοί έστω κάποιες ώρες σε αυτό το τμήμα, για να μην έχει εκείνη κ τις 11 ώρες. Να πω εδώ ότι κάνει κ ιστορίες σε άλλα τμήματα του ίδιου σχολείου, για να συμπληρώσει 21 ώρες χωρίς να αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα με τους άλλους μαθητές του σχολείου.
Με παίρνει τηλέφωνο κάθε βράδυ κλαίγοντας, δεν μπορεί να κοιμηθεί, ούτε να φάει, η ζωή της έγινε μαρτύριο.
Σκέφτεται και αυτή να παραιτηθεί, νιώθει πως θα αρρωστήσει...
Δεν έχει ίντερνετ εκεί που είναι και με παρακάλεσε να βρω μια λύση κι σκέφτηκα να το βάλω εδώ.
Τι μπορεί να κάνει, για να μην χάσει τη δουλειά της, αλλά να μην χάσει και την πνευματική της υγεία.



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς μοιράζονται τα τμήματα;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:45:12 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς μοιράζονται τα τμήματα;
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 05:55:02 μμ »
Δε μας είπες τι τάξη είναι, γυμνάσιο, Λύκειο τι; Αλλιώς μιλάς στα παιδιά του γυμνασίου αλλιώς στου Λυκείου.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Πώς μοιράζονται τα τμήματα;
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 05:59:07 μμ »
γυμνάσιο

Αποσυνδεδεμένος corina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς μοιράζονται τα τμήματα;
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 06:01:37 μμ »
δυστυχώς δεν μπορεί να κάνει ουσιαστικά ....τίποτα.......
όταν πρωτοδιορίστηκα και εγώ σε μεγάλη επαρχιακή πόλη πήγα τελευταία σε ΕΠΑΛ και μου έδωσαν τα....καλύτερα .......  
απλά να το δει πιο χαλαρά και να κατεβάσει το επίπεδο τόσο ώστε να συμμετέχουν (ας κάνουμε αυτό το φυλλάδιο μαζί ωστε να μην έχετε τίποτα για το σπίτι...).....και να τους γράψει κανονικά αν δεν συμμορφωθούν!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς μοιράζονται τα τμήματα;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:45:12 »

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Πώς μοιράζονται τα τμήματα;
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 06:04:57 μμ »
ευχαριστώ κ εγώ της τα λέω μα δεν ακούει...
αλλά θα είναι βλάκας να χαλάσει την καριέρα της γιατί τα παιδιά κάνουν φασαρία

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς μοιράζονται τα τμήματα;
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 06:05:23 μμ »
Μπορεί ν' ακουστεί λίγο κυνικό, αλλά μάλλον έχω δίκιο.

Σε 20 χρόνια θα θυμάται τη φετινή χρονιά και θα γελάει, αρκεί να πάρει στα σοβαρά, σήμερα, το ρόλο της, να σταματήσει την κλαψούρα, να σηκώσει τα μανίκια και να απολαύσει το καλύτερο επάγγελμα του κόσμου.

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Πώς μοιράζονται τα τμήματα;
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 06:07:05 μμ »
 η άλλη λύση είναι να τους βγάζει έξω οπότε μέχρι τέλη οκτωβρίου ή θα μείνουν από απουσίες ή ο διευθυντής θα δώσει ώρες και σε άλλους συναδέλφους από τα παράπωνα των γονιών.

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Πώς μοιράζονται τα τμήματα;
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 06:12:34 μμ »
Μα το θέμα είναι ότι κ αυτή είναι λίγο χαμηλών τόνων, δεν τους εναντιώνεται, γιατί η δράση φέρνει αντίδραση και φοβάται τα χειρότερα... Στην αρχή προσπάθησε με φωνές να τους συναιτήσει, αλλά επειδή δεν είχε αποτέλεσμα τους άφησε να φωνάζουν και να μην την αφήνουν ήσυχη
Τελοσπάντων, ευχαριστώ για της συμβουλές σας θα της τις μεταφέρω...




Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς μοιράζονται τα τμήματα;
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 06:38:16 μμ »
Το θέμα δεν είναι αν είσαι χαμηλών τόνων ή όχι...(αυτό υπάρχει συνήθως πιο πολύ ως εμπόδιο στο μυαλό μας). Η σχέση μας με τους μαθητές μας και ο σεβασμός χτίζεται κάθε μέρα... ας τους "ακούσει", ας τους δει πιο βαθιά... ίσως ποτέ πριν να μην τα σεβάστηκαν... είναι παιδιά και δείχνουν την αντίδραση τους, τη δυσαρέσκεια τους, τις επιθυμίες τους... δεν θα ανταποκριθούν όλα, αλλά θα δημιουργηθεί ένας πυρήνας μέσα στην τάξη θετικός που σιγά σιγά θα μεγαλώνει... δεν υπάρχει συνταγή, κάθε μέρα αγωνίζεσαι με τον εαυτό σου, με τα όρια που θα πρέπει να τηρηθούν, με ... με... καλό κουράγιο στη συνάδελφο και καλή φώτιση...
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος akoufou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Πώς μοιράζονται τα τμήματα;
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 08:55:12 μμ »
Το θέμα δεν είναι αν είσαι χαμηλών τόνων ή όχι...(αυτό υπάρχει συνήθως πιο πολύ ως εμπόδιο στο μυαλό μας). Η σχέση μας με τους μαθητές μας και ο σεβασμός χτίζεται κάθε μέρα... ας τους "ακούσει", ας τους δει πιο βαθιά... ίσως ποτέ πριν να μην τα σεβάστηκαν... είναι παιδιά και δείχνουν την αντίδραση τους, τη δυσαρέσκεια τους, τις επιθυμίες τους... δεν θα ανταποκριθούν όλα, αλλά θα δημιουργηθεί ένας πυρήνας μέσα στην τάξη θετικός που σιγά σιγά θα μεγαλώνει... δεν υπάρχει συνταγή, κάθε μέρα αγωνίζεσαι με τον εαυτό σου, με τα όρια που θα πρέπει να τηρηθούν, με ... με... καλό κουράγιο στη συνάδελφο και καλή φώτιση...

+++++++ (εκτός του καλή φώτιση που επιφυλάσσομαι :) )

Αποσυνδεδεμένος lefa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 993
    • Προφίλ
Απ: Πώς μοιράζονται τα τμήματα;
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 09:17:30 μμ »


  κοριτσια κανενα νεο απο καψαλακη ;;

Αποσυνδεδεμένος Lora75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: Πώς μοιράζονται τα τμήματα;
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 09:34:56 μμ »
Είναι σύνηθες φαινόμενο οι παλιοί που γνωρίζουν καλά τα παιδιά να δίνουν τα προβληματικά τμήματα στους νέους.Εγώ κάθε χρόνο αυτό βιώνω.Ό,τι θέλουν να ξεφορτωθούν μου το δίνουν.Και υπεύθυνη με βάζουν στα τμήματα εκείνα που τα παιδιά κάνουν κοπάνες άρα και πολλές απουσίες,δεν υπάρχει εύκολη επικοινωνία με τους γονείς ή δεν τους βρίσκεις ποτέ ή δηλώνουν ψεύτικες διευθύνσεις και τηλέφωνα κλπ.Τώρα πια έχω συνηθίσει και φυσικά έχω αποκτήσει εμπειρία γιατί έχω αντιμετωπίσει πραγματικά δύσκολες καταστάσεις.Κάποτε από το άδικο που με έπνιγε έκλαιγα σε όλη τη διαδρομή για το σπίτι μου κάθε μέρα.Μπροστά στα παιδιά δεν ξέσπαγα (έχω ευτυχώς γαϊδουρινή υπομονή), έδειχνα κατανόηση,προσπαθούσα να πλησιάσω κάθε ένα χωριστά,αφιέρωνα πολύ χρόνο σε κάποια από αυτα  στα διαλείμματα για να τα ακούσω σε σημείο που κάποιοι συνάδελφοι με ειρωνεύονταν λεγοντας ότι χάνω το χρόνο μου.Κουραζόμουν αλλά είχα αποτέλεσμα.Να ξέρεις όμως ότι  μπορει να συμβει το χειρότερο και στο καλύτερο τμήμα. Δυστυχώς κάποιοι δεν ασχολούνται με τα παιδιά  και ρίχνουν ωριαίες σαν το χαλάζι πριν κάνει κάτι ένας μαθητής μόνο και μόνο για να έχουν ησυχία μέσα στην τάξη.Αυτοί είναι που εξωθούν κάποιους μαθητές στα άκρα και την πληρώνουν οι υπόλοιποι.Για ότι γίνεται μέσα στην τάξη δεν είμαστε μόνο εμείς υπεύθυνοι είναι και αυτοί που έχουν προηγηθεί.Όχι ενοχές  λοιπόν.

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Πώς μοιράζονται τα τμήματα;
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 11:35:34 μμ »
Εκτός του ότι θα είναι πολύ κουραστικό να την βλέπουν και να βλέπει τα παιδιά για 11 ώρες εβδομαδιαίως, αν κάποια μέρα λείψει, το τμήμα θα σχολάσει!

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Πώς μοιράζονται τα τμήματα;
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 01:18:13 πμ »
Μιλήσαμε στο τηλέφωνο και της είπα όσα γράψατε.
Μου είπε ότι είναι δύσκολο να τα πλησιάσει τα παιδιά, δεν ξέρει τι θα εισπράξει, φοβάται μην τα κάνει χειρότερα. Με ρωτάει τι να κάνει όταν φωνάζουν όλα να πάω λίγο έξω, ή να πάω τουαλέτα, ή θέλω να βγω, μου λέει ότι δεν τους αφήνει, αλλά επιμένουν και γίνεται στην τάξη χαμός.
Επίσης, όντως οι 11 ώρες είναι ψυχοφόρες, είναι η μόνη που έχει όλα τα φιλολογικά σε τμήμα, συζήτησε με τους άλλους να μοιράσουν τις ώρες ξανά, ώστε να μην έχει όλα τα μαθήμτα εκείνη και οι άλλοι ούτε να το συζητήσουν, συν είχε όλα τα γνωστά μα είμαστε οι παλιοί και επιλέγουμε πιο πριν, όμως, εκείνη ξέρει ότι δεν τους ήθελε κανείς.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2010, 01:40:34 πμ από iex »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159774
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 477
Σύνολο: 488

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.