*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές που πληρώνονται από το ΕΣΠΑ.  (Αναγνώστηκε 16784 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές που πληρώνονται από το ΕΣΠΑ.
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 11:19:03 πμ »
Ναι αλλά ποιο είναι το ποσό που διαιρούμε δια τις ώρες; Ποιο θεωρείται μισθός΄μόνιμου; Με ενσωματωμένα επιδόματα ή το βασικό; Έχω 12 ώρες μπορεί να μου πει κανείς πόσα θα παίρνω;
Και με τα ένσημα; Αν διαιρούνται και αυτά καλά΄κρασιά, 10 ένσημα το μήνα και ΟΑΕΔ γιοκ στο τέλος! ???
Απατεώνες! Σε βάζουν και υπογράφεις χωρίς να ξέρεις τίποτα και μετά σου δίνουν όσες ώρες θέλουν....
Ο μισθός ενός αναπληρωτή στην πρωτοβάθμια με πλήρες ωράριο, 24 ώρες (ο οποίος είναι μικρότερος από ενός στη δευτεροβάθμια), με Μ.Κ. 18, χωρίς επίδομα μεταπτυχακού και μετά τις περικοπές που έγιναν πέρσι, πρέπει να είναι γύρω στα 1.100 ευρώ. Επί αυτού του πόσου υπολογίζει ο καθένας το μισθό τους. Αν κάποιος έχει πχ 12 ώρες είναι 1.100 * 12/24 = 550 ευρώ περίπου.
Αν τώρα κάποιος είναι σε υψηλότερο ΜΚ, προσθέτει άλλα 40 ευρώ για κάθε ένα και αν έχει μεταπτυχιακό, άλλα 32 περίπου.
Για τα ένσημα δεν υπάρχει επίσημη διευκρίνιση από το Υπουργείο, αλλά αν είναι όντως ποσοστό επι των ενσήμων του αναπληρωτή πλήρους ωρραίου θα υπάρχει οντως θέμα για το αν βγει κάποιος σε επίδομα ανεργίας τον Ιούνιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2010, 11:22:48 πμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές που πληρώνονται από το ΕΣΠΑ.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:39:32 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές που πληρώνονται από το ΕΣΠΑ.
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 11:20:52 πμ »
Οι πλήρους ωραρίου αναπληρωτές στην Πρωτοβάθμια πληρώνονται και "μοριοδοτούνται" για 24 ώρες ανεξάρτητα απο το αν το εκάστοτε γραφείο έχει να τους δώσει 24 ή 21 ώρες. Αυτο είναι δικό τους πρόβλημα και πιστέυω οτι αν σε κάποιον ανατεθούν πχ 21 ώρες αντί για 24 που πρέπει (έχει συυμβεί σε συναδέρφους που προλάβαν και πήγαν την Παρασκευή στα σχολεία), με την πρώτη ευκαιρία θα του τις συμπληρώσουνε. Όπως και να έχει σημασία έχει τι θα υπογράψεις στην σύμβαση σου. Δεν θα πρέπει κανεις αναπληρωτής πλήρους ωραρίου να υπογράψει σύμβαση που δεν αναγράφει επάνω τον αριθμό των 24 ωρών.
Και αν οι ώρες βγαίνουν κάτω και από 21; Δεν πρέπει με κάποιο τρόπο να συμπληρώσει ώρες για να δικαιούται όλο το μισθό;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2010, 11:27:49 πμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές που πληρώνονται από το ΕΣΠΑ.
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 11:30:56 πμ »
Ναι δεν διαφωνώ οτι πρέπει να συμπληρώσει ωράριο. Ίσως αυτό να γίνει με ώρες στο (μεσημεριανό) ολοήμερο ή με άλλο τρόπο που δεν μπορώ να φανταστώ. Πάντως δεν είναι λογικό να πληρώσεις ή να μοριοδοτήσεις κάποιον λιγότερα απο αυτά που δικαιούται, ιδίως όταν έχει κάνει ανάληψη υπηρεσίας για αναπληρωτής κανονικού ωραρίου. Αν κάποιος έχει συναντήσει στην πράξη κάτι διαφορετικό ας μας το αναφέρει για να το γνωρίζουμε και οι υπόλοιποι και να είμαστε προετοιμασμένοι σε τέτοια περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές που πληρώνονται από το ΕΣΠΑ.
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 11:41:55 πμ »
Ναι δεν διαφωνώ οτι πρέπει να συμπληρώσει ωράριο. Ίσως αυτό να γίνει με ώρες στο (μεσημεριανό) ολοήμερο ή με άλλο τρόπο που δεν μπορώ να φανταστώ. Πάντως δεν είναι λογικό να πληρώσεις ή να μοριοδοτήσεις κάποιον λιγότερα απο αυτά που δικαιούται, ιδίως όταν έχει κάνει ανάληψη υπηρεσίας για αναπληρωτής κανονικού ωραρίου. Αν κάποιος έχει συναντήσει στην πράξη κάτι διαφορετικό ας μας το αναφέρει για να το γνωρίζουμε και οι υπόλοιποι και να είμαστε προετοιμασμένοι σε τέτοια περίπτωση.
Είχα και εγώ την αίσθηση, χωρίς βέβαια να το έχω ψάξει, ότι ο αναπληρωτής πληρώνεται τον πλήρη μισθό ασχέτως του αριθμού των ωρών του, πχ ακόμα και αν έχει 16 ώρες. Η αλήθεια όμως είναι ότι πρόπερσι που εργάστηκα ως αναπληρωτής σε ΕΠΑΛ έπρεπε να συμπληρώνω ώρες και σε ειδικό σχολείο και μία ακόμα ώρα γραμματιακή ςυποστήριξης για να συμπληρώσω τις 21 ώρες μου.
Σε άλλο forum μόνιμος συνάδελφος που εργάζεται σε διεύθυνση και φαίνεται να κατέχει το αντικείμενο μου είπε ότι από τον νόμο αν ο αναπληρωτής δεν συμπληρώνει ωράριο δεν παίρνει και πλήρη μισθό και ήξερε πολλές τέτοιες περιπτώσεις. Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω μαζί του για επιπλέον πληροφορίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2010, 11:50:42 πμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές που πληρώνονται από το ΕΣΠΑ.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:39:32 »

Αποσυνδεδεμένος xanthigr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές που πληρώνονται από το ΕΣΠΑ.
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 08:58:39 πμ »
Kαλημερα συναδελφοι!Παρακολουθω τη συζητηση και θα ηθελα τ βοηθεια σας.Στην εγκυκλιο προσληψης εκπαιδευτικων αισθητικης αγωγης λεει οτι προοριζονται για τα 800 πιλοτικα και χρηματοδοτουνται απο το ΕΣΠΑ.Στο νομο μου(ξανθη) τους τοποθετησαν στα πρωινα σχολεια που ειχαν κενα .Νομιζω πως ειναι παρανομο να καλυπτουν θεσεις μη πιλοτικων σχολειων με κοινοτικα κονδυλια απλα για φαινεται οτι δεν υπαρχουν ελλειψεις.Παρακαλω αν μπορει καποιος να με διαφωτισει.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές που πληρώνονται από το ΕΣΠΑ.
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 10:43:56 πμ »
Kαλημερα συναδελφοι!Παρακολουθω τη συζητηση και θα ηθελα τ βοηθεια σας.Στην εγκυκλιο προσληψης εκπαιδευτικων αισθητικης αγωγης λεει οτι προοριζονται για τα 800 πιλοτικα και χρηματοδοτουνται απο το ΕΣΠΑ.Στο νομο μου(ξανθη) τους τοποθετησαν στα πρωινα σχολεια που ειχαν κενα .Νομιζω πως ειναι παρανομο να καλυπτουν θεσεις μη πιλοτικων σχολειων με κοινοτικα κονδυλια απλα για φαινεται οτι δεν υπαρχουν ελλειψεις.Παρακαλω αν μπορει καποιος να με διαφωτισει.
Στο Ελλαδιστάν όλα γίνονται. Και που ζούμε ακόμα θέμα συμπτώσεων είναι...

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές που πληρώνονται από το ΕΣΠΑ.
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 12:04:12 μμ »
Αυτό ξαναπέστο! Το ΕΣΠΑ είναι συγχρηματοδοτούμενο αφενός, αφετέρου τρέχουν προγράματα όπως της β'ξένης γλώσσας που δεν είναι μόνο για τα πιλοτικά σχολεία. Εξάλλουη όπως είπε ο Κουλαϊδής πρόσφατα, περιμένουν πρώτα να προκύψει το πρόβλημα και μετά να το λύσουν καθυστερώντας προς όφελός τους  κανέναν χρόνο τις πληρωμές...
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος Elpida82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές που πληρώνονται από το ΕΣΠΑ.
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 02:03:29 μμ »
Στη συνάντηση που είχε η Υπουργός με την ΠΕΑΕ, σχετικά με τους αναπληρωτές ειδικοτήτων που πληρώνονται από το ΕΣΠΑ δήλωσε ότι οι αναπληρωτές γαλλικής και γερμανικής φιλολογίας που κλήθηκαν ως ΑΜΩ, δεσμεύονται από τους όρους χρηματοδότησης του ΕΣΠΑ. Δηλαδή οι συνάδελφοι αυτοί δεν μπορούν να γίνουν αναπληρωτές πλήρους ωραρίου ακόμα κι αν προκύψουν κενά, επειδή το ΕΣΠΑ ορίζει 12ωρη απασχόληση. Επίσης, εφοσόν η χρηματοδότηση από το συγκεκριμένο πρόγραμμα λήγει του χρόνου, η Υπουργός είπε ότι μπορεί και να μη συνεχιστούν οι διδασκαλιες που πληρώνονται από αυτο.

Αν δεν κάνω λάθος μπορούν να γίνουν αναπληρωτές. Αν ψάξεις στην εγκύκλιο "Πρόσκληση υποψήφιων εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για ένταξη στους πίνακες αναπληρωτών και ωρομίσθιων εκπαιδευτικών, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 9 του ν. 3848/2010 (ΦΕΚ 71/19.5.2010 τ. Α΄)" στη  Σελ. 14 λεει κατά λέξη:

ΠΡΟΣΟΧΗ: Οσοι προσλαμβάνοναι ως αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου θα μπορούν να συμπληρώνουν το ωράριό τους (μεχρι 15 ώρες) με ώρες ωρομισθίας για το κανονικό πρόγραμμα, τη πδσ και το ολοήμερο δημοτικό Σχολείο στο ίδιο ή άλλο σχολείο της ίδιας περιοχής. Παραλληλα, εφόσον προκύψει κενή θέση για πρόσληψη αναπληρωτή με πλήρες ωράριο στην ίδια περιοχή και την έχουν δηλώσει στην αίτησή τους, θα μπορούν να καταλαμβάνουν τη θέση αυτή, στην περίπτωση που δεν υπάρχει ενδιαφέρον απο άλλον υποψήφιο που προηγείται στην σειρά κατάταξης.


« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2010, 02:08:32 μμ από Elpida82 »
ΠΕ 07

Αποσυνδεδεμένος xanthigr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές που πληρώνονται από το ΕΣΠΑ.
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 10:54:02 μμ »
Στη συνάντηση που είχε η Υπουργός με την ΠΕΑΕ, σχετικά με τους αναπληρωτές ειδικοτήτων που πληρώνονται από το ΕΣΠΑ δήλωσε ότι οι αναπληρωτές γαλλικής και γερμανικής φιλολογίας που κλήθηκαν ως ΑΜΩ, δεσμεύονται από τους όρους χρηματοδότησης του ΕΣΠΑ. Δηλαδή οι συνάδελφοι αυτοί δεν μπορούν να γίνουν αναπληρωτές πλήρους ωραρίου ακόμα κι αν προκύψουν κενά, επειδή το ΕΣΠΑ ορίζει 12ωρη απασχόληση. Επίσης, εφοσόν η χρηματοδότηση από το συγκεκριμένο πρόγραμμα λήγει του χρόνου, η Υπουργός είπε ότι μπορεί και να μη συνεχιστούν οι διδασκαλιες που πληρώνονται από αυτο.

Αν δεν κάνω λάθος μπορούν να γίνουν αναπληρωτές. Αν ψάξεις στην εγκύκλιο "Πρόσκληση υποψήφιων εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για ένταξη στους πίνακες αναπληρωτών και ωρομίσθιων εκπαιδευτικών, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 9 του ν. 3848/2010 (ΦΕΚ 71/19.5.2010 τ. Α΄)" στη  Σελ. 14 λεει κατά λέξη:

ΠΡΟΣΟΧΗ: Οσοι προσλαμβάνοναι ως αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου θα μπορούν να συμπληρώνουν το ωράριό τους (μεχρι 15 ώρες) με ώρες ωρομισθίας για το κανονικό πρόγραμμα, τη πδσ και το ολοήμερο δημοτικό Σχολείο στο ίδιο ή άλλο σχολείο της ίδιας περιοχής. Παραλληλα, εφόσον προκύψει κενή θέση για πρόσληψη αναπληρωτή με πλήρες ωράριο στην ίδια περιοχή και την έχουν δηλώσει στην αίτησή τους, θα μπορούν να καταλαμβάνουν τη θέση αυτή, στην περίπτωση που δεν υπάρχει ενδιαφέρον απο άλλον υποψήφιο που προηγείται στην σειρά κατάταξης.

Στην εγκυκλιο προσληψης των εκπαιδευτικων αισθητικης αγωγης δεν αναφερει τι ειδους συμβαση ειναι.Δεν αναφερει πουθενα τις λεξεις κλειδια,αναπληρωτες η ωρομισθιοι.Λεει απλα προσληψη εκπαιδευτικων μπλα,μπλα,μπλα...


Αποσυνδεδεμένος Elpida82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές που πληρώνονται από το ΕΣΠΑ.
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 08:19:28 πμ »
ok, δε διαβασα σωστά , σορρυ
ΠΕ 07

Αποσυνδεδεμένος xanthigr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές που πληρώνονται από το ΕΣΠΑ.
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 08:27:14 πμ »
Δεν πειραζει!Απλα ψαχνω να βρω μια ακρη

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές που πληρώνονται από το ΕΣΠΑ.
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 02:12:10 μμ »
Συναδελφοι

Μην σας πιασουν κοροιδα Οσοι προσληφθηκατε πληρους ωραριου ειτε σας εγινε αναθεση μαθηματων 21 ωρων ειτε λιγοτερων αυτο δεν αφορα εσας αλλα ειναι προβλημα του ΠΥΣΔΕ που δεν συνεδριασε για να σας αναθεσει επιπλεον ωρες Επειδη μου ετυχε και μενα πηγα στη διευθυνση και ενω ο υπευθυνος μισθοδοσιας του σχολειου μου ειπε πως θα πληρωθω για τις ωρες που δουλεψα τον Σεπτεμβρη στη βθμια μου ειπαν μια και ειμαι πληρους ωραριου ειτε τις δουλεψω ειτε οχι θα πληρωθω κανονικα. Στο κατω κατω εγω δεν ευθυνομαι για την βραδυτητα των αρμοδιων Δεν αρνηθηκα τις 21 ωρες Ας μου τις διναν απτην αρχη Μην τυχον και σας κοροιδεψουν Μην τους αφηνετε να μας εμπαιζουν Ελεος Αφησαμε οικογενειες πισω μας Ελεος Αντιδραστε μιληστε

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές που πληρώνονται από το ΕΣΠΑ.
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 03:28:40 μμ »
Συναδελφοι

Μην σας πιασουν κοροιδα Οσοι προσληφθηκατε πληρους ωραριου ειτε σας εγινε αναθεση μαθηματων 21 ωρων ειτε λιγοτερων αυτο δεν αφορα εσας αλλα ειναι προβλημα του ΠΥΣΔΕ που δεν συνεδριασε για να σας αναθεσει επιπλεον ωρες Επειδη μου ετυχε και μενα πηγα στη διευθυνση και ενω ο υπευθυνος μισθοδοσιας του σχολειου μου ειπε πως θα πληρωθω για τις ωρες που δουλεψα τον Σεπτεμβρη στη βθμια μου ειπαν μια και ειμαι πληρους ωραριου ειτε τις δουλεψω ειτε οχι θα πληρωθω κανονικα. Στο κατω κατω εγω δεν ευθυνομαι για την βραδυτητα των αρμοδιων Δεν αρνηθηκα τις 21 ωρες Ας μου τις διναν απτην αρχη Μην τυχον και σας κοροιδεψουν Μην τους αφηνετε να μας εμπαιζουν Ελεος Αφησαμε οικογενειες πισω μας Ελεος Αντιδραστε μιληστε
Δεν ισχύει όμως αυτό που λες γενικά. Αν ο αναπληρωτής δουλεύει για πχ 16 ώρες, δεν συνεπάγεται ότι θα πάρει ολόκληρο το μισθό. Για ψάξ'το στη νομοθεσία.

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές που πληρώνονται από το ΕΣΠΑ.
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 07:57:42 μμ »
Όμως αν ο πλήρους κάνει 16 ώρες και πληρώνεται για τις 21 που δικαιούται, γιατί και ο ΑΜΩ να μην πληρώνεται και για τις 14 που δικαιούται άσχετα με το πόσες του έδωσε το ΠΥΣΔΕ;
Γιατί ξέρουμε που το πάνε θα μου πείτε... να τους κάνουν όλους μόνιμους και μη ωρομίσθιους τελικά!
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 752
Σύνολο: 752

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.