*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;  (Αναγνώστηκε 26284 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 12:09:37 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι!Σήμερα το πρωί διάβασα στο pde έγγραφο του υπουργείου με αποσπάσεις,4 συνάδελφοι ΠΕ09 (ΧΙΟΣ,ΚΡΗΤΗ,ΗΜΑΘΙΑ)αποσπώνται
είτε στην περιφέρεια,είτε στις δ/νσεις δ/βαθμιας.Άρα τουλάχιστον 4 κενά,βέβαια δεν ξέρουμε αν αυτά το κενά καλυφτούν από υπεράριθμους.Αλλά αν δεν κάνω
λάθος αυτοί έχουν τοποθετηθεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2011, 10:23:23 μμ από irenead »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:41:29 »

Αποσυνδεδεμένος rouso

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 12:13:50 μμ »
Καλημέρα!!!!!!! Το πρωί στο ΝΕΤ ο γ.γ. του Υπουργείου  είπε ότι δεν θα κάνουν άλλες φάσεις αναπληρωτών παρά μόνο εφόσον δημιουργηθούν κενά και ο Κάτσικας στο ΣΚΑΙ ότι θα γίνουν προσλήψεις αναπληρωτών μάλιστα είπε μέχρι το α' δεκαπενθήμερο του Οκτώβρη σε μικρές δόσεις για άλλες ειδικότητες. Ποιος να λέει την αλήθεια άραγε;;;

Αποσυνδεδεμένος elen81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 01:24:03 μμ »
Το να μην πάρουν καθόλου οικονομολόγους φέτος μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο. Αλλά φέτος όλα στραβά πηγαίνουν, ποιός ξέρει;

Αποσυνδεδεμένος rouso

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 04:01:53 μμ »
Από το Υπουργείο μου είπαν (τηλεφωνικά πριν λίγο) ότι την άλλη εβδομάδα θα ξέρουν για τους Οικονομολόγους Δεν ξέρουν τπτ λέει ακόμα για εμάς  :-\ :-\...Τι να κάνω ρε παιδιά να πιάσω δουλειά αλλού ή να περιμένω άλλη μία εβδομάδα μήπως και.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:41:29 »

Αποσυνδεδεμένος rouso

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 06:59:08 μμ »
Κάτι λίγο άσχετο: Είδα κάπου σε φόρουμ ότι στον ενιαίο πίνακα των αναπληρωτών εμφανίζονται 3 οικονομολόγοι οι οποίοι αποκτούν προύπηρεσία πριν την ημερομηνία κτήσης του πτυχίου τους. Πως έγινε αυτό; Μπορεί να γίνει ή υπάρχει κάτι μεμπτό εκεί; Καμία ιδέα;;;

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 09:22:28 μμ »
Καλησπέρα rouso.Σε πιο φορουμ το είδες αυτό?

Αποσυνδεδεμένος rouso

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 12:53:13 πμ »
Καλησπέρα rouso.Σε πιο φορουμ το είδες αυτό?
Καλησπέρα irenead. http://educationingr.blogspot.com/2010/09/blog-post_19.html
Εδώ είναι. Έχει ενδιαφέρον...

Αποσυνδεδεμένος sotirios1977

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 01:19:40 πμ »
Είναι πιθανό να είναι νόμιμα όλα rouso.
Προϋποθέτει την ύπαρξη και άλλου πτυχίου προγενέστερου αυτού των Οικονομικών το θέμα της προϋπηρεσίας που αναφέρεις.
Η προϋπηρεσία τότε προσφέρθηκε με κριτήριο το πρώτο πτυχίο.
Επέλεξαν κάποια στιγμή (όταν τους ζητήθηκε) να προσμετρηθεί η προϋπηρεσία τους σε μια (αυτή του Οικονομολόγου) από τις δυο τουλάχιστον ειδικότητες που είχαν.
Θίγονται και άλλα θέματα:
Αυτοί που αναφέρεται ότι πήγαν αναπληρωτές αμέσως μετά την αποφοίτηση πιθανώς να πήγαν κάπου που κριτήριο ήταν η συνέντευξη (Σιβιτανίδειος, κτλ.)
Αυτοί που έχουν και δεύτερο πτυχίο πιθανώς απέκτησαν παιδαγωγική επάρκεια μέσω αυτού (Καθηγητικές Σχολές).

Υπάρχουν και κάποιες υποψίες για παρατυπίες στην ΑΣΠΑΙΤΕ, μέσω των ενστάσεων που βάζουν υπεράριθμους στο Ε.Π.ΠΑΙ.Κ.
Για να μην μακρηγορήσω όμως θα ψάξω το σχετικό θέμα στο pde για να σου δώσω τον σύνδεσμο.


Κατά τα άλλα συναισθηματικά λειτουργούμε πλέον, ελπίζοντας ότι κάτι θα αλλάξει για να εργαζόμαστε εκεί που αγαπάμε...και φέτος.
Μόλις τσέκαρα την Δευτεροβάθμια Ηλείας και από 5 κενά που έδινε για εμάς πριν ένα μήνα, δίνει 0 σήμερα.
Θα έλεγα να πιάσεις άλλη δουλειά. Δεν υπάρχει λογική στο να περιμένουμε κι άλλο.
Πολύ φοβάμαι όμως ότι οι περισσότεροι θα περιμένουμε μήπως και...

Αποσυνδεδεμένος sotirios1977

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 01:43:43 πμ »
Εν ολίγοις για το θέμα της Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. (μιας και δεν εντόπισα τον σύνδεσμο) κάποιοι έχουν αναφέρει ότι οι ενστάσεις εξετάζονται αφού αρχίσουν τα μαθήματα, με αποτέλεσμα να μπαίνουν μεν όλοι όσοι δικαιούνται, αλλά και κάποιοι που δεν το δικαιούνται.

Η διαδικασία είναι το εξής:
1. Προκηρύσσονται π.χ. 10 θέσεις οικονομολόγων. Βγαίνουν οι αξιολογικοί πίνακες και έχουμε τους 10 εισακτέους.
2. Γίνονται ενστάσεις, που εξετάζονται αφού βγουν τα αποτελέσματα και έχουν αρχίσει τα μαθήματα.
3. Έτσι, όταν εξετάζονται και δικαιώνονται οι ενστάσεις αυτοί που δικαιώθηκαν λογίζονται ως υπεράριθμοι.

Το ερώτημα είναι: Πώς όταν προκηρύσσεις 10 θέσεις παίρνεις 11 ή 12;
Αυτοί που κάνουν ένσταση αν δικαιωθούν δεν θα έπρεπε να προσπεράσουν κάποιον άλλο και να τον αφήσουν εκτός δεκάδας;

Το θέμα θα μπορούσε να λυθεί πολύ απλά αν η αρχική ανακοίνωση αποτελεσμάτων ήταν προσωρινή και την ακολουθούσε ένα διάστημα υποβολής ενστάσεων και αξιολόγησης τους. Μετά από αυτό θα μπορούσαν να ανακοινωθούν τα τελικά (οριστικά) αποτελέσματα.
Τότε, δεν θα υπήρχαν υπεράριθμοι. Συνεπώς, το σύστημα θα εμφανιζόταν αδιάβλητο.

Είναι πολύ πιθανό λοιπόν με τον τρόπο που λειτουργεί το σύστημα να φοιτά στα 2 προγράμματα της Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. εκτός των νομίμως εισακτέων και ένα μικρό ποσοστό παρανόμως υπεράριθμων.

Αποσυνδεδεμένος podiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 01:52:19 πμ »
Το να μην πάρουν καθόλου οικονομολόγους φέτος μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο. Αλλά φέτος όλα στραβά πηγαίνουν, ποιός ξέρει;
Αποκλείεται να μην πάρουν οικονομολόγους , εγώ ξέρω ήδη αρκετά σχολεία που δεν διδάσκονται τα οικονομικά γιατί οι καθηγητές έχουν φύγει με σύνταξη , είναι θέμα χρόνου, εδώ πήραν ένα σωρό θεολόγους δεν θα πάρουν οικονομολόγους?

Αποσυνδεδεμένος rouso

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 12:01:08 μμ »
Sotirios1977 σε ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες. Ειδικότερα δεν αναφερόμουν σε όλους αυτούς που δούλεψαν άμεσα ή που πήραν πολύ γρήγορα παιδ. επάρκεια. Το καταλαβαίνω αυτό που λες. Όσο αφορά αυτό με την προύπηρεσία δεν γνωρίζω ότι μπορεί να υπολογιστεί αν έχει υπηρεσία από άλλο πτυχίο. Δλδ ένας πρώην φιλόλογος μπορεί να περάσει την υπηρεσία του στους οικονομολογους του χρόνου; Δεν το εχω ξαναακούσει αυτό πάντως...Τώρα όσο αφορά τους αναπληρωτές και εγώ συμφωνώ με το pondiki. Ούτε ΑΜΩ δεν θα πάρουν δλδ; Αφού κάθε χρόνο πέρνουν πολλους ωρομίσθιους φέτος δεν θα πάρουν κάμποσους; Εντάξει ΑΚΩ ίσως ελάχιστους ή καθόλου αλλά ΑΜΩ; Δεν ξέρω μάλλον θα περιμένω και εγώ μέχρι την άλλη εβδομάδα όπως μου είπαν από το Υπουργείο ότι θα ξέρουν αλλιώς μετά αλλαγή πλεύσης μετά από τόσες προσπάθειες....δυστυχώς..... :( :(

Αποσυνδεδεμένος sotirios1977

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 12:35:06 μμ »
Sotirios1977 σε ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες. Ειδικότερα δεν αναφερόμουν σε όλους αυτούς που δούλεψαν άμεσα ή που πήραν πολύ γρήγορα παιδ. επάρκεια. Το καταλαβαίνω αυτό που λες. Όσο αφορά αυτό με την προύπηρεσία δεν γνωρίζω ότι μπορεί να υπολογιστεί αν έχει υπηρεσία από άλλο πτυχίο. Δλδ ένας πρώην φιλόλογος μπορεί να περάσει την υπηρεσία του στους οικονομολογους του χρόνου; Δεν το εχω ξαναακούσει αυτό πάντως...Τώρα όσο αφορά τους αναπληρωτές και εγώ συμφωνώ με το pondiki. Ούτε ΑΜΩ δεν θα πάρουν δλδ; Αφού κάθε χρόνο πέρνουν πολλους ωρομίσθιους φέτος δεν θα πάρουν κάμποσους; Εντάξει ΑΚΩ ίσως ελάχιστους ή καθόλου αλλά ΑΜΩ; Δεν ξέρω μάλλον θα περιμένω και εγώ μέχρι την άλλη εβδομάδα όπως μου είπαν από το Υπουργείο ότι θα ξέρουν αλλιώς μετά αλλαγή πλεύσης μετά από τόσες προσπάθειες....δυστυχώς..... :( :(

Έχεις δίκιο να μην το γνωρίζεις, αφού δεν ισχύει πλέον. Η προϋπηρεσία αφορά μόνο τον κλάδο στον οποίο την προσφέρεις.
Όμως είχε υπάρξει μια ρύθμιση με την οποία όποιος είχε προϋπηρεσία σε δυο κλάδους (πριν το 2004-05 αν θυμάμαι καλά) μπορούσε να τη μεταφέρει σε έναν αθροιστικά. (Το παράδειγμα που έχει στον σύνδεσμο του άρθρου πιθανώς αφορά τέτοια περίπτωση).

Περάσαν τόσα χρόνια και τώρα έρχεται η αλλαγή πλεύσης...δυστυχώς...
Εύχομαι καλά αποτελέσματα σε όλους παρ όλα αυτά...


Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 12:52:26 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι.Rouso ειδα τον σύνδεσμο που μας υπέδειξες,ειδικά το πρώτο όνομα, πέρυσι εισήχθηκε στην ΑΣΠΑΙΤΕ(ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ) και παράλληλα
δουλεψε και ως αναπληρώτρια στην ίδια περιοχή!!!!!!!!!!!!΄Στον πίνακα των διοριστέων το όνομά της είναι στην πρώτη 5αδα.Έχω εντοπίσει και άλλες περιπτώσεις,οπου συνάδελφοι με χαμηλή προυπηρεσία,ξεκινούν να δουλεύουν από την αρχή της χρονιάς(μάλλον στην αμαρτωλή ΣΙΒΙΤΑΝΙΔΕΙΟ)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2011, 10:24:07 μμ από irenead »

Αποσυνδεδεμένος rouso

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 01:10:24 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι.Rouso ειδα τον σύνδεσμο που μας υπέδειξες,ειδικά το πρώτο όνομα, πέρυσι εισήχθηκε στην ΑΣΠΑΙΤΕ(ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ) και παράλληλα
δουλεψε και ως αναπληρώτρια στην ίδια περιοχή!!!!!!!!!!!!΄Στον πίνακα των διοριστέων το όνομά της είναι στην πρώτη 5αδα.Έχω εντοπίσει και άλλες περιπτώσεις,οπου συνάδελφοι με χαμηλή προυπηρεσία,ξεκινούν να δουλεύουν από την αρχή της χρονιάς(μάλλον στην αμαρτωλή ΣΙΒΙΤΑΝΕΙΔΙΟ)
Αυτή η Σιβιτανίδειος ...Αυτή η ΑΣΠΑΙΤΕ....Καλύτερα να :-X...Αμαρτωλές μέχρι το κόκκαλο.... Πιστεύω ότι στη ΣΙβιτανίδειο φάνηκε και φέτος που πήρε ελάχιστους από όλες τις ειδικότητες ενώ μέχρι και πέρυσι έπαιρνε ένα σωρό βίσματά τους...Τελοσπάντων ευτυχώς σε αυτό η Διαμάντω έκανε καλό. Το θέμα είναι τώρα τι γίνεται...τι κάνουμε..Εγώ προσωπικά (αφού μου είπαν ότι την άλλη εβδομάδα θα ξέρουν για εμάς αν πάρουν) λέω να περιμένω μέχρι τότε μήπως και πάρουν ΑΜΩ τουλάχιστον και μετά θα αναζητησω  εργασία αλλού...Αν εχει κανένας καμμία πληροφορία καλή ας μας διαφωτίσει... :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 546
Σύνολο: 556

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.