*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;  (Αναγνώστηκε 26285 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rouso

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 12:15:37 μμ »
ξέρουμε καμμια πληροφορία ρε παιδιά για τοπόσους θα πάρουν ΠΕ09; Θα βγούν λογικά αυτή την εβδομάδα όπως όλα ε; ??? ??? ??? Αντε να δούμε... :o :o
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2010, 05:10:32 πμ από jak13 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ09 ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:02:20 »

Αποσυνδεδεμένος maf80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟ;
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 07:50:36 μμ »
Στο esos.gr γράφει ότι το επόμενο κύμα αναπληρωτών θα είναι την επόμενη εβδομάδα. Ας ελπίσουμε να έχει και οικονομολόγους...

Αποσυνδεδεμένος rouso

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟ;
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 08:15:15 μμ »
Ναι το είδα και εγώ...Πάντως η αναλογία αυτών που διόρισαν σε σχέση με αυτούς που συνταξιοδοτήθηκαν είναι πάρα πολύ μικρή...Ελπίζω να έχει και εγώ για να δούμε τι θα κάνουμε και με τη ζωή μας...

Αποσυνδεδεμένος rouso

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 01:52:34 μμ »
Όλοι οι άλλοι κλάδοι ξέρουν στο περίπου τι γίνεται; Με εμάς ξέρει κανένας; Θα πάρουν αναπληρωτές; ΑΚΩ ή ΑΜΩ; Κανένα νέο;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:02:20 »

Αποσυνδεδεμένος elen81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 02:54:34 μμ »
μάλλον για ΑΜΩ το κόβω αλλά ειναι καθαρά προσωπική εκτίμηση. επίσης ακόμα και να βγει η β φάση αναπληρωτων β'βάθμιας δεν είμαι κάθολου σίγουρη ότι θα περιλαμβάνει οικονομολόγους. μακάρι να διαψευστώ!

Αποσυνδεδεμένος rouso

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 04:59:13 μμ »
Κια εγώ το ίδιο πιστεύω αν και βαθιά μέσα μου πιστεύω να διαψευτω... ???Πέρυσι είχαν πάρει eleni όμως και γύρω στους 23 αναπληρωτές κανονικούς πέραν των ωρομισθίων. Γιατί να μην παρουν και φέτος; Πραγματικά έχω μπερδευτεί...Θέλω να κανοίσω τη ζωή μου για φέτος και μου έχει δέσει τα χέρια αυτή η αναμονή...

Αποσυνδεδεμένος elen81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 05:20:12 μμ »
εγω δεν είπα οτι δε θα καλέσουν καθόλου οικονομολόγους. είπα οτι δεν ειμαι σίγουρη αν θα κληθούν με τη β φάση. πέρισυ, αν δεν κάνω λάθος, οι πρώτοι οικονομολόγοι κλήθηκαν να παρουσιαστούν 23-27/10, οπότε ίσως είναι λίγο νωρίς ακόμα. θα δείξει!

Αποσυνδεδεμένος sotirios1977

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 07:00:33 μμ »
Πέρυσι η δικαιολογία ήταν οι εκλογές που μεσολάβησαν και ο ΑΣΕΠ.
Φέτος ούτε εκλογές είχαμε, ούτε ΑΣΕΠ.

1η Σεπτεμβρίου θα έπρεπε όλα τα σχολεία να λειτουργούν χωρίς ούτε ένα κενό.
Όσο καθυστερούμε δημιουργούνται εμπόδια για τους μαθητές και τους γονείς πρώτα από όλα, που θα αναγκαστούν να αρχίσουν φροντιστήρια ακόμη και αν δεν το μπορούν από οικονομικής απόψεως.
Για τους καθηγητές και τις οικογένειες τους που δεν μπορούν να προγραμματίσουν το μέλλον.

Όλα αυτά, η αβεβαιότητα και το χάσιμο χρόνου είναι αντιπαραγωγικά.


Μάλιστα σε οικονομικούς όρους θα λέγαμε ότι επιβραδύνουν την ανάπτυξη της οικονομίας.

Δεν υπάρχει καμιά λογική στην καθυστέρηση κάλυψης των κενών. Κανένα όφελος για την Ελλάδα. Κανένα όφελος για την Κυβέρνηση.

Για να ξεκολλήσουμε Θα πρέπει σε επίπεδο προγραμματισμού όλα να γίνονται στην εντέλεια, ώστε να μας προσφέρει το κράτος το μόνο που μπορεί, ένα οργανωμένο περιβάλλον στο οποίο είμαστε ικανοί να κάνουμε θαύματα και να βοηθήσουμε το κράτος να αναπτυχθεί.

Δυστυχώς για φέτος οι καθυστερήσεις είναι δραματικές και σίγουρα δεν συνάδουν με τον στόχο της ανάπτυξης.

Η μόνη δικαιολογία είναι ότι δεν υπάρχουν λεφτά, όμως δεν στέκει ούτε αυτή, αφού η έγκαιρη πρόσληψη θα οδηγήσει όλους στην αγορά εργασίας γρηγορότερα. Θα τους απελευθερώσει δηλαδή από τη σημερινή αναμονή που σίγουρα συμβάλλει στην καθίζηση της ελληνικής οικονομίας. Καθώς κάποιοι θα πάνε στα σχολεία και κάποιοι σε άλλες δουλειές.
 

Η πρόταση μου για την επόμενη χρονιά και όλα τα επόμενα χρόνια είναι (παίρνοντας υπόψη τον στόχο της ανάπτυξης για την Κυβέρνηση και την Ελλάδα):

1. Επίσπευση όλων των διαδικασιών που καθορίζουν τις προσλήψεις αναπληρωτών, ώστε όλα τα σχολεία να λειτουργούν με πλήρες δυναμικό μόνιμων και αναπληρωτών από την 1η Σεπτεμβρίου κάθε έτους.
2. Κατάργηση του θεσμού των ωρομισθίων και αναπληρωτών μειωμένου ωραρίου μιας και σημαίνουν αυτόματα υποαπασχόληση του εργατικού δυναμικού και αναχαίτιση της ανάπτυξης της οικονομίας.


Αποσυνδεδεμένος rouso

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 02:47:05 μμ »
Συμφωνω απόλυτα μαζί σου Sotiri!!! μακάρι αλά δεν το βλέπω να γίνεται ποτέ αυτό. Ελπίζω φέτος βέβαια να ξέρουμε γρηγορα ας είναι ότι να ναι το αποτέλεσμα αλλά ας τα βγάλουν γρήγορα...Είναι τρομερή ανηθικότητα και αναισθησία να έχεις άτομα να περιμένουν για να προγραμματίσουν τη ζωή τους και οι αρμόδιοι να θέλουν 2 και 3 μήνες να βγάλουν κενά κάτι που θα έπρεπε να γίνεται σε 1 εβδομάδα και τα σχολεία να λειτουργούν από την αρχή με όλο το προσωπικό, όλα τα βιβλία, κτλ...Μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά!!!

Αποσυνδεδεμένος rouso

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 02:49:02 μμ »
Τουλάχιστον έχει κανένας κανένα νέο για τον αριθμό ΑΚΩ ή ΑΜΩ που πιθανόν να πάρουν;

Αποσυνδεδεμένος maf80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 02:52:39 μμ »
σε επικοινωνία με υπουργείο είπαν ότι σήμερα ή τη δευτέρα θα γίνει φάση δευτεροβάθμιας. Δυστυχώς όμως δεν θα έχει οικονομολόγους. μάλλον άδικα περιμένουμε...

Αποσυνδεδεμένος rouso

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 04:07:58 μμ »
Πωπω... >:( Αν είναι δυνατόν ρε παιδιά!! καλά τι είμαστε εμείς δεν είμαστε δευτεροβάθμια;;; Μακάρι τουλάχιστον μέχρι τέλος της άλλης εβδομάδας να έχουν καλέσει και πε09 να ξέρουμε ρε γαμώτο. Είχε πει ο γ.γ. του Υπ. Παιδείας ότι αρχές Οκτωβρίου δεν θα υπάρχουν κενά... :(

Αποσυνδεδεμένος rouso

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 01:26:31 μμ »
Κανένα νέο για ΠΕ-09 για αυτή την εβδομάδα;;;

Αποσυνδεδεμένος maf80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 01:54:53 μμ »
Μίλησα με υπουργείο σήμερα και τους ρώτησα ΠΟΤΕ και ΑΝ έχουν σκοπό να πάρουν οικονομολόγους και μου είπαν ότι δεν γνωρίζουν τίποτα. Ρώτησα αν έχουν νέα για το πότε θα γίνει η Γ ' φάση αναπληρωτών (Β φάση θα γίνει σήμερα) και επίσης δεν ήξεραν...

Η κοροϊδία τους και η ανοργανωσιά τους δεν έχει όριο. Πέρσι μας πήραν αναπληρωτές και φέτος μας πετάν στο δρόμο. Έχω νευριάσει πάρα πολύ και δυστυχώς δεν μπορώ να βρω το δίκιο μου πουθενά...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 534
Σύνολο: 545

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.