*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;  (Αναγνώστηκε 26451 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rouso

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #98 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 11:01:50 μμ »
Αύριο θα βγούν και άλλες ειδικότητες σύμφωνα με πληροφορίες...Λέτε;;; Ή μπα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:15:40 »

Αποσυνδεδεμένος maf80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #99 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 04:17:18 μμ »
Συνάδελφοι και πάλι πήραν από άλλες ειδικότητες οικιακης οικονομίας 88, και θεολόγους 30 και άλλες. Και σε εμάς τίποτα, που σε μια περίοδο οικονομικής κρίσης  η ειδικότητα του οικονομολόγου απαξιώνεται πλήρως...Δεν έχω κάτι με αυτές τις ειδικότητες αλλά μου μένει το παράπονο εμάς γιατί τόσο στην απ έξω....

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #100 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 12:11:54 πμ »
Παιδιά μόλις πήραν αναπληρωτές τεχνικών ειδικοτήτων. Και εμείς πάλι στην απ'εξω φυσικά. Όπως άλλωστε ήταν και αναμενόμενο...
Και πήραν 7 αναπληρωτές ειδικότητας 18.02 διοίκησης επιχ.κλπ που κάνουν τα ίδια μαθήματα με εμάς στα επαλ...

Πήραν 2 αναπληρωτές με 42 και 27 μόρια!!! στην Α΄ Κυκλάδων. Το κενό ακω στο οποίο αναφέρθηκα είναι εξ ολοκλήρου σε επαλ. 'Οταν ανακοινωθούν οι τοποθετήσεις στο site της δευτεροβάθμιας κυκλάδων θα δούμε αν κάλυψαν αυτό το κενό.


μπορείς να γράψεις σε ποιο νησί της Α κυκλάδων έχουν κενό?.... περίεργο μου φαίνεται... είμαι μόνιμος ΠΕ09 στην Α Κυκλάδων με οργανική θέση και από ότι ήξερα από το ΠΥΣΔΕ δεν έπαιζε κενό για ΠΕ09 στην Α Κυκλάδων.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος CynnemAprod

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 605
  • Φύλο: Άντρας
  • φαντασιόπληκτη Α.Δ.+Πανάθλιος
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #101 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 01:28:03 πμ »
 :-\ το κενό δεν είναι οργανικό απ' ότι μου είπανε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:15:40 »

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #102 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 05:29:23 μμ »
:-\ το κενό δεν είναι οργανικό απ' ότι μου είπανε.

το ξέρω ότι δεν είναι οργανικό... αλλά κάτι δεν μου κάθεται καλά γιατί από ότι ξέρω από μόνιμους στη Σίφνο έχουν στείλει 3, στο ΕΠΑΛ Μήλου 1, στο Γυμνάσιο Κιμώλου 1 και στο Γυμνάσιο Σερίφου 1.

Τα πιθανά κενά υποθέτω ότι είναι ή στο ΓΕΛ Μήλου ή στο ΕΠΑΛ Σίφνου γιατί κάποιος την έκανε με απόσπαση από εκεί.

Δεν είναι μυστικό αν θέλεις γράψε το κενό που σου είπανε.. έτσι και αλλιώς αναπληρωτή θα στείλουν και όχι μόνιμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2010, 05:36:41 μμ από knaison »
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος rouso

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #103 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 05:22:28 μμ »
Οι πληροφορίες λένε ότι Οικονομολόγους με τα 1000 ζόρια θα πάρουν 5. Από 3-5 θα πάρουν μου είπαν. Οπότε αρχίζουν τα ζόρια... Τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα λένε για εμάς διότι τα προηγούμενα χρόνια έγιναν "παραπανήσιοι" διορισμοί και τώρα την πλρώνουν οι νέοι οικονομολόγοι...Δυστυχώς...  >:(

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #104 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 05:36:41 μμ »

Οι Οικονομολόγοι έχουν μακράν τους περισσότερους, σε αναλογία πολύτεκνους, από κάθε άλλη ειδικότητα.
Εκεί βρίσκεται το πρόβλημα καθώς και στη μείωση των ωρών διδασκαλίας της ειδικότητας στα ΕΠΑΛ.
Αν δεν γίνονταν οι "παραπανίσιοι" διορισμοί τα προηγούμενα χρόνια θα γίνονταν τώρα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος rouso

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #105 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 10:24:18 πμ »
Οι Οικονομολόγοι έχουν μακράν τους περισσότερους, σε αναλογία πολύτεκνους, από κάθε άλλη ειδικότητα.
Εκεί βρίσκεται το πρόβλημα καθώς και στη μείωση των ωρών διδασκαλίας της ειδικότητας στα ΕΠΑΛ.
Αν δεν γίνονταν οι "παραπανίσιοι" διορισμοί τα προηγούμενα χρόνια θα γίνονταν τώρα.
Δεν θεωρώ ότι η σημερινή τάση είναι να διορίζουν "παραπανίσιους" κάτι που φαίνεται από τους διορισμούς που γίνονται...Αυτό γίνονταν τα προηγούμενα χρόνια. Όσον αφορά τους πολύτεκνους αν και προσωπικά με "θίγουν" (για τις θέσεις δλδ που πέρνουν και όσο και να ανεβαίνω δεν μπαίνω) είμαι σύμφωνος ότι θα πρέπει να προηγούνται γιατί πολύ απλά σε ένα κράτος υπογεννητικότητας είνια αυτοί που ανοίγουν τάξεις σε σχολεία. Βέβαια καλό θα ήταν να ήταν όλοι αυτοί οι δικοί μας πολύτεκνοι στις άλλες ειδικότητες... ;).

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #106 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 10:46:52 πμ »
Δεν θεωρώ ότι η σημερινή τάση είναι να διορίζουν "παραπανίσιους" κάτι που φαίνεται από τους διορισμούς που γίνονται...Αυτό γίνονταν τα προηγούμενα χρόνια. Όσον αφορά τους πολύτεκνους αν και προσωπικά με "θίγουν" (για τις θέσεις δλδ που πέρνουν και όσο και να ανεβαίνω δεν μπαίνω) είμαι σύμφωνος ότι θα πρέπει να προηγούνται γιατί πολύ απλά σε ένα κράτος υπογεννητικότητας είνια αυτοί που ανοίγουν τάξεις σε σχολεία. Βέβαια καλό θα ήταν να ήταν όλοι αυτοί οι δικοί μας πολύτεκνοι στις άλλες ειδικότητες... ;).

Δεν εννοούσα ότι γίνονται "παραπανίσιοι" διορισμοί σήμερα. Απλά έγραψα ότι αυτοί που διορίστηκαν ως πλεονάζοντες τα προηγούμενα χρόνια, αν δεν διορίζονταν τότε θα διορίζονταν μετά και πάντως μέχρι σήμερα. Οπότε, μία η άλλη.
Όσο για τους πολύτεκνους, αν και αποφεύγω να παίρνω θέση γιατί υπάρχει ο κίνδυνος να μην είμαι αντικειμενικός, χωρίς να διαφωνώ μαζί σου θεωρώ ότι θα μπορούσαν να υπάρχουν άλλες παροχές/κίνητρα για να μην αδικούνται κάποιες ειδικότητες περισσότερο από τις άλλες.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος rouso

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #107 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 10:59:39 πμ »
Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα μάλλον...

Αποσυνδεδεμένος AETOS7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #108 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 01:10:03 μμ »
O νόμος για τους πολύτεκνους είχε μια συγκεκριμένη κατεύθυνση. Να βοηθήσει όσους έχουν 4 παιδιά να διοριστούν ή σε όσους αρέσει να γίνουν πολύτεκνοι(γιατί τους αρέσουν τα παιδιά)  να ευνοηθούν .  Ο νόμος αυτός στη συνέχεια εφαρμόστηκε λάθος . Κάποιοι άρχισαν να κάνουν παιδιά
μόνο και μόνο για να  διοριστούν . Άλλοι κάνανε επιπλέον σπουδές (μεταπτυχιακά και παιδαγωγικά ) , ΄τρέχανε σε όλη την ελλάδα για να μαζέψουν μόρια (βουνά και νησιά) και οι άλλοι απλά τεκνοποιούσαν. Να αναφέρω ότι από τους 40 πολύτεκνους που διορίστηκαν πέρισυ
στους ΠΕ09 οι 39 δεν είχαν ούτε μία ώρα προυπηρεσίας. Απλά κλέψανε τις θέσεις διορσμού ανθρώπων που θυσίασαν πολλά για να βρεθούν κοντά στο διορισμό τους  . Σκεφτείτε ότι φέτος δεν διορίστηκαν συνάδελφοι από ΑΣΕΠ , 40% , 24μηνο+ΑΣΕΠ, 30μηνο γιατί είχαν κλείσει οι θέσεις από τους πολύτεκνους . Δεν έχω τίποτε με τους πραγματικά πολύτεκνους αλλά με αυτούς που γεννούσαν απλά για ένα διορισμό
Δηλαδή τι θα πουν στα παιδιά τους μεθαύριο , ότι αν δεν υπήρχε ο διορισμός τους δεν θα υπήρχαν ? ΝΤΡΟΠΗ

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #109 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 01:19:07 μμ »
O νόμος για τους πολύτεκνους είχε μια συγκεκριμένη κατεύθυνση. Να βοηθήσει όσους έχουν 4 παιδιά να διοριστούν ή σε όσους αρέσει να γίνουν πολύτεκνοι(γιατί τους αρέσουν τα παιδιά)  να ευνοηθούν .  Ο νόμος αυτός στη συνέχεια εφαρμόστηκε λάθος . Κάποιοι άρχισαν να κάνουν παιδιά
μόνο και μόνο για να  διοριστούν . Άλλοι κάνανε επιπλέον σπουδές (μεταπτυχιακά και παιδαγωγικά ) , ΄τρέχανε σε όλη την ελλάδα για να μαζέψουν μόρια (βουνά και νησιά) και οι άλλοι απλά τεκνοποιούσαν. Να αναφέρω ότι από τους 40 πολύτεκνους που διορίστηκαν πέρισυ
στους ΠΕ09 οι 39 δεν είχαν ούτε μία ώρα προυπηρεσίας. Απλά κλέψανε τις θέσεις διορσμού ανθρώπων που θυσίασαν πολλά για να βρεθούν κοντά στο διορισμό τους  . Σκεφτείτε ότι φέτος δεν διορίστηκαν συνάδελφοι από ΑΣΕΠ , 40% , 24μηνο+ΑΣΕΠ, 30μηνο γιατί είχαν κλείσει οι θέσεις από τους πολύτεκνους . Δεν έχω τίποτε με τους πραγματικά πολύτεκνους αλλά με αυτούς που γεννούσαν απλά για ένα διορισμό
Δηλαδή τι θα πουν στα παιδιά τους μεθαύριο , ότι αν δεν υπήρχε ο διορισμός τους δεν θα υπήρχαν ? ΝΤΡΟΠΗ
Έτσι ακριβώς είναι....κι αν τα πει κάποιος τον αποκαλούν αντισυναδελφικό...την στιγμή που αντισυναδελφικά φέρθηκαν αυτοί πιο πριν...
Και επίσης...αν μια γυναίκα π.χ δεν μπορεί να τεκνοποιήσει...τι θα της πούνε..."κυρία μου είστε στέρφα και γι αυτό θα προηγηθεί η άλλη...;"
Κοινώς η φυγόπονη δηλαδή...;!
Και μη μου πείτε πως είναι δύσκολο και το να μεγαλώνεις παιδιά...βαρέθηκα να ακούω αυτά τα νηπιακού επιπέδου επιχειρήματα...γιατί απλά η εκπαίδευση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΩΦΕΛΕΣ ΙΔΡΥΜΑ!
Οι κυβερνήσεις μας θέλησαν να την κάνουν γιατί ήταν πιο ζόρικο να δίνουν ένα καλό επίδομα σε όλους τους πολύτεκνους-τρίτεκνους....οπότε σκέφτηκαν να βολέψουν κάποιους που είχαν πτυχία σε θέσεις (έναντι άλλων) οπότε θα βγαινε τα ίδια φράγκα γι αυτούς...δεν θα ξοδεύονταν με έξτρα επιδόματα που θα έπρεπε να τα πάτουν και όλοι οι πολύτεκνοι-τρίτεκνοι στην Ελλάδα που δεν είναι μόνο οι εκπαιδευτικοί...
Αυτός ήταν ο λόγος και όλα τα άλλα περί κοινωνικής πολιτικής τα ακούω βερεσέ...κοινωνική πολιτική στις πλάτες άλλων πολιτών δεν υφίσταται...αυτά είναι μπαρμπούτσαλα που μας πουλάνε κι εμείς τα πιπιλάμε συνέχεια κατά πώς  μας συμφέρει.....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #110 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 01:38:10 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι!Δημοσιεύτηκε άρθρο στο alfavita,οπου συνάδελφος ΠΕ09 αναρωτιέται που βρίσκονται οι οικονομολόγοι και αναφέρει για ένα κενό στη Ζάκυνθο.Επίσης,όσο αφορά τους πολύτεκνους,δεν μπορεί η κάθε κυβέρνηση να ασκεί κοινωνική πολιτική εις βαρος άλλων ανθρώπων.Πολλοί από τους πολύτεκνους δουλεύουν στον ευρύτερο δημόσιο τομέα και μόλις διοριστουν ως εκπαιδευτικοί παραιτούνται!Όλοι εμεις τρέχαμε στο κάθε χωριό για να μαζέψουμε μόρια και μας πετάνε στο δρόμο!Οι πολύτεκνοι δεν χρειαζεται να τρεξουν πουθενά, αφού διορίζονται στον τόπο που διαμενουν παίρνοντας και οργανικές θέσεις παρακαλώ,άλλων μόνιμων συναδέλφων που δουλεύουν χρόνια στα σχολεία!

Αποσυνδεδεμένος rouso

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #111 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 01:43:59 μμ »
Έχετε απόλυτο δίκιο συνάδελφοι...Από την άλλη συμφωνώ ότι θα πρέπει να υπάρχουν κίνητρα για τους πολύτεκνους ακόμα και να κάνουν παιδιά αλλά όντως τους δίνει πολλά και καταπληκτικά προνόμια αδικώντας κατά πολύ όλυς εμάς τους υπόλοιπους...Τι θα γίνει θα βγεί τπτ σήμερα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161787
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 432
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 362
Σύνολο: 362

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.