*

Αποστολέας Θέμα: Improve your Ss' Speaking skills  (Αναγνώστηκε 3073 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maria_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Improve your Ss' Speaking skills
« στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 01:50:08 πμ »
Παιδια ψαχνω στο net τοση ωρα κ δεν βρισκω τπτ ουσιαστικο: εχετε υποψιν κν site με συμβουλες για να βελτιωσουμε τa speaking skills μαθητων που βρισκονται σε επιπεδο πτυχιου?εχω μια μαθητρια που ενω ειναι καλη αλλα στα προφορικα εχουμε προβλημα! Αν της βαλεις να γραψει εκθεση για environment πχ στο writing θα θα παει μια χαρα,κ οταν της ζητησεις να μιλησει για το ιδιο θεμα, την πιανει τοσος πανικος να παραγει ποσοτητα λογου που ξεχναει γραμματικη κτλ και κανει λαθη εντελως χαζα!  ??? επειδη τα λαθη αυτα τα αντιλαμβανεται κ η ιδια, πριν προλαβω να της δωσω feedback στο τελος, ειδαμε οτι μεσα απο θεωρητικες συμβουλες δεν βγαινει τπτ.. οποτε εψαχνω να βρω κμ πρακτικη λυση αντι για θεωρια.Τι dave's cafe κοιταξα, τι Onestopenglish, bbc english, google, τιποτα ως τωρα..!εχετε υποψιν κν καλο site ή e-book? (γιατι οτι βρηκα ως τωρα παραειναι θεωρια, του τυπου "teaching speaking") ευχαριστώ  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Improve your Ss' Speaking skills
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:23:42 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Improve your Ss' Speaking skills
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 09:25:56 πμ »
ειναι πολυ συνηθισμενο προβλημα αυτο. Ενω μπορουμε να γραφουμε σωστα, δεν μπορουμε να αρθρωσουμε λεξη!
το ιδιο αντιμετωπιζα και γω. Εκανα ιδιαιτερο με μια αγγλιδα.
μου μιλουσε και γω την κοιταζα και ημουν στη κοσμάρα μου,
δεν καταλαβαινα ...."χριστό"!!!

οταν δε μιλουσα εγω......αστο,.......... ο,τι μου ρχοταν (δε παει να γ@@@@θει, ελεγα...)
και ομως, μου ελεγε μιλα και ας κανεις λαθη.....
αυτο με βοηθησε,

επισης σπιτι μου μονος μου σκεπτομουν και μιλουσα στα αγγλικα. αυτα τα καθημερινα πραγματα.
ελεγα δεν γινεται να πληρωνω ενα καρο λεφτα και να μη μπορω να πω μια προταση σωστα!

σε 2-3 μηνες οχι μονο μιλουσα, αλλα πηγα και στο Λονδινο 10 μερες,οπου εμεινα σε μια οικογενεια.
 Εκει πια, λυθηκε τελειως η γλωσσα μου. Παντου Αγγλικα,....

υ.γ. ειχε και μια κορη ομορφουλα και πιαναμε τη συζητηση καθε μερα ωρες πολλες και ξενυχτια πολλα!!) :P


« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2010, 09:27:38 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Improve your Ss' Speaking skills
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 10:17:48 πμ »
Όσο περισσότερο μιλάς, τόσο συνηθίζεις και βελτιώνεσαι.
Βέβαια, όταν κουβεντιάζεις επί 10 μέρες (και νύχτες) με μια ομορφούλα.. τα αποτελέσματα είναι ακόμα καλύτερα! ;D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος dgoudela

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Improve your Ss' Speaking skills
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 10:25:43 πμ »
Παιδια ψαχνω στο net τοση ωρα κ δεν βρισκω τπτ ουσιαστικο: εχετε υποψιν κν site με συμβουλες για να βελτιωσουμε τa speaking skills μαθητων που βρισκονται σε επιπεδο πτυχιου?εχω μια μαθητρια που ενω ειναι καλη αλλα στα προφορικα εχουμε προβλημα! Αν της βαλεις να γραψει εκθεση για environment πχ στο writing θα θα παει μια χαρα,κ οταν της ζητησεις να μιλησει για το ιδιο θεμα, την πιανει τοσος πανικος να παραγει ποσοτητα λογου που ξεχναει γραμματικη κτλ και κανει λαθη εντελως χαζα!  ??? επειδη τα λαθη αυτα τα αντιλαμβανεται κ η ιδια, πριν προλαβω να της δωσω feedback στο τελος, ειδαμε οτι μεσα απο θεωρητικες συμβουλες δεν βγαινει τπτ.. οποτε εψαχνω να βρω κμ πρακτικη λυση αντι για θεωρια.Τι dave's cafe κοιταξα, τι Onestopenglish, bbc english, google, τιποτα ως τωρα..!εχετε υποψιν κν καλο site ή e-book? (γιατι οτι βρηκα ως τωρα παραειναι θεωρια, του τυπου "teaching speaking") ευχαριστώ  ;)

Κοίταξες καθόλου Shlolastic??? Ρίξε μια ματιά εδώ

http://maryglasgowplus.com/mgm_books/15417  και

http://avaxsearch.com/avaxhome_search?q=Speaking+Activities&commit=Go

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Improve your Ss' Speaking skills
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:23:42 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Improve your Ss' Speaking skills
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 10:36:56 πμ »
Όσο περισσότερο μιλάς, τόσο συνηθίζεις και βελτιώνεσαι.
Βέβαια, όταν κουβεντιάζεις επί 10 μέρες (και νύχτες) με μια ομορφούλα.. τα αποτελέσματα είναι ακόμα καλύτερα! ;D

ασε μας ρε συναδελφε!!! ;D  πως καταφερνεις καθε φορα να το πηγαινεις αλλου το θεμα.....δεν καταλαβαινω!  ;D

-παντως, άδικο δεν μπορω να σου ριξω γιατι ηταν πραγματικα πολυ καλη  (σ)εξάσκηση  :P
communicative skill
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2010, 03:13:51 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Improve your Ss' Speaking skills
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 10:59:44 πμ »
Παιδια ψαχνω στο net τοση ωρα κ δεν βρισκω τπτ ουσιαστικο: εχετε υποψιν κν site με συμβουλες για να βελτιωσουμε τa speaking skills μαθητων που βρισκονται σε επιπεδο πτυχιου?εχω μια μαθητρια που ενω ειναι καλη αλλα στα προφορικα εχουμε προβλημα! Αν της βαλεις να γραψει εκθεση για environment πχ στο writing θα θα παει μια χαρα,κ οταν της ζητησεις να μιλησει για το ιδιο θεμα, την πιανει τοσος πανικος να παραγει ποσοτητα λογου που ξεχναει γραμματικη κτλ και κανει λαθη εντελως χαζα!  ??? επειδη τα λαθη αυτα τα αντιλαμβανεται κ η ιδια, πριν προλαβω να της δωσω feedback στο τελος, ειδαμε οτι μεσα απο θεωρητικες συμβουλες δεν βγαινει τπτ.. οποτε εψαχνω να βρω κμ πρακτικη λυση αντι για θεωρια.Τι dave's cafe κοιταξα, τι Onestopenglish, bbc english, google, τιποτα ως τωρα..!εχετε υποψιν κν καλο site ή e-book? (γιατι οτι βρηκα ως τωρα παραειναι θεωρια, του τυπου "teaching speaking") ευχαριστώ  ;)

Maria k, σου προτείνω να μπεις σε αυτό το site www.englishtips.org και αφού γίνεις πρώτα μέλος, θα μπορείς να κατεβάζεις πάρα πολύ υλικό για όλα (skills, πτυχία και άλλα πολλά).
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος maria_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Improve your Ss' Speaking skills
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 02:46:07 μμ »
ευχαριστω πολυ παιδια θα τα ριξω μια ματια ολα τα sites πουπροτεινατε, αν βρω κμ καλη ιδεα θα σας την παραθεσω  ;)

(Markos ετσι ειναι,αν βρεις το σωστο κινητρο,μαθαινεις με ταχυτατους ρυθμους!  ;D)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Improve your Ss' Speaking skills
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 03:13:16 μμ »
κινητρα θελει η μαθηση !!!  ;D ( ευτυχως, σταθηκα τοτε τυχερος και ειχα ισχυρο κινητρο. εκανα γρηγορα improvement)

δωστε κινητρα στα παιδια και κυριως μη τα αποθαρρυνετε. ο,τι και να ακουτε μη γελατε,...καντε πως καταλαβαινετε και απλα ρωτηστε ωστε να προχωραει και το communication...

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160972
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 532
Σύνολο: 553

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.