*

Αποστολέας Θέμα: Μαζί τα φάγαμε τα λεφτά;  (Αναγνώστηκε 26405 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Μαζί τα φάγαμε τα λεφτά;
« Απάντηση #98 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 01:10:06 μμ »
το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να γουστάρει να τσακώνονται οι μπλε και πράσινοι για να τη βολεύουν οι κόκκινοι.

και να την βολευαν καλα θα τανε..εδω κοντευει να τους ξεπερασει και ο Καρατζαφερης...κανονικα με τετοια κοινωνικη δυσαρεσκεια στη χωρα μια ενωμενη αριστερα επρεπε να χτυπαει ενα 30% τουλαχιστον στις εκλογες...με τα LEXUS ομως και τα DEERE προκοπη δεν βλεπεις...7% και αν....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαζί τα φάγαμε τα λεφτά;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:20:27 »

Αποσυνδεδεμένος athena81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαζί τα φάγαμε τα λεφτά;
« Απάντηση #99 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 02:10:20 μμ »


Η πολτική εξουσία με τους παρατρεχάμενους και βολεψάκιδες σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό δεν μπορεί να είναι παραπάνω από 1 εκατομμύριο... Οι υπόλοιποι δεν ξεσηκώνονται επειδή δεν υπάρχει φορέας - κόμμα από τον αριστερό χώρο (οι μόνοι που δεν κυβέρνησαν άμεσα), που μπορεί γι' αυτούς να αποτελέσει εναλλακτική λύση...

οκ μπορει να εχεις δικιο στο οτι δεν ειναι ολοι βυσματα και βολεψακιδες,ομως ολοι δεν πρεπει λιγο να νιωθουμε τυψεις που τοσα χρονια το ανεχομασταν αγογγιστα με την κρυφη ελπιδα οτι μπορει να φαμε κι εμεις κανα ξεροκομματο ή απλως απο δειλια;;γι αυτο λεω οτι δεν κανουμε τιποτα κι απο τυψεις.οσο για το οτι δεν υπαρχει σωστη αριστερα εχεις και παλι δικιο αλλα αναμενομενο ειναινα αντικατοπτριζεται η κοινωνικη σαπιλα παντου.και στην αριστερα.επισης συμφωνω για το οτι δεν υπαρχει αρχηγος πλεον που να τραβαει μπροστα.αλλα και να υπηρχε..να τραβηξει μπροστα ποιους;;τραβιουνται οσοι εχουν κολλησει γερα στο μελι;;(συγχωρεστε τυχον ορθογραφικα αλλα ειμαι της αγγλικης και ως εκ τουτου εχω ξεχασει κατα πολυ τα ελληνικα)
δουλειά είναι να κάνεις κάτι και να πληρώνεσαι, ενώ σπορ είναι το να κάνεις το ίδιο και να πληρώνεις.μαντέψτε τι απ'τα δυο είναι η ωρομισθία

Αποσυνδεδεμένος mk75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Μαζί τα φάγαμε τα λεφτά;
« Απάντηση #100 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 02:41:27 μμ »
Για να ξεσηκωθεί ο λαός χρειάζεται αρχηγός ικανός να οδηγήσει…..αν δεν υπάρξει αρχηγός το (κοπάδι) το κατευθύνουν προβοκατόρικα όπου και όπως  θέλουν……εγώ δεν βλέπω στον ορίζοντα κάτι τέτοιο…….και τα αριστερά κόμματα  δεν εμπνέουν εμπιστοσύνη στον έλληνα με την ξύλινη γλώσσα που χρησιμοποιούν χρόνια τώρα………άσε που  νομίζω ότι το κάνουν εσκεμμένα …γιατί ξέρουν ότι δεν είναι ικανά να κυβερνήσουν….και συνειδητά έχουν διαλέξει τον ρόλο της μόνιμης αντιπολίτευσης.   

τελειωσανε φιλε οι αρχηγοι - βοσκοι. Φτανει το παραμυθι αυτο. Ο λαος να βγει στους δρομους και να κανει αυτο που δεν μπορει να κανει το κρατος: να κλεισει μεσα οσους ζημιωσαν τον τοπο εσκεμμενα και μας φεραν ως εδω. Δεν ειναι δυνατον να ειναι εξω στη βιλαρα του αραχτος στην Κερκυρα ο Βοσκοπουλος με 5 εκ. χρεος και καποιος συμπολιτης μας αυτη τη στιγμη που μιλαμε να ειναι στο κορυδαλλο για 500 ευρω...Τι σοϊ κρατος, δικαιοσυνη και κοιν. πολιτικη ειναι αυτο? ΑΙΣΧΟΣ! Ειναι ολοι τους σιχαμενοι με αυτα που γινονται

Αυτά τα λόγια και την αγανάκτηση την αντιμετωπίζω καθημερινά από όσους συναναστρέφομαι! Προσωπικά (θέλω να) πιστεύω πως κάποια στιγμή θα αντιδράσουμε έμπρακτα! Ακόμα δεν πιάσαμε πάτο. Όταν πιάσουμε και αγγίξουμε τα σκατά και δεν υπάρχει πιο κάτω, τότε μόνο...

Πως γινεται τοτε να παιρνει 35% αυτη τη στιγμη το πασοκ αντι για 5%. Πως το εξηγεις οτι στις 7 Νοεμβρη θα πρασινισει η ελλαδα?

Και πως να μην πρασινισει? Οταν ο αρχηγος της ΝΔ μιλαει για μηδενισμο του χρεους το 2011 (λες και χρωσταμε φυστικια) και σε δυο μερες ο ευρωβουλευτης του ιδιου κοματος λεει οτι το μνημονιο ειναι ο μονοδρομος και ο μηδενισμος του χρεους ειναι αδυνατος.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5744
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Μαζί τα φάγαμε τα λεφτά;
« Απάντηση #101 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 02:41:50 μμ »
Στον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης απαντάει σήμερα ο "Καιρός" της Ελευθεροτυπίας.

"Μαζί τα...

φάγατε, οι άλλοι αδυνατίζουν"...


http://nonews-news.blogspot.com/2010/09/blog-post_4522.html
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαζί τα φάγαμε τα λεφτά;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:20:27 »

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Μαζί τα φάγαμε τα λεφτά;
« Απάντηση #102 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 02:46:17 μμ »
Αριστεροί και δεξιοί έχουν μπλέξει τα μπούτια τους σε μια εποχή που ο Καρατζαφέρης τείνει να υποστηρίζει τα ίδια με την Παπαρήγα (πλην της θρησκείας φυσικά) ενώ το ΠΑΣΟΚ αποδεικνύεται πιο νεοφιλελεύθερο και από τη Νέα Δημοκρατία την ώρα που ο Αλαβάνος έχει μεγαλύτερο Ε9 από όλους.
Αυτό δεν είναι πολιτική σκηνή, είναι σκέτη κωμωδία.
Δε χρειαζόμαστε νέα κόμματα και νέους απατεώνες, χρειαζόμαστε μυαλό και γνώση για να αλλάξει το σύστημα συθέμελα και να περάσουμε σε νέες μορφές κοινωνικής οργάνωσης και οικονομικής δραστηριότητας.
Πάντως έχουν πολύ γέλιο, είναι τελείως βλάκες, σε μια εποχή που οι Κροίσοι την έχουν ψιλιαστεί τη φάπα που θα φάνε και υιοθετούν το μάρκετινγ της φιλεσπλαχνίας και της κοινωνικής ευαισθητοποίησης και συστήνουν ιδρύματα να βοηθήσουν τον υποανάπτυκτο κόσμο και τους άνεργους μοιράζοντας λαπτοπ (βλέπε Μπιλ Γκέιτς) βρίσκονται κάτι Πάγκαλοι και βγαίνουν και μας ζητάνε και τα ρέστα...
ΜΑΖΕΨΕ ΤΟΥΣ ΓΙΩΡΓΑΚΗ! ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ ΣΤΟ GOLDEN HALL ΠΟΥ ΣΥΧΝΑΖΟΥΝ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΟΥΜΕ!!
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος mk75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Μαζί τα φάγαμε τα λεφτά;
« Απάντηση #103 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 02:53:09 μμ »
Δε χρειαζόμαστε νέα κόμματα και νέους απατεώνες, χρειαζόμαστε μυαλό και γνώση για να αλλάξει το σύστημα συθέμελα και να περάσουμε σε νέες μορφές κοινωνικής οργάνωσης και οικονομικής δραστηριότητας.

Για να γινει αυτο σπασικλακι πρεπει να απαρνηθουμε το δημοσιο. Για ρωτα εδω μεσα ποσοι συναδελφοι θα το κανουν αυτο; Και επιπλεον ολοι θα πουμε εμενα περιμενανε για την αλλαγη ειναι αδικο να πληρωσει η γενια μου για αυτο και αλλα πολλα. Προσωπικα θεωρω δυσκολα να συμβει αυτο που λες (να σου θυμησω πως εγινε την τελευταια φορα) αλλα τουλαχιστον να γινει πιο δικαια και αξιοκρατικη η διοικηση.

Αποσυνδεδεμένος συννεφούλα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Γυναίκα
  • φωτο: σύννεφα στο Βόσπορο
    • Προφίλ
Απ: Μαζί τα φάγαμε τα λεφτά;
« Απάντηση #104 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 05:51:47 μμ »
Ακούσατε τη δήλωση του Πάγκαλου; Στην ερώτηση "πού πήγαν τα λεφτά;", η απάντηση του εν λόγω πολιτικάντη ήταν " μαζί τα φάγαμε, όταν σας διορίζαμε". Το νέο μισθολόγιο έρχεται και όποιον πάρει ο χάρος, με άλλα λόγια.  :o :o :o Αφού μας διόρισαν, πρέπει να τα επιστρέψουμε πίσω.


ΥΓ: πραγματικά, είναι ό,τι πιο χυδαίο έχω ακούσει στην πολιτική ιστορία αυτού του τόπου.

1ον δεν μας διορίσατε, εξ ου και "αδιόριστοι"  >:(

2ον Αν τα φάγαμε μαζί, γιατί εγώ είμαι 50 κι αυτός 150 κιλά? (κ μην πει κανείς ότι φταίει ο μεταβολισμός!)  :P

όσο για το υ.γ. LK, δυστυχώς έχουμε ακούσει τόοοσες χυδαιότητες τελευταία (για να μην πω τα τελευταία χρόνια)! Παρόλ' αυτά η παρούσα διεκδικεί μια θέση στο top ten.
H ομορφιά θα σώσει τον κόσμο, Φ.Ντοστογιέφσκι

"Καθένας μας κρύβει μέσα του μιαν αναπάντεχη άνοιξη" Α.Κ.

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Μαζί τα φάγαμε τα λεφτά;
« Απάντηση #105 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 05:54:49 μμ »
πολυ ωραια και τι θα γινει με αυτους που δεν "διορησαν";; αυτοι ολοι γιατι να βαλουν πλατη ;; >:( >:(
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος sirea

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μαζί τα φάγαμε τα λεφτά;
« Απάντηση #106 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 05:58:14 μμ »
Δεν διάβασα όλα τα σχόλια και δεν ξέρω αν το επισήμανε κάποιος ήδη:

Εντάξει, τα λεφτά τα φάγαμε μαζί.

Τότε τι φταίει και δεν έχουμε κι εμείς πενηνταοχτώ ακίνητα που έχει ο Πάγκαλος κι αγωνιζόμαστε μια ζωή να ξεχρεώσουμε το ένα;;;

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Μαζί τα φάγαμε τα λεφτά;
« Απάντηση #107 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 05:59:07 μμ »
Δεν διάβασα όλα τα σχόλια και δεν ξέρω αν το επισήμανε κάποιος ήδη:

Εντάξει, τα λεφτά τα φάγαμε μαζί.

Τότε τι φταίει και δεν έχουμε κι εμείς πενηνταοχτώ ακίνητα που έχει ο Πάγκαλος κι αγωνιζόμαστε μια ζωή να ξεχρεώσουμε το ένα;;;
η προϋπηρεσια!! και η κοιλια! ;D ;D
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Μαζί τα φάγαμε τα λεφτά;
« Απάντηση #108 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 09:39:15 μμ »
πολυ ωραια και τι θα γινει με αυτους που δεν "διορησαν";; αυτοι ολοι γιατι να βαλουν πλατη ;; >:( >:(

Το είπε ο Πρωθυπουργός σ' ένα Αμερικάνικο κανάλι. "Διαμαρτύρονται γιατί λένε εγώ δε τα έφαγα, γιατί να πληρώσω, αλλά συνειδητοποιούν οτι είναι το πτριωτικό τους καθήκον" Και δε παίζει να έκανε λάθος, γιατί τα είπε στ' Αγγλικά.
Το πατριωτικό μας καθήκον λοιπόν, είναι να πληρώσουμε τα φαγωμένα (κλεμμένα) των τελευταίων 30 ετών. Πολύ ωραία.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Μαζί τα φάγαμε τα λεφτά;
« Απάντηση #109 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 11:50:48 μμ »
πολυ ωραια και τι θα γινει με αυτους που δεν "διορησαν";; αυτοι ολοι γιατι να βαλουν πλατη ;; >:( >:(

Το είπε ο Πρωθυπουργός σ' ένα Αμερικάνικο κανάλι. "Διαμαρτύρονται γιατί λένε εγώ δε τα έφαγα, γιατί να πληρώσω, αλλά συνειδητοποιούν οτι είναι το πτριωτικό τους καθήκον" Και δε παίζει να έκανε λάθος, γιατί τα είπε στ' Αγγλικά.
Το πατριωτικό μας καθήκον λοιπόν, είναι να πληρώσουμε τα φαγωμένα (κλεμμένα) των τελευταίων 30 ετών. Πολύ ωραία.


Κατ' αρχας εχουμε εναν πρωθυπουργο ο οποιος συνεχεια κατηγορει την πατριδα μας. Ειδικα τον πρωτο καιρο.
Επισης κανεις δεν μου βγαζει απο το μυαλο οτι αντι τον πρωτο καιρο να κανουν ενα δανειο με τα "τοτε" επιτοκια που δεν ειχαν ανεβει στον θεο και στη συνεχεια χωρις τη λαιμητομο να αξιολογησουν την κατασταση, αυτοι επιτηδες τα αφησαν στασιμα τα πραγματα ΞΕΓΥΜΝΩΝΟΝΤΑΣ σε ολη την υφηλιο την Ελλαδα ως την πιο χρεωμενη, διεφθαρμενη και ανικανη χωρα. Ο σκοπος ηταν ενας: η ενταξη στο Δ.Ν.Τ. το οποιο και πετυχαν
Ή μηπως ο πρωθυπουργος μας δεν ηξερε οτι δεν υπηρχουν τα λεφτα που ελεγε προεκλογικα?
Καλα, ενταξει το τελευταιο ερωτημα ειναι ρητορικο...

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μαζί τα φάγαμε τα λεφτά;
« Απάντηση #110 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 12:03:23 πμ »
Για να ευθυμήσουμε και λίγο (που λέει ο λόγος δηλαδή), ο τίτλος του θέματος μου θυμίζει εκείνο το ανέκδοτο με τον μικρό Βαρδινογιάννη στο σχολείο να κλίνει το ρήμα "πεινάω":
Εγώ πεινάω; Εσύ πεινάς! Αυτός πεινάει! Εμείς πεινάμε; Εσείς πεινάτε! Αυτοί πεινάνε!
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: Μαζί τα φάγαμε τα λεφτά;
« Απάντηση #111 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 12:29:24 πμ »
Για να ευθυμήσουμε και λίγο (που λέει ο λόγος δηλαδή), ο τίτλος του θέματος μου θυμίζει εκείνο το ανέκδοτο με τον μικρό Βαρδινογιάννη στο σχολείο να κλίνει το ρήμα "πεινάω":
Εγώ πεινάω; Εσύ πεινάς! Αυτός πεινάει! Εμείς πεινάμε; Εσείς πεινάτε! Αυτοί πεινάνε!
χμ....με μπέρδεψες.....ποιός πεινάει τελικά; :D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162200
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 393
Σύνολο: 406

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.