*

Αποστολέας Θέμα: πρώτη φορά στην τάξη  (Αναγνώστηκε 4872 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
πρώτη φορά στην τάξη
« στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 08:30:39 μμ »
καλησπέρα σε όλους! απο την αρχή του μήνα μπήκα για πρώτη φορά στην τάξη και είμαι εντελώς μόνη μου!!! δουλεύω σε ιδιωτικό και έχω λίγα παιδάκια και αρκετά συνεργάσιμα θα μπορούσα να πω. Σήμερα επιλέξαμε θέμα για προτζεκτ. Ουρανός. Αν και είναι δύσκολο λέω να μην τους χαλάσω το χατίρι αλλά θα ήθελα απο τις παλιές κάποιες συμβουλές. Ιδιαίτερα απο αυτές που έχουν εμπειρία σε ιδιωτικά ???. Δεν ξέρω αν οργανώνω καλά το μάθημα π.χ. βάζω και ξεκομμένες δραστηριόΤητες ψυχοκινητικά, παιχνίδια συνοχής, εικαστικά και προς το παρόν έκανα μόνο ξεκομμένες δραστηριότητες. π.χ. μοτίβο για να στολίσουμε την τάξη. Τι πρέπει να κάνω; Έχω χάσει τον μπούσουλα.... και με την οργάνωση του προγράμματος και με την τήρηση πειθαρχείας .Επίσης, παιδάκια που κάθονται στην παρεούλα (κουβεντιάζουν και χαζογελάνε μεταξύ τους) τι τα κάνω;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: πρώτη φορά στην τάξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:21:11 »

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πρώτη φορά στην τάξη
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 09:08:22 μμ »
Καταρχήν καλή επιτυχία και μην αγχώνεσαι.Θέλει χρόνο να σε γνωρίσουν και να νιώθουν πιο άνετα μαζί σου.
Επίσης σε θεωρώ αρκετά τολμηρή που επελεξες ήδη να κάνεις πρότζεκτ και όχι θεμετική προσέγγιση.Αφού διάλεξαν τα παιδιά το θέμα,ψάξε τις πηγές σου και δες και στο ιντερνετ τι μπορείς να βρεις.Εντυπωσιακές εικόνες,πίνακες ζωγραφικής (φωτοτυπία εννοείται)πάντα εντυπωσιάζουν τα παιδιά.Με πίνακες αναφοράς(καιρό,εποχές,μήνες)αλλά και παρουσιολόγια και καρτελες ονομάτων έχεις τελειώσει;Aν όχι βαλτο στο πρόγραμμα για να μπορείς να δουλεύεις πιο άνετα και να κάνεις κανονικά και τις δραστηριότητες ροής.
Είναι λογικό τις πρώτες μέρες τα παιδιά να μην έχουν αίσθηση του τι θα πει πρόγραμμα.Ξεκαθάρισε τους το με ωραίο τρόπο(τώρα τρώμε,καθόμαστε στην παρεούλα κλπ).Ένας πολύ καλός τρόπος είναι να πάρεις μια κούκλα και να αλλάξεις τη φωνή σου(και καλά η κούκλα της τάξης....ο Μάκης Ιπποποταμάκης για παράδειγμα,ανάλογα το τι διαθέτει το σχολείο).
Χώρισε κάποια παιδάκια που κάθονται κοντά και είναι λίγο....φασαριόζικα ή φέρε τον  καπετάν Φασαρία που σε δυσκολεύει περισσότερο να κάτσει δίπλα σου κάνοντας τον βοηθό σου(πρέπει να σε βοηθάει,να δείχνει τις εικόνες και ότι φανταστείς..Στα παιδιά αρέσει να αναλαμβάνουν καθήκοντα για τη δασκάλα τους.Δώστου να καταλάβει πόσο σημαντική είναι η δουλειά που κάνει και επιβράβευσέ τον στο τέλος με ένα χειροκρότημα από τους συμμαθητές του).Και πάλι καλό κουράγιο.
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: πρώτη φορά στην τάξη
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 10:25:07 μμ »
Με ημερήσιο προγραμματισμό έχω τελειώσει απο την άποψη οτι οι πίνακες είναι έτοιμοι. Τους κάνουμε κάθε πρωί, παίρνει κανένα 15 λεπτο φυσικά γιατί τα παιδιά ψάχνουν τις αντιστοιχίες των λέξεων αλλά εντάξει. Έχω πάρει και την κούκλα, τον Μελένιο μας! απλά λέω μήπως τρέχω...τα κάνω όλα γρήγορα και δεν δίνω την απαιτούμενη σημασία. Τον βοηθό τον φοβάμαι γιατί έτσι θα ενισχύω την ανυπακοή. Ήδη κάθε πρωί με ρωτάνε ποιός θα ναι μπροστά στην σειρά. Εννοείται οτι τους χωρίζω και αυτοί βρίσκουν τρόπους π.χ. πίσω απο τις πλάτες των άλλων παιδιών να κοιτιούνται και να γελάνε. Το project ίσως το κάψω απο την άποψη οτι θα μπορούσα να το κάνω αργότερα αλλά σκέφτομαι οτι μπορώ να βγάλω πολλά πράγματα π.χ. κύκλος νερού, εναλλαγή μέρας- νύχτας, ηλιακό σύστημα κτλπ. Προς το παρόν θέλουν να μάθουν τους αστερισμούς, τον γαλάζιο πλανήτη, αν μπορούμε να πάμε στο διάστημα μόνο με πύραβλο. Εσύ θα έλεγες να το γυρίσω σε θεματική σε κάτι άλλο; Σκέφτομαι χάρτες π.χ. αρχικά η τάξη, μετά το σχολείο για να μάθουν και τα σύμβολα πριν πάμε στους πλανήτες. Τι λές εσύ;

Αποσυνδεδεμένος kiki_sach

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πρώτη φορά στην τάξη
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 02:53:47 μμ »
fragy καλή τύχη κατ'αρχήν! Εγώ θα σου δώσω κάποιες συμβουλές χωρίς όμως να είμαι έμπειρη (έχω δουλέψει 3 μήνες σε ιδιωτικό). Αυτό με τις καρτέλες και τα ονόματα καλό είναι να το κρατήσετε αρκετό καιρό, μέχρι τα Χριστούγεννα για να μάθουν όλα τα παιδιά να αναγνωρίζουν το όνομά τους και συνεπώς να το γράφουν. Αυτό που λές για το βοηθό της τάξης κι εγώ το φοβάμαι γιατί όσες φορές το είχα κάνει τα υπόλοιπα παιδιά ένιωθαν αδικημένα που κάθονται ήσυχα και δεν τα διαλέγω για βοηθούς. Οπότε έφτιαξα έναν πίνακα Δευτέρα-Παρασκευή και για κάθε μέρα είχα γράψει 2 βοηθούς, οι οποίοι συνεργάζονταν για όλη την ημέρα(να μοιράσουν μαρκαδόρους, χαρτιά κτλ). Έτσι σταμάτησαν και τα παράπονα και κατάλαβαν ότι όλοι θα περάσουν από τη θέση του βοηθού.
Για το πρότζεκτ που λές, καλά κάνεις και το ξεκίνησες, η άποψή μου είναι να το συνεχίσεις σαν πρότζεκτ, θα το χαρούν περισσότερο τα παιδιά απ'ότι τη θεματική, και θα μπούν και στο όλο κλίμα και θα μπορείτε να κάνετε όλη τη χρονιά πρότζεκτ. Κάνε τους ερωτήσεις σχετικά με τί τους έρχεται στο μυαλό όταν βλέπουν τον ουρανό (για να το πας και λίγο στο συναισθηματικό κομμάτι, να σου ανοιχτούν), να μιλήσετε για τα πουλιά, να τους ρωτήσεις τί θελουν να φτιάξουν-κατασκευάσουν που να έχει σχέση με τον ουρανό κτλ. Γενικά το ότι είναι πρότζεκτ δε σημαίνει ότι δεν μπορείς να προτείνεις κι εσύ ιδέες. Ισα ίσα αν κάνεις τις κατάλληλες ερωτήσεις μπορεί να τα οδηγήσεις να βρούν από μόνα τους ωραίες προτάσεις. Απλά επειδή είναι το πρώτο σας πρότζεκτ εξήγησέ τους τί είδους δραστηριότητες μπορείτε να κάνετε και να σου προτείνουν τα παιδιά. (πχ πες τους ότι μπορείτε να δουλέψετε πάνω σε μια μεγάλη κατασκευή που θα σας πάρει 1 βδομάδα, ότι θα παίξετε κουκλοθέατρο με δικές σας χειροποίητες κούκλες, ότι μπορείτε να ζητήσετε από κάποιον μεγάλο να έρθει στην τάξη να σας δώσει πληροφορίες για το θέμα κτλ). Ελπίζω να βοήθησα, παρ'ότι δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία, απλά σου λέω τί θα έκανα εγώ στη θέση σου. Καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: πρώτη φορά στην τάξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:21:11 »

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: πρώτη φορά στην τάξη
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 03:09:23 μμ »
kiki_sach να σαι καλά!!!ευχαριστώ και για την ενθάρρυνση. Θα το κάνω και εγώ αυτό που είπες για τους βοηθούς. Το καλό είναι οτι έχω μόνο 12 παιδιά οπότε μπορούν σε μικρό χρονικό διάστημα να γίνονται βοηθοί!!! Εχθές κάναμε για το ουράνιο τόξο και το χάρηκαν παααρα πολύ τα παιδάκια μου. Το καλό είναι οτι συμμετέχουν, το κακό είναι οτι τις τελευταίες 2 μέρες δεν προλάβαμε να βγούμε διάλλειμα!1 ???. Θα την βρούμε την άκρη, πάντως αυτή η βδομάδα κύλισε καλά μπορώ να πω  ;D. Τα ζευγαράκια ήταν τα ίδια έτσι, νομίζω οτι είναι καλό να δουλεύουν με ένα συγκεκριμένο άτομο αρχικά ώστε να μάθουν να δουλεύουν πρώτα με 1 άτομο και μετά με τα υπόλοιπα. Ξέρει κάποια παιχνίδια συνοχής;

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: πρώτη φορά στην τάξη
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 03:25:33 μμ »
Αυτό που λές για το βοηθό της τάξης κι εγώ το φοβάμαι γιατί όσες φορές το είχα κάνει τα υπόλοιπα παιδιά ένιωθαν αδικημένα που κάθονται ήσυχα και δεν τα διαλέγω για βοηθούς. 

Για να μην νιώθουν αδικημένα και τα υπόλοιπα, μπορούν να έχουν και οι υπόλοιποι αρμοδιότητες, π.χ.:

1. Ο καπετάν φασαρίας βοηθός στην παρεούλα, που θα σε βοηθάει στις εικόνες, στα βιβλία και γενικά στην ρουτίνα της ημέρας.
2. Σε κάθε τραπέζι, άρα και ομάδα, άλλος ο αρχηγός κάθε μέρα. Ο αρχηγός, θα μοιράζει ψαλίδια, κόλλες ή οτιδήποτε άλλο στα παιδιά της ομάδας του.
3. Υπεύθυνοι ημέρας, με ένα πίνακα διπλής εισόδου, θα ξέρουν ποιος είναι υπέθυνος και γιατί κάθε μέρα, άλλος για την καθαριότητα στα τραπεζάκια, άλλος θα είναι υπεύθυνος για την βιβλιοθήκη κτλ.
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος L.C.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: πρώτη φορά στην τάξη
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 06:31:03 μμ »
γνωριζετε καποιο site με δραστηριοτητες; δουλευω σε ιδιωτικο κ με σειρα 320 (μετα τη Γ φαση) λογικα θα δουλεψω μεινω ενα χρονο ακομη!
εχω αρκετα βιβλια που συμβουλευομαι αλλα χρειαζομαι κι αλλο υλικο
παρακαλω οποια γνωριζει ας απαντησει! ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA


Αποσυνδεδεμένος cklio76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: πρώτη φορά στην τάξη
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 08:54:05 πμ »
Καλημέρα σε όλους!!!

Ζητώ συγνώμη προκαταβολικά που θα ρωτήσω πάλι τα ίδια πράγματα, αλλά το άγχος μου δεν περιγράφεται...!!! Τη Δευτέρα ξαναμπαίνω για πρώτη φορά σε τάξη δημοτικού παιδικού σταθμού μετά από πολλάαααααααααα χρόνια. Δεν έχω ξεχάσει τα βασικά αλλά έχω μείνει λιγάκι πίσω. Ενημερώνομαι από βιβλία αλλά η πράξη είναι άλλο πράγμα. Και ρωτώ κατευθείαν:

Τι κάνω την πρώτη μέρα σε μια τάξη που τα παιδιά γνωρίζονται εδώ και ένα μήνα;
Κανένα ωραίο παιχνίδι γνωριμίας; Θα με σώσετε!!!!! :-[
Πώς συνεχίζω την ημέρα; Δεν ξέρω και τί έχουν κάνει οι άλλες κοπέλες.
Εχετε να μου προτείνετε κάτι για αρχή;
Ειλικρινά είμαι πάρα πολύ αγχωμένη..... :(

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος kasta1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: πρώτη φορά στην τάξη
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 09:56:25 πμ »
Καλημέρα και καλό μήνα!
Δε γνωρίζω από παιδικούς σταθμούς - κάποιος άλλος συνάδερφος πιστεύω πως θα σε βοηθήσει επί του συγκεκριμένου - αλλά από την εμπειρία μου όταν μπήκα πρώτη φορά σε τάξη λυκείου θα σου μιλήσω. Μη σκεφτείς ότι δεν έχουμε τίποτα κοινό. Η πρώτη φορά στην τάξη είναι η ίδια για όλους!
Ένιωθα ακριβώς όπως εσύ και κύριο μέλημά μου ήταν να συνεχίσω την ύλη αμέσως από κει που την είχαν αφήσει τα παιδιά με την άλλη φιλόλογο (εγώ πήγα στο τμήμα Δεκέμβριο, ακόμα χειρότερα!) Αποτέλεσμα τα παιδιά να κλωτσήσουν, γιατί ούτε καν με ήξεραν!!!

Σου προτείνω λοιπόν αρχικά να χαλαρώσεις και να σκέφτεσαι ήρεμα. Πάντα το άγνωστο μας αγχώνει, παράξενο θα ήταν το αντίθετο! Σίγουρα μπορείς να τα καταφέρεις. Δώσε βαρύτητα στη γνωριμία σου με τα παιδιά με τον τρόπο που εσύ ξέρεις και σου ταιριάζει και όλα θα πάνε περίφημα!
Καλή αρχή!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2010, 10:34:35 πμ από kasta1 »

Αποσυνδεδεμένος cklio76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: πρώτη φορά στην τάξη
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 10:15:35 πμ »
Σ'ευχαριστω πολύ για την υποστήριξη. Αυτό σκέφτομαι κι εγώ αλλά με έχει πιάσει ήδη πονοκέφαλος. Δεν ξέρω τι ηλικίες έχουν τα παιδιά, πως θα με αντιμετωπισουν οι υπολοιποι συνάδελφοι στην τάξη και γενικά έχω καιρό να ασχοληθώ με "τάξη"....

Αποσυνδεδεμένος kasta1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: πρώτη φορά στην τάξη
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 10:33:49 πμ »
Σε καταλαβαίνω απόλυτα!
Κι εγώ έτρεμα με όλες τις σκέψεις που έβαζα στο μυαλό μου. Πώς; Τι; Γιατί; Μέχρι που σκέφτηκα ότι δεν κάνω για φιλόλογος!

Σκέψου όμως πως είναι φυσικό να μην ξέρεις τίποτα για τα παιδιά και τους συναδέρφους. Ούτε καν τους έχεις δει! Ακόμα και ο χώρος της τάξης άγνωστος σου είναι! Φυσικά λοιπόν όσα νιώθεις.
Ωστόσο είμαι σίγουρη πως αγαπάς τα μικρά παιδιά και αυτό είναι υπεραρκετό για την αρχή. Όσο για τους συναδέρφους θα δεις πως θα είναι φιλικότατοι και θα σε βοηθήσουν. Ό,τι πλάνο και να κάνεις στο μυαλό σου για την πρώτη μέρα, η ίδια η παρουσία σου στον παιδικό σταθμό θα καθορίσει την πορεία της μέρας.
Αν είσαι ήρεμη και ο εαυτός σου, όλες οι δυσκολίες θα ξεπεραστούν και αργότερα θα τις σκέφτεσαι και θα χαμογελάς!
Δώσε χρόνο τόσο στον εαυτό σου όσο και στα παιδάκια να σε γνωρίσουν! Και μετά... θα είναι σαν να ήσουν μια ζωή σε εκείνη την τάξη!

Κάθε αρχή και δύσκολη! Θα τα καταφέρεις!!!

Αποσυνδεδεμένος cklio76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: πρώτη φορά στην τάξη
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 10:46:09 πμ »
Τί να πω....ξέρω πως έχεις δίκιο, αλλά είναι μέχρι να περάσει η πρώτη φορά. Όσα κι αν έχω ψάξει, όσα κι αν προγραμματίζω μπορεί να ανατραπούν από τα ίδια τα παιδιά. Και το να βρεθείς προ εκπλήξεων μέσα στην τάξη δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Σ'ευχαριστώ πολύ και πάλι...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159837
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 567
Σύνολο: 572

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.