*

Ψηφοφορία

χρησιμοποιειτε βιβλια one year course για τις junior τάξεις?

ναι
6 (42.9%)
οχι
8 (57.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 14

Η ψηφοφορία έληξε: Οκτώβριος 02, 2010, 10:49:21 μμ

Αποστολέας Θέμα: one year course  (Αναγνώστηκε 1463 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
one year course
« στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 10:49:21 μμ »
τι γνωμη εχετε για τα one year courses? ειδικα για τις junior ταξεις? εχετε χρησιμοποιησει καποιο? ειστε ικανοποιημενοι απο το αποτελεσμα?


οταν πρωτοξεκινησα να δουλευω ημουν εντελως καθετη στην ιδεα. θεωρουσα οτι μολις πρωτογνωριζει ενα παιδι την γλωσσα δεν μπορουμε να του φορτωσουμε τοσες καινουργιες γνωσεις σε λιγους μονο μηνες.
σιγα, σιγα κ με την πιεση των γονιων να τελειωνουν στην α' ή β΄ γυμνασιου τα αγγλικα εχω αρχισει να τα ξανασκεφτομαι. αν μου ξανατυχει παιδι που μολις ξεκινα ισως ξεκινησω με ενα βιββλιο one year course και βλεποντας. αν τραβαει το τελειωνουμε σε μια χρονια, αν οχι το ολοκληρωνουμε την επομενη.
δεν ξερω, σκεψεις κανω...

ποια η γνωμη σας λοιπον για τα βιβλια που κανουν την a κ b junior μαζι?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: one year course
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:06:49 »

Αποσυνδεδεμένος maria_pol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: one year course
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 11:05:18 μμ »
Όταν άρχισα κι εγώ να διδάσκω, πίστευα πως είναι καλύτερα οι Junior τάξεις να γίνονται κανονικά σε 2 χρόνια ώστε να είναι ομαλή η επαφή με τη γλώσσα και να μην πελαγώνουν οι μαθητές. Ωστόσο, έχω αρχίσει να αλλάζω γνώμη βλέποντας κι εγώ την επιθυμία των γονιών να δώσουν τα παιδιά πιο γρήγορα Lower αλλά κυρίως διαπιστώνοντας ότι πολλά παιδιά δε θα είχαν πρόβλημα να ανταποκριθούν σε κάτι τέτοιο. Εδώ όμως είναι το δύσκολο. Δεν μπορείς από την αρχή να ξέρεις αν το παιδί θα τα καταφέρει. Ίσως είναι πράγματι μια καλή ιδέα να ξεκινήσει κανείς μια τέτοια σειρά κι αν δει ότι το παιδί πιέζεται, να συνεχιστεί και την επόμενη χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: one year course
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 08:23:25 μμ »
Αρχικά ήμουν επιφυλακτική αλλά φέτος αποφάσισα να κάνω α+b junior μαζί με ένα αρκετά έξυπνο παιδάκι που πέρυσι είχαμε κάνει κ pre-junior.Πάμε καλά απλά βαριέται λίγο να μαθαίνει την ορθογραφία του.Δεν νομίζω στην ουσία ότι δυσκολεύεται (βάζω μόνο 4 λέξεις ορθογραφία τις οποίες τις ξέρει τι σημαίνουν από πέρυσι καθώς και τα γράμματα )απλά θέλω να πιστεύω ότι ακόμη δεν έχουμε προσαρμοστεί πλήρως.Επίσης, μου είπε ότι δεν καταλαβαίνει γιατί πρέπει να μάθει ορθογραφία καθώς ξέρει τι σημαίνουν οι λέξεις κ τις καταλαβαίνει.Μπορεί να φταίει κ το γεγονός ότι έχει συνδυάσει διαφορετικά το μάθημα γιατί πέρυσι δεν έβαζα ορθογραφία.Πάντως προσπαθώ να κάνω την ορθογραφία όσο πιο ευχάριστη γίνεται κ να του εξηγώ τους λόγους που πρέπει να την μάθει ,έχετε κάτι να προτείνεται σε συτό?Anyway,θα δω τα αποτελέσματα και θα σας πω....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 572
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 639
Σύνολο: 647

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.