*

Αποστολέας Θέμα: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 152422 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #280 στις: Οκτώβριος 11, 2015, 09:21:16 μμ »
Πάντως νομίζω ότι είναι πιο σωστό όταν αναφέρεις δημόσια ονόματα συναδέλφων σου, να πεις δημόσια και το δικό σου όνομα. Ή μην λες ονόματα αν δεν μπορείς να το στηρίξεις. Έτσι νομίζω εγώ.

Επίσης, πιστεύω ότι καταλαβαίνεις ότι ο διευθυντής, ο υποδιευθυντής, οι ωρομίθιοι-βύσματα που δουλεύατε μαζί στο ΣΔΕ Νεάπολης, πιθανόν και αυτοί διαβάζουν το forum.

Καλοπροαίρετα στο λέω φίλε Λευτέρη(?) (από το nick σου το υποθέτω αυτό - αν σε λένε έτσι).

Εννοείται πως κακό κάνει .Καταγγελία έπρεπε να κάνει αλλά άμα είσαι ωρομίσθιος δεν είναι και τόσο εύκολο φίλε μου.
Επίσης στο φίλο διευθυντή που γράφει στο forum και καλά κάνει θέλω να του πω το εξής:
 Πολύ γνωστός και προσωπικός φίλος διευθυντής περιφερειακού ΣΔΕ είχε πρόβλημα με έναν ωρομίσθιο που οφειλόταν στον ωρομίσθιο. Ο συγκεκριμένος ωρομίσθιος απείλησε το διευθυντή πως θα του κάνει καταγγελία.
Ο διευθυντής πήρε τηλέφωνο πασίγνωστο κύριο από τη γενική γραμματεία.
Απάντηση του κυρίου: Ποιος σου δημιούργησε θέμα να μην ξαναπατήσει στα σδε ποτέ...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2015, 09:28:33 μμ από άνοιξη »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:05:55 »

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #281 στις: Οκτώβριος 11, 2015, 09:31:39 μμ »
Εννοείται πως κακό κάνει .Καταγγελία έπρεπε να κάνει αλλά άμα είσαι ωρομίσθιος δεν είναι και τόσο εύκολο φίλε μου.
Επίσης στο φίλο διευθυντή που γράφει στο forum και καλά κάνει θέλω να του πω το εξής:
 Πολύ γνωστός και προσωπικός φίλος διευθυντής περιφερειακού ΣΔΕ είχε πρόβλημα με έναν ωρομίσθιο που οφειλόταν στον ωρομίσθιο. Ο συγκεκριμένος ωρομίσθιος απείλησε το διευθυντή πως θα του κάνει καταγγελία.
Ο διευθυντής πήρε τηλέφωνο πασίγνωστο κύριο από τη γενική γραμματεία.
Απάντηση του κυρίου: Ποιος σου δημιούργησε θέμα να μην ξαναπατήσει στα σδε ποτέ...
Μάλιστα. Δηλαδή οι προσλήψεις στα ΣΔΕ γίνονται με εντελώς αντικειμενικές και διαφανείς διαδικασίες...

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #282 στις: Οκτώβριος 11, 2015, 09:34:49 μμ »
Δεν ξέρω.Πάντως και στο σδε Αθήνας που ήμουν είχαμε κάνει σύλλογο προκειμένου να διώξουν μια καθηγήτρια...Απαράδεκτα και τριτοκοσμικά πράγματα.Εγώ προσωπικά και να πεινάω δε ξαναπατάω σε ΣΔΕ.
Ο κόσμος που πάει να είναι προετοιμασμένος  για να μη πάθει καμία κατάθλιψη στο τέλος ..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2015, 08:52:30 μμ από άνοιξη »

Αποσυνδεδεμένος flyhigh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #283 στις: Οκτώβριος 11, 2015, 09:47:16 μμ »
Μάλιστα. Δηλαδή οι προσλήψεις στα ΣΔΕ γίνονται με εντελώς αντικειμενικές και διαφανείς διαδικασίες...
Αν η μοριοδότηση και πρόσληψη είναι από τα κεντρικά (ινεδιβιμ) θα αποφεύγουμε περισσότερο τα βολέματα των γνωστών ή οτιδήποτε άλλο. Η τριμελής επιτροπή περιφεριακα όπως έχει ακουστεί μπορεί να ξεκινήσει πολλες τέτοιες συζητήσεις...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:05:55 »

Αποσυνδεδεμένος karaba

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #284 στις: Οκτώβριος 11, 2015, 10:40:18 μμ »
Με αυτά που διαβάζω καταλαβαίνω ότι τα σ.δ.ε. είναι σχολεία όπου ο κάθε διευθυντής κάνει ό,τι του καπνίσει (άσκοπες συνεδριάσεις, διώχνει όσους δε γουστάρει και βοηθάει να προσληφθούν όσοι γουστάρει και πολλά άλλα...). Από την άλλη υπάρχουν οι ωρομίσθιοι συνάδερφοι που είναι οι εξ ορισμού καταρτισμένοι και κατάλληλοι να διδάξουν στη δομή και οι βυσματίες μόνιμοι που έρχονται στα σχολεία και αράζουν κλέβοντας ώρες...
Η αλήθεια είναι ότι πάντα υπάρχει η πιθανότητα να συμβαίνουν και όλα αυτά αλλά ειλικρινά όσοι έχετε δουλέψει σε σδε αυτά είδατε; εγώ δε βλέπω αυτά, αντίθετα βλέπω συνεπείς και πολύ δραστήριους εκπαιδευτές αλλά και εκπαιδευτές που θεωρούν τα σδε πάρεργο ή ως επιλογή για να λουφάρουν. Όλα αυτά ανεξάρτητα με τον τρόπο απασχόλησής τους στα σχολεία...
Πάντως θα πρέπει να αποφασίσουμε κάποια στιγμή ποιοι είναι οι συνάδερφοί μας. Τα περισσότερα που διαβάζω με κάνουν να πιστεύω ότι συνάδερφος είναι αυτός με τον οποίο πρόσκαιρα έχω τα ίδια μικροσυμφέροντα... Καθόλου τιμητικό

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #285 στις: Οκτώβριος 11, 2015, 11:33:08 μμ »
@karaba
Πιστεύω ότι είναι έτσι όπως τα λες.

Μου κάνει πραγματικά εντύπωση που κάποιοι λέτε ότι δεν ξαναπάω σε σδε, γιατί έτσι έκανε ένας διευθυντής και μας κρατούσε συνεδριάσεις και θα πάθουμε κατάθλιψη κτλ. Ο λόγος που μου κάνει εντύπωση είναι ότι πιστεύω ότι υπάρχουν πολύ πιο δύσκολα σχολεία και καταστάσεις και θα το δείτε αν περάσετε από διάφορα σχολεία.

Έχω γνωρίσει πολύ πιο δύσκολους διευθυντές από αυτούς που λέτε, οι οποίοι έκαναν όντως απαράδεκτα πράγματα.
Αλλά σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν τον κανόνα  και ποτέ δεν είπα ότι δεν θα ξαναδουλέψω σε αντίστοιχα σχολεία.
Επίσης αν είσαστε σωστοί και έχετε δίκιο σε κάτι, ο διευθυντής δεν μπορεί να σας κάνει τίποτα, που να γυρίσει ο κόσμος ανάποδα. Διεκδικείστε το δίκιο σας και θα δείτε ότι θα κερδίσετε εσείς.

Στο κάτω-κάτω ο διευθυντής είναι για εκτός τάξης. Μέσα στην τάξη κουμάντο κάνετε εσείς.
Και είναι 100% σίγουρο ότι θα συναντήσετε πολύ πιο δύσκολους μαθητές και τμήματα σε άλλου είδους σχολεία.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2015, 12:12:23 πμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #286 στις: Οκτώβριος 11, 2015, 11:43:05 μμ »
αυτο γινοταν μονο στα σδε και πληρωνομασταν μεχρι μια ωρα διδακτικη τη βδομαδα, οχι παραπανω. ακομα κι αν καποιες συνεδριασεις κραταγαν 2 ωρες. αν και συνηθως, οι διευθυντες σχολαγαν τα παιδια λιγο πιο νωρις και συμπληρωναν μια ωρα μετα. τα σδε φιλε μου, καποτε ηταν το καμαρι της εκπαιδευσης! μη κοιτας τωρα πως τα καταντησαν. ακομα και οι πληρωμες μας ηταν μεχρι τις 13 του επομενου μηνα. και τωρα, ειμαστε μεχρι σημερα απληρωτοι για ολο το 2015. και εχουμε ηδη πληρωσει τα μαλλιοκερατα μας στον ΟΑΕΕ!

Τι πιστεύεις ότι φταίει και τα σδε από το καμάρι της εκπαίδευσης κατάντησαν έτσι όπως λες? Από το ένα άκρο στο άλλο?
Πέρα από τις πληρωμές, γιατί δεν φαντάζομαι να είναι αυτές ο λόγος της παρακμής (σύμφωνα με την άποψη σου).
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2015, 12:11:14 πμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #287 στις: Οκτώβριος 12, 2015, 09:32:50 πμ »
@karaba
Πιστεύω ότι είναι έτσι όπως τα λες.

Μου κάνει πραγματικά εντύπωση που κάποιοι λέτε ότι δεν ξαναπάω σε σδε, γιατί έτσι έκανε ένας διευθυντής και μας κρατούσε συνεδριάσεις και θα πάθουμε κατάθλιψη κτλ. Ο λόγος που μου κάνει εντύπωση είναι ότι πιστεύω ότι υπάρχουν πολύ πιο δύσκολα σχολεία και καταστάσεις και θα το δείτε αν περάσετε από διάφορα σχολεία.

Έχω γνωρίσει πολύ πιο δύσκολους διευθυντές από αυτούς που λέτε, οι οποίοι έκαναν όντως απαράδεκτα πράγματα.
Αλλά σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν τον κανόνα  και ποτέ δεν είπα ότι δεν θα ξαναδουλέψω σε αντίστοιχα σχολεία.
Επίσης αν είσαστε σωστοί και έχετε δίκιο σε κάτι, ο διευθυντής δεν μπορεί να σας κάνει τίποτα, που να γυρίσει ο κόσμος ανάποδα. Διεκδικείστε το δίκιο σας και θα δείτε ότι θα κερδίσετε εσείς.

Στο κάτω-κάτω ο διευθυντής είναι για εκτός τάξης. Μέσα στην τάξη κουμάντο κάνετε εσείς.
Και είναι 100% σίγουρο ότι θα συναντήσετε πολύ πιο δύσκολους μαθητές και τμήματα σε άλλου είδους σχολεία.

Πόσα χρόνια εμπειρία έχεις σε σδε και τι εχεις δει?Προσωπικά δεν μπορώ να δουλεύω σε ένα σχολείο και να βλέπω να κατατρέχουν αδίκως συναδέλφους , άσχετα με το αν κάνω τη δουλειά μου σωστά.

Αν ήμουν μόνιμος θα πήγαινα με αναφορά στο υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #288 στις: Οκτώβριος 12, 2015, 09:43:26 πμ »
Ρε παιδια,
τι σημασία έχουν όλα αυτά?πραγματικά δηλαδη! ωραία τα λέμε εδω αλλά στα σχολεία ωρομίσθιος δεν έχει πάει ακόμα!!!όποιος δεν 8ελει να παει ας μην πάει!
το πρόβλημα είναιο ποιος διυεθυντης ειναι καλός ή κακός ή ότι φετος ή δεν θα δουλέψουμε καθόλου ή κατα Απριλιο μεριά???
Μήπως πρέπει να κάνουμε κάτι να κοπεί αυτός ο χαβα΄ς με τις αποσπάσεις???
Εάν ήταν φέτο ς ηταν πολλές οι αποσπάσεις του χρόνου θα είναι 3πλασιες. Τώρα που πηραν χαμπάρι οτι μπορούν να πανε οι μόνιμοι, του χρόνου δεν θα υπάρχουν θέσεις ουτε για δείγμα.
Τσάμπα οι επιμορφωσεις τσαμπα ο κόπος, τσαμπ όλα. Όποιος μόνιμος θέλει να αράξει, ή θέλει να φύγει από το χωριό τσουπ 8α πηγαινει στο ΣΔΕ. ασχέτως αν έχει σχέση με την εκπαίδευση ενηλικων!!!
Πρέπει να φτιάξουμε ένα σύλλογο και να υπερασπιτούμε τα δικαιώματα μας. Αλλιώς θα τα λέμε εδω για πανταααα

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #289 στις: Οκτώβριος 12, 2015, 10:40:04 πμ »

Μήπως πρέπει να κάνουμε κάτι να κοπεί αυτός ο χαβα΄ς με τις αποσπάσεις???
Εάν ήταν φέτο ς ηταν πολλές οι αποσπάσεις του χρόνου θα είναι 3πλασιες. Τώρα που πηραν χαμπάρι οτι μπορούν να πανε οι μόνιμοι, του χρόνου δεν θα υπάρχουν θέσεις ουτε για δείγμα.
Τσάμπα οι επιμορφωσεις τσαμπα ο κόπος, τσαμπ όλα. Όποιος μόνιμος θέλει να αράξει, ή θέλει να φύγει από το χωριό τσουπ 8α πηγαινει στο ΣΔΕ. ασχέτως αν έχει σχέση με την εκπαίδευση ενηλικων!!!
Πρέπει να φτιάξουμε ένα σύλλογο και να υπερασπιτούμε τα δικαιώματα μας. Αλλιώς θα τα λέμε εδω για πανταααα

Συμφωνώ απόλυτα. Τα είπες όλα. Όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε για να μας αποπροσανατολίζουν οι βολεψάκηδες ....

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #290 στις: Οκτώβριος 12, 2015, 11:04:40 πμ »
ας μην πιάνουμε κουβέντες για τα ΣΔΕ και τους ελέγχους που δεν κάνει στις προσλήψεις γιατί προσωπικά έχω κάνει ό,τι μπορούσα για παρανομίες μέσα από αναφορές -καταγγελίες και δεν έχει γίνει τίποτα.....πλεον αν θα μπορούσε να γινει κάτι ήταν μέσα πό τον "ράμπο" της δημόσιας διοίκησης ...... και οι αποδέκτες των αναφορών εκτός από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ ήταν μέχρι και ο τότε υπουργός ...

Αποσυνδεδεμένος uty

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #291 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 09:51:03 πμ »
Τι πιστεύεις ότι φταίει και τα σδε από το καμάρι της εκπαίδευσης κατάντησαν έτσι όπως λες? Από το ένα άκρο στο άλλο?
Πέρα από τις πληρωμές, γιατί δεν φαντάζομαι να είναι αυτές ο λόγος της παρακμής (σύμφωνα με την άποψη σου).
Πρέπει να καταλάβετε οτι τα ΣΔΕ είναι ένας θεσμός με ημερομηνία λήξης. Κάποια στιγμή τα δημογραφικά και κοινωνικά δεδομένα θα επιβάλλουν την συρρίκνωση και τελικά την κατάργηση του θεσμού αφού θα υπάρχουν πιά πολύ λίγοι πολίτες που δεν θα έχουν ολοκληρώσει την υποχρεωτική εκπ/ση. Ήδη έχει αρχίσει η διαδικασία αυτή. Συνεπώς και η ΓΓΔΒΜ δεν δίνει προτεραιότητα στα ΣΔΕ. Αυτός είναι ο λόγος της παρακμής. Επίσης για οτιδήποτε συμβαίνει, ο πιο εύκολος δρόμος είναι να κατηγορείς κάποιον άλλον για να εκτονωθεί η πίεση που δέχεσαι (μόνιμους, διευθυντές, κλπ).

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #292 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 11:57:45 πμ »
Πρέπει να καταλάβετε οτι τα ΣΔΕ είναι ένας θεσμός με ημερομηνία λήξης. Κάποια στιγμή τα δημογραφικά και κοινωνικά δεδομένα θα επιβάλλουν την συρρίκνωση και τελικά την κατάργηση του θεσμού αφού θα υπάρχουν πιά πολύ λίγοι πολίτες που δεν θα έχουν ολοκληρώσει την υποχρεωτική εκπ/ση. Ήδη έχει αρχίσει η διαδικασία αυτή. Συνεπώς και η ΓΓΔΒΜ δεν δίνει προτεραιότητα στα ΣΔΕ. Αυτός είναι ο λόγος της παρακμής. Επίσης για οτιδήποτε συμβαίνει, ο πιο εύκολος δρόμος είναι να κατηγορείς κάποιον άλλον για να εκτονωθεί η πίεση που δέχεσαι (μόνιμους, διευθυντές, κλπ).
αυτο δεν ειναι κανονας. μετα απο περιοδους κρισης, ποσο μαλλον η τωρινη, εκφυεται πολυς κοσμος που δεν δυναται να συνεχισει το σχολειο. μπορει και να υπαρξει το εντελως αντιθετο αποτελεσμα. δηλ. να ανθισει ο θεσμος των σδε

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #293 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 12:55:17 μμ »
Σύμφωνα με τα στοιχεία της Eurostat για το 2012, η πρόωρη σχολική εγκατέλειψη στην Ελλάδα εξακολουθεί να υπερβαίνει το 10% και όλες οι εκτιμήσεις συγκλίνουν στο ότι το ποσοστό αυτό θα αυξηθεί λόγω της οικονομικής κρίσης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159815
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 350
Σύνολο: 356

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.