*

Αποστολέας Θέμα: ΠΔΣ 2007-2008  (Αναγνώστηκε 12869 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2007-2008
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 18, 2007, 10:08:26 μμ »
και εγώ από πειραιά δεν έχω πληρωθεί 2004-2005 το τελευταίο τρίμηνο. 2005-2006 πληρώθηκαν σε τρεις δόσεις (Ιούνιο, Ιούλιο, Σεπτέμβριο) και δεν μας χρωστούν. Για φέτος δεν έχω πάρει τίποτα. Τη βεβαίωση για την εφορία μου την έδιναν κάθε χρόνο οι υπεύθυνοι της πρόσθετης σε κάθε σχολείο που τους την έδιναν από τη δευτεροβάθμια γύρω στην άνοιξη και ήταν όλο το ποσό της χρονιάς ακόμη και αν δεν τα είχαμε πληρωθεί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ 2007-2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:23:41 »

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2007-2008
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 19, 2007, 12:32:17 πμ »
το χαρτι της βεβαιωσης αποδοχων για την εφορια (απο την ΠΔΣ) ποτε το παιρνουμε κ απο ποιον?? στη ροδο παντως δεν εχουν πληρωσει τπτ!!
Σε παίρνουν τηλέφωνο από το σχολείο που απασχολήθηκες λιγο πριν γινουν οι φορολογικές δηλώσεις, δηλαδή αν δούλεψες το σχολικό έτος 2006-2007 να περιμένεις τηλέφωνο κατά Γενάρη - Φλεβάρη του 2008

Αποσυνδεδεμένος sevi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2007-2008
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 19, 2007, 08:34:41 μμ »
thanks pariel!!!

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2007-2008
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 23, 2007, 11:24:17 πμ »
Εκανα κι εγω τα χαρτια μου για πδς.
Ποτε και με ποιο τροπο ενημερωνομαστε τι θα γινει με αυτο το θεμα?
Πρωτη φορα θα κανω φετος πδς και δεν ξερω πως γινονται αυτα τα πραγματα.

Ενημερωνομαστε καπου στο internet ή και στο pde?
Η' πρεπει να τηλεφωνουμε συνεχως στην δ/νση β/βαθμιας της περιοχης μας?
Και ποτε ολα αυτα? Οκτωβρη, νοεμβρη?

Η' μηπως σε ενημερωνουν αυτοι κι ετσι μπορουμε να ειμαστε ησυχοι?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ 2007-2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:23:41 »

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2007-2008
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 23, 2007, 11:54:38 πμ »
Εκανα κι εγω τα χαρτια μου για πδς.
Ποτε και με ποιο τροπο ενημερωνομαστε τι θα γινει με αυτο το θεμα?
Πρωτη φορα θα κανω φετος πδς και δεν ξερω πως γινονται αυτα τα πραγματα.

Ενημερωνομαστε καπου στο internet ή και στο pde?
Η' πρεπει να τηλεφωνουμε συνεχως στην δ/νση β/βαθμιας της περιοχης μας?
Και ποτε ολα αυτα? Οκτωβρη, νοεμβρη?

Η' μηπως σε ενημερωνουν αυτοι κι ετσι μπορουμε να ειμαστε ησυχοι?
Σε ενημερώνει το τμήμα ΠΔΣ της δευτεροβάθμιας που έκανες την αίτηση. Φυσικά, μόνο ήσυχοι δε μπορούμε να είμαστε..αφού όλα είναι θέμα 'γνωστού"

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2007-2008
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 23, 2007, 01:04:30 μμ »
Ποτε περιπου πρεπει να εχουμε το νου μας?
Ξεκινουν οι κλήσεις των ωρομισθιων για πδς την ιδια στιγμη σε ολη την ελλαδα?

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2007-2008
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 23, 2007, 01:05:29 μμ »
Ποτε περιπου πρεπει να εχουμε το νου μας?
Ξεκινουν οι κλήσεις των ωρομισθιων για πδς την ιδια στιγμη σε ολη την ελλαδα?
Τέλος Οκτωβρίου με αρχες Νοεμβρίου.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2007-2008
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 23, 2007, 09:34:34 μμ »
Δυστυχώς στην ΠΔΣ πρέπει να φανείς διπλά τυχερός (ανάλογα την ειδικότητα βέβαια)... Πρώτα θα πρέπει να δημιουργηθεί τμήμα για την πρόσθετη, και έπειτα (και το πιο δύσκολο) το τμήμα να διατηρηθεί και να μην διαλύσει λόγω βαριεμάρας των παιδιών... Στην περίπτωση αυτή (της διάλυσης) ελπίζω να ξέρετε ότι  απολυόμαστε και φτου κι απ'την αρχή...
Όσοι μένουν σε επαρχία, πιθανότατα να έχουν να αντιμετωπίσουν τις φατριές των μονίμων που επίσης διεκδικούν με μανία και λύσσα (και γλύψιμο φυσικά) την ΠΔΣ, προκειμένου να αυξήσουν τα έσοδά τους (κυρίως στα πρώην ΤΕΕ)...
Διάβασα στα προηγούμενα ότι μετράει ή όχι το μεταπτυχιακό, ο βαθμός πτυχίου, η εμπειρία κλπ. Τρίχες... μετράει μόνο το γλύψιμο. Εγώ ζήτησα από την κοπέλα που πήρε την αίτησή μου για ΠΔΣ να της καταθέσω ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ (μπλοφάροντας φυσικά) και μου είπε ότι είναι... ανώφελο...
Μάλιστα κύριοι ταγοί της ψαροκώσταινας... Ανώφελο το διδακτορικό για μια ψωροπρόσθετη δίωρη διδασκαλία...

Καλό βράδυ σε όλους
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2007-2008
« Απάντηση #64 στις: Ιούλιος 23, 2007, 10:49:30 μμ »
επειδή εγώ αναφέρθηκα παραπάνω για τα προσόντα και την πδς, μάλλον δεν κατάλαβες το νόημά μου. Δεν είπα ότι με πήραν λόγω προσόντων, με πήραν για να μην τους κάνω φασαρία επειδή τους είπα ότι θα κάνω καταγγελία να δω αν αυτούς που παίρνουν έχουν περισσότερα προσόντα από εμένα. Για να μην αναγκαστούν λοιπόν να δικαιολογήσουν πώς παίρνουν κόσμο από την πίσω πόρτα με πήραν για να μου βουλώσουν το στόμα γιατί είχα γίνει ενοχλητική και φοβήθηκαν μη τους δημιουργήσω πρόβλημα. Αναφερόμενη στο συνάδελφο με το διδακτορικό τόνισα ότι τον πήραν για δύο ώρες με μέσο δεν είπα ότι τον πήραν λογω διδακτορικού. Απλώς είπα ότι ένας άνθρωπος που άξιζε και με το παραπάνω να δουλεύει σε σχολείο αναγκάστηκε να βάλει μέσο για δυο ώρες πδς.

Αποσυνδεδεμένος Tarzan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2007-2008
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 23, 2007, 11:13:40 μμ »
Είναι αλήθεια ότι μεγάλο κομμάτι της ΠΔΣ καλύπτεται απο ανθρώπους που έχουν τον ΄΄τρόπο΄΄ τους ενώ κατα τη γνώμη μου θα έπρεπε το υπουργείο να καλύπτει αυτές τις θέσεις απο τον πίνακα και μόνο. Ομως επειδή δεν συμβαίνει αυτό να μην φτάνουμε στο σημείο να τα ισοπεδώνουμε όλα.
Εχω δει πολλούς να μην κάνουν τίποτα και να μη ψάχνουν καθόλου με τη μόνιμη δικαιολογία ότι όλα είναι με μέσο. Εγω τιις χρονιες που έψαξα για ΠΔΣ βρήκα (έστω ένα δίωρο). Ομως δεν καθησα να περιμενω να μου έρθει απο μόνη της. Εκανα σε πολλές δευτεροβαθμιες αίτηση και πήγαινα και προσωπικά στους διευθυντές των σχολείων (που ήταν πολλά !) να αφήσω βιογραφικό και να με δουν.
Τα προηγούμενα φυσικά δεν σημαίνουν ότι όποιος τα κάνει θα βρει κάτι σίγουρα όμως πρέπει να λιώσεις και κανα ζευγάρι παπούτσια προτού κοιτάξεις για οτιδήποτε άλλο.
Απευθύνομαι σε συνάδελφους που ακούν ότι είναι όλα με μέσο και παραιτούνται προτού καν προσπαθήσουν.   

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2007-2008
« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 23, 2007, 11:19:18 μμ »
Συμφωνώ με τον Tarzan!  :D
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2007-2008
« Απάντηση #67 στις: Ιούλιος 23, 2007, 11:46:44 μμ »
Θα συμφωνήσω και γω με τον tarzan, ως ένα σημείο όμως...
Το face control από άτομα ή το γλύψιμο σε άτομα, έτσι κι αλλιώς δεν ήταν ποτέ της ιδιοσυγκρασίας πολλών από εμάς. Ιδίως όταν έχεις την πεποίθηση ότι αυτός που καλείται να σε κρίνει είναι κατα πολύ κατώτερός σου (ω ναι! συμβαίνει συχνά!).
Το σύστημα μπάζει και έχει παραθυράκια. Μιλάω συνολικά για το σύστημα επιλογής εκπαιδευτικών... Όλοι μας ξέρουμε λίγο πολύ ποια είναι αυτά, αλλά κάνουμε μόκο γιατί κάθε φορά ελπίζουμε ότι θα είμαστε οι ευνοημένοι κι ας μην το αξίζουμε, σε σχέση με κάποιους άλλους. Συμφωνώ ότι δεν είναι όλα "δόντι"... Είναι όμως δυστυχώς πολλά "δόντι".

Kellykou δεν αναφερόμουν σε σένα... Δεν είχα διαβάσει καν αυτό που αναφέρεις... Προφανώς όμως η μπλόφα σου δεν θα έπιανε αν κάποιοι κύριοι κοιμόντουσαν με ήσυχες τις συνειδήσεις τους (εφόσον βέβαια έχουν)...   
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2007-2008
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 24, 2007, 12:27:06 πμ »
Eχετε δίκιο όλοι οι προλαλήσαντες. Εγώ όταν τελείωσα το 96 δεν είχα ιδέα για πρόσθετη. Δούλευαν πολλοί γνωστοί μου όμως εγώ το έμαθα εκ των υστέρων. Πήγαινα σα χαζή έδινα τα χαρτιά μου και δεν με ειδοποιούσε ποτέ κανείς. Δεν ήξερα ότι χρειάζεται μέσο, δεν ήμουν και καθόλου δικτυωμένη γιατί μόλις τελείωσα πήγα στην Αγγλία για μεταπτυχιακό και όταν γύρισα είχα χάσει τις επαφές μου. Οταν λοιπόν γύρω στο 2003 με 2004 είδα παλιούς μου συμφοιτητές ωρομισθίους και αναπληρωτές έπειτα από χρόνια ΠΔΣ άρχισα να αναρωτιέμαι πως γίνεται και κανείς δεν μου έδινε ευθείες απαντήσεις. Τότε δεν είχα και διαδίκτυο όπως τον τελευταίο χρόνοκαι δεν είχα πρόσβαση στην πληροφόρηση και έτσι πήγα στη δευτεροβάθμια και έκανα φασαρία. Δεν ήξερα καν ότι αν έχεις γνωστόδιευθυντή σε ζητάει αυτός. Εμένα 3 χρόνια με έστειλαν σε 3 διαφορετικά σχολεία. Οσοναφορά για τη μπλόφα, δε μπλοφάριζα καθόλου. Σήκωσα όλη τη δευτεροβάθμια στο πόδι και το εννοούσα όταν τους έλεγα ότι θα τους βγάλω στα κανάλια. Αλλά επειδή είχαν λερωμένη τη φωλιά τους σου λέει ένας πάνω ένας κάτω δεν πειράζει. Στα σχολεία λοιπόν άκουσα τα χειρότερα. Εχω ακούσει ιστορίες αληθινές όχι λόγια. Πως πήγαιναν παλιότερα και έγραφαν διαφορετικές ώρες ΠΔΣ σε διαφορετικά γραφεία και αυτό δεν διασταυρωνόταν ποτέ και μάζευαν μόρια περισσότερα και από αναπηρωτές και σε 3-4 χρόνια έγιναν μόνιμοι με το 40%. Αλλοι έκαναν συμφωνία με διευθυντές να μην πατούν στο σχολείο για να δουλεύουν στα φροντιστήρια τους και να καρπώνονται μισα μισα τα λεφτά. Μη ξεχνάτε ότι παλιότερα η ΠΔΣ ενισχυόταν οικονομικά από την Ε.Ε και έπαιρναν 5000 δραχμές καθαρά και όχι όπως τώρα που δεν παίρνουμε ούτε 9 ευρώ μετα από τόσα χρόνια. Αλλά άντε να τα αποδείξεις όλα αυτά!!! Τουλάχιστον τώρα με το ΙΝΤΕΡΝΕΤ επικοινωνούμε μεταξύ μας. Παλιά αυτά όλα γίνονταν στα μουλωχτά και κανείς δεν έβγαζε άκρη. Αυτά μου τα έχουν πει καθηγητές στα σχολεία, αξιόλογα άτομα και όχι μπλαμπλάδες 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 563
Σύνολο: 572

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.