*

Αποστολέας Θέμα: ΠΔΣ 2007-2008  (Αναγνώστηκε 12867 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ionix

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
ΠΔΣ 2007-2008
« στις: Ιούνιος 22, 2007, 12:30:49 μμ »
Κάνω αίτηση για πρώτη φορά σε πρόγραμμα ΠΔΣ. Μαζί με την αίτηση ζητάνε και ένα βιογραφικό από ό,τι διάβασα στη εγκύκλιο τι γράφουμε σε αυτό το βιογραφικό;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ 2007-2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:52:25 »

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2007-2008
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 22, 2007, 01:24:05 μμ »
τα προσωπικά σου στοιχεία και πού έχεις δουλέψει. Εγώ έγραφα τα φροντιστήρια που δούλευα.

Αποσυνδεδεμένος dwra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2007-2008
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 22, 2007, 01:45:39 μμ »
ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΔΟΥΝ ΤΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΟΥ;ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΣΕΙΡΑ ΕΧΕΙΣ,ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΩΣ ΕΠΙΛΕΓΟΝΤΑΙ ΟΙ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ ΓΙΑ ΕΝΙΣΥΧΤΙΚΗ.
ΞΕΡΩ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΘΕΣΑΜΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΜΕ ΡΩΤΗΣΑΝ:ΠΟΙΟΝ ΕΒΑΛΕΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ;

Αποσυνδεδεμένος saraxni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Γυναίκα
  • climbing takes you higher
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2007-2008
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 22, 2007, 01:51:52 μμ »
Εμένα παιδιά σήμερα μου είπανε οτι δεν μετραει η παιδαγωγική κατάρτιση για ΠΔΣ δηλαδή δεν εχεις απαραίτητα προτεραιότητα (ακουσων ακουσων...) και οτι κοιτανε μονο τον βαθμο πτυχιο και αν εχεις μεταπτυχιακο.... και οτι πρεπει να πας στους Διευθυντες των Λυκείων και να τους δωσεις το ονομα σου αν θελεις να σε προτείνουνε και μετα το Λύκειο κάνει αίτηση στην 2βάθμια και έπειτα δίνει την έγκριση ο Διευθυντής της 2βάθμιας...... εάν δεν εχει βέβαια κάποιον δικό του να βολέψει.... εγώ πάντως πέρυσι που πήγσ στο παλιό μου σχολείο ο Διευθυντήε που έχει βέβαια αλλάξει από τότε που ήμουνα εγω.... δεχτηκε εφόσον δημιουργηθεί τμήμα να ζητήσει εμένα .. αλλά τελικά δεν έγινε τμήμα..... φέτος θα πάω στα περισσότερα Λύκεια μήπως και γίνει τίποτα...... θα μοιράσω το βιογραφικό μου.... και βλέπουμε....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ 2007-2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:52:25 »

Αποσυνδεδεμένος dwra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2007-2008
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 22, 2007, 02:00:14 μμ »
και εγω αυτο εκανα περυσι,πηγα σε σχολεια και μοιρασα βιογραφικο,με την ελπιδα πως θα γινει κατι αλλα...κοιτανε ποιον εχουν γνωστο γιατι αν ηθελαν να ηταν σωστοι θα κοιτουσαν και παιδαγωγικη καταρτιση και τα παντα

Αποσυνδεδεμένος Zio21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2007-2008
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 22, 2007, 02:06:23 μμ »
Εμένα παιδιά σήμερα μου είπανε οτι δεν μετραει η παιδαγωγική κατάρτιση για ΠΔΣ δηλαδή δεν εχεις απαραίτητα προτεραιότητα (ακουσων ακουσων...) και οτι κοιτανε μονο τον βαθμο πτυχιο και αν εχεις μεταπτυχιακο.... και οτι πρεπει να πας στους Διευθυντες των Λυκείων και να τους δωσεις το ονομα σου αν θελεις να σε προτείνουνε και μετα το Λύκειο κάνει αίτηση στην 2βάθμια και έπειτα δίνει την έγκριση ο Διευθυντής της 2βάθμιας...... εάν δεν εχει βέβαια κάποιον δικό του να βολέψει.... εγώ πάντως πέρυσι που πήγσ στο παλιό μου σχολείο ο Διευθυντήε που έχει βέβαια αλλάξει από τότε που ήμουνα εγω.... δεχτηκε εφόσον δημιουργηθεί τμήμα να ζητήσει εμένα .. αλλά τελικά δεν έγινε τμήμα..... φέτος θα πάω στα περισσότερα Λύκεια μήπως και γίνει τίποτα...... θα μοιράσω το βιογραφικό μου.... και βλέπουμε....

Το ΠΔΣ εφαρμόζεται μόνο σε λύκεια ??
Αν κατάλαβα καλά κάνω αίτηση πρώτα στην 2βάθμια για ΠΔΣ εκεί δίνω και βιογραφικό
Μετά ψάχνω διευθυντές δίνω βιογραφικό και λέω να με προτείνουν στην 2βαθμια  πως με θέλουν για ΠΔΣ??



Αποσυνδεδεμένος saraxni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Γυναίκα
  • climbing takes you higher
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2007-2008
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 22, 2007, 02:11:53 μμ »
κοιταξε γυμνασια και  λυκεια αλλα οι οικονομολόγοι ειναι μόνο σε λύκεια για αυτο το ανέφερα ετσι.......

στην 2βάθμια έχει έτοιμη φόρμα για το βιογραφικό και μία αίτηση και μια υπευθυνη δήλωση......δεν χρειάζεται να πας αλλο βιογραφικό....

(εμένα μου είπανε οτι γράφω εκπαιδευτική προϋπηρεσία μόνο αν έχει γίνει σε δημόσιο σχολείο αλλά νομίζω ότι στην ενισχυτική δεν ισχυει αυτό....δηλαδη οτι μπορείς να αναφέρεις και

άλλων ειδών εκπαιδευτική προύπηρεσία)

Και τον Οκτώβριο επισκέπτεσαι Λυκεια γυμνάσια και προσπαθείς να τους πείσεις (αν δεν τους ξέρεις) να σε βοηθήσουνε να πάρεις μια δυο ώρες ώστε να άλλαξεις πίνακα....

εγώ φέτος που έχω και την παιδαγωγική κατάρτιση θα κινηθώ κάπως έτσι .... (παρακαλετά).... τι να κάνουμε... ετσι μας καταντάνε...... να καταφέρω να πάρω την ριμαδοώρα.....

Αποσυνδεδεμένος Zio21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2007-2008
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 22, 2007, 02:18:07 μμ »
κοιταξε γυμνασια και  λυκεια αλλα οι οικονομολόγοι ειναι μόνο σε λύκεια για αυτο το ανέφερα ετσι.......

στην 2βάθμια έχει έτοιμη φόρμα για το βιογραφικό και μία αίτηση και μια υπευθυνη δήλωση......δεν χρειάζεται να πας αλλο βιογραφικό....

(εμένα μου είπανε οτι γράφω εκπαιδευτική προϋπηρεσία μόνο αν έχει γίνει σε δημόσιο σχολείο αλλά νομίζω ότι στην ενισχυτική δεν ισχυει αυτό....δηλαδη οτι μπορείς να αναφέρεις και

άλλων ειδών εκπαιδευτική προύπηρεσία)

Και τον Οκτώβριο επισκέπτεσαι Λυκεια γυμνάσια και προσπαθείς να τους πείσεις (αν δεν τους ξέρεις) να σε βοηθήσουνε να πάρεις μια δυο ώρες ώστε να άλλαξεις πίνακα....

εγώ φέτος που έχω και την παιδαγωγική κατάρτιση θα κινηθώ κάπως έτσι .... (παρακαλετά).... τι να κάνουμε... ετσι μας καταντάνε...... να καταφέρω να πάρω την ριμαδοώρα.....


Δηλαδή αν έχεις γνωστό διευθυντή σε Γυμνάσιο Λύκειο από το χέρι τους περνάει ????  αν δεν έχεις ...????
Περιμένεις μήπως και σου κάτσει ....??
Αξιοκρατικό και δίκαιο θα έλεγα

Αποσυνδεδεμένος tetix

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2007-2008
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 22, 2007, 09:16:39 μμ »
Παιδία έχω μπερδευτεί πολύ με αυτή την ΠΔΣ και αν μπορεί ας με διαφωτίσει κάποιος έμπειρος με προϋπηρεσία.
Καταρχήν πληροφορική ΠΕ20 κάνουμε και σε γυμνάσια ή μόνο σε λύκεια? 
Ένας μόνιμος καθηγητής σε ένα σχολείο ή ένας αναπληρωτής μπορεί να κάνει και ώρες ΠΔΣ?
Για το βιογραφικό γράφεις μόνο αν έχεις εργαστεί στο παρελθόν στον εκπαιδευτικό τομέα η να γράψω και άλλου είδους εργασίες (πειράζει αν τις γράψουμε και είναι άσχετες με την εκπαίδευση?)
Τέλος, άντε και πιάνω τον διευθυντή (που ήταν στο παρελθόν καθηγητής μου και τον ξέρω) και του ζητάω να μου δώσει καμία ωρίστα, είναι στο χέρι του να μου δώσει ή έχει λόγο και η διεύθυνση δευτεροβάθμιας?
AIK

Αποσυνδεδεμένος dkerami

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2007-2008
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 22, 2007, 10:41:04 μμ »
ΠΔΣ => Ενισχυτική σε ΓΕ.Λ. ΕΠΑ.Λ.
Υπάρχει και η Ενισχυτική στα Γ/σια που αναφέρεται σαν Ενισχυ

Αποσυνδεδεμένος dwra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2007-2008
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 24, 2007, 07:56:02 μμ »
ισχύει οτι και για τους ωρομίσθιους;
δηλαδή για ενισχυτική καταθέτω την αίτηση μου σε μια μόνο περιφέρεια η μπορώ να τα κάνω και σε άλλες;
γνωρίζει κάποιος;
ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2007-2008
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 24, 2007, 08:27:02 μμ »
Κάνεις αίτηση στη δευτεροβάθμια στο ανάλογο τμήμα. Δε δηλώνεις τίποτε. Μόνο τα στοιχεία σου και σε καλούν στα σχολεία που περιλαμβάνει η δευτεροβάθμια.

Αποσυνδεδεμένος dwra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2007-2008
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 24, 2007, 08:37:49 μμ »
ναι αλλα μπορώ να τα κάνω σε περισσότερες από μια πόλεις;δηλαδη εγω που μένω δυτικη μακεδονία μπορώ να τα κάνω και ήπειρο ας πούμε;

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2007-2008
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 24, 2007, 08:46:57 μμ »
Έχω την εντύπωση ότι για ενισχυτική διδασκαλία(Γυμνάσια) ισχύει η ίδια αίτηση που κάνεις για ωρομίσθιος/α . Αντίθετα, για ΠΔΣ(Λύκεια) η αίτηση γίνεται σε διαφορετικό έντυπο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 567
Σύνολο: 578

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.149 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.