*

Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με συνάδελφο ΠΕ60  (Αναγνώστηκε 2227 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Πρόβλημα με συνάδελφο ΠΕ60
« στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 09:49:36 μμ »
Θα ήθελα τα φώτα σας γιατί βρίσκομαι σε μια λίγο δυσμενή θέση..

Εχω αναλάβει φέτος τη διεύθυνση του Νηπιαγωγείου όπου είμαι τοποθετημένη.
Αντιμετωπίζω πρόβλημα με μία συνάδελφο σχετικά με τους γονείς.Είναι λίγο απότομη  στα λόγια της και τις εκφράσεις της.Η συμπεριφορά της απέναντί τους δεν είναι και η καλύτερη...
(ακομα και στα παιδιά δεν έχει τη συμπεριφορά που θα έπρεπε........πιο σημαντικό θεωρώ...).
Το πρόβλημα είναι ότι το τελευταίο τριήμερο σχεδόν όλοι οι γονείς του ολοημέρου μου παραπονιούνται για τη συγκεκριμένη...άλλοι από ίδια εμπειρία και άλλοι επείδή "'εμαθαν" για τη συμπεριφορά της από άλλους γονείς και σε σχέση με τα παιδιά.
Η κοπέλα ήταν και πέρισυ στο ίδιο Νηπιαγωγείο και δημιουργήθηκε επίσης πρόβλημα αλλά μόνο ένα περιστατικό.
Εγώ προσπαθώ να δικαιολογήσω όσο μπορώ τα αδικαιολόγητα.....
Αυριο μετά από απαίτηση και των γονεών θα πραγματοποιηθεί συνέλευση για ενημέρωση της λειτουργίας του ολοημέρου κια για τυχόν "'αλλα" ερωτήματα .....!!!!
Η συν'αδελφος ενώ θα έπρεπε να είναι λίγο θορυβημένη από αυτην την εξέλιξη θέλει λέει αύριο να τους τα "χώσει" προσπαθώ να υην αποτρέψω τα έχω ψιλοκαταφέρει αλλά όπως τη γνωρίζω δε νομίζω να συγκρατηθεί...
Τι μου προτείνετε να κάνω αύριο ? Ποιά η στάση η δικιά μου? Αν το θέμα πάει παραπέρα ποιές οι κυρώσεις για τη συνάδελφο αλλά φυσικλα και το Νηπιαγωγείο?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2010, 09:54:57 μμ από Sophaki »
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόβλημα με συνάδελφο ΠΕ60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:56:00 »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με συνάδελφο ΠΕ60
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 09:58:33 μμ »
Για ποια θέματα θέλει να τους τα "χώσει" αν επιτρέπεται;;; Μήπως έχουν μια βάση αυτά που θέλει να πει; Βλέπε ωράριο, φαγητό κτλ; Γιατί πολλοί γονείς τα έχουν μπερδέψει λίγο τα πράγματα στο κεφάλι τους...Η αλήθεια είναι οτι η θέση σου είναι λεπτή γιατι και με τη συνάδελφο πρέπει να έχεις καλές σχέσεις γιατι αλλιώς δεν μπορεις να συνεργαστείς αλλά και αυτά που θα πει πρέπει να έχουν βάση...

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με συνάδελφο ΠΕ60
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 10:07:37 μμ »
Δεν τίθενται θέματα ωραρίου κλπ...προσωπικά ζητήματα .Για το πώς τους μιλάει (στους γονείς) το πώς τους απαντάει (σε ερώτηση γονέα τί κάνατε σήμερα? Απάντηση¨ότι κάναμε και χθές.....σε άσχημο τόνο) .Μίλησε σε μία μαμά τόσο επιβλητικά για το παιδί της (ότι είναι άτακτο και δεν κάθεται ,ότι έχουμε??!! χάσει την υπομονή μας...και να πάει στο κλασσικό δεν κάνει για ολοήμερο) με αποτέλεσμα η μαμά να το πάρει από το ολοήμερο και να το πάει στο κλασσικό όχι επειδή της το είπε αλλά επειδή η μαμά δε θέλει τώρα το παιδί να είναι με τη συγκεκριμένη).Η γυναίκα ήρθε κλαίγοντας στο γραφείο ... Σχολιάζει άλλες μαμάδες και παιδιά σε άλλες μαμάδες.....κλπ....
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με συνάδελφο ΠΕ60
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 10:12:51 μμ »
Ωχ....κατάλαβα. Δεν ξέρω τι να πω: ίσως πρέπει να συζητήσετε πριν τη συνέλευση τα "θέματα" που θέλει η ίδια να θέσει. Αν τα βρίσκεις παράλογα(απ οτι καταλαβαίνω είναι) πες της οτι εσυ θα διαχωρήσεις τη θέση σου στη συνέλευση και οτι της το λες απο πριν για να μη χαλάσετε τις καρδίες σας...
Δεν ξέρω, πραγματικά, καλό κουράγιο ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόβλημα με συνάδελφο ΠΕ60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:56:00 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με συνάδελφο ΠΕ60
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 10:17:17 μμ »
Νομίζω ότι η δική σου θέση είναι πολύ λεπτή.
Αρχικά το ότι είσαι προϊσταμένη στο νηπιαγωγείο πρακτικά δεν σημαίνει τίποτα, είσαι απλώς διεπεραιωτής γραφειοκρατικών διαδικασιών!

Στα πλαίσια της συναδελφικότητας, νομίζω ότι οφείλεις μπροστά στους γονείς να υποστηρίξεις τη συνάδελφο σου (όχι από τη θέση της προϊσταμένης, αλλά ως συνάδελφος προς συνάδλεφο). π.χ. Για την "άσχημη" συμπεριφορά, μπορείς να τη δικαιολογήσεις με την πίσεη των πρώτων ημερών κλπ. Οφείλεις να την υποστηρίξεις λέγοντας ότι είναι πολύ καλή στη δουλειά της, έχει σπουδάσει το αντικέιμενο, γνωρίζει πολύ καλύτερα από τους γονείς τι πρέπει να κάνει στα παιδιά κλπ κλπ
Από την άλλη, αν κρίνεις ότι η συνάδελφος σου υπερβαίνει τα όρια και η συμπεριφορά της δεν είναι σωστή, μπορείς κατ' ιδίαν να της τα χώσεις (όχι ως ανώτερη πάλι, αλλά ως συνάδελφος). Αν δεις ότι δεν γίνεται τίποτα, μπορείς να απευθυνθείς στη σύμβουλο και να της ζητήσεις να επισκεφτεί το σχολείο. Καλό θα ήταν η επίσκεψη να γίνει και με την παρουσία γονέων ώστε να συζητηθούν τα προβλήματα και από τις 2 μεριές.

Π΄ροσεχε πώς θα το χειριστείς το θέμα, γιατί μπορεί και οι ίδιοι οι γονέις να υπερβάλουν και τα πράγματα να μην είναι ακριβώς έτσι, αλλά περίπου έτσι! Συμβαίνουν αυτά!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με συνάδελφο ΠΕ60
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 10:19:00 μμ »
Μωρέ τα θέματα θα τα συζητήσουμε ήδη τα έχουμε πει...αλλά φοβάμαι μην παρεκτραπεί......(που θα παρεκτραπεί)
Από τη μία θα προσπαθήσω να δικαιολογήσω ..όσο μπορώ ...από την άλλη δίνω και δίκιο (και πολύ) στους γονείς....
Καλό κουράγιο δε λες τίποτα..
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με συνάδελφο ΠΕ60
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 10:23:13 μμ »
Νομίζω ότι η δική σου θέση είναι πολύ λεπτή.
Αρχικά το ότι είσαι προϊσταμένη στο νηπιαγωγείο πρακτικά δεν σημαίνει τίποτα, είσαι απλώς διεπεραιωτής γραφειοκρατικών διαδικασιών!

Στα πλαίσια της συναδελφικότητας, νομίζω ότι οφείλεις μπροστά στους γονείς να υποστηρίξεις τη συνάδελφο σου (όχι από τη θέση της προϊσταμένης, αλλά ως συνάδελφος προς συνάδλεφο). π.χ. Για την "άσχημη" συμπεριφορά, μπορείς να τη δικαιολογήσεις με την πίσεη των πρώτων ημερών κλπ. Οφείλεις να την υποστηρίξεις λέγοντας ότι είναι πολύ καλή στη δουλειά της, έχει σπουδάσει το αντικέιμενο, γνωρίζει πολύ καλύτερα από τους γονείς τι πρέπει να κάνει στα παιδιά κλπ κλπ
Από την άλλη, αν κρίνεις ότι η συνάδελφος σου υπερβαίνει τα όρια και η συμπεριφορά της δεν είναι σωστή, μπορείς κατ' ιδίαν να της τα χώσεις (όχι ως ανώτερη πάλι, αλλά ως συνάδελφος). Αν δεις ότι δεν γίνεται τίποτα, μπορείς να απευθυνθείς στη σύμβουλο και να της ζητήσεις να επισκεφτεί το σχολείο. Καλό θα ήταν η επίσκεψη να γίνει και με την παρουσία γονέων ώστε να συζητηθούν τα προβλήματα και από τις 2 μεριές.

Π΄ροσεχε πώς θα το χειριστείς το θέμα, γιατί μπορεί και οι ίδιοι οι γονέις να υπερβάλουν και τα πράγματα να μην είναι ακριβώς έτσι, αλλά περίπου έτσι! Συμβαίνουν αυτά!

Εχεις πολύ δίκιο και όλα αυτά τα έχω υπόψη μου....το ότι υπερβάλλουν οι γονείς και αυτό το γνωρίζω ..απλά είναι πολύ ασχημη η θέση  στην οποία βρισκόμαστε...Το ότι η διεύθυνση είναι περισσότερο γραφειοκρατική δουλειά εγώ το γνωρίζω...οι γονείς δεν το γνωρίζουν όμως και απευθύνονται σε μένα όλοι και περιμένουν από μένα να "κάνω" κάτι!!!!!
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος upsidedown

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με συνάδελφο ΠΕ60
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 09:39:03 πμ »
Αν όντως είναι παράλογη η συμπεριφορά της (και φαντάζομαι θα το βλέπουν κι αλλοι συνάδελφοι αυτό) θα πρέπει να αλλάξει συμπεριφορά και να  καταλάβει ότι μπορεί να "μπλέξει" το σχολείο και μαζί κι εσύ...εκτός του ότι δεν θα έπρεπε να είχε τέτοια συμπεριφορά...ούτως ή άλλως...
διότι αν υπάρξει κάποιο σοβαρό περιστατικό κάποια στιγμή, θα τρέχει και ο διευθυντής (κυρίως), και ο καθηγητής και ο σύλλογος! έτσι πιστεύω...

Αποσυνδεδεμένος mpdi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με συνάδελφο ΠΕ60
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 02:41:46 μμ »
Και  εγώ θα σου πρότεινα να ενημερωθεί η σύμβουλος και να παραβρεθεί στην προγραμματισμένη συγκέντρωσει γιατί ειναι και αυτή η δουλεία μέσα στις αρμοδιότητες της και σίγουρα μπροστά στους γονείς οφείλεις να δικαιολόγησεις την συνάδελφο αλλά ιδιαιτέρως μπορείς να την συνετήσεις .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 495
Σύνολο: 497

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.