*

Αποστολέας Θέμα: Proficiency ή άλλη ξένη γλώσσα;  (Αναγνώστηκε 6210 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος STELLIOPH

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Proficiency ή άλλη ξένη γλώσσα;
« στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 12:13:20 πμ »
   Επειδή φέτος έχω λίγο χρόνο, τι θα μου προτείνατε (εσείς των ξενόγλωσσων) : να ξεκινήσω διάβασμα για Proficiency (έχω να ασχοληθώ με Αγγλικά από 1996) ή να ξεκινήσω Ιταλικά που μου λένε ότι είναι και σχετκά εύκολα; :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Proficiency ή άλλη ξένη γλώσσα;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:58:45 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Proficiency ή άλλη ξένη γλώσσα;
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 12:17:57 πμ »
   Επειδή φέτος έχω λίγο χρόνο, τι θα μου προτείνατε (εσείς των ξενόγλωσσων) : να ξεκινήσω διάβασμα για Proficiency (έχω να ασχοληθώ με Αγγλικά από 1996) ή να ξεκινήσω Ιταλικά που μου λένε ότι είναι και σχετκά εύκολα; :)


Αν και δεν είμαι του ξενόγλωσσου.. εκ πείρας όμως θα πω ότι άνετα μπορείς σε ένα χρόνο να πάρεις το proficiency, αρκεί να έχεις κάποια επαφή με τη γλώσσα (π.χ. να διαβάζεις βιβλία, να βλέπεις ξένο κανάλι τύπου cnn κλπ). Όταν έδινα proficiency, είχαν περάσει 10 χρόνια από το lower, αλλά τα βελτίωνα μόνος μου με τα παραπάνω.
Αν δεν ισχύουν αυτά, ξεκίνα τότε με όποια γλώσσα σου αρέσει περισσότερο. Τα ιταλικά λένε ότι είναι εύκολη γλώσσα, αλλά υπάρχουν και τα ισπανικά ;)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος christina_g

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Proficiency ή άλλη ξένη γλώσσα;
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 12:43:32 πμ »
αν δεν έχεις ξαναδιδαχθεί άλλη λατινογενή γλώσσα τα ιταλικά δεν είναι τόσο εύκολα. Εξαρτάται όμως και για πιό λόγο θέλεις να αφιερώσεις μέρος του ελεύθερου χρόνου σου στην εκμάθηση μιας ξένης γλώσσας. Αν είναι για το γούστο σου καλύτερα να προχωρήσεις μ'αυτό που τραβάει η ψυχούλα σου! Αν σου αρέσει αυτό που κάνεις κι έχεις κίνητρο και κέφι θα είναι εύκολο.
Ως "ξενόγλωσση" το έχω παράπονο πιά...η ξένη γλώσσα δεν είναι απλά κώδικας με βαθμό ευκολίας ή δυσκολίας, ούτε απλά μια ακόμα πιστοποίηση. Είναι επικοινωνία, πολιτισμός, άνοιγμα στη διαφορετικότητα, παράθυρο σε νέους κόσμους.
Αν τα αγγλικά σου είναι σε επίπεδο που μπορείς να κάνεις μια συζήτηση, να παρακολουθήσεις ταινίες χωρίς μεγάλα κενά αν δεν υπάρχουν υπότιτλοι, να καταλαβαίνεις στίχους τραγουδιών, να μπορείς να πιάσεις το νόημα άρθρων σε μιά αγγλόφωνη εφημερίδα, τότε δεν βρίσκω το λόγο γιατί να ξοδεψεις χρόνο και χρήμα στο να τα τελειοποιήσεις και να μην μάθεις μια άλλη γλώσσα :)

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Proficiency ή άλλη ξένη γλώσσα;
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 01:04:47 πμ »
αν δεν έχεις ξαναδιδαχθεί άλλη λατινογενή γλώσσα τα ιταλικά δεν είναι τόσο εύκολα. Εξαρτάται όμως και για πιό λόγο θέλεις να αφιερώσεις μέρος του ελεύθερου χρόνου σου στην εκμάθηση μιας ξένης γλώσσας. Αν είναι για το γούστο σου καλύτερα να προχωρήσεις μ'αυτό που τραβάει η ψυχούλα σου! Αν σου αρέσει αυτό που κάνεις κι έχεις κίνητρο και κέφι θα είναι εύκολο.
Ως "ξενόγλωσση" το έχω παράπονο πιά...η ξένη γλώσσα δεν είναι απλά κώδικας με βαθμό ευκολίας ή δυσκολίας, ούτε απλά μια ακόμα πιστοποίηση. Είναι επικοινωνία, πολιτισμός, άνοιγμα στη διαφορετικότητα, παράθυρο σε νέους κόσμους.
Αν τα αγγλικά σου είναι σε επίπεδο που μπορείς να κάνεις μια συζήτηση, να παρακολουθήσεις ταινίες χωρίς μεγάλα κενά αν δεν υπάρχουν υπότιτλοι, να καταλαβαίνεις στίχους τραγουδιών, να μπορείς να πιάσεις το νόημα άρθρων σε μιά αγγλόφωνη εφημερίδα, τότε δεν βρίσκω το λόγο γιατί να ξοδεψεις χρόνο και χρήμα στο να τα τελειοποιήσεις και να μην μάθεις μια άλλη γλώσσα :)

συμφωνω! εκτος αν θελεις το proficiency για μορια.

και δεν υπαρχει ευκολη / δυσκολη γλωσσα. στο δικο μου μυαλο τα γαλλικα ειναι πιο ευκολη γλωσσα απο τα αγγλικα, αφου βεβαια εμαθα κ τις δυο γλωσσες. ε σε οποιον το εχω πει με βγαζει τρελη ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2010, 01:20:09 πμ από evi06 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Proficiency ή άλλη ξένη γλώσσα;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:58:45 »

Αποσυνδεδεμένος fma145

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Proficiency ή άλλη ξένη γλώσσα;
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 01:17:34 πμ »
Φέτος το καλοκαίρι ξεκίνησα θερινά μαθήματα Ισπανικών έτσι ώστε αν όλα πάνε καλά τον Μάϊο να έχω το πτυχίο.Τα ξεκίνησα με το σκεπτικό ότι θα είναι μια σχετικά εύκολη γλώσσα, αλλά κατά την διάρκεια των μαθημάτων κατάλαβα ότι είναι μια πολύ απαιτητική γλώσσα η οποία απαιτεί πολύ διάβασμα.Το ίδιο φαντάζομαι ότι ισχύει και για τα Ιταλικά.Έχω το Proficiency το οποίο για να πώ την αλήθεια δεν δυσκολεύτηκα ιδιαίτερα να το πάρω λόγω της καθημερινής μου επαφής με τα αγγλικά μέσω internet.Οπότε αν έχεις όρεξη για αρκετό διάβασμα διάλεξε να μάθεις μια άλλη γλώσσα διαφορετική από τα Αγγλικά.Αν θέλεις λίγο λιγότερο διάβασμα επέλεξε να συνεχίσεις με τα Αγγλικά.Πάντως μην πέσεις στην παγίδα "Θα μάθω Ιταλικά ή Ισπανικά γιατί είναι εύκολα".Δεν ισχύει κάτι τέτοιο με τίποτα!!!!Καλό διάβασμα σε ότι και αν επιλέξεις!

Αποσυνδεδεμένος AnnaH

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Proficiency ή άλλη ξένη γλώσσα;
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 09:13:34 πμ »
Θα πρότεινα να λάβεις υπόψη σου τον λόγο που θέλεις να ασχοληθείς με την όποια γλώσσα, π.χ. θέλεις να χρησιμοποιήσεις κάπου το Proficiency, που είναι ένα ευρέως αναγνωρισμένο (και επίσημα) πτυχίο, θέλεις να ασχοληθείς με κάτι που απλώς αρέσει σε σένα - πιθανώς τα Ιταλικά, ή για κάποιον άλλο λόγο - επικείμενο ταξίδι ας πούμε; Λάβε υπόψη σου και το Cambridge Advanced ίσως, αν δεν σε ενδιαφέρει πολύ η λογοτεχνία; Το βασικό είναι - καλή διασκέδαση αφού πρόκειται για αξιοποίηση ελεύθερου χρόνου!  :)

Αποσυνδεδεμένος upsidedown

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Proficiency ή άλλη ξένη γλώσσα;
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 09:44:47 πμ »
αντιμετώπιζα το ίδιο "πρόβλημα" σε κάποια φάση της ζωής μου...εξαρτάται από τις προτεραιότητές σου...εμένα μου έλεγαν καλύτερα να τελειοποιήσεις (λέμε τώρα) μια γλώσσα παρά να ξεκινάς κάτι καινούριο...αν όμως αυτό σε ευχαριστεί και σε γεμίζει ξεκίνα τη 2η γλώσσα...εγώ τελικά επέλεξα να δώσω για proficiency και δεν το μετάνιωσα...ουσιαστικά έκανα ένα χρόνο (το είχα αφήσει αρκετά χρόνια) αλλά θέλει πολύ πολύ διάβασμα...

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Proficiency ή άλλη ξένη γλώσσα;
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 10:26:42 πμ »
Συμφωνω με την evi06 οτι τα γαλλικα ειναι σχετικα ευκολα  κι εμεις που τα μιλαμε δεν ειμαστε Αϊνστάιν.Μια στις εξι λεξεις ειναι ελληνικη,άσε που οποιος ξερει καλα αγγλικα θα του παρει λιγο χρονο γιατι οι Αγγλοσαξωνες δανειστηκαν 20.000 λεξεις απο τα γαλλικα (λεξεις που τελειωνουν σε- tion,-age,-ment κτλ).Επιπλεον ,υπαρχουν παρα πολλα site με εργαστηρια γλωσσας οπως το www.lexique.fle.fr ή αλλα με βιντεακια που βοηθουν στην κατανοηση και παραγωγη προφορικου λογου οπως το www.frenchabout.com ή το www.tv5.com/apprendrelefrancais .Τέλος ,η απολαυση του να διαβαζεις Baudelaire, Lamartine  ή Eluard στο πρωτοτυπο είναι ανταμοιβη για ολες τις εξαιρεσεις των κανονων που καθησες να μαθεις

Αποσυνδεδεμένος shinigami

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Proficiency ή άλλη ξένη γλώσσα;
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 11:24:07 πμ »
Αν ειναι να ξεκινησεις μια καινουργια γλωσσα, εγω θα ελεγα να μαθεις κινεζικα ι ιαπωνικα  ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 567
Σύνολο: 578

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.