*

Αποστολέας Θέμα: Νομοθεσία για 2ωρο γλώσσας και 7η ώρα ξένης γλώσσας στο δημοτικό  (Αναγνώστηκε 3033 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kashmir

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπερα συναδελφοι !
Ειμαι μουσικος σε δημοτικο κι επειδη υπαρχει προβλημα με το προγραμμα οποιος γνωριζει κατι ας βοηθησει παρακαλω. Ο δ/ντης επικαλειται ενα νομο (χωρις να μου τον δειχνει) συμφωνα με τον οποιο το 2ωρο της γλωσσας δε σπαει για να μπει μουσικη γιατι ειναι αντιπαιδαγωγικο. Επισης οτι την 7η ωρα της δευτερης ξενης γλωσσας δεν ειναι υποχρεωτικο να την κανει ο δασκαλος της ταξης ή ο καθηγητης της ξενης γλωσσας αλλα και ο μουσικος. (Ο γυμμναστης οχι γιατι κανει ζεστη). Συμπερασμα εγω πρεπει τις 3 μερες που διδασκω εκει να ξεκιναω μαθημα στις 10 και αν θελω τη μια να φευγω πιο νωρις τις αλλες δυο πρεπει να κανω το 7αωρο.Αλλοι δλδ θα εχουν 5αωρα και 4ωρα κι εγω θα κλειδωνω το σχολειο. Καθε απαντηση ευπροσδεκτη, ευχαριστω.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2010, 03:55:19 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος solidarite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νομοθεσία για 2ωρο γλώσσας και 7η ώρα ξένης γλώσσας στο δημοτικό
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 04:05:35 μμ »
Γεια σου!!!Καταρχην 4η ώρα μπορεί να μπεί β' γλώσσα, οπότε υποθέτω και μουσική. Όσον αφορά την 7η ώρα θέλει απλά να κάθεσαι χωρίς να έχεις μάθημα? Είσαι μόνιμη, αμω ακω? Γιατί αν είσαι μόνιμη και μπορεί κάποιος δ/ντής να πει οτι όλοι ανεξαρτήτως τί ώρα τελειώνουν να μένουν εως τις 1 κλπ

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νομοθεσία για 2ωρο γλώσσας και 7η ώρα ξένης γλώσσας στο δημοτικό
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 04:30:46 μμ »
Kashmir, αρχικά θα βοηθούσε αν μας έλεγες σε τι δημοτικό είσαι, πόσα τμήματα και αν είναι ένα από τα 800, διότι υπάρχουν διαφορές.
Δεν ξέρω ποιο νόμο επικαλείται ο διευθυντής σου αλλά μάλλον δεν έχεις διαβάσει την εγκύκλιο για τον προγραμματισμό λειτουργίας του σχολείου, που λύνει πολλά από αυτά που αναφέρεις.
Στις μικρές τάξεις το πρώτο δίωρο της γλώσσας δεν μπορεί να σπάσει,ακόμα και στα 800 Ολοήμερα σχολεία, που θα μπαίνουν τόσες ειδικότητες ήταν κανόνας, που μας έθεσε και η σύμβουλος. Στις μεγάλες τάξεις που έχουν μόλις 7 ώρες την εβδομάδα γλώσσα, που είναι πιο μεγάλα τα παιδάκια, το μη συνεχόμενο δίωρο είναι σε βάρος του μαθήματος. Εννίοτε γίνεται, αν δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Έχω προσωπική πείρα καθώς πέρσι που είχα πέμπτη δημοτικού τρεις φορές την εβδομάδα, έσπαγε το πρώτο δίωρό μου, διότι έμπαινε η αγγλικός και η μουσικός, που μας ερχόταν δανεική από άλλο σχολείο.

Επίσης δεν υπάρχει η 7η ώρα της δεύτερης ξένης γλώσσας. Στο πρόγραμμα υπάρχει απλά 7η ώρα. Αν ο διευθυντής μπορεί να "χώσει" τον ωρομίσθιο να κάνει αυτές τις ώρες για να εξυπηρετήσει τους δασκάλους και το μόνιμο προσωπικό του σχολείου, το κάνει. Όταν όμως πρέπει να μοιραστεί τους συναδέλφους των ξένων γλωσσών και με άλλα δημοτικά και δεν του βγαίνει το πρόγραμμα και ο δάσκαλος θα κάνει το 7ωρο, και ο μουσικός και ο αγγλικός. Ο γυμναστής δεν θα κάνει το 7ωρο ή την πρώτη ώρα του ολοήμερου, διότι υπάρχει οδηγία, που έχει σταλεί από τους συμβούλους φυσικής αγωγής, που το απαγορεύει και λόγω ζέστης και λόγω ότι είναι ώρα φαγητού και δεν μπορούν να καταπονούνται οι μαθητές.

Από αυτά που διαβάζω, μάλλον έχεις πρόβλημα με τον τρόπο που λειτουργεί το σχολείο σου και το πως μοιράζεται το πρόγραμμα. Σε αυτό δεν ξέρω τι να σου απαντήσω, είναι δύσκολο όταν φτιάχνεις το πρόγραμμα να μπορείς να δώσεις σε όλους 4ωρα και 5ωρα. Κάποιος θα αδικηθεί. Αν είσαι μόνιμη σε αυτό το σχολείο μπορείς να το παλέψεις και να διεκδικήσεις ίση συμπεριφορά με τους υπόλοιπους συνδέλφους, αν απλά συμπληρώνεις αναγκαστικά θα κάνεις υποχωρήσεις.

Πάντως μη στεναχωριέσαι! Από του χρόνου που θα είναι όλα τα δημοτικά στο νέο αναδιαμορφωμένο πρόγραμμα, θα σχολάμε όλοι μαζί στις 2 ;)
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος kashmir

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νομοθεσία για 2ωρο γλώσσας και 7η ώρα ξένης γλώσσας στο δημοτικό
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 04:53:58 μμ »
το προβλημα δεν ειναι με την 4η ωρα. μου αποκλειει εντελως τις 2 πρωτες ωρες και αν θελω να φυγω τη μια μερα νωριτερα μου κανει χαρη και με βαζει 7η ωρα μαθημα τις αλλες 2. Ειμαι μονιμη και ξερω οτι το εργασιακο ωραριο ειναι μεχρι τις 2. μου το ειπε κι αυτο ομως μεχρι ωρας δεν τηρειται αυτο οποιος τελειωνει νωριτερα φευγει. θελω να δω ποιος ειναι αυτος ο νομος που λεει οτι δε σπαει το πρωτο 2ωρο της γλωσσας αυτος παντως δεν το ειχε να μου τον δειξει. καθε χρονο τα ιδια προβληματα. Ειμαι σε σχολειο με συναδελφους που εχουν πολλα χρονια υπηρεσιας προηγουνται αυτοι. Φετος ειμαι σε σχολειο που ειναι ολοι πολυ νεοι παλι αυτοι προηγουνται γιατι υπαρχει ενας νομος φαντασμα. Πως γινεται να μη σπασει το πρωτο διωρο οταν υπαρχουν 12 τμηματα με γυμναστικη αγγλικα εικαστικα μουσικη και 2η ξενη γλωσσα? Λυστε μου σας παρακαλω την απορια γιατι εγω δεν το καταλαβαινω. Πριν απο τρια χρονια ειχε ερθει στο σχολειο που ημουν εγγραφο πως την 7η ωρα την κανει ο δασκαλος της ταξης και ο καθηγητης της β΄ξενης γλ. Δε εχω ιδεα ομως που μπορω να το βρω . το σχολειο δεν ειναι στα 800 κι εγω ειμαι εκει με αποσπαση μονο για φετος.εχω τοποθετηθει εκει οργανικα και συμπληρωνω και σε δευτερο.  δε φτανει που μας βγαινει το λαδι να τους κανουμε ολες τις γιορτες με ωρες επιπλεον για προβες να μπορουν να καμαρωνουν διπλα στους επισημους καλεσμενους τους δεν κανουν και μισο βημα πισω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νομοθεσία για 2ωρο γλώσσας και 7η ώρα ξένης γλώσσας στο δημοτικό
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 05:11:56 μμ »
Πριν απο τρια χρονια ειχε ερθει στο σχολειο που ημουν εγγραφο πως την 7η ωρα την κανει ο δασκαλος της ταξης και ο καθηγητης της β΄ξενης γλ.

Πριν τρία χρόνια δεν είχα μεγάλες τάξεις και αν είχε έρθει τέτοιο χαρτί, δεν θα το είχα προσέξει. Πάντως φέτος στον προγραμματισμό της σχολικής χρονιάς έχει ως οδηγία ότι είναι αντιπαιδαγωγικό θα διδάσκεται η β ξένη γλώσσα σε συνεχόμενο δίωρο, εκτός και αν μιλάμε για απομακρυσμένο σχολείο.  Πάντως γεγονός είναι ότι σε όσα σχολεία έχω διδάξει, την 7η ώρα κάθεται συνήθως ο δάσκαλος και ο καθηγητής γαλλικών/γερμανικών. Μόνο μια συνάδελφο δασκάλα είχα πετύχει να έχει και τα 2 7ωρα, διότι δεν της άρεσε το πρωινό ξύπνημα.

Τι να σου πω, αν δεν μπορείς να συννενοηθείς και μένουν στο τυπικό και το τι λεει ο νόμος, μείνε και εσύ στο τυπικό και το τι λεει ο νόμος...
1 ώρα μουσικής στη Στ, μια ώρα πρόβα.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος kashmir

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νομοθεσία για 2ωρο γλώσσας και 7η ώρα ξένης γλώσσας στο δημοτικό
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 05:16:55 μμ »
αγαπητη κυρα δασκαλα δυστυχως δεν προλαβα να διαβασω τιποτα γιατι μεχρι πριν μια βδομαδα δεν ηξερα που θα παω (το πυσπε εξυνε τα νυχια του). κι αυτες τις μερες με τρεχουν μια στο ενα μια στο αλλο. και το προβλημα μου δεν ειναι αν θα μεινω μεχρι τις 2, ειλικρινα αλλα δεν καταλαβαινω γιατι δε μπορω κι εγω μια μερα μονο να τελειωσω στο 5αωρο οταν ολοι φευγουν 4αωρα και 5αωρα συνεχως. Δεν ειναι αδικο?

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νομοθεσία για 2ωρο γλώσσας και 7η ώρα ξένης γλώσσας στο δημοτικό
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 05:32:27 μμ »
Η γιαγιά μου μού έλεγε από μικρή "όποιος έχει το μαχαίρι, τρώει και το πεπόνι"

Άδικο, ξεάδικο έτσι λειτουργούν τα σχολεία. Λίγο με την νοοτροπία του στρατού...ο παλιός είναι αλλιώς
λίγο με τις κλίκες, αν είσαι φίλος αυτού που βγάζει το πρόγραμμα, την περνάς κοτσάνι οπότε σου μένουν οι εξής επιλογές:

α) να περιμένεις να παλιώσεις, για να έχεις "δικαιώματα"
β) να τους "ταλαιπωρήσεις" με τις πρόβες για να σε υπολογίζουν περισσότερο του χρόνου
γ) να μη δώσεις περαιτέρω έκταση και να κάνεις τα 7ωρα
δ) να απευθυνθείς στο σύμβουλο, μήπως και βοηθήσει λίγο να διευθετηθεί το θέμα.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος kashmir

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νομοθεσία για 2ωρο γλώσσας και 7η ώρα ξένης γλώσσας στο δημοτικό
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 10:18:23 μμ »
 αχ κοπελια!!! ποιος παλιος και ποια δικαιωματα??? εκλεισα 13 χρονια υπηρεσια και ολοι στο σχολειο πλην του δ/ντη εχουν απο 0-3 αναπληρωτες. ειμαι σιγουρη οτι κι ενα βημα πριν τη συνταξη τα ιδια θα μου κανουν. ετσι λειτουργει το σχολειο . στειλτε μου μουσικο -οχι για να ανοιξουν λιγο οι οριζοντες των παιδιων- αλλα γιατι δε μου βγαινει το προγραμμα.  οσο για τα 7ωρα θα τα κανω αλλα δεν προκειται να κανω ουτε μια ωρα παραπανω για τις γιορτες τους. και αυτες μονο οσες ειμαι υποχρεωμενη να κανω ,χριστουγεννα και ιουνιο ας τις κανουν μονοι τους. οσο για το συμβουλο θα παω αφου εγκρινει το προγραμμα οχι για να αλλαξει κατι απλα να μου εξηγησει με ποιο σκεπτικο το εγκρινει. εδω να πω οτι τις αλλες 2 μερες στο αλλο σχολειο εχω 11 ωρες απο 4ημεχρι και 7η και απο 2η μεχρι και 7η ωρα. αρα βρεθηκε το κοροιδο που θα ξεκουρασει τους υπολοιπους και θα τελειωνει καθε μερα 6αωρο και 7αωρα. καλη σχολικη χρονια λοιπον και εις αλλα με υγεια!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 534
Σύνολο: 537

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.